Skocz do zawartości
z3l

Modernizacja 6 - letniego kompa

Rekomendowane odpowiedzi

Heloł,

6 lat temu kupiłem kompa, specyfikacja na ten moment jest następująca:

i5-4690K 3,5GHz (z chłodzeniem Scythe jakimś, nie pamiętam już, w każdym razie nie boxowe)
Asus Radeon R9 280X, 3GB DDR5 (384 Bit)
16GB Pamięci DDR3, tak na 90% GoodRam CL9 1600MHz
MoBo MSI Z97 GAMING 3
Do tego dysk M.2, 2 dyski SSD.

Powiedzmy, że mam 1000-1500zł budżetu, a osiągnąć bym chciał... lepsze FPS i ogólnie grafikę przy nowszych tytułach :) Wiadomo, że nie celuję tutaj w ultra w najnowszych grach AAA, ale chciałbym wiedzieć, czy można cokolwiek na tym zestawie jeszcze zdziałać.

Więc pytanie podstawowe - czy w ogóle opłaca się wymienić grafikę, czy procesor nie pociągnie nic sensownego?
Jeżeli wymienić, to co jest maksem i czy warto iść w używkę?
A może to nie grafika jest problemem?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, aktualizacja tego zestawu cały czas ma sens, zwłaszcza że nie wymagasz 120/144 fps przy max ustawieniach... :)

* procesor - obecnie na allegro jest aukcja z licytacją 4690k, już jest ponad 300zł, a za ~350 kupiłem niedawno i7-4790 - 8 wątków, zegar 4.0 GHz przy max mnożniku, więcej wątków to spory kop (zwłaszcza w min fps) we współczesnych grach

* pamięci - jak masz 1600 CL9 to średnio, ale tu podobnie - sprzedanie obecnych i zakup modułów 2133 - 2400 CL9/10 to niewielka dopłata

* k. graficzna - np. GTX 1660 Super

 

I masz dobry zestaw.

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @rzymo za odpowiedź :)

Na proca będę czaił - wyrwałeś chyba w super cenie, bo na razie jedyna licytacja to 600 minimum, a i oferty kup teraz na allegro to jednak więcej :)

RAMem zajmę się na końcu, bo widzę, że rzeczywiście dołożenie 100-150zł i mam szybszy zestaw.

Karta chyba najbardziej mnie interesuje - jak taki GTX 1660 Super miałby wlecieć, to jakie firmy polecasz, a jakie zdecydowanie odradzasz? I czy to tyczy się ogólnie producentów kart, czy jest tak, że np. Asus zrobi jedną kartę dużo lepiej, a drugą dużo gorzej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po taniości: https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-xeon-e3-1240v3-lga1150-4-8-3-80ghz-8944747652 - 3.8 GHz + ustawisz BCLK na niecałe 103MHz i masz 3.9 GHz na wszystkich rdzeniach.

Co do procesora - co jakiś czas pojawiają się w normalnej cenie te i7 / Xeony - więcej niż 300-350zł bym nie dał, zależnie od modelu...

 

1660s jest chłodną kartą - cokolwiek weźmiesz, a już zwłaszcza dłuższe wersje z dwoma wentylatorami to będzie ok (ja mam krótką, mniej niż 17cm długości z jednym wentylatorem i jest ok).

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrze jeszcze na tego i7 (w sumie ten xeon tez) i w opisach mają:
Rodzaje pamięci: DDR3-1333/1600, DDR3L-1333/1600 @ 1.5V

Warto w takim przypadku w ogole myslec nad wymiana na 2133 np. czy procesor i tak tego nie ogarnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kartę graficzną można wymienić a potem składać na nowy zestaw, kupowanie obecnie ddr3 nie ma sensu chyba ze dostaniesz za friko najlepiej by bylo jakbyś dorwał gdzieś rtx 2060 a najlepiej dozbierał do 2060 super (ze wględu na vram), tylko najpierw sprawdz jakim złączem masz podłączony monitor bo jak nie ma hdmi to lipa i jaki masz zasilacz bo może nie dać rady

najrozsądniejszym ssd z punktu widzenia obecnie będzie sata minimum 240-256 ale to minimum 200zł z budżetu na gpu twój wybór(poniżej mx500 to bym z jakością nie ryzykował)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Robertsup jak napisałem w poście, mam 2 dyski SSD, dysk M.2 NVME na system. Także tutaj nie potrzebuje kombinować. Komp mi się włącza szybciej niż jestem w stanie odsunąć laptop do pracy z biurka. Problemów z czasami ładowań też nie mam. Co do DDR3 może rzeczywiście racja, ale to upgrade ew. 3 w kolejności. Będę też miał na uwadze, żeby najpierw zrobić testy, czy taki upgrade w ogóle cokolwiek da. :)

Budżet mam 1000zł (preferowany), ale jak ktoś powie, że bardzo, ale to bardzo warto dorzucić te maks 5 stówek, to wtedy jestem w stanie się skusić. Jeżeli zmiana ma być kosmetyczna, typu 2 fps, to wolę 5 stówek w kieszeni.

Zwiększenie preferowanego budżetu 2-krotnie na pewno nie wchodzi w grę, a tyle widzę RTX 2060 super :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...