Skocz do zawartości
Mawrecki

X399 AORUS PRO, Threadripper 1950x, G.SKILL 3600 MHz - problem z XMP

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jestem naukowcem wykorzystującym uczenie maszynowe i głębokie w codziennej pracy.
Otrzymałem nowy komputer, który staram się skonfigurować uzyskując maksymalną wydajność i zarazem stabilność.

Pamięci RAM, którą został wyposażony wspiera XMP 2.0.
Aktywowałem jej profil w BIOS i usłyszałem charakterystyczne 3 sygnały dźwiękowe.

Mój składak:

  • Gigabyte X399 AORUS PRO
  • AMD Ryzen Threadripper 1950x
  • NZXT Kraken X62
  • G.SKILL 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 TridentZ - 2x
  • 970 EVO Plus 1TB
  • NVIDIA TITAN V
  • Chieftec GPS-1250C 1250W
  • MasterBox MB600L

Zanim tu przyszedłem, wykonałem kilka kroków samodzielnie:

  • BIOS został zaktualizowany z F1 (01/10/2018) do F2 (16/12/2019);
  • Zapoznałem się z dokumentem Qualified Vendors List (QVL) X399 AORUS PRO i widzę, że G.SKILL z częstotliwością 3600 MHz powinien być wspierany;
  • Zapoznałem się z dokumentem X399 AORUS PRO User's Manual aby odpowiednio wpiąć RAM i uzyskać Quad Channel;
  • Byłem również w stanie zmienić napięcie DRAM z domyślnej wartości 1.200V na 1.350V oraz mnożnik na 30 co w rezultacie dało 3000 MHz bez sygnałów dźwiękowych i ostrzeżeń;
  • Obecnie trwa test MemTest86 v8.3 (na razie Error: 0);

Proszę o pomoc w namierzeniu problemu z aktywacją XMP 2.0 i w uwolnieniu częstotliwości 3600 MHz dla pamięci RAM.
Jeżeli OC procesora przy tej okazji będzie wskazane, jestem otwarty na sugestie.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i komentarze.

Pozdrawiam,
Mawrecki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Setnik

Dzięki za odpowiedź.

Obecnie używam 1.35V i po 14h działania MemTest86 otrzymałem następujący rezultat z 1 błędem (załącznik).

Test 5, z tego co czytałem na oficjalnej stronie programu:

Test 5 [Moving inversions, random pattern]
Test 5 uses the same algorithm as test 4 but the data pattern is a random number and it's complement. This test is particularly effective in finding difficult to detect data sensitive errors. The random number sequence is different with each pass so multiple passes increase effectiveness.

Przy próbie którą opisujesz, wystarczy podnieść napięcie do 1.45V i mnożnik do 36?

Screenshot 2020-02-16 at 08.54.03.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to mają być jakieś wielogodzinne obliczenia naukowe, których wyniki są cenne, to nie podkręcałbym tych pamięci do granic możliwości, tylko zszedłbym oczko niżej, niż poziom, który wydaje ci się stabilny -> czli jakieś 2993MT/s lub 3200MT/s max. 1 bit zostanie przekłamany i bluescreen poleci/kernel panic (lepiej) lub rezultaty mogą się różnić o kilka rzędów wielkości (gorzej)... [:

Edytowane przez udam_u

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...