Skocz do zawartości
SiDsid

ASRock X470 Master SLI - banki pamięci i RAM XMP OC

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega przesiadł się na Ryzena 3700X i uczestniczyłem w składaniu komputera. Do płyty głównej była dołączona karteczka jakie banki pamięci obsługują jakie prędkości OC. Jak się okazało po włożeniu pamięci 3400 MHz w banki A1 i B1 komputer bootował się bez problemu, ale tylko na domyślnym taktowaniu RAM, a na tym z XMP czarny ekran. Po przełożeniu pamięci w banki A2 i B2 i wybraniu profilu XMP RAM zaskoczył od pierwszego podejścia bez zająknięcia, co z resztą było zgodne z informacją z karteczki. Jako, że sam przymierzam się do Ryzen 3900X i pierwszy raz myślę o AMD, ale chciałbym wykorzystać 4 sztuki pamięci RAM mam pytania:


1) Czy to element charakterystyczny dla wszystkich płyt AMD? Albo dla chipsetu X470? Czy to dziwactwo tej konkretnej płyty, że dwa sloty na RAM mają inne parametry niż dwa pozostałe?

2) Co w sytuacji gdyby zamiast konfiguracji 2x8 GB po 3400 MHz było 4x8GB? RAM nie mógłby działać w 3400 MHz bo tylko dwa banki pamięci go obsługują? Dla mnie to dość kuriozalna sytuacja.
3) Przy większych pojemnościach RAM typu 32 i 64 GB lepiej stosować dwie trudniej dostępne i droższe kości RAM np. 2x16 czy 2x32GB (jedyna opcja w sytuacji opisanej powyżej) czy można na spokojnie cztery kości włożyć (pomijam oczywisty fakt braku wolnych slotów do rozszerzenia pamięci w przyszłości).

Będę wdzięczny za wskazówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy intelu nie ma takiego ryzyka, że jak obsadzisz 4 banki to ram "zwolni". Przy rysiach, szczególnie serii 1000 i 2000, obsadzenie wszystkich slotów wiązało się z zmniejszeniem częstotliwości, aby komp bootował bez czarnego ekranu. Warto własnie korzystać ze wskazówek producenta płyty nt sposobu montowaniu kości w bankach pamięci. Nie ma znaczenia, czy to b350/b450 czy x370/x470/x570, Być może (nie wiem, na tą chwilę nie szukałem) w x470/x570 i amd 3000 sytuacja uległa poprawie.

Mimo wszystko lepiej nie ryzykować i od razu kupić 2x16 Gb. Pytanie, do czego Tobie potrzebne miałyby być 64 GB?

Edytowane przez mrcszyman
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję mrcszyman za odpowiedź. Chciałem tylko uściślić, że problem dotyczy każdej płyty pod Ryzena? Nawet jak będzie to seria 3 procków z chipsetem X570? W sumie trochę słabo.

32 GB RAM mam od 6 lat w PC i nie widzę powodu aby teraz robić downgrade, zwłaszcza, że składałbym PC na kolejne 6 lat pewnie. RAM głównie pod wsadowe wywoływanie RAW w wysokiej rozdzielczości 60 mpx+, montaż wideo 8K oraz sporadyczne rendery 3D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2020 o 13:44, SiDsid napisał:

Dziękuję mrcszyman za odpowiedź. Chciałem tylko uściślić, że problem dotyczy każdej płyty pod Ryzena? Nawet jak będzie to seria 3 procków z chipsetem X570? W sumie trochę słabo.

32 GB RAM mam od 6 lat w PC i nie widzę powodu aby teraz robić downgrade, zwłaszcza, że składałbym PC na kolejne 6 lat pewnie. RAM głównie pod wsadowe wywoływanie RAW w wysokiej rozdzielczości 60 mpx+, montaż wideo 8K oraz sporadyczne rendery 3D.

Problem, o którym piszesz wynika ze sposobu poprowadzenia ścieżek do slotów RAM. Z tego co wiem, to są stosowane 2 topologie:

1) Daisy Chain

2) T-topology

W przypadku płyt z typem 1) długości ścieżek do slotów A1 B1 i A2 B2 nie są równe przez co dwa sloty są "lepsze". Na płytach takich uzyskasz najwyższe taktowania wkładając pamięci właśnie do tych preferowanych slotów.

W przypadku płyt z typem 2) długości ścieżek dla A1 B1 i A2 B2 są równe. Powoduje to, że nie ma preferowanych slotów i niezależnie do której pary włożysz pamięci to powinieneś mieć możliwość takiej samej szybkości. Minus jest znowu taki, że w przypadku wykorzystania tylko 2 slotów przeważnie płyty z układem 1) przy wykorzystaniu "preferowanych" slotów pozwolą uzyskać wyższe taktowanie niż płyty w 2) układzie. Najgorzej, że producenci nie chwalą się na swoich stronach jakich topologii w swoich płytach stosują (przeważnie ludzie dochodzą do tego doświadczalnie i dzielą się spostrzeżeniami na forach). I tak np Asus Crosshair VI Hero miał 2) typ ale w jego następcy Asus Crosshair VII Hero podobno jest zastosowany układ 1) (płyta dla overclockerów - aby jak najwyższe wartości na 2 kościach wyciskać).

Szczegółowo zagadnienie topologii slotów RAM jest omówiona w tym filmiku na Youtube:
Actually Hardcore Overclocking "Rambling about motherboard memory layouts." (EN)  

Odnośnie doboru sprzętu to proponuje zrobić tak:

1) Po wyborze płyty głównej wchodzisz na stronkę z jej opisem i szukasz listy Memory QVL (kompatybilnych pamięci). Następnie kupujesz RAM o potrzebnej pojemności i szybkości, który jest wymieniony na liście jako działający. 

Przykład takiej listy:

ASUS TUF GAMING X570-PLUS Memory_QVL_3rd_Gen_AMD_Ryzen_Processors_X570

2) Niektóre firmy produkujące moduły RAM też takie listy publikują (z jakimi płytami ich zestawy powinny pracować z deklarowaną szybkością), czyli w drugą stronę byś zestaw budował.

Przykład takiej listy:

G.SKILL F4-3600C16D-32GTZN

 

  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@udam_u - mega konkretna odpowiedź, na taką liczyłem, chociaż straciłem już trochę nadzieję. Dziękuję za poświęcony czas, to jest cenna lekcja. O listach QVL wiedziałem, ale o dwóch rodzajach topologii RAM już nie. Moi zdaniem to wielka szkoda, że takie informacje nie są podawane normalnie w specyfikacji - ułatwiłoby to wszystkim życie. Jeszcze raz dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, pozwólcie że się dołączę do dyskusji. Ostatnio przesiadłem się na AMD, na płycie takiej jak w temacie, i mam pewien zgrzyt.

Chodzi o czas uruchamiania się BIOSu/UEFI. Od momentu wciśnięcia przycisku power mija ok 30s zanim pojawi się post screen biosu. Napisałem zapytanie do producenta i dostałem odpowiedź że Ryzeny tak mają. Z kolei na forum Asrock utworzyłem nowy temat, i dostałem kilka odpowiedzi wskazujące na kompatybilność pamięci. O ile producent podał listę QVL pamięci dla Ryzenów 1 i 2 gen, o tyle dla 3gen nie ma takiej listy, więc zasugerowałem się że niema jakichś większych ograniczeń. Pamięci obsadzone w bankach B1 B2, na podstawowej konfiguracji XMP nie chciały ruszyć, musiałem podnieść nieco napięcie zasilania, z domyślnego 1.35 na 1.37. Poza tym wydłużony uruchamianiem komputer zachowuje się poprawnie, testy wydajności są na poziomie podobnych jednostek.

Pytanie, raczej do SiDsid, ze względu na to że ma/miał do czynienia z tą płytą gł. Czy u Twojego kolegi jest podobny czas startu BIOS/UEFI, czyli tak jak wspomniałem te 30s? Ludzie na forum Asrock'a twierdzą że to na potrzeby testowania pamięci i musi tak być.

Asrock X470 Master SLI
Ryzen 5 3600
Patriot Viper 4 Blackout DDR4 16GB 2x8GB 3200 CL16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poskładałem 2 komputery z wyżej wymienioną płytą, na obu były problemy z pamięciami. Ta płyta to zwyczajny szajs, BIOS też pozostawia wiele do życzenia. Wybrałem ją ze względu na 2 wejścia USB3.0 na samej płycie. Na jednej z płyt po kilku godzinach zabawy udało mi się uruchomić 3000MHz CL16, na drugiej wyłącznie 2133 CL15 i nic wyżej. Na 2400 bootowało ale sypało błędami. Poszedł zwrot do sklepu. Kupiłem MSI B450 GAMING PLUS MAX i te same pamięci z tym samym procesorem od razu zaskoczyły na 3200MHz z XMP. Także wspomnianego Aszrota zdecydowanie odradzam. 2 sprawa to beznadziejna sekcja zasilania. Przy ryzenie 2600 po 5 min obciążenia (bez OC) obie leciały na 125 stopni, a później czujnik przestawał działać bo był nagły spadek na 55 i dalej bez zmian. Płyta oczywiście tak gorąca, że można by jajka smażyć. Pirometr wskazał 138 stopni na tej gorszej. Tam gdzie udało się pamieć ustabilizować niewiele lepiej bo 130 stopni, ale tam był słabszy procesor też. Jeżeli znajdziecie ten model na morelach z outletu to od razu mówię że nie jest wart nawet kosztów wysyłki.

Nie wkładałbym do tego modelu nic co ma więcej niż 6 rdzeni bez dodatkowego mocnego nawiewu na sekcję zasilania.

Edytowane przez neomagnet
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...