Skocz do zawartości
manulx

PC do monitora ultrawide 2k

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

będę chciał kupić sobie monitor SAMSUNG 34" LC34F791WQUXEN do gier, ale też do pracy (programowanie) oraz do tworzenia muzyki.
Co się da chciałbym kupić z używanych części i stąd pytanie: ile co najmniej będę musiał wydać pieniędzy żeby np. taki Cyberpunk 77 poszedł mi na ultra w 60fpsach przy takim monitorze?
Na tej podstawie zdecyduję czy w ogóle mnie stać na takiego potwora.

Jestem raczej gotowy do czekania na okazje i pojedyncze kupowanie komponentów. Też nie do końca ogarniam różnić pomiędzy AMD i Intelem - czy to nie jest tak, że obie opcje by były dobrym wyborem tylko każda z nich ma swoich subiektywnych zwolenników?

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD vs Intel - w samych tylko grach Intel wciąż bywa o kilka/naście procent lepszy. Przy czym biorąc pod uwagę najnowsze generacje CPU obu producentów, mowa różnicy na pułapie stu kilkudziesięciu klatek na sekundę.

AMD jest przy tym na ogół o wiele tańsze niż mogłaby na to wskazywać różnica w wydajności - najlepszy procesor ośmio-rdzeniowy-szestasto-wątkowy 9900K Intela to koszt rzędu 2000PLN, podczas gdy Ryzen 7 3700X, te powiedzmy 10%  średnio mniej wydajny, kosztuje 30% mniej.

Ponadto różnice w wydajności są tym mniejsze, im wyżej uciekniesz od 1080p, przy Ultrawide 2k jeszcze spadną, bo to GPU będzie miał najwięcej roboty do zrobienia.

Więc jeśli nie musisz siedzieć na absolutnym szczycie wydajności dla entuzjastów, PC składany pod AMD jest na ogół sporo tańszy - do CPU dostajesz solidne chłodzenie (do Intela czasem lepiej dokupić nowe, nawet jeśli nie kręcisz ;)), a solidną płytę główną możesz kupić pod AM4 i od 300-400PLN.

Co do wymagań CP2077, to wróżenie z fusów trochę. Wsadzą jakiś nowy hairworks i będzie gubiło klatki niezależnie od sprzętu. Pod ustawienia ultra przy rozdzielczości 2k na pewno będziesz potrzebował jednego z najmocniejszych GPU na rynku - strzelam, że RTX2070 Super (~2200PLN) i wyżej to minimum przy takich wymaganiach. Jeśli odpuścisz RayTracing (ma być), to na rynku wtórnym czasem w niezłej cenie można dorwać podobnie wydajny 1080Ti (~1500PLN). AMD nie ma tak mocnych GPU, ich obecny max to 5700XT, nieco od 2070S słabszy, no i bez RTX (za to odpowiednio tańszy: ~1800PLN nówka).

RAM 2x8GB to ~300-350PLN.

Co do CPU - topowe Ryzeny poprzedniej generacji pewnie dadzą radę bez zająknięcia, a są dziś dość tanie - Ryzen 2700X kosztuje dziś niemal połowę ceny 3700X, czyli ~750PLN. A to procesor 8/16, jedynie jakieś 10% słabszy od następcy.

Czyli w zależności od budżetu, po cenach sklepowych:
- Ryzen 1600AF ~400PLN, 6/12 - to właściwie to samo co Ryzen 2600 tylko 100PLN taniej
- Ryzen 7 2700X ~750PLN, 8/16
^ do tych CPU pewnie nie ma sensu dawać mocniejszego GPU niż 5700XT
- Ryzen 5 3600 ~750PLN, 6/12, ~10% lepszy jeden wątek niż w Ryzenach 2XXX
- Intel i5-9600K ~900PLN, 6/6, bywa 5-10% lepszy od Ryzenów 3XXX w grach
- Ryzen 7 3700X ~1400PLN, 8/16 minimalnie lepsza wydajność niż 3600
- Intel i7-9700K ~1700PLN, 8/8 bywa +10% względem najmocniejszych Ryzenów 3XXX
- Intel i9-9900K ~2000PLN, 8/16, j.w.

Przy czym: różnice w grach między Ryzenem 3600 a 3700X są naprawdę marginalne, pewnie w granicach 5%, co czyni dziś 3600 optymalnym nowym procesorem do gier, jeśli nie chcesz sprzedawać nerki. Ale jeśli nie przeszkadza Ci kilka fps mniej, 2700X za podobne pieniądze może sprawić się nieco lepiej przy pracy - tu już sam wiesz, czy więcej wątków pozytywnie wpłynie na Twój zestaw narzędzi.

TBH olałbym dziś Intele bez wielowątkowości po prostu dlatego, że przyszłe konsole mają wedle plotek mieć procesory 8/16.

IMO jeśli nie pali się w innych sprawach, to poczekaj parę miesięcy, CP2077 opóźnili, w drugim półroczu będą wchodziły nowe CPU i GPU, jak się pofarci, to któreś z dwojga jeszcze przed premierą gry, rynek używek się zagęści, ceny spadną. RAM i płyty główne mają teraz znośne ceny, więc to ewentualnie na zapas.

Edytowane przez torrentius
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Sporo się dowiedziałem od Ciebie i jeszcze sobie poczytałem.

Wstępnie złożyłem sobie coś takiego:

image.png.262d0654ccd7f44919f69a1009fff9f6.png

 

Jeśli są jakieś sugestie/alternatywy to chętnie przyjmę.

Nie musi to być nad wydajny sprzęt i nie mam zamiaru tutaj walczyć o każdą klatkę. Chcę po prostu bez stresu pograć na najwyższych możliwych ustawieniach i przede wszystkim mieć bezawaryjny sprzęt. :)
Raczej będę szukał używek, ale kartę graficzną chyba bym się bał kupować używaną - gdyby mi się spaliła to byłoby smutno.

Edytowane przez manulx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ładnie, wygląda na solidny zestaw!

Z tym 2070 Super to mogłem niedoszacować nieco jednak - niżej masz niedawny test dobrego modelu tej karty, pooglądaj wyniki. Kilkuletni Wiedźmin 3 na bardzo wysokich ustawieniach w 1440p jakoś się trzyma ponad 60fps, ale jest blisko granicy. A Ty w ultrawide będziesz miał jeszcze sporo więcej pixeli. Może się okazać, że 2070S będzie za słabe do płynnych 60fps... Jest dziś sporym wyzwaniem dla portfela być graczem z rozdzielczością powyżej 1440p, niestety :)

https://www.purepc.pl/karty_graficzne/zotac_geforce_rtx_2070_super_amp_extreme_test_karty_graficznej

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, manulx napisał:

Dzięki! Sporo się dowiedziałem od Ciebie i jeszcze sobie poczytałem.

Wstępnie złożyłem sobie coś takiego:

image.png.262d0654ccd7f44919f69a1009fff9f6.png

 

Jeśli są jakieś sugestie/alternatywy to chętnie przyjmę.

Nie musi to być nad wydajny sprzęt i nie mam zamiaru tutaj walczyć o każdą klatkę. Chcę po prostu bez stresu pograć na najwyższych możliwych ustawieniach i przede wszystkim mieć bezawaryjny sprzęt. :)
Raczej będę szukał używek, ale kartę graficzną chyba bym się bał kupować używaną - gdyby mi się spaliła to byłoby smutno.

Ten proc jest za słaby do tej karty podobnie jak zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Lisek bez nogi napisał:

Ten proc jest za słaby do tej karty podobnie jak zasilacz.

Za słaby do 3440x1440 na wysokich ustawieniach? Kpisz Pan :) To GPU będzie się pocić, proc będzie miał sporo mniej roboty niż gdyby grał w 1080p. Walka o stałe 60 będzie się odbywała na karcie graficznej, nie procesorze.

Już w 1440p nie ma znacznej różnicy między 3600 a 3900X, a tu mówimy o ultrawide:
Avg_1440p_Ultra.png

Źródło: https://www.techspot.com/review/1968-ryzen-3600-vs-2600-gaming-scaling/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, Lisek bez nogi said:

Ten proc jest za słaby do tej karty podobnie jak zasilacz.

Jakoś dość sporo ludzi testuje i używa tego CPU i GPU w zestawie. Co do zasilacza również znalazłem dużo dobrych opinii i wydaje się być jak najbardziej wystarczający. Jeśli uważasz, że te modele są za słabe to daj jakąś alternatywę lub/i uzasadnij swoją odpowiedź, aby była ona wiarygodna.
 

17 hours ago, torrentius said:

I ładnie, wygląda na solidny zestaw!

Z tym 2070 Super to mogłem niedoszacować nieco jednak - niżej masz niedawny test dobrego modelu tej karty, pooglądaj wyniki. Kilkuletni Wiedźmin 3 na bardzo wysokich ustawieniach w 1440p jakoś się trzyma ponad 60fps, ale jest blisko granicy. A Ty w ultrawide będziesz miał jeszcze sporo więcej pixeli. Może się okazać, że 2070S będzie za słabe do płynnych 60fps... Jest dziś sporym wyzwaniem dla portfela być graczem z rozdzielczością powyżej 1440p, niestety :)

https://www.purepc.pl/karty_graficzne/zotac_geforce_rtx_2070_super_amp_extreme_test_karty_graficznej

 

14 hours ago, torrentius said:

Za słaby do 3440x1440 na wysokich ustawieniach? Kpisz Pan :) To GPU będzie się pocić, proc będzie miał sporo mniej roboty niż gdyby grał w 1080p. Walka o stałe 60 będzie się odbywała na karcie graficznej, nie procesorze.

Już w 1440p nie ma znacznej różnicy między 3600 a 3900X, a tu mówimy o ultrawide:
Avg_1440p_Ultra.png

Źródło: https://www.techspot.com/review/1968-ryzen-3600-vs-2600-gaming-scaling/

Wszystko rozchodzi się o to, że potrzebuję taki monitor do przestrzeni roboczej - gdyby był tylko do gier kupił bym pewnie coś innego. Jednak myślę, że nawet 40/50fps jest do przeżycia przy takim Wiedźminie 3 czy Kingdom Come Deliverance. A gdybym na tym monitorze ustawił w grze mniejsza rozdzielczość i detale na ultra to dałoby radę? Czy już lepiej na max rozdzielczości i parę ustawień detali zmniejszyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, manulx napisał:

Wszystko rozchodzi się o to, że potrzebuję taki monitor do przestrzeni roboczej - gdyby był tylko do gier kupił bym pewnie coś innego. Jednak myślę, że nawet 40/50fps jest do przeżycia przy takim Wiedźminie 3 czy Kingdom Come Deliverance. A gdybym na tym monitorze ustawił w grze mniejsza rozdzielczość i detale na ultra to dałoby radę? Czy już lepiej na max rozdzielczości i parę ustawień detali zmniejszyć?

GPU będzie pod obciążeniem brało ~200W, CPU 70~80W, zasilacz 550W spokojnie się wyrobi.

Różnica między detalami high a ultra we współczesnych grach często jest dziś słabo dostrzegalna podczas rozgrywki. Samodzielnie poustawiany kompromis między mid-high też wygląda niewiele gorzej, a niemal zawsze oszczędza ogrom mocy obliczeniowej.

Mniejsza rozdzielczość + detale na ultra pewnie dadzą radę, pomysł jest też o tyle dobry, że współczesne karty graficzne dają dostęp do opcji wyostrzania obrazu skalowanego z niższej rozdzielczości - właśnie do takich sytuacji, jak opisujesz :) W takim wypadku ustawisz np. rozdzielczość ultrawide 1080p, do czego moc 2070S powinna wystarczyć. "Powinna" - podkreślam - wciąż wróżymy z fusów, oficjalnych wymagań nie ma jeszcze.

Po więcej o wyostrzaniu obrazu odsyłam na TechSpot - sam specem nie jestem i nie będę, bo siedzę na 1080p :)
https://www.techspot.com/review/1903-dlss-vs-freestyle-vs-ris/
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście fajnie to wygląda. :) Oczywiście sobie dam do zakładek link i cóż - chyba więcej pytań nie mam. Zostaje zbieranie kasy i polowanie. Jeszcze ewentualnie pytanie dotyczące części używanych, o czym wspomniałem w pierwszym poście. Warto? Czy są możliwe takie scenariusze jak:
- kupiona część będzie zajechana i mi padnie dzień po wygaśnięciu gwarancji (CPU, GPU etc.)
- kupiona część będzie zajechana, padnie mi i producent nie przyjmie gwarancji (CPU, GPU etc.)
- trafię na słabą "partię" modelu albo też jest zajechany i nie daje osiągów z testów internetowych bądż tych zagwarantowanych w dokumentacji producenta - tutaj raczej producent nie przyjmie gwarancji, więc pozostaje sprzedaż pewnie za niższą cenę (CPU, GPU etc.)

+ ewentualne inne możliwe ryzyka.

Edytowane przez manulx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O używanych częściach nic mądrego/pewnego nie powiem, bo to loteria życiowa i już.

W obiegowej opinii najmniej w komputerach psują się CPU, więc tego bałbym się najmniej. Mnie przez 20+ lat świadomego używania pecetów raz siadła karta graficzna w laptopie i raz padła sekcja zasilania PCI-E na płycie głównej, przy czym nic nigdy nie podkręcałem, więc sprzęt żyłowany nie był. GPU w laptopie wymieniłem i działa do dziś - kupiony w 2007, siedzi w szafce pod biurkiem na czarną godzinę, bo do przeglądania sieci wciąż się nadaje :)

A sam siedzę teraz na używanych: CPU (Ryzen 1700, pół roku), mobo (ASRock B450M Pro4, pół roku) i GPU (Radeon RX580, ponad rok), gdzie jedynym problemem jest mój zasilacz z 2013, który nie radzi sobie z niskim poborem prądu w idle i żeby komputer mi się nie zawieszał, kiedy jedynie przeglądam sieć, muszę mieć zawsze w tle odpalonego foobara, choćby miał być wyciszony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, torrentius napisał:

  jedynym problemem jest mój zasilacz z 2013, który nie radzi sobie z niskim poborem prądu w idle i żeby komputer mi się nie zawieszał, kiedy jedynie przeglądam sieć, muszę mieć zawsze w tle odpalonego foobara, choćby miał być wyciszony :)

Czy zmiana w panel sterowania->opcje zasilania->zmień ustawienia planu->zmień zaawansowane ustawienia zasilania-> zarządzanie energią procesora i minimalny stan procesora np. dla testu 100% i maksymalny 100% rozwiązuje problem? (by nie trzeba było bawić się tym foobar)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kyle napisał:

Czy zmiana w panel sterowania->opcje zasilania->zmień ustawienia planu->zmień zaawansowane ustawienia zasilania-> zarządzanie energią procesora i minimalny stan procesora np. dla testu 100% i maksymalny 100% rozwiązuje problem? (by nie trzeba było bawić się tym foobar)

Tak ustawiłem i i tak potrafił się zwiesić, manipulowałem i ustawieniami dla idle w BIOSie. Za to od kiedy siedzi w tle jakaś działająca aplikacja, problem zniknął. Czarna magia jakaś. Niby czaję się na dobrą promocję na zasilacz, ale skoro teraz działa, to czaję się jakby mniej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...