Skocz do zawartości
mcx997

Jaki komp do 7.000 z 5Ghz (granie w 4K,zabawa muzyką) ?

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

Po Waszych wpisach zmodyfikowałem temat i treść. A więc piszę od nowa...

 

Planuję wydać 7000 PLN. Chcę takie komponenty:

- procek: i7-9700k lub i9-9900k (jak największa wydajność)

- pamięć: 16GB RAM (jeśli odczuje zysk z 32GB, to lepiej 32GB)

- grafika:  RTX 2070 Super (chcę grać w 4K, max. 60 FPS)

- dysk: szybki SSD 1TB (może ten: Adata XPG SX8200 PRO 1TB PCIe 3x4 3.4/2.8 GB/s M.2 ?)

 

A cała reszta czyli: obudowa, chłodzenie, zasilacz i co tam jeszcze trzeba - zdam się na Wasze rady :)

Monitor i zew. kartę dźwiękową już mam.

 

 

Edytowane przez mcx997

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaka Ci się trafi sztuka CPU. Bardzo mało prawdopodobne aby poszedł na tym chłodzeniu na 5GHz, pewnie 4.7 - 4.8 to będzie max.

W jakim celu wybrałeś 32GB DDR4? i na dodatek bardzo wolne. Będą ograniczać procesor.

Zasilacz po taniości, jakiś wynalazek.

Chłodzenie też dramat, w tej cenie są powietrzne coolery które są wydajniejsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32GB do zabawy z muzyką (Ableton Live, itp.)

W takim razie do tego procka co powinienem wziąć? 

Mam na myśli: płyta, pamięć, chłodzenie, zasilacz. Potrzebuję zminimalizować koszty więc płyty główne po 1.500 PLN odpadają.

Edytowane przez mcx997

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po Waszych wpisach zmodyfikowałem temat i treść. A więc piszę od nowa...

 

Planuję wydać 7000 PLN. Chcę takie komponenty:

- procek: i7-9700k lub i9-9900k (jak największa wydajność)

- pamięć: 16GB RAM (jeśli odczuje zysk z 32GB, to lepiej 32GB)

- grafika:  RTX 2070 Super (chcę grać w 4K, max. 60 FPS)

- dysk: szybki SSD 1TB (może ten: Adata XPG SX8200 PRO 1TB PCIe 3x4 3.4/2.8 GB/s M.2 ?)

 

A cała reszta czyli: obudowa, chłodzenie, zasilacz i co tam jeszcze trzeba - zdam się na Wasze rady :)

Monitor i zew. kartę dźwiękową już mam.

Edytowane przez mcx997

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Osobiście używam rtx 2070 super w grach w 1440p i powiem ci , że ta rozdzielczość to górna granica tego rtxa. W wielu bardziej wymagających, albo gorzej zoptymalizowanych grach muszę zjeżdżać z ultra na high/medium żeby zachować 75fps. Nie napisałeś w jakie ustawienia graficzne i w jaką ilość fps celujesz. Jeżeli wystarczą ci średnie ustawienia bez "wodotrysków" z 60 fps powinno dać radę( w większości przypadków)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Granie w 4K z min 30, a max. 60 FPS (monitor mam 60Hz). Czyli będę zjeżdżać do HIGH/MEDIUM. Nie chcę na kartę wydawać więcej niż 2.5tys. Forza Horizon 4 jakoś da radę w tej rozdzielczości, mam nadzieję na podstawie filmów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do muzyki 9700 jest cienki tam w programach liczą się wątki, więcej =lepiej, a jak tylko pod gry to już lepiej 8700k/8086k taniej i w takich BF5 wydajniej. 

A nie lepiej zaczekać do marca na zakup platformy? obecna już martwa.

Edytowane przez Setnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, no niby można poczekać i zapewne masz rację. Ale siedzę na i7-4770K (kupiony w 2013) z GTX 1070 i trochę słabo to już działa. Ableton Live sie przycina na zaawansowanych brzmieniach, emulator Yuzu (N.Switch) daje max. 50% prędkości. A 2-3 miesiące to dużo czekania  i ceny pewno na początku będą wysokie ;). W emulacji im więcej Ghz na rdzeniu, tym lepiej - temu ten CPU i z doświadczenia wiem, że emulacja lepiej działa/zawsze dobrze działa na Intelach :)

 

Czyli wstępny zestaw, gdyby kupić:

- procesor: i9-9900k (czy może zmienić kierunek na procesor AMD?)

- grafika:  RTX 2070 Super (czy może zmienić kierunek na grafike AMD?)

- jaka płyta główna? (aby mieć dobrą wydajność)

- pamięć RAM: który model będzie odpowiedni do procka z OC na 5Ghz? I lepiej 16GB, czy 32GB?

- dysk: szybki SSD 1TB (może ten: Adata XPG SX8200 PRO 1TB PCIe 3x4 3.4/2.8 GB/s M.2 ?)

- zasilacz: jaki wybrać?

- chłodzenie CPU: jakie wybrać?

- obudowa: jaką wybrać?

Na całość nie chcę wydać więcej, niż 7.000.

 

 

- karta dźwiękowa: mam Asus Xonar D2
- monitor do 4K: mam Eizo 32" (klasa biurowa)
 

Edytowane przez mcx997

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku procka i karty zmiana na AMD nie ma sensu , co prawda w cenie I9 masz Ryzena 9 3900X 12C/24T ( w sofcie do muzyki może się przydać chyba że będzie się gryzło lub inne problemy będą ) .

W grach 3900X będzie wolniejszy niż I9 czy nawet I7 9700K .

Zamiast 9900K możesz też brać 9900KS z 5 Ghz w turbo na wszystkich rdzeniach ( 9900K w turbo ma 4.7 Ghz Allcore ) .

Choć patrząć na różnicę w cenie to nie ma za bardzo sensu , zwykłego 9900K łatwo idzie pogonić na 5 Ghz , z drugiej strony OC tego procka jest średnio sensowne , większość sztuk kończy na 5.1 - 5.2 Ghz , raptem 400-500 mhz ponad zegar turbo AC .

Co do GPU - AMD obecnie nie ma konkurencji dla 2070S czy wyżej, najmocniejszy obecnie Rx 5700 XT to wydajnościowy odpowiednik 2060S .

SSD zmień na Corsair MP510 lub PNY XLR8 CS3030 , oba mają sporo mocniejsze pamięci ( 2,5x większy limit TBW ) .

Zasilacz- Seasonic Focus Plus Gold 650w / 750W - certyfikat 80+ Gold , w pełni modularne okablowanie i ciche chłodzenie z trybem półpasywnym .

Edytowane przez reyden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Reyden: dzięki za wskazówki! Zbadałem i dopisałem niżej.

Czyli wstępny zestaw:

- procesor: i9-9900KS (lub i9-9900K)

- grafika:  RTX 2070 Super

- jaka płyta główna wystarczy do i9-9900KS? jeśli ten proc wybiore, byłoby bez kręcenia...

- pamięć RAM: który model nie będzie spowalniał procka na 5Ghz? Czy między 16 a 32GB odczuje różnice?

- dysk SSD: SSD Corsair 960GB MP510 lub PNY XLR8 CS3030

- zasilacz: SEASONIC FOCUS GX-750 80Plus Gold 750W

- chłodzenie CPU: jakie wybrać?

- obudowa: jaką wybrać?

Edytowane przez mcx997

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thomas99PL: dzieki za informacje!

 

Jeszcze przyszla mi do glowy mozliwosc, aby poczekac na kolejna generacje CPU, a w miedzyczasie sprobowac podkrecic ten zestaw (jesli sie da):

image.thumb.png.97a67a2aadbbebfe24bf6eb9d0932c16.png

Myslicie, ze jest szansa na odczuwalnie wieksza wydajnosc, po wymianie jakis czesci? Np. zmiana RAM i jakies modyfikacje w BIOS? To pytanie od amatora.

Tu specyfikacja mojej aktualnej plyty glownej: https://www.asrock.com/mb/Intel/Z87 Extreme4/

Edytowane przez mcx997

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OC procka (oraz ramu) najwięcej przyniesie poprawę wszędzie tam, gdzie dużo dzieje się na ekranie, wszelkie gry fps, rts w bitwach rzeczywistych, rpg w miastach itd. Ile można zyskać? realnie od kilku do nawet kilkunastu %, zależnie od lokacji i gier. W miejscach typowo graficznych zysk będzie minimalny. W Twoim programie od muzyki nie wiem, jaki uzyskasz zysk, ale raczej spektakularnego nie będzie.

Premiera i sprzedaż 10 gen. cpu intela do pecetów przeciąga się niemiłosiernie, może w 1 lub 2 połowa tego roku poznamy w końcu ich "rewelacyjne" procesory. Niestety, gdybyś teraz kupił 9900K/KS/KF, płyte z390 to już tego nie rozbudujesz, choć przyznać trzeba, że taki duet starczy na lata, długie lata.

platforma amd oparta na cpu serii 3000 będzie trochę słabsza (może z wyłączeniem 3600/3600x versus 9600k) niż platforma "niebieskich", ale na płyty am4 wsadzisz jeszcze przynajmniej jedną, może nawet dwie następne serie ryzenów. Progres, jaki dokonało amd wydając zenki2 jest duży, a następna generacja powinna z grubsza zrównać się wydajnościowo (może nawet przegonić) z obecnymi cepami intela 9gen. W programach korzystających z wielowątkowości amd będzie  lepsze, bo oferuje więcej rdzeni/wątków w podobnej cenie.

Overclocking 4770k i pamięci wymaga tylko chęci i czasu, nic nie kosztuje mamony (ew. prąd zużyty na testy obiążeniowe). Procka jesteś w stanie ustawić między 4,4-4,5-4,6 GHz, przy szczęśliwej sztuce więcej. Uważaj i pilnuj temperatur swojego cpu. Pamięci powinny latać przynajmniej 2133 MHz na napięciu 1,65-1,8V. Powodzenia. Jakbyś nie był zadowolony z osiągów, no to trzeba zmienić platformę, prędzej czy później.

GTX 1070 w grach 4K na ust. średnich spokojnie da radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, mrcszyman!

 

A czy do tego zestawu:

- płyta główna: Asrock Z390 Extreme4

- procesor: i9-9900K

- chłodzenie CPU: be quiet! Dark Rock 4 Pro

- pamięć RAM: Patriot Viper 4, DDR4, 2x8GB, 3400, CL16

- dysk SSD: SSD Corsair 960GB MP510  lub PNY XLR8 CS3030

- grafika:  MSI Geforce RTX 2070 SUPER VENTUS OC 8GB GDDR6

- zasilacz: SEASONIC FOCUS GX-750 80Plus Gold 750W

- obudowa: ???

 

czy ta obudowa będzie wystarczająca do normalnego działania bez podkręcania?

https://www.silentiumpc.com/pl/product/signum-sg1x-tg-rgb/

a może ktoś zasugeruje inny typ obudowy, która wyciszy i nie przegrzeje komponentów?

Edytowane przez mcx997

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...