Skocz do zawartości
spadlemnaorczyk

[2000+ pln - CPU, mother board, SSD, GPU ] Rozudowa do pracy i okazjonalnej gry

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Korzystając z przedstawionych gotowych zestawów i informacji zawartej na forum, chciałbym nieco unowocześnić mój komputer w opcji budżetowej (około 2k+ pln). Komputer służy do pracy, (pakiet office, niezliczone ilości zakładek w przeglądarce, netflix i okazjonalnie do gier). Relatywnie nietypowym wymaganiem jest to, że podłączony jest na stałe do 3 monitorów, czasem podłączam też czwarty (choć mogę z tego zrezygnować).

Obecnie (w większości 10 letni!) zestaw wygląda następująco:

intel Core i5 760
ASUSTek P7H55-usb3
DDR3 2x Crucial DDR3 8GB 1866MHz CL9 Ballistix Tactical
Radeon R9 270
zasilacz 500W

Chciałbym to wymienić na 
AMD Ryzen 5 2600
ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4
SSD 500gb


Z kartą graficzną mam największą wątpliwość. Generalnie wolałbym by kosztowała około 600pln (potrzeba 50%), i by miała 4 wyjścia jednak nie jest to absolutnie konieczne (potrzeba 70%). Jednak jeśli warto zapłacić więcej to jest polecana:
XFX Radeon RX 580 GTS XXX OC+ 8GB GDDR5
https://www.morele.net/karta-graficzna-xfx-radeon-rx-580-gts-xxx-oc-8gb-gddr5-rx-580p8dfd6-1225605/
(Na popularnym serwisie aukcyjnym jest sporo RX 580 za około 650 pln bez pudełka, czy to jest wogle warte jakiejkolwiek uwagi, będąc bądź co bądź laikiem?)

Czy jest warto dopłaty 250 zł w porównaniu do Gigabyte Geforce GTX1050Ti 4GB lub 200 pln w porównaniu do Sapphire Radeon RX 570 Pulse 4GB GDDR5
 

Czy w Waszej ocenie powinienem coś zmienić? (Ryzen 5 2600 na Ryzen 5 1600 12nm lub coś innego). Wiem, że generalnie w przyszłości dobrze by było wymienić RAM na nowszy, ale wg mnie może to jeszcze poczekać

Serdecznie pozdrawiam

Edytowane przez spadlemnaorczyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę, żebyś to uwzględnił więc zwrócę uwagę, że RAM ze starej konfiguracji nie będzie pasował do nowej (DDR3 vs DDR4).

Odnośnie grafiki to używane Radeony często mają opinię pokoparkowych, więc jeśli koniecznie AMD to szukaj jakiejś oferty z gwarancją, wiadomo, im dłuższą tym lepiej.

Edit: Jeszcze kwestia, czy ten Twój stary zasilacz jest jakiś markowy. Szkoda by było uszkodzić sprzęt marnej jakości zasilaczem.

Edit2: Sorry za edity, ale ciągle coś :) Skracając - myślę, że najrozsądniej i najprościej było wziąć części z zestawów w okolicach 3-3,5tyś, ale bez grafiki. Na Twoim R9 270, jeszcze da się w coś pograć (szkoda, że nie podałeś tytułów w jakie celujesz), a GPU zmienić za jakiś czas jak będziesz miał znowu jakieś wolne środki.

Edytowane przez blood_brother
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedź.

I tu wychodzi moja niewiedza - czyli RAM też zmienić: Trzymać się 16gb, czy nie jest to warte? Po prostu którąś z tych:
G.Skill Aegis, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL16
Pamięć Patriot Viper 4, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16

Zasilacz jest raczej markowy, ale faktury za nic nie znajdę jaki. Jedynie, to że ma 10 lat.
Ale rozumiem, że więcej niż wskazane jest by go wymienić - tak też zrobię, wybierając polecany z zestawów:
https://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-vero-l2-500w-spc164-977142/

 

Edit: nie ma sprawy! Super że odpowiadasz. Rozumiem. Tytuły to StarCraft 2 i (jak połowa forum) CS:GO. Oba bardzo rekreacyjne.

Opcja którą zaproponowałeś brzmi bardzo rozsądnie.


Serdeczni pozdrawiam

Edytowane przez spadlemnaorczyk
Dodanie odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecany budżetowy RAM do Ryzenów to też Ballistix Sport 3000MHz CL15 (albo 3200 CL16) - tani, często z ładnym potencjałem na ewentualne OC.

Różnica wydajności Ryzen 5 1600AF (12nm) i Ryzen 5 2600 to 1-2%, przyjęty konsensus jest taki, że nie warto dopłacać dziś stówki do 2600. Jeśli kiedyś pobawisz się w OC, różnice w ogóle jeszcze się zatrą. Możesz też poszukać 2600 z drugiej ręki - procesory to raczej bezpieczna opcja na rynku wtórnym, a może wyrwiesz za okolice 400PLN.

Jeśli chcesz GPU poużywać, nawet rekreacyjnie, dłużej, na tym pułapie cenowym nie pakuj się w karty z niewielką pamięcią - bierz RX570/580 z 8GB. No chyba że poza wiecznymi Starcraftem i CS:GO naprawdę nie planujesz próbować nowszych rzeczy. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taniej wyjdzie Ci procesor AMD Ryzen 5 1600 AFwcale wydajnościowo nie odbiega.

Pamięć ram do procesora ryzen z większym taktowaniem, Crucial 8GB 3000MHz CL15 Ballistix Sport LT Gray dobrany zestaw wychodzi taniej.

Jeżeli chodzi o grafikę bardzo ciekawy kompromis Gigabyte GeForce GTX 1650 SUPER WINDFORCE OC 2X 4GB choć grafikę RX580 dostaniesz w okolicach 800 zł

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedzi!

Podsumowując Wasze rady decyduję się
AMD Ryzen 5 1600AF (12mm)
ASUSTek P7H55-usb3
2x Crucial 8GB 3000MHz
dysk SSD i zasilacz z polecanych zestawów Marcowych
MSI Radeon RX 580 Armor OC 8GB

Bardzo dziękuję Wam za wszystkie rady!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, spadlemnaorczyk napisał:

Wielkie dzięki za odpowiedzi!

Podsumowując Wasze rady decyduję się
AMD Ryzen 5 1600AF (12mm)
ASUSTek P7H55-usb3
2x Crucial 8GB 3000MHz
dysk SSD i zasilacz z polecanych zestawów Marcowych
MSI Radeon RX 580 Armor OC 8GB

Bardzo dziękuję Wam za wszystkie rady!

Ale płytę główną to potrzebujesz na AM4, taka pod Intela nie zadziała z procesorem :)

Poszukaj ASRock B450M Pro4 - ~330PLN albo MSI B450 Mortar MAX/Tomahawk MAX/A-PRO MAX za ~400PLN.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Wielkie dzięki za uwagę!

Szczęśliwie płytę matkę, wybrałem bezpośrednio z listy polecanych zestawów ostatecznie, zamiast z początkowego wyboru.

Niemniej jednak jest to dobre ostrzeżenie, dla wszystkich laików (jak ja) czytających forum. Warto uważać i sprawdzać dwa razy!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...