Skocz do zawartości
brb nexus

Płyta główna pod procesor ryzen 3600

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, składam komputer i do zestawu wziąłem ryzena 3600. Myślałem nad MSI B450 GAMING PLUS MAX, ale pełno w necie opinii, że płyta ma sporo problemów - długi boot time, pamięci RAM nie chcą się podkręcać (swoją drogą biorę Crucial 16GB (2x8GB) 3000MHz CL15 Ballistix Sport LT Red z myślą o podkręceniu do 3200 mhz).

Jaką więc płytę B450 w rozsądnej cenie wziąć i dlaczego? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, te opinie o długim bootowaniu to przed aktualizacją biosu były. Generalnie płyta jak najbardziej godna polecenia za te pieniądze. Ostatnio złożyłem dwa kompy na wersji Mortar Max i wszystko elegancko działało. Pamięci o których piszesz poszły bez problemu na 3600 MHz z cl16. Polecam jedynie zaraz po pierwszym uruchomieniu komputera od razu wrzucić najnowszy bios.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wysio napisał:

Wiesz, te opinie o długim bootowaniu to przed aktualizacją biosu były. Generalnie płyta jak najbardziej godna polecenia za te pieniądze. Ostatnio złożyłem dwa kompy na wersji Mortar Max i wszystko elegancko działało. Pamięci o których piszesz poszły bez problemu na 3600 MHz z cl16. Polecam jedynie zaraz po pierwszym uruchomieniu komputera od razu wrzucić najnowszy bios.

Dzięki. Jeszcze teraz wybrać pomiędzy trzema:

- MSI GAMING PLUS MAX (459,00 zł) 

- MSI TOMAHAWK MAX (489,00 zł) 

- MSI MORTAR MAX (419,00 zł) 

Która będzie miała najlepszą, najlepiej chłodzoną sekcję zasilania? Dodam, że zależy mi na jak największym zbiciu ceny, bo i tak mam zestaw prawie 200 zł za drogi przy Gaming plus max. Ale jeśli ma być ogromna przepaść między gaming a np mortar max to jestem gotów już dopłacić dla spokoju. 

*w razie czego gdybym zmieniał procka na ryzena 4xxx choć nie planuję 

 

*aha i chlodzenie zamierzam wrzucić grandis 2,będzie ok dla tych płyt i procka? 

Prawda to że na ryzenach tak mocno skaczą napięcia na pulpicie? 

Edytowane przez brb nexus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwórz sobie specyfikację tych trzech płyt na trzech kartach i sobie porównaj, bo one różnią się głównie czasem przydatnymi szczegółami. Tomahawk nie ma np cyfrowego wyjścia audio i posiada tylko jeden slot M.2, Mortar ma cyfrowe wyjście i dwa złącza M.2. To takie przykładowe szczegóły. Na ostatnich biosach napięcia już nie wariują. Jak masz ograniczony budżet, śmiało możesz wziąć tańszą płytę. Nawiasem mówiąc, jakieś spore masz te ceny. Ja w Proline czy Morele kupuję taniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wysio napisał:

Otwórz sobie specyfikację tych trzech płyt na trzech kartach i sobie porównaj, bo one różnią się głównie czasem przydatnymi szczegółami. Tomahawk nie ma np cyfrowego wyjścia audio i posiada tylko jeden slot M.2, Mortar ma cyfrowe wyjście i dwa złącza M.2. To takie przykładowe szczegóły. Na ostatnich biosach napięcia już nie wariują. Jak masz ograniczony budżet, śmiało możesz wziąć tańszą płytę. Nawiasem mówiąc, jakieś spore masz te ceny. Ja w Proline czy Morele kupuję taniej.

A jeśli chodzi o sekcję zasilania? Zależy mi na jak najlepszej. Na testach gaming plus max wypada lepiej od tomahawk max, jednak nigdzie nie mogę znaleźć porównania z mortarem max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, wysio napisał:

Fortis będzie wystarczający. Ten Grandis to już przesada.

Dzięki. Podobno na ryzenach 3600 już na pulpicie napięcia skaczą i temperatury wzrastają, czego to wina? BIOS update pomaga? Może jakaś opcja w nim? Właśnie z tego względu rozważałem grandisa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję B450-A PRO MAX - tania , niewielka różnica między tą a TOMAHAWK , posiada najnowszy bios z obsługą Rayzenów z ostatniego wypustu . Złożyłem na niej zestaw z Razyen 5 1600 ( w wersji AF mi się trafił ) , do tego 2x8GB HyperX Predator 3200 i śmiga aż miło . Umożliwia oc pamięci do 4133 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, brb nexus napisał:

Dzięki. Podobno na ryzenach 3600 już na pulpicie napięcia skaczą i temperatury wzrastają, czego to wina? BIOS update pomaga? Może jakaś opcja w nim? Właśnie z tego względu rozważałem grandisa

Nic nie skacze na najnowszym biosie. A nawet jeśli by skakało,  to chodzi przecież o maksymalne temperatury w stresie, a te nawet na niezbyt wydajnym FERA 3 nie są wysokie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, wysio napisał:

Nic nie skacze na najnowszym biosie. A nawet jeśli by skakało,  to chodzi przecież o maksymalne temperatury w stresie, a te nawet na niezbyt wydajnym FERA 3 nie są wysokie.

Super, a ten bios się mocno różni między tomahawk/max a gaming plus max? któryś z nich jest bardziej/mniej problematyczny? Ktoryś ma wolniejszy/szybszy boot time?

Tu tak dołączam zestaw, będzie wszystko pasowało czy może coś zmienić? https://www.x-kom.pl/lista/8tgi7d4ho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że zmienić. Po co kupujesz dysk SSD 2.5 cala, skoro dużo szybsze są te pod M.2? Skoro będziesz mieć płytę, która posiada złącze M.2, to kup Plextor NVMe 2280 M9PeGN 512GB M.2 PCIe lub ADATA - https://proline.pl/adata-ssd-xpg-sx8200-pro-512gb-m-2-nvme-2280-asx8200pnp-512gt-c-p1319387

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, wysio napisał:

Oczywiście, że zmienić. Po co kupujesz dysk SSD 2.5 cala, skoro dużo szybsze są te pod M.2? Skoro będziesz mieć płytę, która posiada złącze M.2, to kup Plextor NVMe 2280 M9PeGN 512GB M.2 PCIe lub ADATA - https://proline.pl/adata-ssd-xpg-sx8200-pro-512gb-m-2-nvme-2280-asx8200pnp-512gt-c-p1319387

Tylko podobno te m.2 się grzeją, a nie chcę by ciepło z nich szkodziło płycie głównej, karcie graficznej albo procesorowi (wsm nwm czemu mogłoby szkodzić). 

Reszta zestawu jest ok? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wysio napisał:

 

Godzinę temu, wysio napisał:

No chyba sobie żartujesz? To jest Twój powód? Ten ADATA ma dołączany mały radiatorek i całość jest tylko lekko ciepła. No ale Ty wiesz lepiej.

Ja nie wiem, po prostu tak czytałem, choćby tu 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz się czyimiś wpisami z 2016 roku? Ponad trzy lata w technologii to szmat czasu. Jesteś strasznie wrażliwy na te temperatury... Wybrałeś dobrze chodzoną budę i zupełnie nie masz się co przejmować takimi rzeczami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, wysio napisał:

Sugerujesz się czyimiś wpisami z 2016 roku? Ponad trzy lata w technologii to szmat czasu. Jesteś strasznie wrażliwy na te temperatury... Wybrałeś dobrze chodzoną budę i zupełnie nie masz się co przejmować takimi rzeczami.

To moja pierwsza styczność z tymi dyskami, wcześniej miałem tylko jeden na SATA więc nie wiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówienie na komputer zrobione ale musiałem jednak wziąć Tomahawk MAX zamiast gaming plus max, nie mają go w magazynach a dostawa przewidziana jest na początek marca, dokładna data nieznana. 

Dobry to wybór? Jak wypada sekcja zasilania względem gaming? Dużo stracę? Wstawię tam kiedyś nowszego Ryśka serii 4000?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat Ryzen 4000 niewiele wiadomo jak na razie i tak na prawdę nikt ci nie powie, czy będą one na AM4, czy już na jakiś nowy socket. W każdym razie do tej pory było tak, że procki z serii do R7 na standardowych ustawieniach (bez OC) śmigały bez problemu na każdej płycie z B450 i nigdy nie słyszałem aby ktoś narzekał, że mu VRM nie wyrabia. Odnośnie wiedzy na temat porównania jakości VRM pomiędzy różnymi modelami płyt polecam zapoznać się z tym arkuszem:

AM4 mobo vrm tier list

tutaj fajniejsza wersja:

AM4 mobo VRM tier list part deux

 

 

Edytowane przez udam_u

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, leon691 napisał:

Przecież AMD samo podało, że Ryzen 4xxx będzie ostatnim procesorem pod podstawkę AM4. Nowy socket to rok 2021 i prawdopodobnie ddr 5 i inne zmiany. Pytanie jest raczej czy B450 obsłuży 4 generację Ryzenów.

Nie widziałem nigdzie informacji z wiarygodnego źródła, że seria 4000 będzie dalej na AM4 (dotychczas tylko spekulacje bazujące na starej informacji, że AM4 do 2020 ma być supportowane...). Podaj link do źródła, gdzie AMD to podało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...