Skocz do zawartości
mcx997

i9-9900K, 100 stopni w Assassins Creed

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

Mam problem ze zbyt ciepłym procesorem 9900K w grach, m.in. w Assassins Creed Odyssey. Procesor po ok. 10 minutach dochodzi do 90-100 stopni Celsjusza.

Posiadam ten sprzęt:

https://allegrolokalnie.pl/konto/oferty/archiwum/7b7dd4b1-4d0d-42bd-893f-25283d7ab2fa

Z rzeczy ważnych dla chłodzenia procesora:

- obudowa: MSI GUNGNIR 100

- chłodzenie CPU: Navis 280 RGB

- pasta na procesorze: była nałożona

Na procku pasta jest, Navis 280 RGB przylega do procesora (dokręcałem śrubki).

 

Proszę Was o jakiś skuteczny sposób, dzięki któremu znacznie zmniejszę temperatury. Przydałyby się opinie ludzi doświadczonych z tym CPU.

 

 

92stopnie.jpg

Edytowane przez mcx997

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko, co Ci wcisną obudowę od MSi która gotuje komponenty?

Drugie pytanie, kto Ci wcisnął takie AIO do tak gorącego procesora ? Do chłodzenia prawie 5GHZ bierze się sprawdzone firmy.

Czy pompa i wentylatory mają ustawione odpowiednie krzywe/profil by schłodzić i99000K?

Edytowane przez KaszaWspraju
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem gotowy zestaw od gościa. Być może się nie znał, ja zresztą też.

Widziałem filmy na YT od 'blackwhite' i zarówno chłodzenie Navis 280, jak i MSI GUNGNIR 100 były jako polecane w jego filmach. Biję się w pierś, jeśli to był zły wybór, ale nie wiedziałem, że będą takie problemy. Pompa i wentylatory w BIOS/UEFI mają ustawione domyślne krzywe, a ja włączyłem tryb SMART FAN, bo bez tego za głośno jest :)

Czyli to znaczy, że zmiana obudowy oraz AIO rozwiąże problem i nie trzeba będzie robić delid? Jeśli ewentualnie tak, to:

1) jaki model obudowy będzie gwarantowany na niższe temperatury? Ważne dla mnie jest, żeby RGB z urządzeń było widoczne :)

2) jakie chłodzenie AIO wybrać, żeby wystarczyło do 9900K bez delid?

3) jaka pasta na procesor będzie dobra?

Prośba o podanie przykładów, bo nie mam doświadczenia, a nie chcę popełniać kolejnych błędów.

 

 

Edytowane przez mcx997

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz kasę to bierzesz Coollaboratory Liquid Pro / Ultra  albo inne pasty na bazie ciekłego metalu np.Thermal Grizzly Conductonaut

A jak nie chcesz wydawać to coś w stylu Artic MX2/MX4 albo Artic Silver Silver 5 .

9900K nie ma potrzeby delidować ( choć jest to możliwe ale to zabawa warta świeczki , pomaga w takim samym stopniu co lapping CPU ) , seria 9 ma znowu lutowany IHS , sam lut nie jest tak dobry jak w czasach SB ale daje radę .

Jedna rada jeżeli chodzi o stosowanie past opartych o ciekły metal ( z reguły jest to Galinstan , stop na bazie galu , indu i cyny ) - reaguje z aluminium i potrafi je poważnie uszkodzić , znane są przypadki gdzie aluminiowa podstawa chłodzenia została wręcz "przyspawana" do CPU .

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Setnik: Dobra, ściągnę obie ścianki boczne i dach. I sprawdzę temp. 

Reyden: dzięki za przestrogę! Według Silentium podstawa ich Navisa 280 RGB ma miedź, nie aluminium. 

Topdog: dzięki za info. Przeanalizuję to też. Najlepsze, że w Windows (pulpit, przeglądarka, proste rzeczy) temp. nie dobija do 40 stopni. Ale w grach z 4K robi się ostry "temperaturowy r..... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, topdog napisał:

Źle założone albo popsute chłodzenie. Nie pieprzcie o żadnych bokach obudowy ani ciekłych metalach.

Dokładnie, powielanie mitów o cudownych właściwościach past. Lepsza pasta może i da te dwa-trzy stopnie mniej, ale autor wątku ma 100 stopni i to ewidentnie coś nie tak z chłodzeniem. Zmiana na inne, kupić coś na zwrot 14 dniowy i testować.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tych chłodzeniach pompa się lubi zawieszać. Może układ zapowietrzony? Przyczyn może być wiele. Chłodzenie może i jest samo w sobie wydajne, ale lubi się psuć. Zamówiłem kiedyś tego navis'a i już po rozpakowaniu nie działał. Dotknij bloku pompy i zobacz czy jest gorąca, a potem sprawdź czy chłodnica jest ciepła. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, topdog napisał:

W 95% przypadków problemy z temperaturami to to że chłodzenie nie dociska/jest krzywo zamontowane.  Komputer w spoczynku pobiera mało prądu więc to normalne że procesor robi się gorący dopiero pod obciążeniem. W grach z tym chłodzeniem nie powinien przekraczać 70*C.

Druga sprawa to chłodzenie wodne powinno być używane tylko przez entuzjastów którzy wiedzą co robią i lubią majsterkować z custom loop. Tak w ogóle chłodzenie wodne w komputerze do gier to bezsens, są tylko z tym problemy. A to pompa nie działa, a to przeciek się zrobił ect. Powietrzne chłodzenia w cenie 100-200 są niesłyszalne w spoczynku, w grach to byłoby jakieś 1000rpm, a i tak karta graficzna będzie generować cały zauważalny hałas.

 

Ta obudowa ma gówniany przepływ i wszystko w środku się gotuje. Są filmiki na YT jak ludzie wsadzają dystansy by więcej powietrza do środka zaciągało.
Ściągnięcie boku da pogląd czy chłodzenie jest źle założone czy grafika gotuje wszystko w środku.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, zdiagnozowałem temat. Niedawno temu spytałem na tym forum o obudowę tutaj:

Nikt wtedy nie odpowiedział, a ja ostatniego kompa składałem 7 lat temu więc nie przewidziałem, że obudowa ma BARDZO DUŻE znaczenie (podobnie, jak i chłodzenie CPU)! I tak właśnie jest w tym przypadku.

Podczas pracy pompa się nagrzewa, chłodnica też. Ale po zdjęciu górnej i przedniej ścianki (na górnej są 2 wiatraki z Navis 280, na przedniej są 3 firmowe wiatraki) temperatury niższe o ok. 20-25  stopni. Max. temp. w Assassins Creed Odyssey doszła do 75 stopni i to też tylko na chwilę. Także ta obudowa nie jest g......., ona jest totalnie c....... . Widać do tego procesora MUSZĄ być stosowane tylko obudowy z siatką z przodu i na górze.

Setnik: obczaje temat dystansow, dzieki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech ktoś mi wytłumaczy, rozumiem, że chłodnica zasysa powietrze z zewnątrz i pcha je do środka. W przypadku gdy mamy ją na froncie to skąd obudowa bierze chłodne powietrze? Górą oraz tyłem ucieka to nagrzane jak rozumiem. Gdy jest na górze obudowy i na froncie mamy wentylatory zasysające to którędy ucieka? Jednym wentylem z tyłu??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciepłe powietrze przesuwa się ku górze więc wentylatory które są skierowane do środka to błąd.
z przodu masz zasysa, do tyłu i do góry jest wydmuch ciepłego powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Setnik napisał:


z przodu masz zasysa, do tyłu i do góry jest wydmuch ciepłego powietrza.

Czyli do środka dostaje się tylko powietrze ogrzane przez chłodnice, tak?  GPU oraz sekcja zasilania jest "chłodzona" ogrzanym powietrzem tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dasz chłodnicę z przodu(najczęściej jest to chłodnica GPU) wtedy masz zasysane do środka Ciepłe powietrze (około 40- 50 stopni) Dlatego jeżeli posiada się jedną chłodnicę powinna być na górze.
Jeżeli masz wydajną grafikę z standardowym chłodzeniem to masz rozgrzane powietrze do około 70 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Setnik napisał:

Jeżeli dasz chłodnicę z przodu(najczęściej jest to chłodnica GPU) wtedy masz zasysane do środka Ciepłe powietrze (około 40- 50 stopni) Dlatego jeżeli posiada się jedną chłodnicę powinna być na górze.
 

I w tym przypadku, jeden wentylator z tyłu ma wyciągnąć ciepłe powietrze z obudowy? Te od chłodnicy z góry oraz te zasysane z frontu??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B@nita, jeśli chłodnica jest na przodzie to zasysa świeże z przodu, natomiast jak jest na górze to wyciąga ona powietrze z obudowy.
Chłodnica na górze przeważnie w układach zawsze wyciąga powietrze.  Natomiast jak dwie chłodnice na froncie to tak samo  jak opisałem tylko, że dwie chłodnice są w układzie.

Popatrz u nas w galerii WC zobaczysz jak to montowali chłodnice :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak jest na przodzie to zaciąga świeże powietrze jednocześnie je ogrzewając i wdmuchując do środka, czy może to powietrze nie jest ogrzane? No bo skoro chłodnica jest ciepła to nie sądzę aby nie ogrzała w jakimś stopniu tego powietrza, mylę się?

Montując na górze i wyciągając powietrze jak napisałeś to chłodzi się ona rozgrzanym powietrzem z wnętrza obudowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od lat stosuję AIO i mam rewelacyjne temperatury i to w obudowie ala piekarnik  - BQ 600 Silent.

Co mam w budzie:

- przód obudowy -> brak wentylatorów.

- tył obudowy -> 1x120mm BQ wydmuch ciepła na zewnątrz

- top obudowy -> brak wentylatorów

- dół obudowy -> 1x140mm chłodnica z push-puul BQ dla chłodzenia grafiki - wywiewa ciepło z chłodnicy pod obudowę

Do tego dochodzi wentylator w zasilaczu, który wyrzuca powietrze z obudowy.

Najważniejsze jest, aby chłodnica/chłodnice wyciągały powietrze z obudowy, a nie wpychały ciepło do środka !!

Jak wentylatory na chłodnicach wyrzucają ciepło na zewnątrz, podciśnienie w obudowie wymusi napływ poprzez każdą szczelinkę świeżego powietrza do środka.

Nie trzeba nawet stosować nawiewu z przodu, który tylko wrzuca kurz i hałasuje.

 

10 minut z Wiedźmina 3 u mnie w BQ 600 silent:

 

c3fc0eca34c2.jpg

3d72fef9310b.jpg

787267bf38eb.jpg

41a83d2d8b99.jpg

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leven@, a co chłodzi CPU? Z tego co napisałeś AIO chłodzi kartę graficzną. No i twój procek to sie raczej nudzi przy tej karcie więc nie osiągnie wysokich temperatur, zmień na rtx to odczujesz wzrost temperatur :)

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale grafika nie ma nic wspólnego z obciążeniem CPU, chyba, że opcje graficzne dasz na maximum, wtedy CPU będzie lekko lżej.

Akurat moment fotek był bez dużych wymogów dla CPU.

Na CPU mam powietrze... 10 letniego Zalmana 9900CU :P

http://www.zalman.com/contents/products/view.html?no=423

Ważne, żeby nie wdmuchiwać ciepła do obudowy, tylko je wyrzucać.

 

Aaaa... moja buda ma zrobiony wlot z przodu:

1642e66ae505.jpg

 

Klapka jest otwarta, żeby było widać co tam jest, ale głównie chodzi o otwór z grilem, który wyciąłem sam :)

Przez niego czuć, jak wchodzi powietrze do środka i tyle wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pablo27

Obudowa GunGnir 100 jest dostępna w kilku wariantach. Jeśli Gość Ci sprzedał najuboższą, no to tam jest tylko jeden wentylator 12cm z tyłu i 3x12fi na przód wypada wstawić, aby zaciągały do wnętrza chłodne powietrze.  Wersja z 4x12fi fabrycznie montowanymi wentylatorami jest chłodniejsza, ale handlarze do gotowców dają tańszą.Pytanie też czy czasem procesor nie trzyma taktowania 4700Mhz na wszystkich rdzeniach. Może dałeś jakieś auto OC bez off-setu i nie zrzuca taktowania do niższego. Jeżeli to jest przyczyną możesz spróbować odkręcić auto OC. Chłodzenie wodne to kosztowna sprawa. Kraken X62 pod ten procesor będzie odpowiedni, albo możesz zaryzykować Dark Rock-a 4 na powietrze, tylko trzeba patrzyć na wysokość pamiątek, aby nie skolidował z ram-em. 

 Na przyszłość gdyby ktoś chciał złożyć kompa, to proponuję założyć przed zakupem temat na forum. 

Edytowane przez pablo27

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leven@, ale my tu rozmawiamy o dużych chłodnicach na cpu a twój przypadek to zupełnie inna bajka.  Dalej nie rozumiem, jak chłodnica ma chłodzić zasysając rozgrzane powietrze z wnętrza. Nie wiem, nie znam się ale na chłopski rozum to nielogiczne. Żeby chłodziła potrzebne jest do tego chłodne powietrze.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Banita jesli sa bloki na gpu i cpu a np chłodnica na górze to ona odbiera całe ciepło z podzespołów, a wentyle  która sa na niej zasyaja nieduzo cieplejsze powietrze niz wlatuje do budy, a po wyjsciu przejściu przez chłodnice całe cieplo jest wywalone góra. Czego nie rozumiesz :)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego, że np. karta graficzna działająca na maximum może nieźle rozgrzać wnętrze budy. Logiczne więc, że to powietrze lecące przez chłodnice też będzie gorące. Wszystko zależy od tego, jaką temperaturę wytworzy nam GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż monitoring z syntetyka np  "render"  będzie dotyczyć tylko rozgrzania radiatora CPU

https://drive.google.com/file/d/1kc9yrwyunZbYjDDbqmPrAbtA8ycXcGi3/view?usp=sharing

 

Uruchom go jako blender.exe i na szybki.

To moje, na staruszku chłodzeniu - krótki test:

 

9a9fa3476437.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi. Moj poziom frustracji osiagnal zenit i kompa zawiozlem do serwisu firmy, w ktorej komputer zostal kupiony. Pare razy tam podkreslilem, ze obudowa ma za slabe chlodzenie, bo kwestie pasty i weryfikacji systemu chlodzenia juz sami zbadaja. Nie wyobrazam sobie grania tylko tyle czasu, ile wynosi przerwa miedzy seriami na silce, tylko dlatego zeby proc dal rade. :P. Wezme Wasze wszystkie odpowiedzi pod uwage i bede to analizowal. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...