Skocz do zawartości
Mhrok

Upgrade dziesięcoletniej skrzynki

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Obecnie w skrzynce siedzi:
Phenom II X4 955
Gigabyte GA-990XA-UD3

12 GB DDR3
Radeon HD 5870 1 GB

Dodatkowo 550 W zasilacza Corsair, ma już swoje lata, ale działa grzecznie.

Od jakiegoś czasu coraz bardziej czułem, że będzie trzeba coś zmienić, ale właśnie kupiłem grę Rust, która niestety ma problemy z działaniem. Czas na upgrade.

Spojrzałem, że wymiana samego CPU, GPU i dołożenie ramu to oszczędność tylko na płycie głównej, co jest bez sensu.
Korzystając z wsparcia zestawów polecanych wymyśliłem, że mogę chcieć coś takiego:
Płyta główna ASRock X470 Master SLI, 520 PLN - bardzo lubię to, że ma dużo USB - korzystam intensywnie i sześć z tyłu to minimum.
CPU AMD Ryzen 5 3600, 899 PLN - wydaje się optymalnym wyborem pomiędzy paleniem pieniędzy na dwa rdzenie więcej a moimi czterema obecnymi rdzeniami.
RAM 16 GB DDR4 2666 - 250 PLN - rozważam dołożenie drugiej kości, żeby się nie przejmować przez wiele lat ilością pamięci.
GPU, najwiekszy powód do zastanawiania się, w zestawach polecają RTX 2060, za 1400, albo GTX 1660 za prawie 1100.

Suma tego to tuż powyżej 3000 za części, plus 1100 za monitor poniżej.

Do tego duży monitor, wybrałem AOC U2879VF, 28", 60 Hz, 4K. W sumie bardziej zależy mi na przestrzeni roboczej, niż na graniu w 4K. Obecnie mam dwa monitory - 22" i 24", co pomaga w korzystaniu z wszelkich programów typu AutoCAD, SolidWorks czy inne Matlaby. Nie zarabiam tym na życie, ale czasem dłubię z konieczności ;)

 

Pytanie jest następujące: czy widzicie, że któraś część mocno odstaje od pozostałych i macie lepsze propozycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramy weź szybsze - 3000 mhz / 3200 mhz , Ryzeny lubią szybkie ramy .

2 666 mhz jest dobre do zablokowanych procków Intela gen 8 / 9 , 3000+ mhz dla AMD i modeli K od Intela .

Wybór pomiędzy RTX2060 a GTX1660 ( najlepiej obie w wersjach Super ) sprowadza się do tego w jakiej rozdziałce będziesz grał , jak FHD to GTX , 1440p to RTX .

Chyba że soft który wykorzystujesz sam korzysta z CUDA czy obliczeń na tensorach to RTX jest lepszym wyborem ( w przypadku tensorów chyba jedynym ) .

Oczywiście nie zapomij o SSD , obecnie SSD NVMe są dość tanie - polecam Corsaira MP510 albo PNY XLR8 CS3030 , tanie i wytrzymałe SSD ( wysoki limit TBW ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

31 minutes ago, reyden said:

Ramy weź szybsze - 3000 mhz / 3200 mhz , Ryzeny lubią szybkie ramy .

Oczywiście nie zapomij o SSD , obecnie SSD NVMe są dość tanie - polecam Corsaira MP510 albo PNY XLR8 CS3030 , tanie i wytrzymałe SSD ( wysoki limit TBW ) .

W temacie RAM - widzę, że Goodram ma IRDM Pro 3600 za trochę ponad 300, więc te wyglądają obiecująco. Najwyżej będą chodzić na niższych zegarach.
SSD to oczywistość, mam obecnie Goodrama na SATA - warto inwestować w nowe rozwiązanie na NVMe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o grafikę najlepiej coś pomiędzy Palit GeForce GTX 1660 SUPER GamingPro 6GB GDDR6 - praktycznie w cenie około 1k, najlepszy stosunek ceny do wydajności.

AMD Ryzen 5 3600 - będzie odpowiedni, lecz warto dołożyć od razu do zewnętrznego chłodzeni mp. Fera/fortis.

Ram jak już Reyden wspomniał, wyższe taktowanie Crucial 16GB 3000MHz Ballistix Sport LT RED CL15 (2x8GB)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mhrok

Co do SSD NVMe - przy tym co robisz to taki dysk może się przydać , sporo wyższe transfery ( ~3500 mb/s odczyt i 3 000 mb/s zapis ) oraz znacznie wyższa ilość IOPS - 570k - 610k .

Dla porównania jeden z najwydajniejszych SSD SATA , Samsung 860 Pro osiąga trochę ponad 500 mb/s zapis / odczyt a jego IOPS to maksymalnie 100k .

Twój Goodram pewno będzie wolniejszy niż Samsung 860 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 minutes ago, Stever said:

AMD Ryzen 5 3600 - będzie odpowiedni, lecz warto dołożyć od razu do zewnętrznego chłodzeni mp. Fera/fortis.

O chłodzenie się nie martwię, mam wodę. Swoje lata ma, ale się trzyma ;)
A co do grafiki - chyba skuszę się jednak na RTX, bo jestem człowiekiem, który nie lubi robić zmian w sprzęcie. Znowu przez 10 lat będę gnił na tym samym sprzęcie, więc lepiej kupić RTX.

13 minutes ago, reyden said:

Co do SSD NVMe - przy tym co robisz to taki dysk może się przydać , sporo wyższe transfery ( ~3500 mb/s odczyt i 3 000 mb/s zapis ) oraz znacznie wyższa ilość IOPS - 570k - 610k.

No i spoko, czuję się przekonany. Z doświadczenia wiem, że pojemności powyżej 250 GB nie potrzebuję, to ograniczę się do 240 GB NVMe za 250 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mhrok napisał:

Spojrzałem, że wymiana samego CPU, GPU i dołożenie ramu to oszczędność tylko na płycie głównej,

No bez przesady, Phenom II X6 Plus  pamięć do 16 GB, to wydatek 350 zł. Ale oczywiście jak masz środki to wybór  r 5  3600,  pamięć minimum 3200mhz i SSD M2 to najrozsądniejszy wybór. Jeśli chodzi o dysk to bierz bezwzględnie 500 gigabajtów nvme. Są nie tylko pojemniejsze, ale też szybsze i mają więcej cykli zapis. Dysk SSD oczywiście TLC a nie qlc.

Jeśli chodzi o grę Rust, to do swojego kompa dokładasz RTX 2060 i wszystko śmiga,  na monitorze 4K Który wybrałeś.

Edytowane przez barwniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, barwniak said:

Jeśli chodzi o grę Rust, to do swojego kompa dokładasz RTX 2060 i wszystko śmiga,  na monitorze 4K Który wybrałeś.

Akurat pamięci u siebie mam "z łapanki", 4+4+2+2. Zamieniając dwójki na czwórki dostanę 16 GB ramu za 165 zł. Pamięć Corsair XMS3, DDR3, 2x4 GB,1333MHz, CL9.
Do tego nowy monitor i RTX 2060 i za modernizację dam 2700 zł zamiast 4500.
Tylko mam mniej mocy CPU i nie mam dysku NVMe, bo nie mam złącza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaką masz rewizje płyty?

rram trochę szkoda ze nie 1600 cl 9

 

płyta obsługuje też FX 

poszukałbym fx 8350 [wtedy ram może być 1866cl9 - tak na gigabajt podaje]

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, tesel said:

a jaką masz rewizje płyty?

rev 3.0, bios FEh

Na allegro widzę FX-8320 poniżej 300 zł, FX-8350 za 400. Myślisz, że warto iść w tę stronę?

Mam też "w szafie" trochę dostępnych części, zdaje się płytę Asus Maximus V Gene i i5-2500K. O ile pamiętam nie używam ich, bo dogadywały się z ESXi, a Phenom II nie. Phenom wylądował w desktopie, a tamto w maszyce z wirtualkami.

Edytowane przez Mhrok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FX-8350 tylko takiego bym brał [bo ma taktowanie 4GHz] i zawsze to 8 wątków

[opcja z szafy ciekawa ale z i7k i podkręcić]

na obecne czasy oba procki nie są już demonami prędkości a do tego niby w kwietniu ma być lga 1200 więc może warto do tego jakoś dotrwać [ i w międzyczasie kasę zbierać]

dużo zależy co robisz na kompie [i czy jeszcze on wystarcza ]

modernizacja tego co masz to takie drobne kroki i na kolosalne efekty za bardzo bym nie liczył [ale może to wystarczy do tego co robisz]

chyba najpierw kupiłbym monitor [ten co podałeś to jakiś TN niestety]

może monitor w takim stylu https://www.morele.net/monitor-iiyama-xub3493wqsu-b1-5939380/

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stanęło na:
Ryzen 5 3600
16 GB DDR4 3600 MHz CL18
RTX 2060 Super 8GB

MSI B450 Tomahawk MAX

Corsair Force MP510 480 GB

Powiem tylko jedno: UEFI jest na tej płycie GÓWNIANE, a właściwie jego użyteczność jest nikła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...