Skocz do zawartości
Wojtekq91

[HDD w kieszeni] Problem z wykrywaniem dysku na Windows 10

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Korzystam od czasu do czasu z wewnętrznego dysku HDD 2,5 przerobionego na dysk przenośny (dysk wrzucony w kieszeń Shiru na USB 3.0). 

Ostatnimi czasy mam z nim następujący problem:

1. Komputer 1, tj. stara stacjonarka. Dysk po podpięciu pod USB 2.0 i 3.0 dostaje prąd, co widać po diodzie, ale nie jest wykrywany przez Windows 10 (od instalacji minęło około 2 lata). Dysk nie jest też widoczny w Zarządzaniu Dyskami.

2. Komputer 2, tj. stary laptop. Dysk po podpięciu pod USB 2.0 i 3.0 dostaje prąd, co widać po diodzie, ale nie jest wykrywany przez Windows 10 (od instalacji minęło około 2 lata). Dysk nie jest też widoczny w Zarządzaniu Dyskami.

3. Komputer 3, tj. nowy laptop. Dysk po podpięciu pod jeden port USB 3.0 nie jest widoczny (dostaje prąd), a pod drugim wykrywany jest od razu.

Od razu zaznaczam, że porty USB w powyższych komputerach są sprawne, dla porównania inny dysk przewidziany przez producenta jako zewnętrzny, tj. WDC, jest wykrywany bez problemów. Co ciekawe ten dysk, z którym mam problem kiedyś był wykrywany przez Windows 10 od razu.

Podsumowując - czy przyczyna leży w kieszeni Shiru? Generalnie nie bawiłbym się w ogóle w te kieszenie, ale wymieniałem dysk w laptopie od razu po zakupie na duży SSD (w ofercie lapków niestety tylko małe SSD) i teraz co jakiś czas będę miał taki "wolny" dysk do zagospodarowania bo biorę najtańszy dla danego modelu laptopa :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś podpiąć ów dysk bezpośrednio ? Czyli wyjąłeś dysk z obudowy i podpiałeś pod port sata ? Może być coś z kieszenią. Ja mam dysk zewnętrzny od WD i też czasem go nie wykrywa. Pomaga przełączenie na inny port USB. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z podpięciem bezpośrednio pod SATA jest taki, że dostęp do w/w stacjonarki mam mniej więcej raz w miesiącu.
W laptopach mam miejsce tylko na jeden dysk. Przypuszczam, że na SATA śmigałby bez problemu i sprawdzanie tego zostawiłbym na koniec.

Wg mnie jest jakiś problem z tą kieszenią. Natomiast nie rozumiem tego, dlaczego jeden port USB widzi ten dysk, a drugi nie w ramach jednego komputera.

Udało Ci się znaleźć przyczynę tego problemu w Twoim WD?

----------------------------

AKTUALIZACJA

Tak pomyślałem, że może to jest kwestia sterowników kontrolera pod dany port USB.

Dzisiaj będę miał dostęp tylko do nowego laptopa, odinstaluję wszystkie i zainstaluję na nowo.

Jak tutaj zadziała to i zagra mi to w pozostałych komputerach.

Edytowane przez Wojtekq91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to na niewydolność prądową ( lub słaby kabel )

Tylko jak by kabel "przysiadał" to wcale dysk by się nie rozkręcił.( przysłuchaj się czy zaczyna kręcić talerzem ) jak "próbkuje" to masz duży spadek napięcia.

Zacznij od wymiany kabla.

P.s niektóre porty w laptopach potrafią dać 1A a nie jak kiedyś 500mA.

Czasami był potrzebny kabel z 2 wtykami USB do komputera ( jeden jako zasilanie 2 jako zasilanie +transmisja) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Cytat
2 godziny temu, Kwazor napisał:

Wygląda to na niewydolność prądową ( lub słaby kabel )

Tylko jak by kabel "przysiadał" to wcale dysk by się nie rozkręcił.( przysłuchaj się czy zaczyna kręcić talerzem ) jak "próbkuje" to masz duży spadek napięcia.

Zacznij od wymiany kabla.

 

Aż przyłożyłem ucho, dysk kręci się jak powinien :). Ruszałem też kablem we wszystkie strony, nic się nie zmieniło.

Cytat
2 godziny temu, Kwazor napisał:

P.s niektóre porty w laptopach potrafią dać 1A a nie jak kiedyś 500mA.

Czasami był potrzebny kabel z 2 wtykami USB do komputera ( jeden jako zasilanie 2 jako zasilanie +transmisja) 

 

Nie no, mówimy o dysku 2,5 cala. Pamiętam te dwa USB, ale to w 3,5 cala i to 15 lat temu :). Być może gdzieś to jeszcze dzisiaj występuje, ale się z tym nie spotkałem daaaawno :).

 

Wracając do mojego pomysłu - odinstalowałem i zainstalowałem ponownie "standardowy kontroler SATA AHCI" z menedżera urządzeń na nowym laptopie - pomogło. Wcześniej na jednym porcie widział dysk od razu, a na drugim wcale.

Zrobiłem jeszcze test na innym w miare świeżym laptopie, którego nie wymieniłem na rozpisce z pierwszego postu, tu była sytuacja analogiczna - jeden port działał, drugi nie. Po reinstalacji śmiga :).

No nic, nie pozostaje mi nic innego jak wypróbować to na dwóch pozostałych, tj. starych kompach, ale do nich nie będę miał dostępu przez najbliższy czas :).

Panowie, dzięki za pomoc :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...