Skocz do zawartości
yeti1992

Dziwny problem z nowym laptopem - oddawać czy nie?

Rekomendowane odpowiedzi

Od ponad tygodnia mam tego laptopa https://www.x-kom.pl/p/538593-notebook-laptop-156-hp-pavilion-gaming-r5-3550h-16gb-512-gtx1650.html

Kupiłem go do gier i przez kilka pierwszych dni było ok aż do przedwczoraj. Fpsy w dosłownie każdej grze spadły z dnia na dzień. W niektórych grach spadek jest nawet o 3/4. Na przykład Battlefield 5 działał w 60 klatkach na średnich detalach a potem nawet w samym menu było 25 klatek. Przykład nr 2 - Call of Duty Modern Warfare (ten najnowszy) na średnio-wysokich ustawieniach przedtem 60 fps potem około 17-20. PUBG wcześniej 60 potem 28-30.
I teraz najlepsze. Przeinstalowałem wczoraj wieczorem system. Zrobiłem totalny format. Zainstalowałem PUBG i wszystko było w normie tzn działał w 60 klatkach na takich samych ustawieniach graficznych jak na początku. Dzisiaj odpaliłem PUBG i już w samym menu było 28 klatek. Tryb zasilania jest ustawiony na maksymalną wydajność. Gram zawsze na podpiętym kablu. Przed momentem pobrało mi się również Call of Duty Black Ops 3 i to samo. Fpsy grubo poniżej 30. Temperatury w normie. 

I w tym miejscu mam pytanie? Odebrałem laptopa od kuriera 11 marca. W teorii mam czas do 25 marca żeby dokonać zwrotu towaru bez podania przyczyny. Czy jest sens odrazu oddawać czy lepiej pokombinować? Nie chce mieć potem problemów ze zwrotem/gwarancją.

Zależy mi na szybkiej odpowiedzi. Z góry dzięki za wszystkie porady. Pozdrawiam.

Edytowane przez yeti1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@yeti1992 Sprawdzilbym w Menedzerze Zadan, czy cos nie cisnie uzycia procesora. Sam mialem taki przypadek z procesem IAStorDataMgrSvc.exe. Ogolem lepiej oddac niz szczegolnie kombinowac. Pozbedziesz sie problemu zamiast go rozwiazywac i zamowisz sobie nowy/inny.

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@yeti1992Temperatury wszystkich czesci na pewno w normie? Proc czy grafika zrzucaja wydajnosc, kiedy grzeja sie zbyt bardzo. I czy nie jest wlaczony tryb obslugi wielu ekranow. Jesli to nie tempy, cos musi zrec jego zasoby, wiec pomysl w nastepstwie czego zachodzila taka zmiana wydajnosci.

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Michał22 napisał:

@yeti1992Temperatury wszystkich czesci na pewno w normie? Proc czy grafika zrzucaja wydajnosc, kiedy grzeja sie zbyt bardzo. I czy nie jest wlaczony tryb obslugi wielu ekranow. Jesli to nie tempy, cos musi zrec jego zasoby, wiec pomysl w nastepstwie czego zachodzila taka zmiana wydajnosci.

To nie przez temperatury. Odpalam grę chwilę po włączeniu laptopa gdy jeszcze jest zimny. Spadek fps jest od razu, podzespoły nawet nie zdążą się nagrzać. Nic nie żre zasobów bo sprawdzałem. Jak wszystko przez kilka dni było dobrze i wieczorem wyłączyłem laptopa i poszedłem spać to następnego dnia wydajność w grach była na poziomie laptopa za 1300zł. Czysty Windows, zainstalowane tylko sterowniki. 

Edit: Dzisiaj 24.03 rano odpaliłem laptopa, włączyłem Black Ops 3 i wszystko działa płynnie. To samo w PUBG. Nic nie zmieniałem w planie zasilania, w ustawieniach gier itp. Fpsy wróciły do normy same z siebie. Wiem że to nie jest powód żeby od razu otwierać szampana, ale chcę zapytać o co tu może chodzić? Dlaczego fpsy wtedy spadały a teraz wróciły do normy mimo że nie zmieniałem kompletnie żadnych ustawień? Sprawdzę jeszcze wieczorem i dam znać jak będzie. 

Edytowane przez yeti1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@yeti1992 Czyli rozumiem, ze w okolicy zmiany nie zrobiles na komputerze niczego nowego lub nie zaszla zadna automatyczna zmiana typu aktualizacja? Przychodzi mi do glowy jedna rzecz. W specyfikacji twojego lapka figuruja dwie karty graficzne. Byc moze zamiast uzywac GTXa 1650, uzywasz mobilnej Vegi 8. By to sprawdzic kliknij prawym na pulpicie, wybierz Ustawienia Ekranu i  na dole niebieskie Zaawansowane ustawienia wyswietlania. W tym okienku powinna wyswietlic Ci sie uzywana karta. Wiadomo, ze chcemy korzystac z GTXa.

Ogolem szkoda, ze czekales z rozwiazaniem problemu tak dlugo. Teraz nie liczylbym, ze na szybko znajdzie sie ktos, kto rozwiaze twoj problem. Jesli moj trop nie poskutkuje, zwroc laptopa i pozbadz sie problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Michał22 napisał:

@yeti1992 Czyli rozumiem, ze w okolicy zmiany nie zrobiles na komputerze niczego nowego lub nie zaszla zadna automatyczna zmiana typu aktualizacja? Przychodzi mi do glowy jedna rzecz. W specyfikacji twojego lapka figuruja dwie karty graficzne. Byc moze zamiast uzywac GTXa 1650, uzywasz mobilnej Vegi 8. By to sprawdzic kliknij prawym na pulpicie, wybierz Ustawienia Ekranu i  na dole niebieskie Zaawansowane ustawienia wyswietlania. W tym okienku powinna wyswietlic Ci sie uzywana karta. Wiadomo, ze chcemy korzystac z GTXa.

Ogolem szkoda, ze czekales z rozwiazaniem problemu tak dlugo. Teraz nie liczylbym, ze na szybko znajdzie sie ktos, kto rozwiaze twoj problem. Jesli moj trop nie poskutkuje, zwroc laptopa i pozbadz sie problemu.

Dedykowaną kartę graficzną od początku miałem ustawioną jako preferowaną więc to odpada. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@yeti1992 Nie mam wiecej pomyslow. W necie tez nie widze problemow z tym laptopem. Najdziwniejsze z tego jest to, ze zmiana nastapila bez zadnej twojej interwencji. Nie pamietam, czy pytalem, nie masz wlaczonego trybu wieloekranowego?

Domyslam sie, ze masz zainstalowane wszystkie najnowsze sterowniki i aktualizacje Windowsa, ale moze nie masz najnowszego biosu do plyty glownej? Oprocz aktualizacji biosu wyprobuj DriversCloud i sciagnij, co Ci pokaze.

Mozesz jeszcze sprobowac zainstalowac program typu Game Booster (nie wiem, ktory jest najlepszy, bo nie korzystam z takich) i sprawdzic, czy z nim wlaczonym faktycznie nic nie zamula komputera podczas gry.

Jesli nic nie pomoze, zwroc go. I ogolem, jesli chcesz grac w takie gry, ktore wymieniles, celowalbym w procki wiecej niz 4-rdzeniowe. 4 rdzenie to juz przeszlosc, obecnie troszke ratuje Cie hyperhreading, ale to rozwiazanie starczy na krotka mete, a i gry dzialalyby plynniej na wiekszej ilosci rdzeni.

EDIT: Nie pomyslalem, by zapytac, czy roznica w owych grach wystepuje w dokladnie tych samych scenach (miejscach, misjach). Tak jak w ostatnim akapicie, 4-rdzeniowe procki (twoj jest do tego nizej od pecetowych taktowany, co pogarsza sprawe) zapychaja sie w nowych tytulach i na nich zauwazymy wieksze wahania fpsow niz na jednostkach o wiekszej ilosci rdzeni/watkow.

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie sterowniki są aktualne łącznie z biosem. Jak napisałem wyżej fpsy dziś rano były w normie. Sprawdzę wieczorem czy problem się powtórzy. A co do tego czy problem występuje w jakichś określonych miejscach to odpowiedź brzmi nie. Fpsy spadały praktycznie odrazu. W niektórych grach już w menu. 

Edytowane przez yeti1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@yeti1992 Chodzilo mi o porownanie tym samych miejsc w grach. Pamietasz pewnie ile miales fpsow w pierwszej misji, pierwszej lokacji w Call of Duty. Chodzi o to, by wlaczyc ja jeszcze raz i sprawdzic, czy rezultat jest taki sam. Mapy gier maja to do siebie, ze w roznych lokacjach otrzymasz rozna wydajnosc. Zwlaszcza jesli trafisz na tzw. miejsce procesorowe, ktore uwypukli Ci slabosc twojego procka rzutujac na wyswietlane fpsy czy ich wahania. Nie wiem, czym mierzysz fpsy i reszte, ale pewnie MSI Afterburner. W opcjach OSD zaznacz CPU Usage, GPU Usage i wypatruj momentow, w ktorych gra dziala gorzej. Jesli problemem okaze sie twoj procesor, w takich momentach jego uzycie bedzie obijac sie o 100%, spadnie tez pewnie uzycie karty graficznej, ktore w takich tytulach caly czas powinno oscylowac w przedzialale 97-100%. To bedzie oznaczalo, ze za spadki klatek odpowiada slaby procesor.

Ogolem twoj problem - jesli o niczym nie zapomniales - zaczyna mi wygladac na hardware'owy, wiec pamietaj, ze lepiej wyjdziesz na zwroceniu laptopa niz bujaniu sie z nim po platnych serwisach czy bawieniu w procedury gwarancyjne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W modern warfare i battlefield 5 grałem tylko w tryb multi. Na każdej mapie stałe 60 fps. To samo w PUBG i Black ops 3. Potem spadki klatek o połowę a czasem bardziej. Dziś rano jak mówiłem PUBG i Black ops 3 znów działały normalnie. Niedługo siadam do laptopa i sprawdzę co i jak. Czy może być taka sytuacja że np występują problemy z mocą bo zasilacz niedomaga i dlatego spada wydajność? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Stever napisał:

Jeżeli po formacie problemu nie ma, po jakimś użytkowaniu już tak. To raczej jest to spowodowane oprogramowaniem lub sterownikami.

Po formacie też to było. Jak zrobiłem format to bezpośrednio po formacie było ok. Dzień później znowu fpsy spadały. Dzisiaj rano znowu było normalnie. Teraz sprawdzałem i jest nadal tak jak było rano czyli ok. Pubg i cod black ops 3 działają w 60 fps. Max temperatura GPU to około 68 stopni CPU dobija do 80. Może to był jakiś chwilowy problem z zasilaniem czy coś. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@yeti1992 Nie dzis mija termin zwrotu laptopa? Napisz, co finalnie zrobiles, bo przyznam, ze nigdy nie spotkalem sie z podobnym problemem, a moze komus w podobnej sytuacji twoje info pomoze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Michał22 napisał:

@yeti1992 Nie dzis mija termin zwrotu laptopa? Napisz, co finalnie zrobiles, bo przyznam, ze nigdy nie spotkalem sie z podobnym problemem, a moze komus w podobnej sytuacji twoje info pomoze.

No właśnie nic nie zrobiłem. Wczoraj cały dzień i dziś rano fpsy były w normie jak na początku. Żadnych zmian ustawień itp. Poprostu przeszło. Zdecydowałem się zaryzykować i nie oddawać laptopa. Doszedłem do wniosku, że gdyby to był problem sprzętowy to działo by się to ciągle a nie jak w moim przypadku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@yeti1992Czesto problemy sprawiaja programy antywirusowe, ale go nie masz (mowiles o spadkach na czystym Windowsie z absolutnie tylko PUBGiem). Zawsze warto przeleciec komputer Malwarebytes - zwlaszcza jesli nie masz antywirusa. A to malware potrafi pasozytowac na komputerze. Warto tez wyczyscic rejestr CC Cleanerem oraz stestowac kazda z czesci odpowiednim programem diagnostycznym (pamiec - MemTest64 itp). Mam nadzieje tez, ze po kazdej zmianie na kompie go restartujesz. Ogolem lepiej kompa wylaczac niz trzymac w trybie uspienia. Ostatnia opcja sa rozne dodatkowe gowienka, ktore zwykle domyslnie instaluja sie ze sterownikami z plyty glownej, jesli ich nie odznaczysz. Czasem ludzie sie na nie skarza i czesto bardzo trudno do takiego dojsc. Sam pare ich mam (typu Aorus Engine, XFastLAN), ale je chcialem i nie sprawiaja problemow.

Bo o takie banaly jak prawidlowe/nieprawidlowe dzialanie komputera gdy stawiasz go w konkretnej pozycji i miejscu chyba nie ma sensu pytac.

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...