Skocz do zawartości
blood_brother

Zmiana platformy, czy wymiana GPU

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Obecnie posiadam:

CPU: 3770K

Chłodzenie: Chyba stary Mugen, ale głowy nie dam. Jakiś tower w każdym razie.

MOBO: AsRock Fatal1ty Z77 Performance

GPU: MSI 970 Gaming 4g

MEM: 16GB 1600MHz

PSU: Fortron AURUM S 700 GOLD

SSD: Samsung 830 120GB

HDD: Jakieś 320GB + 1,5TB 5400RPM

Obudowa: Coolermaster Centurion 534

 

Zestaw ten już trochę trąci myszką, ale jeszcze da się na nim coś podziałać (gry + 3d + photoshop). Jednak pora chyba na zmiany. Niestety nie stać mnie w tej chwili na zmianę całości, a sprzedaż obecnego komputera w całości nie wchodzi w grę, bo jestem zbyt leniwy na sprzedaż, wysyłkę i ogólne zamieszanie z tym związane :)

Wykoncypowałem sobie, żeby na razie zmienić albo platformę, albo samo GPU i z wymianą drugiego poczekać na premierę nowych generacji. Nie potrafię jednak ustalić co ma większy sens w tej chwili.

Jeśli chodzi o GPU to w tej chwili brałbym 2070S. Najprawdopodobniej od Gigabyte'a ze względu na ograniczone miejsce w obudowie. Podpięte w tej chwili mam do GPU 2x 1920x1200 i 1x 1920x1080.

Jeśli natomiast chodzi o platformę, to chciałbym, żeby PSU, buda i GPU zostały, a reszta przedstawia się następująco (z zaznaczeniem, że znowu chciałbym złożyć bazę na dobrych kilka lat):

CPU: 3700X

Chłodzenie: SilentiumPC Grandis 2

MOBO: MSI X570 Gaming Plus

MEM: 2x Patriot Viper 4 16GB (2x8) 3400MHz

SSD: Adata SX8200 512GB NVMe

HDD: Toshiba X300 4TB

Za platformę wychodzi 4000zł z lekkim plusem i nie chciałbym już przekroczyć tej kwoty.

 

Z góry dzięki za wszelkie rady :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO to lepszy moment na zmianę platformy niż GPU:

- Za kilka miesięcy premierę mają mieć nowe GPU Nvidii/AMD - z lepszą/wprowadzoną u AMD obsługą raytracingu, no i w ogóle plotki mówią, że mają być mocne. A jeśli będą tak dobre, to może wstrząsną nieco skostniałymi cenami. A ceny GPU są dziś kiepskie w opór. Jeśli chcesz kupić GPU na lata, to nie jest dobry moment, bo AMD jeszcze nie ma RT a Nvidia ma pierwszą, mocno rzutującą na fps iterację.

A nowe konsole mają mieć RT, więc zapewne będzie to stopniowo przyjmujący się w grach standard.

- Wedle plotek nowa generacja konsol ma mieć niskonapięciowe Zen 2 8/16, więc taki 3700X ma szanse być zakupem na lata - są też duże szanse, że płyta główna obsłuży jeszcze serię 4XXX.


W najbliższym czasie (~miesiąc?) w sklepach powinny pojawić się też nowe procesory Intela, tu być może też warto poczekać, jak wpłynie na kształtowanie się cen konkurencji. Nawet jeśli nie okażą się mega-opłacalne (Intel od lat odświeża ten sam proces technologiczny, więc nawet jeśli w grach wyciągną te 5-10% więcej, spodziewamy się, że będą drogie i ciężkie do schłodzenia), mogą jeszcze zbić koszt platformy pod AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obecnie lepiej wymienić platformę ale mam kilka uwag

pomyśl o tym ssd

https://www.x-kom.pl/p/499481-dysk-ssd-gigabyte-512gb-pcie-nvme-aic-aorus-rgb.html

skoro kupujesz mobo która obsługuje jego pełne możliwości... a limity tbw znacznie wyższe

mało ramu weź 2x16gb i masz spokój do upowszechnienia ddr5

pomyśl nad podmianą hdd na model n300 ma 3 lata gwary a cena podobna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@borsuczy_król Nie samym graniem człowiek żyje :) Niestety w aplikacjach 3d już widać, że 3770K ma parę lat na karku, a w przypadku renderingu sama wymiana GPU niewiele zmieni (nie renderuje w realtime'ie). Poza tym prościej finansowo jest mi wydać 2x3-4k, niż na raz 7k.

@robertsup Dysk wybrany przeze mnie i zaproponowany przez Ciebie korzysta z tego samego interfejsu (PCIe 3.0). Różni się tylko sposób montażu (M.2 vs PCIe). Ta ADATA nawet na papierze ma wyższe transfery, a różnica w cenie to ponad 250zł na korzyść M.2 :) W kwestii RAMu, to zakładam 4 kości po 8GB, może mało wyraźnie to zaznaczyłem. Taka konfiguracja wyszła mi najtaniej chcąc mieć 32GB. A ten N300 faktycznie wart rozważenia :)

@torrentius Jeśli chodzi o GPU to jestem trochę "skazany" na zielonych, ze względu na CUDA, bo to daje znaczącą przewagę w aplikacjach 3d. Natomiast jeśli mam poczekać pół roku na coś co mi wystarczy na kilka lat, jak obecny 970, to mogę poczekać :)

 

Z dalszych przemyśleń, to im więcej czytam tym jestem głupszy, jeśli chodzi o wybór płyty i częstotliwości RAMu. Głównie zdania są mocno podzielone w kwestii wystarczającej mocy sekcji zasilania w płytach X570 za ok. 800-1000zł. Nie planuję OC, ale niektórzy uważają, że może być za mało wydajnie nawet na stockowe Ryzeny 4xxx. A w kwestii ramu to już nie wiem, czy lepiej więcej wolniejszego, czy mniej szybszego. W każdym razie chciałbym się zmieścić z 32GB.

Jeśli chodzi o 3d i Photoshopa, to na razie hobbistycznie, ale docelowo zawodowo.

Edytowane przez blood_brother

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, blood_brother napisał:

Z dalszych przemyśleń, to im więcej czytam tym jestem głupszy, jeśli chodzi o wybór płyty i częstotliwości RAMu. Głównie zdania są mocno podzielone w kwestii wystarczającej mocy sekcji zasilania w płytach X570 za ok. 800-1000zł. Nie planuję OC, ale niektórzy uważają, że może być za mało wydajnie nawet na stockowe Ryzeny 4xxx. A w kwestii ramu to już nie wiem, czy lepiej więcej wolniejszego, czy mniej szybszego. W każdym razie chciałbym się zmieścić z 32GB.

Tabela z info o VRM płyt na AM4:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/edit#gid=611478281

Nic nie wiemy na razie o Ryzenach 4XXX - wiemy za to, że AMD nieźle dba o wydajność energetyczną swoich CPU. 3700X ma 65W TDP - tak samo jak miał Ryzen 1700, za to wydajności jest teraz ze 30+% więcej.

A na taniej płycie pod AM4 można posadzić i Ryzena 3900X, co udowodnił TechSpot - stabilność siadała dopiero po OC podczas stress testu w Blenderze, apka wychodziła do pulpitu:
https://www.techspot.com/review/1872-ryzen-9-on-older-motherboards/

A że OC w Ryzenach 3XXX ma ograniczony sens, bo bardzo mocno rośnie pobór i temperatury, to gra jest warta świeczki głównie dla entuzjastów.

RAM lepiej bierz 2x16GB - im mniej kości, tym łatwiej o dobry profil XMP/OC (ofc minimum to dwie kości dla dual channel). Znajomy ostatnio dołożył kolejne 8GB do swojego 2x8GB z Ryzenem 3600 i przy trzeciej kości musiał zejść o profil XMP niżej.

Edytowane przez torrentius
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie @torrentius dobrze radzi.

A z GPU będzie ciekawie za jakieś pół roku bo będą karty w nowych architekturach, do końca roku powinny wyjść ampere i rdna2, wtedy będzie dobry moment na kupno nowej karty. 

Z Ryzenami 4xxx zapewne będzie to samo co poprzednio - nowa litografia w ultrafiolecie zmniejszy trochę pobór mocy więc podbiją trochę zegary i będą takie same TDP. Nie ma się co spodziewać żadnych drastycznych zmian, nie wiem kto niby tak straszy wysokim poborem mocy w Zen 3 ale bajki opowiada.

Wziąłbym jakiś B450 z solidną sekcją zasilania, płyty X570 są za drogie a nie oferują nic specjalnego, PCIE 4 jest na wyrost dla normalnego użytkownika.

Kupowanie pamięci o wysokim taktowaniu się nie kalkuluje, są drogie a niewiele dodają. Więcej jak 800zł za 32GB bym nie dał, 3600 CL16 jest git, ale może też być 3000/3200. Ballistix sport lt są często polecane bo niedrogie i nie robią problemów z Ryzenami. 

Edytowane przez borsuczy_król
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii mobo to już całkiem zgłupiałem.

MSI wstępnie wybrane przeze mnie jest mocno krytykowane ze względu na grzejącą się mocno sekcje zasilania/chipset (Hardware Unboxed bardzo odradza jej zakup). Dużo ludzi też przywiązuje znacząco wagę do tego by LAN był od Intela, uznając Realteka za zło konieczne (ta kwestia jest dla mnie o tyle istotna, że nie korzystam z WiFi). Odnośnie audio jest mi wszystko mi jedno, bo mam zewnętrzny interfejs. Miło by było też gdyby płyta miała PS/2 (chyba, że kwestia Key Rollover na USB już nie jest problematyczna, mam Steelseries 6GV2). Na PCIe 4.0 też mi nie zależy jakoś bardzo, bardziej podchodzę do tego, jako rozwojowy zakup, ale w tej chwili bynajmniej nie jest to must have.

Z tego co przeglądam i opierając się na recenzjach i linku o VRM od @torrentius to wychodzi, że z grubsza moje wymagania (pewna sekcja zasilania, Intelowy LAN, PS/2, USB 3.0+ na przód, cena do 1k) spełnia AsRock Taichi X470 (non-Ultimate), ale też nie jestem przekonany, czy faktycznie jest wart swojej ceny. Ewentualnie Gigabyte Aorus Elite X570, jeśli zrezygnować z PS/2.

Te Cruciale faktycznie można dostać za 600zł nawet za 2x16GB 3200MHz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, blood_brother napisał:

Te Cruciale faktycznie można dostać za 600zł nawet za 2x16GB 3200MHz :)

Są też popularne ze względu na dobry potencjał OC, tu w dyskusji okazało się, że  kolega ma 3000MHz CL15 wykręcone na 3600MHz CL14:

Inna sprawa, że prędkość pamięci wyraźnie wpływa na wyniki w grach też dopiero po sparowaniu z najmocniejszymi GPU - HWUnboxed i o tym mieli materiał.

Z mobo nic ponad tabelkę sensownego nie doradzę, sam sprzętu tej klasy nie potrzebowałem, siedzę na ASRocku B450M Pro4 i pewnie będę jednym z tych, którzy kiedyś będą polować na używany high end pokroju 3900X, jak sugerował TechSpot :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...