Skocz do zawartości
Medhiss

Kiepska wydajność USB 3.0 na Asrock B450 Gaming K4 + Problem z jednym frontowym USB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupiłem parę dni temu Asrock B450 Gaming K4. Płyta nowa z X-Kom. Wszystko jest ok poza wydajnością USB 3.0.

Na wszystkich gniazdach gen1 mam słabszą wydajność niż było to na Z97. Mój WD Elements 1,5 TB wyciąga tu max 60 mb/s(czasem) ale często są to okolice 30 mb/s, na Intelu miałem w miarę stabilne 60 mb/s w porywach do 80 mb/s.

Co gorsza jest poważny problem z frontowym USB 3.0 - jedno gniazdo co chwile rozłącza urządzenia, a przy kopiowaniu transfer jest bardzo niestabilny i oscyluje od kilku kb/s do 20 mb/s max. Na drugim gnieździe działa "normalnie".
Dodam, że na tym walniętym gnieździe np.adapter do pada od xboxa działa normalnie i jak na razie się nie rozłączył. Frontowy panel jest na pewno sprawny bo na intelu działał poprawnie. Obudowa to BitFenix Ghost.

Pytanie - czy niższe transfery na sprawnych gniazdach to jakaś wada czy raczej cecha chipsetu? Czy dziwne zachowanie jednego z gniazd USB 3.0 to kwestia sterownika/biosu czy po prostu usterki na płycie i powinienem to oddać lub reklamować?

Jest postawiony świeży Windows 10, aktualne sterowniki i bios. Instalowałem za równo paczkę AMD all in 1 od Asrocka jak i sterowniki ze strony AMD. Robiłem także profilaktycznie clear cmos.

Mógłbym oddać płytę do sklepu i kupić inną ale nie mam za bardzo alternatywy z racji, że mam dysk m.2 + 2x ssd + 2x hdd + dvd więc potrzebuje 5 sprawnych portów sata a raczej żadna inna płyta na B450 mi tego nie zaoferuje
(Asrock ma dodatkowy kontroler SATA i po obsadzeniu m.2 32gb/s wyłącza drugie złącze PCIe 16 x4 które nie jest mi potrzebne)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.asrock.com/MB/AMD/Fatal1ty B450 Gaming K4/index.pl.asp#Specification

zjedź niżej do pozycji magazynowanie, zakładam że masz podlączony dysk m2 w port m2_2 plus dwa ssd i dwa hdd w porty od sata3_1 do sata3_4. Teoretycznie informują, że porty będą rozłączone, ale...

Spróbuj odłaczyć dyski wpiete w sata3_3 i sata3_4 (mniemam, że swojego wd masz podlączonego w 3 lub 4), sprawdź ich transfer w sata3_1 lub sata3_2. Przy okazji w tej samej konfiguracji sprawdź pierwszy frontowy usb3.0.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...