Skocz do zawartości
Yavimatuzalem

Zestaw do około 5 tysięcy

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

składam sobie kompa, bo stara maszyna ma już 9 lat. Udało mi się stworzyć coś takiego (czytając recenzje itd., na co dzień w temacie raczej nie siedzę):

https://www.x-kom.pl/lista/gj3ubgd71

  • kartę chcę Nvidii, wolę raczej sensowniejszy model 2060S niż najtańszy 2070 (zależy mi na kulturze pracy: karta cicha i z dobrym chłodzeniem),
  • jestem raczej zdecydowany na płytę główną i kartę, procesor na pewno ten,
  • NIE zamierzam kręcić PC ani teraz ani w przyszłości,
  • nie wiem co z ramem, obudową (widziałem recenzję tej, że okej i cicha, zależy mi na obu bocznych ścianach, nie chcę szkła by mi wszystko migało i świeciło), dyskiem i zasilaczem  - jeśli coś jest do wymiany, to będę wdzięczny za wskazanie na co i dlaczego,
  • zakup na 99% z x-kom.pl (chyba że będą robić problemy ze zwrotem monitora, to zmienię sklep).

 

Będę wdzięczny za ocenę zestawu i ewentualne uwagi :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, reyden napisał:

SSD zmień na PNY XLR8 CS3030 500GB za 369 zł , ma sporo większy limit TBW ( ~2,5 x ) i jest nieco tańszy .

Poza tym OK .

Na x-komie widzę dwa komentarze, że ten dysk się bardzo mocno grzeje i potrzebuje radiatora. Szczerze mówiąc, to nie chciałbym się w nic takiego bawić, chcę podłączyć sprzęt i mieć na kilka lat z nim spokój ;) Jest może jakaś alternatywa, czy sam korzystasz i jest ok?

 

Jeszcze kwestia ramu, w x-komie dość popularny jest np. Crucial 16GB (2x8GB) 3000MHz CL15 Ballistix Sport LT Gray, a wypada taniej od tego mojego - warto szukać czegoś tańszego czy ten HyperX 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Predator Black to najlepsze co dostanę w tej cenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie każdy dysk NVMe się grzeje , A-Data też .

Więc tak czy siak potrzebuje radiatora albo nawiewu na dysk .

PNY ma znacznie wytrzymalsze pamięci niż A-Data oraz nowszy i lepszy kontroler , alternartywnie proponuję Corsair MP510 480GB , te same pamięci i kontroler co w PNY i taki sam limit TBW .

Co do ramu - jak dla mnie to każda pamięć jest lepsza niż HyperX , HX-y to Kingston - kiedyś to był model kingstona teraz to chyba osobna spółka-córka ( coś jak wydzielenie spółki RAM z koncernu Dodge ) ale to moja prywatna opinia , nielubię firmy m.in. za machlojki przy dyskach SSD .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak dorzucę do zestawu coś takiego, to będzie ok? https://www.x-kom.pl/p/439358-chlodzenie-dysku-ekwb-ek-m2-nvme-heatsink-green.html Będzie pasowało do PNY XLR8 CS3030 500GB? To chłodzenie pasuje podobno do jednostronnych dysków (cokolwiek to znaczy ;) ).

A wydajnościowo jak wypada ten HyperX? Nie jestem przywiązany do marki, ważne żeby był sprawny, porządny i wydajny. No i jakby był trochę tańszy od tego HyperX za 379, to też fajnie. Do tego by działał z płytą główną (nawet bez odpalenia profilu XMP, chociaż to powinienem ogarnąć).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do jednostronnych układów ( bo to nie tylko SSD , także pamięć ram występuje w wersji jedno i dwustronnej ) - chodzi o to że w tym przypadku dana część ma większość elektroniki lub całość tylko po jednej stronie płytki drukowanej wliczając w to kontolery , kości DRAM/NAND etc.

Co do wydajności HyperX vs Crucial , w teorii 3200 mhz CL16 = 3000 mhz CL15 , w praktyce mogą być jakieś drobne różnice .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, reyden napisał:

Co do jednostronnych układów ( bo to nie tylko SSD , także pamięć ram występuje w wersji jedno i dwustronnej ) - chodzi o to że w tym przypadku dana część ma większość elektroniki lub całość tylko po jednej stronie płytki drukowanej wliczając w to kontolery , kości DRAM/NAND etc.

A będzie pasowało do tego dysku? W komentarzach widziałem, że niby się da podłączyć, tylko nie wiem, czy mi to w sklepie złożą.

To w takim razie wezmę chyba ten tańszy ram, zawsze to 50 zł w kieszeni. Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy PNY jest jednostronny czy nie , na pewno A-Data którą wybrałeś wcześniej jest dwustronna .

W przypadku ssd dwustronnych wystarczy nieużywać dołączonych blaszek a sam radiator założyć na gumkach recepturkach albo trytytkach .

W sklepie ci raczej radiatora nie założą chyba że za dopłatą .

Ew. szukać innego radiatora do SSD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś Radeona i jednak mam raczej złe wspomnienia: nie wszystko co powinno śmigać działało (sterowniki), padł stosunkowo szybko. Zdecydowałem się jednak na 2070 Super (Palit Jetstream albo Gaming Gigabyte, zależnie od dostępności, chociaż wolę Palita).

Jeszcze pytanko:

  1. SSD: Podesłano mi  https://www.youtube.com/watch?v=m3YKT2VK4SI&feature=youtu.be że niby ta ADATA wypada lepiej od PNY. I sam już teraz nie wiem :P Chyba że w  przypadku wersji 500GB się to różni i przewagę ma PNY?

Reszty jestem już raczej pewien, bo siedzę nad tym od tygodnia i trochę miewam dość ;)

 

Aktualnie wygląda to tak: https://www.x-kom.pl/lista/7bjax1de6

Edytowane przez Yavimatuzalem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ostatnio XLR8 500GB, wszystkie dyski się grzeją przy ciągłym obciążeniu jak zapętlony test wydajności, ale już np jak przeglądam internet to ma 29C(jeśli wskazania Aida64 są prawdziwe) max co widziałem to 46C ale mam dosyć przewiewną obudowę. Także myślę, że nie masz co się martwić temperaturą.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, aro52 napisał:

Kupiłem ostatnio XLR8 500GB, wszystkie dyski się grzeją przy ciągłym obciążeniu jak zapętlony test wydajności, ale już np jak przeglądam internet to ma 29C(jeśli wskazania Aida64 są prawdziwe) max co widziałem to 46C ale mam dosyć przewiewną obudowę. Także myślę, że nie masz co się martwić temperaturą.

Ogólnie na PC będę grał, oglądał Netflixa/HBO i korzystał z sieci. Czasami coś tam skopiuję i może będę obrabiał jakiś filmik, ale raczej sporadycznie. Czyli mówisz, że nie przejmować się temperaturą? Bo XLR8 mogę mieć o 120 zł taniej niż ADAT-ę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy coś z tego: https://www.x-kom.pl/g-5/c/232-chlodzenie-dyskow.html

da się bezproblemowo zamontować na ten dysk? Bo podobno do dwustronnego się nie da, trzeba  bawić się w przyczepianie go gumkami itd., a to nie dla mnie - zamawiam PC w x-komie ze złożeniem, chcę podłączyć i korzystać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz tych pamięci HyperX, tylko Crucial Ballistix Sport LT 16GB (2x8GB) DDR4-3000 CL15 BLS2K8G4D30AESBK. Są tańsze - w Proline kosztują 325 zł i wystarczy, że ustawisz je na 3600Mhz a będą śmigać. To najbardziej opłacalne pamięci teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wysio napisał:

Nie bierz tych pamięci HyperX, tylko Crucial Ballistix Sport LT 16GB (2x8GB) DDR4-3000 CL15 BLS2K8G4D30AESBK. Są tańsze - w Proline kosztują 325 zł i wystarczy, że ustawisz je na 3600Mhz a będą śmigać. To najbardziej opłacalne pamięci teraz.

Tak, mam je w aktualnym planie: https://www.x-kom.pl/lista/c9at00yyj , chociaż kręcić raczej nic nie będę, odpalę profil żeby płyta je widziała jako 3000 i tyle. Dyski w rozpisce dwa, bo ciągle się waham, który wziąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kręcić to można procesor. Te pamięci wystarczy bardzo łatwo skonfigurować. Wydajność miedzy 3000Mhz, a 3600Mhz będzie znaczna. Wystarczy je ustawić domyślnym napięciu 3600Mhz i podstawowe timingi 16-17-17-17-38.  To i tak luźne ustawienie, na których te pamięci będą pracowały wzorowo. U mnie działają na 16-17-16-16-35 i podkreślam - bez podnoszenia napięcia. W innym wypadku wydajne są GOODRAM 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 IRDM PRO, ale biorąc pod uwagę świetne możliwości Crucial, to nie ma sensu myśleć o GoodRamach. Dla najmocniejszych uparciuchów OC to te goodramy będą wydajniejsze. 

Edytowane przez wysio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, wysio napisał:

Kręcić to można procesor. Te pamięci wystarczy bardzo łatwo skonfigurować. Wydajność miedzy 3000Mhz, a 3600Mhz będzie znaczna. Wystarczy je ustawić domyślnym napięciu 3600Mhz i podstawowe timingi 16-17-17-17-38.  To i tak luźne ustawienie, na których te pamięci będą pracowały wzorowo. U mnie działają na 16-17-16-16-35 i podkreślam - bez podnoszenia napięcia.

Panie, dla mnie to czarna magia. Profil może jeszcze będę w stanie załadować, żeby śmigały jako 3000, ale nawet jakby mi brakowało wydajności w grach, to będę wolał chyba kupić jeszcze jeden zestaw 2x8 gb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się to może wydawać... A w praktyce jest banalnie proste. Jak jesteś tak uparty, to weź GoodRam 3600. Nie tylko w grach jest różnica. W razie konkretnych działań, służę konkretną pomocą.

Obejrzyj kilka filmów na YouTube 3000 vs 3600 lub 16 GB vs 32 GB ;) 

Edytowane przez wysio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, wysio napisał:

Tak się to może wydawać... A w praktyce jest banalnie proste. Jak jesteś tak uparty, to weź GoodRam 3600. Nie tylko w grach jest różnica. W razie konkretnych działań, służę konkretną pomocą.

Obejrzyj kilka filmów na YouTube 3000 vs 3600 lub 16 GB vs 32 GB ;) 

Jak coś będę się odzywał, ale należę raczej do tych "leniwych" użytkowników. Kupuję sprzęt i ma podziałać kilka lat, aż kupię następny ;)

A opcja dokupienia drugiego takiego setu 2x8gb jest sensowna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...