Skocz do zawartości
Urtth

Problem z pompą do chłodzenia LC

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Chciał bym prosić o poradę odnośnie chłodzenia wodnego bardziej doświadczonych kolegów lub być może profesjonalistów których zapewne nie brakuje.

Najpierw opis zestawu zgrupsza:

1) Obudowa Thermaltake P5;

2) Płyta główna nówka sztuka Aorus Master z aktualizowanym już biosem;

3) CPU I5 8600k, w niedalekiej przyszłości będzie przesiadka na I9;

4) GPU GTX 1080 TI Aorus Water Force Extreme;

5) Ram 2x 8GB Cressaid 3000 Mhz, będzie przesiadka na 16 lub 32 GB z RGB ale to w późniejszym okresie bo wydajności wiele nie zyskam a jedynie efekt wizualny;

Opis chłodzenia:
1) chłodnica: Alphacool Chłodnica NexXxoS Monsta 480 mm;
2) Rezerwuar: Alphacool Eisbecher Lighttower All-in-One 250mm Plexi reservoir (https://www.aquatuning.pl/chlodzenie-wodne/rezerwuary/weze-rezerwuary/60mm-l/19439/alphacool-eisbecher-lighttower-all-in-one-250mm-plexi-reservoir)

3) węże i złączki Aphacool nikiel i dwie czarne Thermaltake przy chłodnicy, do tego zielone sprężyny na węże;

4) Pompa : Alphacool VPP655 - single edition (https://www.aquatuning.pl/chlodzenie-wodne/pompy/pompy-typu-d5/pompy-d5/24122/alphacool-vpp655-single-edition?c=6307).

5) Jest największy size chłodnicy więc wentylatory są ustawione tak że 4 od strony widocznej wtłaczają powietrze i 4 od strony zewnętrznej wydmuchują powietrze.

Budowa pętli: Pompa - > GPU -> CPU -> chłodnica -> Rezerwuar -> Pompa

Cały układ poniżej na zdjęciach.

Teraz moim problem jest fakt iż pompa ustawiona na najwyższy bieg (4400 rpm) finalnie moim zdaniem nie może przepchnąć cieczy jak by nie miała mocy, ciecz wypychana na końcu czyli wlewająca się do rezerwuaru ledwo się sączy zamiast dawać fontannę. Widać to też na zdjęciach , nie całkiem zapełnione chłodzenie CPU, ubytek w rurce pomiędzy chłodnicą a rezerwuarem, mały strumień z węża zasilającego GPU.

Pytanie brzmi czy tak powinno być? czy jest to jakiś błąd w sztuce typu za wielki układ? zła budowa układu, słabe odpowietrzenie (choć naprawdę się starałem zrobić to dobrze i nie robiłem tego 1 raz) za słaba pompa a może po prostu uszkodzona pompa?

Jakieś pomysły porady?

Dodam iz temperatury mimo faktu powyżej i tak są bdb, procesor na OC do 4.4 Mhz w stresie na programie osiąga max 55 stopni przy 20 minutowym teście, ciecz przy pompie na termometrze około 24 stopnie ale tu nie wierze bo jest to ciecz tak naprawdę stojąca w rezerwuarze, bo przecież nie ma dobrego obiegu.

Z góry dziękuję za pomoc.
 

415415696_20200222_204052HDTV(720).jpg.06b5659fd54129b3336eae022a160ef0.jpg

20200222_204012 [HDTV (720)].jpg

20200222_204022 [HDTV (720)].jpg

20200222_204029 [HDTV (720)].jpg

20200222_204034 [HDTV (720)].jpg

20200222_204042 [HDTV (720)].jpg

20200222_204047 [HDTV (720)].jpg

20200222_221200 [HDTV (720)].jpg

Edytowane przez Urtth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rada numer jeden. Wyjmij pompę i odpal ją bez obciążenia. Może się okazać, że pompa uwalona. Jeśli ona tak słabo pompuje to rozbierz ją i zobacz co w trawie piszczy. Układ wygląda na dobrze złożony, więc tutaj bym problemu nie szukał. No chyba, że gdzieś dostał się jakiś syf, który blokuje przepływ - ale w to wątpię. Ta pompa ma na papierze 1400l/h więc powinna być fontanna. W realu oczywiście połowa mniej, ale nie szkodzi.

Ja sobie właśnie uświadomiłem, że moja pompa ma już pona 10 lat i nic się z nią nadal nie dzieje. Chodzi sobie na pół gwizdka na 7V (Laing DDC-1T) i daje radę w układzie składającym się z chłodnicy, 2 bloków i rezerwuaru.  Przy okazji z tego względu polecam tę pompę. Nie sądziłem że 10 lat wytrzyma.

EDit: kucze ale wtopa - odpisałem na posta z lutego. Nie sądziełem, że to forum aż tak umarło :D

Edytowane przez Miazga82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...