Skocz do zawartości
Qu33k

Laptop do obróbki foto (video)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Od dłuższego czasu przymierzam się do zakupu laptopa pod obróbkę foto/video. Głównie będzie to foto, pewnie 80:20 proporcji czasu do video. Laptop ze względu na mobilność i do amatorskiego zastosowania. Jak kiedyś będę potrzebował kombajn to dokupię stacjonarny :)

Prosiłbym pomoc i poradę co do wyboru laptopa. Budżet, dość elastyczny ale jako element wyjścia do 6000 PLN - możliwe że to kwota netto.

- Zastosowanie - Lightroom I Photoshop + Premiere (niski priorytet)

- System operacyjny - raczej windows, ale Mac też może być (tu wiadomo cena rośnie)

- Nowy i używany wchodzi w grę, choć preferuję nowy

-  Matryca - 13/15 cali IPS matowa, z dobrym odwzorowaniem kolorów. Tutaj zaznaczę, że nie ma parcia na najlepszą matrycę, ale w miarę sensowną. Będę kupował monitor zewnętrzny w przyszłości.

Będę bardzo wdzięczny o pomoc. 

P. S. Rozmawiałem z kumplem w tej sprawie i sugerował wstrzymać się do czasu wyjścia nowych laptopów z procesorami od AMD. Biorąc jednak pod uwagę to co się dzieje z koroną, może być dość spore opóźnienie, o dostępności nie wspomnę. Brak komputera coraz mocniej mi doskwiera, stąd zaczynam rozważać inne opcje. Jednak może warto się wstrzymać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@Qu33k Wstrzymujac sie, kupisz za pewno lepsze czesci od obecnie dostepnych. Trudno powiedziec jak bardzo. Obecnie dostepne kupisz taniej. Z drugiej strony brak komputera Ci doskwiera. Musisz sobie przekalkulowac, co jest bardziej istotne. Jesli blokuje Ci zarabianie pieniedzy, podejrzewam ze na czekaniu wyjdziesz gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zależy Ci na jakości obrazu, tym bardziej, że przez jakiś czas to będzie Twój jedyny wyświetlacz, to tylko Mac z Retiną. Niestety nie śledzę ich cen, więc nie wiem, czy sensowny konfig z Retiną zmieści się w budżecie :P

W kwestii zwykłych lapków, to często matryce 4K mają dużo lepsze kolory od odpowiedników FullHD. Wiem, że 4K na 15" nie ma sensu, ale sam mam w laptopie matrycę 4K i pracuję w FullHD, dobrze się skaluje. Tyle, że znowu matryce 4K dość mocno podbijają cenę.

Do Twoich zastosowań to przede wszystkim sporo RAMu, mocne CPU, na upartego obejdzie się bez dedykowanego GPU, ale wiem, że część funkcji w niektórych programach, wymaga dedykowanego GPU.

Co do czekania na nowe AMD, to niby lada chwila się pojawią, ale też nie wiadomo jak to będzie cenowo, no i dostępność może być średnia. Raczej bym się zastanowił na Twoim miejscu, czy potrzebuję teraz laptopa. Jeśli tak, to nie czekałbym, bo zawsze znajdzie się jakiś powód do czekania, a laptopa wciąż nie ma na kolanach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Nie zarabiam na razie na tym, więc w sumie nie mam ciśnienia pod tym kątem. 

Doskwiera bardziej to, że sprzedałem PC i w sumie zostałem bez kompa, ale z aparatem już od listopada. No cóż, chyba jak już tyle poczekałem, to mogę chwilę dłużej, a na razie pozostanie obróbka na Pixel 3. 

Z tą Retina to niby tak jest, ale z drugiej strony to tylko pod wydruk aż tak istotne są kolory (digital i tak każdy otwiera na innym, nieskalibrowanym ekranie). 99% Adobe RGB z reguły i tak wystarcza na amatorską obróbkę (znam osobę co będzie na 144 Hz TN i daje radę). Jak zaistnieje potrzeba to zakupię monitor jak najszybciej, dlatego w laptopie musi być ok, ale nie idealny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W twoim budżecie masz Asusa Zenbook Duo z 14 calową matrycą czyli złoty środek pomiędzy 13 a 15 calami, do 6 tysięcy masz wersję z I5 10generacji 16GB ram-u i terabajtowym SSD na M.2, na plus na pewno świetnej jakości ekran główny, do tego masz dotykowy ekran dodatkowy wraz z rysikiem który możesz traktować jako drugi monitor. Lapek był testowany przez PurePC: test . Wydajnościowo na pewno znajdziesz mocniejszy sprzęt z kategorii gamingowych ale jeśli chodzi o właśnie parametry obrazowe ekranu to żadna gamingówka za te pieniądze jemu nie dorówna. Do 6tyś. netto powinieneś dorwać również wersje z I7 jeśli potrzebujesz jeszcze wyższą wydajność ale do amatorskiej obróbki ta I5 starczy na spokojnie

Edytowane przez prosmisiek
  • Like 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, idealnym sprzętem dla Ciebie będzie Asusa Zenbook Duo, tak jak sugeruje mój przedmówca. Na rynku obecnie jedyny taki model, umożliwiający połączenie pracy na ekranie matowym standardowym oraz dotykowym w części klawiatury. Do pracy przy video sprawdzi się rewelacyjnie. Zdecydowanie polecam!

Załączam link:
https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/asus-laptop-ux481-i5-16gb-1tbssd-mx250-w10.bhtml?gclid=EAIaIQobChMItuzAg7u_6AIVkcmyCh0GPgOUEAQYAiABEgI_4vD_BwE&gclsrc=aw.ds

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...