Skocz do zawartości
Maniakalny

settlers (1) 1994

Rekomendowane odpowiedzi

Ktoś gra jeszcze?
Ja po 20 latach stwierdzilem ze zagram, odpalam ze zintegrowanego DOSBOX-a - gra dziala super, ale jest pare problemow.

- jak wylaczyc dźwięki? w ustawieniach jest MUSIC tylko i da sie dac na 0 ale dzwieki otoczenia zostaja :/, irytuje mnie to bardzo
- da sie moze zwiekszyc rozmiar okna grając windowed? jak gram na vga to jest prawie na caly monitor, jak daje svga to niedosc ze robi sie mniejsze okno to jeszcze elementy sie pomniejszaja wiec 4x mniej widac niz na normalnym vga
- czy da sie jakos przyspieszyc gre? (zmiana cykli w dosboxie sprawila ze menu zaczelo dzialac szybciej ale sama gra chyba nie)

 

Edytowane przez Maniakalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema.

Ja pogrywam od czasu do czasu.

- w katalogu z grą powinien być plik "install.exe", w nim możesz wybrać złą kartę dźwiękową dla efektów i lub muzyki; wyłączyć na poziomie gry można tylko muzykę; dźwięki w grze są super, imo szkoda je wycinać;

- w dosbox options, odnośnie obrazu mam poustawiane  tak:

ullscreen=false
fulldouble=false
fullresolution=original
windowresolution=2048x1536
output=overlay

i fajnie na 30" mam okienko w proporcjach 4:3 bez śmiesznego rozciągania grafiki;

- próbowałem przyspieszyć samą grę, ale bez rezultatów ( tak, ta gra jest wolna :) ), dobrze, że może sobie działać w okienku, a my od czasu do czasu robimy coś innego;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tom - wlasnie kombinowalem w tych plikach ale rozdzielczosc nic nie zmienia - jedynie wyjscie to zmiana skalowania na wyzsze (niestety w full screenie u mnie niedziala bo mam monitor 5K (2x displayport) i czasami w takich aplikacjach starszych są chece, nietylko dosowskich


PS
a odnosnie samej rozgrywki tez mam w sumie zagwostke - jak bylem maly to gralem w tą gre i wydala mi sie mega trudna (potrafilem przejsc 1 misje, na 2 tez dobrze zarlo ale potem zdychalo, no ale bylem maly i glupi  - teraz znowu gram i dalej jestem głupi - co prawda na 5 misji ale sie zacialem (jestem na koncowce) ale problem jest taki ze nic sie nie dzieje - tzn na poczatku zrobilem kopalnie wszystkiego - i mam wszystko co potrzeba, a z zamku nic nie wynoszą - nikt wogole nic prawie nie nosi - jedynie rybak łowi ryby, swiniopas wypasa i rolnik cos tam kosi 
żołnierze sie nie produkują - mieczy i tarczy praktycznie nikt nie robi, zelaza na stal nie przerabiaja mimo ze w zamku mam wszyskitego po 100 a nawet wiecej

kamieniarz mimo domku i kamieni dookoła nie wychodzi z domu, jak zaczalem budowac kilka budynkow to budowiniczowie klepią, w niekotrych przypadkach powstal szkielet lub pol szkieletu budynku i tyle - dalej nic sie nie dzieje mimo ze drewno/kamien 

WTF?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Settlers 1 to juz troche hardcore. Polecam The Settlers 2: 10th Anniversary - chodzi normalnie na win 10.

A zeby tworzyc zolenierzy to nie trzeba jeszcze piwa przypadkiem oprocz tarczy i mieczy? Nie pamietam jak to w S1 juz bylo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maniakalny

Może jakaś wersja gry skopana? Jak wrócę do domu, to podrzucę Ci swoją. U  nie nie ma żadnych problemów. Przeszedłem cała kampanię składającą się z 30. misji.

W jedynce trzeba mieć pakiet tarczy i mieczy oraz wolnych ludzików. No i w opcjach ustawione, żeby się "konwertowali" na żołnierzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, toms83 said:

@Maniakalny

Może jakaś wersja gry skopana? Jak wrócę do domu, to podrzucę Ci swoją. U  nie nie ma żadnych problemów. Przeszedłem cała kampanię składającą się z 30. misji.

W jedynce trzeba mieć pakiet tarczy i mieczy oraz wolnych ludzików. No i w opcjach ustawione, żeby się "konwertowali" na żołnierzy.

raczej to nie wersja, bo wczesniej dzialalo, i juz prawie mialem misje wygrana, zostalo zdobyc ost zamek i tyle
i cos nie halo - zostawilem gre na pare godzin i nie wytworzyli sie nowi - platnerz ma full stock stali bez wegla, a ten co robi stal z zelaza i wegla ma full wegla a nie ma rudy - mimo ze kazdego surowca po 300 w zamku :/

PS
jesli przejme straznice gdzies daleko oplaca sie wogole ją trzymac czy odrazu palić? bo tak to żołnierz przynajmniej jeden zmarnowany siedzi


EDIT
zagralem od nowa i wygralem w 3-3,5h - ale dziwne i tak jest to ze np rybacy łowią caly czas, a np kamieniarz przestal pracowac mimo ze kamienie byly na moim terenie i blisko niego

 

Edytowane przez Maniakalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak teren jest mi niepotrzebny, to się pozbywam.

Przypomniałem sobie, że raz na kilkanaście gier, też miałem opisywany problem. Tzn. już na etapie późniejszej rozgrywki ( kilka godzin na danej mapie ), potrafiło się zablokować w opisywany przez Ciebie sposób. Niestety plansza od zera do rozegrania.

EDIT:

No kamieniarz często muła łapie. Ja robię w ten sposób, że jak ten przestaje funkcjonować, to stawiam drugiego w innym miejscu. Zauważyłem też jeszcze jedną rzecz, że mając duży kamień bardzo blisko swojej chatki, też nie chce wychodzić i pracować.

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2020 o 19:52, Maniakalny napisał:

Ktoś gra jeszcze?
Ja po 20 latach stwierdzilem ze zagram, odpalam ze zintegrowanego DOSBOX-a - gra dziala super, ale jest pare problemow.

- jak wylaczyc dźwięki? w ustawieniach jest MUSIC tylko i da sie dac na 0 ale dzwieki otoczenia zostaja :/, irytuje mnie to bardzo
- da sie moze zwiekszyc rozmiar okna grając windowed? jak gram na vga to jest prawie na caly monitor, jak daje svga to niedosc ze robi sie mniejsze okno to jeszcze elementy sie pomniejszaja wiec 4x mniej widac niz na normalnym vga
- czy da sie jakos przyspieszyc gre? (zmiana cykli w dosboxie sprawila ze menu zaczelo dzialac szybciej ale sama gra chyba nie)

 

Grałem w wersje an Amige:
Grę da się przyśpieszyć (zielone małe kołka chyba z prawej strony przy tarczy)

Do wytworzenia rycerza potrzeba tarczy, miecza i ludzika. Rekrut zostanie automatycznie stworzony gdy będzie potrzebny, ale chyba dało się ustawić żeby byli automatycznie tworzeni gdy będą zasoby. W pierwszej wersji nie było piwa. Złoto w strażnicy z czasem  ulepsza rycerza. Im większa strażnica i więcej złota, tym szybciej.

Być może aby skończyć misję należy zająć cały teren  budując strażnice, bądź po protu zniszczyć wroga..

 

BTW. Nie lepiej zagrać w "oryginalną" wersję na emulatorze Amigi?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tom256 napisał:

Grałem w wersje an Amige:
Grę da się przyśpieszyć (zielone małe kołka chyba z prawej strony przy tarczy)

To nie jest przyspieszenie gry, tylko okres czasu za jaki ma przyjść powiadomienie. Klikasz sobie w jakieś miejsce, wybierasz zegar z czasem ( 5/10/20 itd. minut ) i po tym czasie przyjdzie wiadomość i klikając, przenosi cię w miejsce które wcześniej zaznaczyłeś.

 

4 godziny temu, tom256 napisał:

Złoto w strażnicy z czasem  ulepsza rycerza. Im większa strażnica i więcej złota, tym szybciej.

Rycerze ćwiczą i ulepszają się tylko i wyłącznie siedząc w zamku. Im więcej złota w strażnicach ( nie w zamku ), tym większy procent szybkości ich przemiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez tak macie ze brakuje węgla non stop?

jedna kopalnia złota lub granitu wytwarza tyle tego badziewia ze starczyloby na 5 misji, kopania zelaza moze juz troche mniej ale majac 2 moze 3 mam 280 grudek zelaza, kopalni wegla mam non stop 5-6 od poczatku gry i stan węgla 0 - non stop brakuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdarzało się, że brakowało. Co prawda zapotrzebowanie jest jakieś 3x większe od reszty surowców ( do każdego procesu potrzebny jest worek węgla ).

P.S. Na której misji jesteś?

Może zagram sobie od początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale zloz drugi pc obok i tak graj, bo na poczatku fajnie sie buduje a potem stagnacja, i glownie czekasz na ulepszenie rycerzy zeby mozna bylo zaatakowac

ogolnie w misjach 1-6 albo 1-7 wystarczalo przejmowac te małe strażnice -  i jak komputer został tylko z zamkiem - poddawał sie

niestety w 8 misji juz tak prosto nie ma bo ja mam caly swiat a przeciwnik (zostal 1 z 2) ma tylko zamek i nawet nie ma pola zadnego gdzie moze cokolwiek budowac a i tak sie nie poddal - w wykresach ma 70% przewagi (miecze) wiec moze dlatego - chociaz atakuje od 1,5h to z 70 spadlo mu na 50 wiec moze to wygram jakos
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2020 o 19:21, toms83 napisał:

To nie jest przyspieszenie gry, tylko okres czasu za jaki ma przyjść powiadomienie. Klikasz sobie w jakieś miejsce, wybierasz zegar z czasem ( 5/10/20 itd. minut ) i po tym czasie przyjdzie wiadomość i klikając, przenosi cię w miejsce które wcześniej zaznaczyłeś.

 

Rycerze ćwiczą i ulepszają się tylko i wyłącznie siedząc w zamku. Im więcej złota w strażnicach ( nie w zamku ), tym większy procent szybkości ich przemiany.

 

OK możliwe, nie pamiętam.

Zależy co masz na myśli zamek. Ja rozumiem że zamek to głowny obiekt i tam rycerze sie  rzeczywiście tworza i szkolą.  Ale tak jak napisałem rycerze szkolą się w także w  wieżach i garnizonach.

 

 

Link do instrukcji:

https://www.oldgames.sk/downloads/oldgames/strategy/Settlers/Docs/manual-settlers-1993.pdf

Edytowane przez tom256

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam lubię tą gierkę. Czasami przydałoby się żeby przyspieszyć troszkę czas, bo to naprawdę wolna gra, ale jest spoko.

 

P.S.

Kampanię musiałem zawiesić z braku czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...