Skocz do zawartości
us17

Wymiana podzespołów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że moja wiedza na temat komputerów nie jest zbyt duża, dlatego proszę o wyrozumiałość po możliwym napotkaniu nieścisłości. 

Planuję wymianę podzespołów w swojej maszynie, konkretnie kartę graficzną i zasilacz. Wymiana spowodowana jest niedaleką premierą gry DOOM Eternal, którą chciałbym ograć na wysokich ustawieniach i 60 klatkach na sekundę. Zwracam się z prośbą o zaproponowanie odpowiedniego sprzętu, być może czegoś więcej niż karta graficzna i zasilacz, który spełni moje wymagania. W skrócie, ulepszenie komputera pod nowsze gry (Budżet to max. 2500 zł).

Obecne podzespoły:

Płyta główna: Asrock p67 pro3

Karta graficzna: AMD Radeon HD 7800 Series

Procesor: Intel(R) Core(TM) i5-2500K CPU @ 3.30 GHz (czterordzeniowy)

Zasilacz: XFX (500w/550w, nie jestem pewien)

Dysk SSD: Crucial 500GB 2,5" SATA SSD MX500

Z chęcią odpowiem na wszelkie pytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej potrzebujesz wymienić całą maszynę poza dyskiem SSD - procesor to legenda, dla której najwyższy czas przyszedł na emeryturę, brak wielowątkowości go kładzie we współczesnych grach. Może nie dosłownie, ale jeśli nie lubisz stutterów, to bez wymiany całej platformy się nie obejdzie - nawet jeśli kupisz mu bardzo wydajną kartę graficzną, będzie nowe gry krztusił.

A w tej sytuacji nie zostaje nic innego, jak odesłać do polecanych zestawów na luty:
https://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_luty_2020

Jeśli uda Ci się sprzedać co masz, w sumie pewnie będziesz miał około 3000PLN. Na Twoim miejscu szukałbym:

- Ryzen 5 3600 ~750PLN lub Ryzen 5 1600AF ~450PLN
3600 jest nowszy, średnio 10-15% wydajniejszy, to otymalny nowy procesor do gier. 1600AF ma bebechy generację starsze, ale bdb stosunek ceny do wydajności.

- 2x 8GB Ballistix Sport LT 3000MHz CL15/3200MHz CL16 (Sam mam 3000MHz CL15) ~350PLN - to dobre kości do OC, jeśli chciałbyś się kiedyś w to bawić.

- ASRock B450M Pro4 ~350PLN
Tania płyta pod AM4 z ładnym zestawem slotów i złącz, na której TechSpot testował i 12-rdzeniowego Ryzena 3900X - ma bdb sekcję zasilania jak na tę cenę. (Sam to mam :))

A jak drożej to już oferta MSI - Tomahawk MAX, Mortar MAX, B450-A Pro MAX, są za 400-500PLN.

W wariancie z mocniejszym CPU i tańszą płytą daje to ~1450PLN - zostaje 1050PLN na GPU + ewentualnie to co dostaniesz ze sprzedaży starej platformy. ~1050PLN to w sam raz na GTX1660 Super. Jeśli będzie więcej, nieco wyżej warto interesować RTX2060 - Doom Eternal ma wspierać raytracing (bardzo ładne oświetlenie), to najtańsza karta oferująca tę technologię.

Zasilacz 500W powinien sobie poradzić, ale jeśli jest równie wiekowy co ten i5, pewnie też warto wymienić choćby przez fakt, że część starszych zasilaczy słabo współpracuje z procesorami AMD.

Gdybyś decydował się na zmianę zasilacza, a miał naprawdę napięty budżet, nie wahaj się, tylko bierz tańszy procesor - przy kartach graficznych do ~1600PLN różnica między Ryzenem 1600AF a Ryzenem 3600 będzie niewielka, dopiero modele z okolic 2000PLN wyraźnie wyciągną różnicę w wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...