Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

jestem na etapie wymiany starego kompa i zastanawiam się nad nowymi podzespołami. Na tą chwilę wybór padł na:

AMD Ryzen 9 3900X, 3.8GHz, 64 MB

Asus PRIME X570-PRO

Ram 4x32 GB Crucial DDR4, 32 GB,2666MHz, CL19 -> https://www.morele.net/pamiec-crucial-ddr4-32-gb-2666mhz-cl19-ct32g4dfd8266-6353743/

Karta graficzna - jeszcze nie zdecydowałem, ale w tym wątku jest to nieistotne

Zależy mi na 128 GB ramu - wirtualizacja, obróbka video - i mam do Was pytanie dotyczące m.in tych kości. W Morelkach są kości z wyższym taktowaniem i nawet za trochę mniejsze pieniądze, ale z drugiej strony Asus w swojej specyfikacji poleca te Cruciale. Jakie jest Wasze zdanie - głównie zależy mi na wysokiej stabilności pracy. Podkręcanie niekonieczne :)

Przy okazji napiszcie czy ten wstępny zestaw jest OK na tym etapie dopuszczam jeszcze zmianę konfiguracji w tym przedziale cenowym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2020 o 16:03, darec napisał:

Witam wszystkich,

jestem na etapie wymiany starego kompa i zastanawiam się nad nowymi podzespołami. Na tą chwilę wybór padł na:

AMD Ryzen 9 3900X, 3.8GHz, 64 MB

Asus PRIME X570-PRO

Ram 4x32 GB Crucial DDR4, 32 GB,2666MHz, CL19 -> https://www.morele.net/pamiec-crucial-ddr4-32-gb-2666mhz-cl19-ct32g4dfd8266-6353743/

Karta graficzna - jeszcze nie zdecydowałem, ale w tym wątku jest to nieistotne

Zależy mi na 128 GB ramu - wirtualizacja, obróbka video - i mam do Was pytanie dotyczące m.in tych kości. W Morelkach są kości z wyższym taktowaniem i nawet za trochę mniejsze pieniądze, ale z drugiej strony Asus w swojej specyfikacji poleca te Cruciale. Jakie jest Wasze zdanie - głównie zależy mi na wysokiej stabilności pracy. Podkręcanie niekonieczne :)

Przy okazji napiszcie czy ten wstępny zestaw jest OK na tym etapie dopuszczam jeszcze zmianę konfiguracji w tym przedziale cenowym

Warto abyś się dobrze zastanowił, czy na pewno 128GB będziesz wykorzystywał na co dzień? Jeżeli tak to szukanie takiego zestawu ma uzasadnienie (żaden swap nawet na najszybszym SSD NVMe do RAM się nie równa). Problem jest tylko taki, że wybór zestawów RAM z modułami po 32GB jest mały a ich szybkości niskie... Te co podałeś mają niską szybkość 2666MT/s przy dodatkowo kiepskich czasach dostępu. Dla tego procesora standardowa szybkość RAM z jaką przewidział, że będzie pracował producent to 3200MT/s. Czyli kupując RAM 2666MT/s będziesz miał taktowane pamięci poniżej specyfikacji procesora (w pewnym sensie można to taktować jako underclocking)... Spowoduje to, że wszędzie tam, gdzie tyle ramu nie będziesz potrzebował, procesor nie rozwinie skrzydeł tak jak zrobiłby to na jakimś zestawie 3200 lub 3600MT/s. W Ryzenach szybkość RAM jest o tyle istotna, że magistrala po której komunikują się poszczególne moduły procesora (Infinity Fabric) nie może być taktowana wyżej niż RAM. Czyli przy RAM 2666MT/s Infiniti Fabric będzie taktowane 1333MHz a w przypadku RAM 3600MT/s będzie to 1800MHz (czyli ~ 35% większy transfer pomiędzy modułami CPU, w wielu aplikacjach będzie to widoczne). Z tego powodu nawet, gdybyś chciał zostać przy 128GB to szukałbym szybszych modułów niż te co napisałeś, np takie:

  F4-3200C16Q-128GTZN

Jeżeli mniejsze pojemności mogłyby być to brałbym takie:

F4-3600C16Q-64GTZN

F4-3600C16D-32GTZN

F4-3600C16D-16GTZN

F4-3200C14D-32GFX

F4-3200C14D-16GFX

Na stronie G.Skill w opisach modułów masz zakładkę QVL z listą płyt współpracujących z danymi modułami i z tego co patrzyłem z tymi modułami ASUS, którego wybrałeś współpracuje.

 

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za rzeczowy komentarz. Istotnie z dostępnością kości 32GB jest tak sobie., a modu który został zaproponowany ( F4-3200C16Q-128GTZN) wydaje się że jest w Polsce trudno osiągalny - znalazłem tylko jeden sklep. A co myślisz o tych pamięciach:

https://www.gskill.com/qvl/165/184/1571733858/F4-3200C16S-32GVK-Qvl

Niby podkreślone jest że głównie przeznaczone są do procesorów Intela, ale w specyfikacji figuruje płyta którą chcę kupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, darec napisał:

Bardzo dziękuję za rzeczowy komentarz. Istotnie z dostępnością kości 32GB jest tak sobie., a modu który został zaproponowany ( F4-3200C16Q-128GTZN) wydaje się że jest w Polsce trudno osiągalny - znalazłem tylko jeden sklep. A co myślisz o tych pamięciach:

https://www.gskill.com/qvl/165/184/1571733858/F4-3200C16S-32GVK-Qvl

Niby podkreślone jest że głównie przeznaczone są do procesorów Intela, ale w specyfikacji figuruje płyta którą chcę kupić.

Te pamięci co podałeś powinny śmigać  - piszę to na podstawie tego, że zestaw:

F4-3200C16Q-128GVK

który składa się z 4 takich kości jak podałeś ma w QVL wymienioną płytę, którą chcesz kupić. Jeżeli chcesz 4 banki obsadzać to zawsze patrz się na QVL zestawów z 4 modułami ponieważ mogłoby być tak, że w danej płycie 1 lub 2 moduły byłyby w stanie pracować z deklarowaną przez producenta szybkością ale przy 4 już by płyta nie startowała (przede wszystkim tyczy się to płyty z topologią slotów RAM Daisy Chain ale i tak prawie nikt nie wie jaką ma topologię w swojej płycie xD). Jakby ktoś o tych topologiach chciał się czegoś dowiedzieć to polecam ten filmik:

Actually Hardcore Overclocking "Rambling about motherboard memory layouts." 

Z ciekawostek to na którymś z anglojęzycznych forów za czasów Ryzenów 1 generacji czytałem kiedyś post człowieka pracującego w G. Skill i pisał on, że modułów Flare X 3200C14 nie sprzedają w konfiguracji 4x8GB (tylko 2x8GB), ponieważ na wielu płytach nie dałoby się z sukcesem odpalić takiego zestawu z deklarowanymi parametrami (ja miałem nawet problem na 2 modułach uzyskać 3200MT/s i używałem 2933MT/s). Na szczęście kontrolery pamięci w Ryzen 3000 są o niebo lepsze (na tej samej płycie na której Ryzen 1700 oraz 2700X dawał radę tylko 2933MT/s teraz idzie 3600MT/s). 

Jak odpalisz zestaw to daj znać, czy wszystko zadziałało jak należy. 128GB to niezły stress test dla takiego kontrolera pamięci. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

udało mi się skompletować „klocki” za wyjątkiem pamięci 4x32 GB Crucial DDR4, 32 GB,2666MHz, CL19. Wstawiłem polecane tutaj Trident Z Neo DDR4-3600MHz, niestety tylko 64 GB - 4x16 (chyba ze względu na sytuację nie udało mi się dostać czterech kostek 32 GB).

Całość złożona i na tą chwilę jestem na etapie ustawień w BIOSie. Mam też dwa drobne pytanka do specjalistów.

1. Główne okno BIOSu pokazuje:

DRAM status:

DIMM_A1 → 16384MB, 2133MHz

DIMM_A2 → 16384MB, 2133MHz

DIMM_B1 → 16384MB, 2133MHz

DIMM_B2 → 16384MB, 2133MHz

CPU speed → 4000MHz

Target DRAM freq → 3600MHz

Target FCLK freq → 1800MHz

Dodam że w sekcji Ai Tweaker mam ustawione:

D.O.C.P. → DDR4-3603, 16-19-19-39-1,35V

Performance Enhancer → auto

Memory freq → DDR-3600MHz

FCLK freq → auto

CPU core ratio → 40.00

Czy te parametry są dla Was OK?

2. Ostatnie pytanie – po ok 30 min „spędzonych” w BIOSie, pokazuje on temperaturę procesora 36-37C, płyta główna - 27C przy temperaturze w pokoju 20C. Przy tych wartościach trzy wentylatory mają obroty ok. 1000rpm. Czy te wartości są dla Was prawidłowe? Zawsze mam wątpliwości czy nałożyłem odpowiednią ilość pasty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...