Skocz do zawartości
Gość

Dysk hdd optymalizacja i defragmentacja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam dysk hdd i mam z nim problem. Chodzi o to czy jest jakiś najlepszy program do defragmentacji i optymalizacji dysków hdd. SSD nie wchodzi w grę bo się go nie defragmentuje on ma trim ale chodzi mi o hdd. Któłry program według was by najlepiej sobie poradził tzn. zdefragmentował i zoptymalizował tak żeby po tej operacji nic z dyskiem się nie stało tzn: Nie zmniejszyło wydajności ani nie zwolnił system. Mam na myśli takie programy jak: Diskeeper, Auslogics disk defrag, iobit smart defrag, defragler i pytanie ktłóry by sobie najlepiej poradził tak aby uzyskać jak najlepszą wydajnośc tego dysku hdd i żeby miał krótszy czas dostępu. Ten wbudowany to odpada pewnie. Tak jak wspomniałem podobno dysków ssd się nie defragmentuje ani nie optymalizuje bo się zużywają przez to komórki ale ma za to funkcję trim. Pomocy. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jeżeli masz problem z wolnym działaniem dyksu to przede wszystkim sprawdź jego powierzchnię  czy nie ma uszkodzonych sektorów. Najlepiej wykorzystaj do tego system LiveCD i program victoria, oczywiście w trakcie testu HDD nie pracujesz na komputerze.

2. Nowe systemy operacyjne wykonują defragmentację w tle automatycznie i często jest to wystarczające narzędzie. Jednak jeżeli potrzebujesz lepszego narzędzia to polecam defragglera, bardzo dobrze się sprawdza. Jeżeli chcesz defragmentować dysk systemowy to najlepiej to robić uruchamiając narzędzie do defragmentacji z poziomu systemu liveCD. Wówczas program ma dostęp do plików zabezpieczonych przez system.

3. Jeżeli chcesz przyspieszyć działanie dysku HDD a masz dużo pamięci RAM to polecam program PrimoCache darmowy program na 30 dni. 
 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak HDD nie jest dyskiem systemowym to nie ma sensu go defragmentować .

Systemowa defragmentacja była kiepska w czasach Win 9x , od czasów W7 jest dobra .

A co do ew. napraw HDD - to poza systemowych checkdiskiem ( ale to tylko naprawia błędy logiczne ) to jeszcze jest dobry MHDD , Victoria w wersji Live przekłamuje , szczególnie wersja z Gui .

MHDD jest do tego najlepszy .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MHDD owszem jest świetnym programem jednak nie jest już rozwijany od około 10 lat przez co przejawia się często problem z kompatybilnością, tym bardziej jeżeli bios płyty głównej nie oferuje przełączenia się w tryb IDE, ATA itp. - niestety często trzeba szukać zamiennika, a szkoda bo jest to genialny program.
Victoria dalej jest rozwijana, co jest jej dużą zaletą, dla tego też ten program poleciłem. Przekłamania często biorą się z winy użytkownika - ponieważ nie przeprowadza testu zgodnie ze sztuką. Najważniejsze co podczas testu zrobić podałem czyli system LiveCD +  nie pracujemy na komputerze gdy trwa test.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, ciekawa_osoba napisał:

Tak tylko że raid jest stosowany głównie w przedsiębiorstwach gdzie są serwery. Mi nie potrzeba a jeszcze chciałem zapytać jak uruchomić tem system livecd, nie można tego zrobić na normalnym windowsie, przegrać program victoria na pendrivie i z pendrive odpalić? Też tak można?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...