Skocz do zawartości
pietach

Komputer dla mało wymagającego użytkownika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zastanawiam się nad wymianą zasłużonego (choć działającego sprawnie) już komputera.

Obecnie:

AMD Athlon 7750 BE

2x2 GB RAM

Płyta Gigabyte

GF 8600 GT 1GB

Na co bym wymienił (mogą być używane)

AMD Athlon 200 GE

Płyta - najtańsza AM4 - coś na A320 (chyba)

2x4 GB RAM

Grafika - wystarczy ta z procka - Vega 3

 

Nie gram w gry, nie renderuje grafiki ani filmów, nie zachwycam się punktacjami z programów testowych.

A nawet gdybym coś puścił "z nudów" to jakiś staroć (Far Cry, Need for Speed U2, Need  for Speed MW i inne starocie z okolic 2000-2010 :) ) w rozdzielczości maksymalnej jaką ma monitor czyli 1240x1024.

Więc zintegrowana spokojnie wystarczy.

Komputera używam głównie tylko do przeglądania Internetu (forum, email, yotube)

Dlaczego taki zestaw?

Zbudować coś małego, cichego i mniej prądożernego, jak się uda to nawet półpasywne chłodzenie (35W chyba by się udało)

Chyba by wystarczyło na kolejne kilka lat bez modernizacji ...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jeszcze nie mam.

Obudowa, zasilacz i dysk to raczej na obecnym etapie jeszcze nie istotne co będzie - nie mam parcia na konkretnego producenta.

Bo to jeszcze trochę potrwa zanim zrobię wymianę sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, pietach napisał:

No jeszcze nie mam.

no to podstawa dzisiaj [na poczatek coś 240-256GB starczy, na m2 [nvme - innych nie warto brać] - szukaj płyty z tym złączem]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co masz obecnie nie wystarcza Ci? Bo tutaj za wielkiego przeskoku wydajnościowego nie widzę. Może lekka modernizacja i dodać ram jak mobo pozwala i zmiana dysku na ssd? Jak już zmieniać platformę to na coś b450max, gdzie kiedyś mógłbyś wrzucić coś lepszego, a na sam początek spokojnie wystarczy 1600 AF, wszystko zależy od budżetu jakim dysponujesz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego co zaproponowałeś dołóż jakiś mały dysk ssd aby system postawić. Gry i multimedia trzymaj na hdd co masz.

Ja bym trochę zaszalał i kupił ryzena 3200g - boost częstotliwości w procesorze, lepsza grafika - jak się Tobie twój monitor spali i kupisz wtedy już hd to akurat będzie jak znalazł.

Co do pasywnego i cichego komputera to dodatkowe koszty - wymiana wentylatora w zasilaczu lub całego zasilacza, dokupienie chłodzenia na procek w cenie połowy ceny procka ;-), może rezygnacja z hdd na rzecz jednego dużego ssd jak tobie to hdd hałasuje. O dysku to zdecyduj od razu (słyszysz co masz teraz), wentylatory, zasilacze, chłodzenie procka to sobie możesz wymieniać jak złożysz komputer i będą one Tobie rzeczywiście przeszkadzać.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pewnie trudno to wytłumaczyć ale jeśli chodzi o wymagania sprzętowe to jestem STARYM DINOZAUREM.

Póki co nie mam "ciśnienia" na zmianę sprzętu. Obecny i tak działa nawet na zmniejszonych MHz żeby mniej się toto nagrzewało.

2 x 2.7 GHz przestawiłem  mnożnikiem na 2 x 1.6 GHz - więc wydajność jest dla mnie na dalszym planie.

O takie luźne przemyślenia.

To co mam obecnie spokojnie wystarcza.
Ale faktycznie chyba zacznę o zmiany dysku na SSD bo obecnie mam 2x Seagate Baracuda 200GB w RAID 0.
Niby transfer odczytu w okolicach 120 MB/s ale strasznie hałasują.

Jedynie dlaczego mnie kusi taka zmiana to:

Athlon 7750 BE (95W) + GF8600 GT (45W) vs Athlon 200GE z grafiką (35W).

W testach widziałem, że cała platforma w stress ciągnie około 70-80 W.

Była by tylko płyta główna i dysk M2 oraz zasilacz.

Do trybu cichego wystarczyłby pewnie jakiś Arctic Freezer 7 za 40 zł na minimalnych obrotach wentylatora.

Póki co zaglądam sobie jak rozwija się sprzęt, wchodzi nowy TOP a poprzednie ex TOP tanieją.

Dawno temu weszło TOP rewolucja w wydajności - GF 8800 za 2500zł a teraz ... te karty kosztują grosze a ich wydajność dla mnie i tak jest niepotrzebna.

No taki dinozaur jestem...... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki masz zasilacz?

bo jak chcesz żeby mniej żarło prądu to by trzeba zacząć od zasilacza z wysoką sprawnością

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, pietach napisał:

Dawno temu weszło TOP rewolucja w wydajności - GF 8800 za 2500zł a teraz ... te karty kosztują grosze a ich wydajność dla mnie i tak jest niepotrzebna.

tylko że nowe karty z segmentu budżetowego są mniej prądożerne i wspierają wszystkie nowe technologie i inne tego typu rzeczy [przy tej samej wydajności]

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, tesel napisał:

no to podstawa dzisiaj [na poczatek coś 240-256GB starczy, na m2 [nvme - innych nie warto brać] - szukaj płyty z tym złączem]

owszem 240-256gb ale jak najbardziej do taniego kompa bardziej skłaniałbym się do sata

raz mamy uniwersalny format do nieprzenoszenia dysku jakby ktoś chciał coś skopiować wystarczy podpiąć dysk po kablu , nawet jak ktoś ma wolne złączę m2 na mobo to raczej nie pozwoli rozbierać pół kompa żeby skopiować kilka plików a sata to nawe po usb podłączysz jak kupisz adapter

druga kwestia to cena dysków m2 są wyraźnie droższe od sata a przy takim kompie to nie ma sensu kupować m2 lepiej kupić 500-512 na sata zamiast 250-256gb m2 tym bardziej że dyski m2 mają wyraźnie mniejsze limity tbw od dysków sata w tej samej cenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Limit TBW mnie nie nie dotyczy - przy moim użytkowaniu komputera to nawet najgorsze badziewie pewnie nie zbliżyło by się do swojej połowy... goły system + sterowniki + kilka podstawowych programów - bez MP3, bez miliona zdjęć, bez filmów, bez gier .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, robertsup napisał:

owszem 240-256gb ale jak najbardziej do taniego kompa bardziej skłaniałbym się do sata

chłopie obudź się - przecież ja mówię o nowym kompie nawet budżetowe płyty mają m2 w standardzie

z tym kopiowaniem to nieźle mnie rozbawiłeś

ceny rzeczywiście powalają z nóg:

https://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-mx500-500gb-sata3-ct500mx500ssd1-979472/ 329zł

https://www.morele.net/dysk-ssd-pny-technologies-xlr8-cs3030-500gb-m-2-m280cs3030-500-rb-5933216/ 369zł

oba taka sama pojemność [i kolosalne 40zł różnicy] ale dla autora za duża więc patrzymy niżej

https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-su800-256gb-sata3-asu800ss-256gt-c-1047725/ 198,19zł

vs

https://www.morele.net/dysk-ssd-pny-technologies-xlr8-cs3030-250gb-m-2-m280cs3030-250-rb-5933215/ 199,00zł 

no na pewno majątek różnicy między nimi :)

więc przestań opowiadać bajki o żelaznym wilku

[z tym TBW nieźle manipulujesz]

 

a jak tam z tym zasilaczem?

 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej bym już 400zł nie pakował w tego rupiecia [ogólnie to nie wiemy jaką ma płytę i zasilacz i ile toto jeszcze pociągnie]

jakby poszukać na alegro to za jakieś 600 można całego kompa znaleźć znacznie nowszego niż to co ma autor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw Tesela spoko tylko dał bym wiekszy SSD 500GB, te 100-150zł bez przesady da sie dozbierać, a jak nie da to zrezygnować z budy i później kupic bude.

Edytowane przez orlontko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM mi wystarcza - goły system plus przeglądarka internetowa.

Dysk(i) teoretycznie też wystarcza, tylko trochę hałasują i czasami jak zacznie w tle coś mielić to można się lekko #$%$@.

Myślałem nad SSD ale SATA 2 i tak utnie transfer - będzie ciut szybciej niż obecnie ale dużo ciszej.

Zasilacz noname 400W starego typu (5V 40A a 12V tylko 18A) - choć kultura pracy jest OK - dwa wentylatory, trzyma napięcia i jest bardzo cichy, wagowo dość ciężki więc w środku coś tam ma a nie lekka pusta wydmuszka typu Codegen.

Nie spodziewałem się takiego odzewu ale jak pisałem, nie ciśnie mnie z wymianą komputera, ot takie tylko gdybanie i rozeznanie się co jest dostępne na rynku.

 

Prawdopodobnie jedyna inwestycja w ten komputer to będzie koszt około 30-40 zł - używany HDD WD GREEN 500 GB - podobno są w miarę ciche - najwyżej wepcham go w tzw. BitumiBoxa DIY co kiedyś bawiłem się WC DIY

Dla mnie nie istotne czy system uruchomi mi się w minutę czy trzy minuty.

 

016.jpg

017.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rozważamy poleasingowe kompy to przy pietacha potrzebach można pomyśleć o tym co pisałem w  pierwszym swoim poście czyli m93p tiny  (malutkie bo pietach wspominał ze chce mniejszego kompa wymiary 179 x 34,5 x 182 mm) i zasilacz 65W, kompy na allegro zaczynają sie od ok 400 zł, jednak jeśli pietach chce większy komp to można to co tesel podał lub zejść do poziomu i3 starszej generacji + 8 gb ramu i wtedy jeszcze taniej się to dostanie. A jak ma byc totalnie budżetowo to tak jak wyżej zostało wspomniane dorzucić SSD i po temacie :)

Edytowane przez orlontko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 a co trudnego kupujesz adapter sata to usb 3 i i kopiujesz dyski nawet bez rozbierania kompa wiem bo sam mam cos takiego https://www.morele.net/kieszen-axagon-adapter-sata-na-usb-3-0-zasilacz-czarny-adsa-fp3-939509/ po za tym że kabel usb jest króciutki i wbudowany na stale to nie ma się czego przyczepić

2 wg twojego rozumowania to powinien kupić dysk m2 zgodny z pcie nvme v4 bo jak wymieni mobo to bedzie miał wzrost wydajności? owszem to ze każda płyta główna ma złącze m2 tyle ze to nie znaczy ze każdy musi je kupować tym bardziej że sata ma mniej komplikacji i wytrzymalsze dyski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę kolejne głupie  pytanie.
Jakie są karty graficzne z TDP na poziomie 25-30W.
Wypatrzyłem GF 405 i GF 605 - podoba mi się, że chłodzenie pasywne mają.
Nie chodzi mi i wzrost wydajności - nie gram.
Ma być wydajniejsze od zintegrowanej (GF6150) i może być na równi lub ciut słabsze od obecnej GF8600 GT (47W).
Chciałbym spróbować upchać komputer do obudowy mATX a tam mam słaby zasilacz.
Już nawet wymieniłem procesor Athlon 7750BE (2x2.7 GHz 90W) na poprzedni Athlon 4850E (2x2.5 GHz 45W).
W testach zauważyłem spadek wydajności w okolicach 10-12% ale tylko na cyferkach, w codziennym użytkowaniu
nie zauważyłem różnicy na spadku wydajności - a skoro nie widać różnicy to po co przepłacać (za prąd).

 

Podsumowanie :

Szukam karty graficznej o małym poborze prądu i taniej (NVidia lub AMD) o wydajności w okolicach GF 8500 - GF8600 lub ciut mniejszej (GF 7600) - do wyświetlania pulpitu i czasami syn zagra w jakąś grę w przeglądarce (roblox PET Simulator 2 czy jakoś tak)

Edytowane przez pietach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższym czasie.

Jako iż nie jestem wymagającym użytkownikiem, komputer służy tylko do zaglądania w internet, dokonałem małej (taniej) modyfikacji, której głównym celem było wyciszenie terkoczących dysków aby móc w nocy siedzieć przed kompem.

Co było:

- płyta główna Gigabyte z AM2+ GA-M61PME-S2P

- AMD 4850E - energooszczędna wersja 45W z 2x2.5 GHz

- 4 GB RAM

- 2x HDD 200GB Seagate Barracuda - RAID 0 - w testach około 115 MB/s ale strasznie terkotały

- GF 8600 GT

 

Mam jeszcze w szufladzie procesor AMD Athlon 7750BE ale po doczytaniu w internecie, że to jakiś odrzut z 4 rdzeniowych procków, który ma 2 rdzenie zablokowane ale niby nadal ciągną prąd i TDP 95 przy 2 rdzeniach i to 2x2.7 GHz nie jest ciekawym rozwiązaniem względem energooszczędnego 4850E - 2x więcej prądu i ciepła i wydajność tylko trochę większa.
Test CB R15 - 4850E - 83 pkt, 7750BE - 112 pkt.

 

Co zrobiłem:

Po taniości (ciut powyżej 20zł) kupiłem AMD Athlon II X2 260 - 2x3.2 GHz i TDP 65W.
Test CB R15 pokazał około 140 pkt a ponadto procesor nagrzewa się tylko do około 45*C max (7750BE grzał się nawet do 70-80*C)

Chciałem wymienić RAM na 2x4 GB ale na allegro jest dużo aukcji ale z dopiskiem, że nie działa na chipsetach NVidii - podobno coś się gryzie i płyta widzi tylko połowę takiej pamięci - odpuściłem.

Pozbyłem się terkoczących Seagat-ów.
Nie kupowałem SSD - płyta i tak nie wykorzysta pełnej prędkości, a ja nie potrzebuję takiego skoku w szybkości działania.
I znowu po taniości kupiłem laptopowego HDD 500 GB Toshiba - MQ01ABF050 - z testów na necie wychodziło, że potrafi wydusić w okolicach 100-120 MB/s. - i tak jest - CrystalDiskMark pokazuje w okolicach 116 MB/s.
Po zmianie dysku, nastała błoga cisza a prędkość uruchamiania komputera minimalnie wzrosła (ale to nie było głównym celem).

 

Póki co nie planuję wymieniać kompletnego komputera - to co mam jest dla mnie wystarczające.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...