Skocz do zawartości
Qbalos094

Ocena konfiguracji...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nadszedł moment wymiany pewnych podzespołów w komputerze, dlatego też chcę zasięgnąć opinii kogoś kto się zna. Nie jestem jakieś komputerowym "geekiem", coś tam wiem, ale wolę dopytać :) Komputer raczej budżetowy, głównie do filmów, muzyki i pogrania w głównej mierze w ETS2, czasem coś innego lecz najwięcej w ETS. Do tej pory "jadę" na takim zestawie:

Intel Pentium G3220

Asus H81M-K

Ram 8GB DDR3 (nie pamiętam firmy) chyba ballistix

Karta graficzna, Ona jest ostatnim zakupem z przed 2 lat Msi Geforce GTX 1050 TwinFrozr

Zasilacz Thermaltake 530 W

Zależy na zmianie procka, płyty oraz ramu. Karta zostaje.

Robiłem jakieś wstępne konfiguracje, której podam poniżej. Prosiłbym o ich ocenę, ewentualnie zaproponowanie czegoś innego, lepszego w podobnych pieniądzach, generalnie chciałbym się zmieścić w 1000 zł.  Tak wyglądają Moje wstępne konfiguracje:

Intel Core i3 9100 F

MSI H310M PRO-M2 PLUS

HyperX 16GB (2x8GB) 2666MHz CL16 Fury

2 zestaw oparty na procesorze AMD

AMD Ryzen 3 1200

MSI B450M-A PRO MAX

HyperX 16GB (2x8GB) 2666MHz CL16 Fury

Jak widać, zestawy najbardziej różnią się procesorami i płytą, pamięć ta sama. Pytanie jest takie, który w konfig w połączeniu z Moją kartą będzie bardziej wydajny i efektywniejszy. Zauważyłem że procesor Intela obsługuje pamięci tylko do 2400 MHz Czekam na Wasze odpowiedzi i podpowiedzi. Z góry serdeczne dzięki. Pozdrawiam

Edytowane przez Qbalos094

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach z zaproponowanych rzeczy na pewno lepiej sprawdzi się 9100F.

Natomiast zestaw na AMD jest o tyle przyszłościowy, że w tę płytę główną włożysz sobie kiedyś o wiele mocniejszy procesor nowszej generacji, na pewno 3XXX, być może i 4XXX - u Intela mobo to ślepa uliczka, aczkolwiek moc najlepszych aktualnie dostępnych CPU Intela i AMD jest zbliżona, przynajmniej do gier, bo AMD oferuje i procesory 16-rdzeniowe (których jednak raczej z tanią płytą byś nie parował ;)).

Oba procesory to konstrukcje 4/4, czyli coś, co powoli odchodzi do lamusa... różnica będzie, bo zmieniasz z 2/2, ale zdecydowanie warto dziś szukać procesorów 6/12. A takie chwilowo ma jedynie AMD w tej cenie.

Ja bym tak kombinował:

Procesor - Ryzen 1600AF był niedawno często dostępny za 400PLN. Podrożały szybko, niestety, kiedy się okazało, jak są dobre, teraz pewnie są po 450-500.

Do procesorów AMD lepiej też brać szybszy RAM:
Ballistix Sport 3000MHz CL15 to fajne kości, bo ładnie się ewentualnie ludziom kręcą.

Płyty pod AMD w tej cenie szukałbym ASRocka B450M Pro4 - ma dwa sloty M.2 na dyski, ma USB-C, a kiedyś poradzi sobie z wiele mocniejszym procesorem. Ale wybrana przez Ciebie też się sprawdzi, jeśli sloty i złącza nie są priorytetem, pewnie będzie tańsza.

W okolicy tego tysiąca złotych żal dziś IMO brać procesor 4/4. To może ze sklepu weź mobo i RAM (od biedy nawet 2666, jeśli będzie taniej), a procesora poszukaj używanego - Ryzen 1600AF (mała szansa, że już ktoś sprzedaje) to to samo co Ryzen 2600 (te powinny na aukcjach być).

Jeśli nie ma pośpiechu - cierpliwie czyhaj na okazje:
https://www.pepper.pl/grupa/podzespoly-komputerowe

Edytowane przez torrentius
  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Po Twoim wpisie skleiłem coś takiego:

Crucial 8GB 3000MHz CL15 Ballistix Sport LT Gray (dwie kości)

MSI B450M-A PRO MAX

AMD Ryzen 5 1600 AF

Wszystko z x-kom łącznie za 1 156 zł

Choć nadal rozważam Intela 9100 F, ale przy AMD przekonuje mnie 6 rdzeni, oraz większa "przyszłość"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Qbalos094 napisał:

MSI B450M-A PRO MAX

biedna ta płyta z takim ryzenkiem wystarczy ale jakby tam co mocniejszego wsadzić to juz lipa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Qbalos094 napisał:

Ostatecznie idzie ta płyta https://www.x-kom.pl/p/441223-plyta-glowna-socket-am4-asrock-b450m-pro4.html

Tylko mam jeszcze pytanie techniczne, czy powyższa płyta obsłuży RAM Crucial 8GB 3000MHz CL15 Ballistix Sport LT Gray?

Obsłuży, u mnie działa bez problemu (profil XMP na 3000MHz ustawiasz w BIOSIe), mam ten sam zestaw, tylko CPU inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...