Skocz do zawartości
elimerin

Dell S3220DGF - problem z ciemnymi tłami

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

mam dość podobny problem z monitorem co autor tematu "Problem z... no właśnie? Przejścia tonalne? Gamma?". Otóż przyszedł do mnie wczoraj Dell podany w tytule i na pewnym filmiku (dokładnie to na tym:

w początkowych fragmentach gdy jest bardzo ciemne tło i zaczyna się rozjaśniać, na owym monitorze wygląda to mniej więcej tak:

IMG20200115193923.thumb.jpg.d30ff94c6705a9014b93b442069fc50e.jpg

(więcej zdjęć tutaj : https://drive.google.com/drive/folders/1wXTqaWBowjhGoZR2XmynmfReNHZmbgYw?usp=sharing )

Niezależnie jak bym zmieniał ustawienia monitora (FreeSync włączony/wyłączony; HDR włączony/wyłączony, włączony w różnych ustawieniach; różne wartości odświeżania; różne wartości overdrive itd) to zawsze jest widoczne w takich warunkach. Oczywiście nie aż tak mocno widoczne jak na zdjęciach (robiłem je w ciemnym pomieszczeniu), jednak nie da się tego przeoczyć i strasznie irytuje. Na moim 8-letnim AOCu 1080p na IPSie nie było takich rzeczy. Co więcej - sprawdziłem to również w pracy (gdzie monitory to jakieś tanie HPki - chyba też IPSy) i również wszystko wygląda normalnie. Tylko na moim Dellu jest taka pikseloza ciemności. I chciałem zapytać: czy to normalne dla paneli VA (nigdy nie miałem, więc nie wiem)? Albo może ktoś z was słyszał, że np akurat ten model ma takie problemy (lub ogólnie Dell)? Pytam gdyż się zastanawiam czy odsyłać monitor, bo mój egzemplarz jest wadliwy, czy sobie jednak tę czynność darować skoro np wszystkie VA mają takie defekty (choć i tak bym się zastanawiał czy nie oddać i nie kupić czegoś na IPSie). Niby wiem, że podczas grania nie będzie to zapewne jakoś mocno widoczne, a do filmów mam  TV OLED, ale jednak człowiek chciałby sobie obejrzeć coś na youtube, a tu taki klops. Plus  świadomość, że wydało się ciężki hajs na monitor, który tak wyświetla ciemne tła nie jest szczególnie przyjemna.

Będę bardzo wdzięczny za każdą radę czy informację.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez elimerin
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Posiadasz jeszcze owy monitor? Ja wczoraj otrzymałem ten sam model. Faktycznie ten problem występuję również u mnie, lecz nie jest to według mnie wada monitora. Wystarczy lekko obniżyć gamme (u mnie do 0.90), aby problem znikł. Po obniżeniu gammy próbowałem jeszcze wymusić owe artefakty na czarnym tle, poprzez zwiększenie w ustawieniach monitora podświetlania i kontrastu na 100%, lecz nie zauważyłem żadnych artefaktów. Zastanawiam się jeszcze, czy wpływ na jakość obrazu może mieć kabel DP jaki dorzuca producent. Według specyfikacji VESA przy obrazie 1440p 164Hz z HDR, kabel DisplayPort musi! być w wersji 1.4 a nie jak dorzuca producent do monitora wersje 1.2. Czekam właśnie na certyfikowany kabel PD 1.4 od KabelDirekt, mam nadzieje że zobaczę poprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Dominik94 napisał:

Faktycznie ten problem występuję również u mnie, lecz nie jest to według mnie wada monitora. Wystarczy lekko obniżyć gamme (u mnie do 0.90), aby problem znikł.

Z tego co piszesz, to raczej wada ustawień domyślnych. Gamma powinna być 2.2 (nie nastawa, tylko realna gamma - moze masz gammę 2.2 po ustawieniu nastawy na wartość 0,9 - nie wiem). W systemie/sterownikach GPU najlepiej jak jest niemodyfikowana, a w monitorze ma być takie ustawienie, by fizyczna gamma "na wyjściu" była 2.2. By to sprawdzić, to najlepiej zresetować LUT karty graficznej i w Microsoft Paint (program bez CMS) wyświetlić obraz "RzeźnikLCD" (znajdziesz przez google. Gammę regulujesz tak, w OSD monitora, by uzyskać niepodbarwiony, szary gradient na tym obrazie testowym.

Możesz też uruchomić Pixel Persistence Analyzer, włacyzć test gammy, ustawić suwak na 2.2 i tak manipulować w ustawieniach OSD monitora, by "kwadraty" były najbardziej zlane z tłem (by uzyskać gammę najbliższą 2.2).

4 godziny temu, Dominik94 napisał:
 

poprzez zwiększenie w ustawieniach monitora podświetlania i kontrastu na 100%,

(ale wujowo zarządza się teraz cytowaniem na PurePC)

Jeśli chcesz mieć wszystkie odcienie (bez bandingu np. w najjaśniejszych odcieniach), a zarazem maksymalny kontrast/dynamikę obrazu, to kontrast ustaw na natywny. Są dwie drogi by to osiągnąć:

Prosta:  reset ustawień monitora by uzyskać natywne R G B i nastawę kontrastu (po tym trzeba oczywiście znowu ustawiać gammę)

Trudna, ale wyciskająca max z monitora: manualne odszukanie kontrastu natywnego na planszy 256 odcieni (ta metoda wymaga odpowiedniego wyświetlania, czyli najlepiej reset LUT GPU, program bez CMS przy wyświetlaniu). Po prostu tak "maksymalizujesz" na planszy nastawę kontrastu w OSD monitora, by wszystkie 256 odcieni poprawnie się wyświetlało (by nie zlały się te najjaśniejsze) - trzeba pamiętać, że nastawa kontrastu jest powiązana z nastawami R G B. Trzeba też pamiętać, o tym by karta graficzna wysyłała pełny zakres 0-255, a nie obcięty 16-235.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim, jestem nowy na forum :), uznałem, że napiszę w tym temacie.

Panowie, bardzo bym prosił o opinie na temat tego Dell S3220DGF. Jak sprawuje się głównie w grach FPS, ewentualnie Forza Horizon, interesuje mnie tylko granie. Jakie są Wasze odczucia?

Zastanawiam się nad zakupem między nim a Gigabyte G32QC, który jest chyba bardziej zakrzywiony, nowszy i mało komentarzy ludzi na jego temat. Przesiadam się z FHD 144 Hz TN.

Mam dość rozrywania obrazu, mój RTX 2080 Super się marnuje w FHD, postawiłbym na freesync.

Za tym modelem przemawia mały pobór prądu i niezła jasność jak na podstawowy HDR.

Gigabyte zaimponowało mi obsługą serwisową RTXa, mimo że nie miałem na niego paragonu, bo miałem go z 2 ręki, to sprowadzili mi nówke sztukę 2080S, a oddałem 2080 z niedziałającym HDMI ?

Dell S3220DGF czy Gigabyte G32QC ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Buszek90 napisał:
 

Mam dość rozrywania obrazu, mój RTX 2080 Super się marnuje w FHD, postawiłbym na freesync.

Do czasu zakupu nowego monitora z freesync jest możliwość usunięcia rozrywania, przy zachowaniu super płynności i nie jakiegoś dużego LAG'u, mianowicie:

W ustawieniach sterowników karty graficznej, ustaw limit FPS równy częstotliwości odświeżania swojego obecnego monitora (zakładam, że masz 60Hz, więc ustaw 60 FPS) i włącz V-Sync. Jeśli karta jest na tyle szybka, by FPS nie spadał poniżej 60, to będziesz miał płynny obraz bez jakiegoś przycinania, pozbawiony w dodatku rozrywania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam monitor 144Hz i z capem na 60hz troche słabo to wygląda.

Jest w tym jakiś patent, lecz różne gry troche inaczej reagują na blokowanie klatek i vsync on.
Np Warzone działa w przedziale 120-170 fps z vsync off i rozrywania aż tak bardzo nie widać, blokada klatek na 144hz psuje troche feeling, chyba minimalny input lag przy rozglądaniu się i coś jakby mikro przycięcia, chyba przez okazjonalne spadki poniżej 144 klatek.

Freesync albo gsync powinien to wszystko zminimalizować.

Czekam na więcej informacji, wadach, zaletach od użytkowników z tego tematu, którzy mają tego Dell'a ?

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Buszek90 napisał:

Np Warzone działa w przedziale 120-170 fps z vsync off i rozrywania aż tak bardzo nie widać, blokada klatek na 144hz psuje troche feeling, chyba minimalny input lag przy rozglądaniu się i coś jakby mikro przycięcia, chyba przez okazjonalne spadki poniżej 144 klatek.\

Ten dziwny lag, przycięcia itp. to właśnie wina spadku FPS poniżej ustawionego limitu. Przykładowo przy zmiennym FPS w przedziale 120-170FPS by nie było takich dziwnych anomalii, ustaw limit na 120FPS, odświeżanie na 120Hz i vsync on.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem parę godzin temu co pisałeś, całkowicie sie z Tobą zgadzam. Kombinowałem już na wiele sposobów i efekt jest zależnie od gier lepszy i gorszy. Już mi się nie chce z tym bawić. Mam nadzieję, że freesync to ładnie ogarnie i nie będzie trzeba się użerać z ustawieniami, bo to psuje dużo frajdy z gry, gdzie zamiast grać, to człowiek kombinuje i nie zawsze efekt jest ok ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...