Skocz do zawartości
mjelec

Tanie granie - modernizacja komputera (kupno innego?) ok. 700zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Raz na jakiś czas wpadam do szwagra, chcielibyśmy pograć razem, ale mam leciwego lapka z integrą (stacjonarnego potworka mam w domu). Mają w domu do wykorzystania coś takiego:

  • Procesor: AMD Athlon(tm) II X2 240
  • Karta: ATI Radeon HD 3850
  • RAM DDR3 8gb
  • Zasilacz: Qoltec Silentline 400w
  • Dysk: jakiś tam hdd

Rozważam 3 opcje:

Opcja nr1:

  • Zakup AMD Athlon II X4 645 ( wydajność ~i3 4gen) -> 100zł
  • Zakup SSD - na system powinno być ok 120gb a gry na hdd, ew. 240 SSD -> 120zł
  • Wymiana zasilacza na jakiś z nie-czarnej listy (500w?) -> 120zł
  • Zakup karty graficznej - 960/rx470/gtx770/coś tego pokroju co wyrwę za ok. 350zł

+ gwarancja chociażby kilkumiesięczna na każdy z podzespołów
- dużo zastanawiania się i szukania poszczególnych komponentów (dobór zasilacza do grafiki itd)

Opcja nr2:

+ pewność ze wszytko ze sobą działa
+ gotowość do pracy bez składania
+ możliwość znalezienia nowszego rozwiązania 
- brak gwarancji
- brak możliwości doboru komponentów (najczęściej zasilacz - crap)

Opcja nr3:

  • Szukanie czegoś nowszego z dobrą integrą?


Nie wiem czy obecna płyta ma szansę chodzić lepiej z tym innym AMD? Pasować pasuje, ale nie wiem czy stockowe chłodzenie wystarczy, tak samo nie wiem czy starsze karty graficzne nie będą zbyt się grzać lub pobierać więcej prądu niż zasilacz jest w stanie uciągnąć. Najlepiej byłoby coś Intel + Nvidia, ale i AMD nie pogardzę jeżeli zaoferuje dobrą wydajność. Co poradzicie? Budżet - jak najmniejszy (ok 700zl jak najbardziej ok) ale wiadomo, że czasem warto dołożyć dla świętego spokoju. W co gramy? Ostatnio Dying Light ;) tak to L4D, PUBG, CS:GO, raczej okazyjnie, dlatego nie ma sensu inwestować za dużo

Edytowane przez mjelec
Sprostowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@mjelec Nie polecam modernizowac tak wiekowych jednostek. Lepiej za grosze sprzedac to co masz ( i tak moze byc ciezko), a wypisany przez Ciebie budzet dodac i kupic za te pieniadze jakas okazje z olxa. Celowalbym w jakies starsze i5ki (cztery rdzenie to minimum nawet do niemlodych gier typu Dying Light), 8 GB Ramu i karty typu te, ktore wymieniles. Z drugiej strony mozna za 350-400 zlotych dorwac lepszego GTXa 1060 3GB. A przedwczoraj widzialem za 400 nawet opcje 6 GB, tylko odbior osobisty gdzies tam w Polsce. Nieglupia opcja bylby dalej niezly i jeszcze tanszy 970. Zwykle ludzie wystawiaja wymienione configi za glupie pieniadze (paradoksalnie wiedzac przy tym, ze sa malo warte, a i trudniej o kupca, ktory kieruje sie tu glownie budzetem), ale jesli troszke posiedzisz, znajdziesz rozsadne opcje za 800-1000 PLN.

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam tego X4 645 sam go miałem do gier się nie nadaje nie uciągnął nawet gtx1050 

Zainwestuj w platforme AM4 którą będziesz mógł łatwo rozwijać

np : AMD Athlon 3000G + płyta + ram 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na taki setup:

i5-3470 125zl
zasilacz COOLERMASTER MasterWatt Lite 500W 120zl
płyta Asus H61M-D 170zł
+ jakiś ssd (jeszcze się nie rozglądałem, najtansze od ok 120zł)
+ grafika (nie mam pojęcia co będzie najlepsze cena/jakość - może RX 470? albo któryś GTX, ale tu kompletnie nie wiem
ram i obudowę wezmę ze starego komputera. Wychodzi ok 550 z dyskiem, do tego grafika za ok 350?

Nie chciałem iść w 1151/AM4, bo moje ramy będą bezużyteczne i kolejne kilka stówek trzeba będzie dołożyć. To nie będzie mój główny komputer, ale nie chciałbym żeby modernizacja poszła na marne :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramy warto wymienić bo i tak będą cię ograniczać w przyszłości. też to przerabiałem.

Na chwile obecną może to będzie chodzić jako tako ale np za dwa lata będziesz miał ten sam problem.

Zastanów się ile dokładnie masz pieniędzy do wydania bo raz mówisz 700zł raz 900

Moim zdaniem może warto iść w tą strone https://allegro.pl/oferta/komputer-do-gier-ryzen-3-8gb-2-dyski-rx470-9058358492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspominam o swoim głównym komputerze bo to raczej na nim się będę skupiać w sprawach rozbudowy - ten ma służyć tylko do weekendowych partyjek, ale coś co wystarczy na jakiś czas i nie trzeba będzie grać na ultra-super-mega low 240p. Budżet nie jest ściśle określony, chodzi o rozsądek - bo wydanie 1000zł na dodatkowy komputer to trochę dużo, ale może być tak, że między 700 a 800-900 będzie znacząca różnica do której warto dopłacić. 

Komp, którym zarzuciłeś wygląda bardzo fajnie i z potencjałem, ale to prawie dwukrotność zakładanego budżetu na "tanie" granie :) Tak czy siak, płyta która obecnie jest w komputerze nie jest warta dokładania pieniędzy? Na początku miał być tylko jakiś GTX 460, ale pasowałoby dać SSD, a to zasilacz wymienić bo stara karta swoje weźmie...i tak się zaczęło :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to w takim razie bym brał:

i5-3470 125zl
płyta Asus H61M-D 170zł - poszukaj tańszej
+ jakiś ssd (jeszcze się nie rozglądałem, najtansze od ok 120zł)
+ grafika gtx 1050ti https://www.olx.pl/oferta/geforce-gtx-1050ti-oc-4g-karta-graficzna-100-sprawna-CID99-IDEbcPQ.html#3bda699281

Zasilacz powinien dać rade grafika mało ciągnie

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, S!nY napisał:

no to w takim razie bym brał:

i5-3470 125zl
płyta Asus H61M-D 170zł - poszukaj tańszej
+ jakiś ssd (jeszcze się nie rozglądałem, najtansze od ok 120zł)
+ grafika gtx 1050ti https://www.olx.pl/oferta/geforce-gtx-1050ti-oc-4g-karta-graficzna-100-sprawna-CID99-IDEbcPQ.html#3bda699281

Zasilacz powinien dać rade grafika mało ciągnie

chyba najlepsza opcja w tak małym budżecie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, mjelec napisał:

1. Kupno AMD Athlon II X4 645 ( wydajność ~i3 4gen) -> 100zł

Moim zdaniem ten Athlon II X4 wydajnościowo nawet koło I3 nie stał, to jest konkurent bardziej dla core2quad Q9XXX niż dla i3, sensowna opcja to zakup Phenoma II który będzie nieco lepszy, poczytaj sobie o odblokowywaniu dodatkowych rdzeni bo często Phenomy II X2 umożliwiały odblokowanie dwóch pozostałych rdzeni. Weź pod uwagę że i tak wymieniając na Phenoma ten procesor jest już bardzo starty i nie obsługuje nowych instrukcji (SSSE3, SSE 4.1 i wyższe, AVX) używanych w niektórych grach jak Hitman czy nowsze Assasyny. Dlatego warto rozważyć zmianę platformy na LGA1155 albo 1150 (I3 4gen powinna na spokojnie starczyć, ew. I5 3/2 gen).

Jeśli twoja płyta główna posiada socket AM3+ możesz rozważyć zakup FX-a 83XX, może będzie nieco wolniejszy od I5 3gen ale zaoszczędzisz na płycie a do RX570 na spokojnie wystarczy

20 godzin temu, mjelec napisał:

Kupno grafiki - 960/rx470/gtx770/coś tego pokroju co wyrwę za ok. 350zł

Polecałbym używanego RX570 4GB z 6 miesięczną gwarancją na allegro, jest sporo firm oferujących takie rozwiązanie koszt nie jest wygórowany

20 godzin temu, mjelec napisał:

Wymiana zasilacza na jakiś z nie-czarnej listy ;) 500w? -> 120zł

Tutaj poszedłbym w coś nowego typu SPC Elementum E2 450W

Edytowane przez prosmisiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wy gracie i ten komputer Tobie nie wystarcza czy chcielibyście pograć ale ani razu jeszcze nie graliście?

Bo w drugim przypadku to na początek weź swoją budę z domu pod pachę, pojedź, pograj, może wam się odechce grać razem... i wtedy zaoszczędzisz kasę na reanimowanie trupa ;-)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, jest to jakiś kierunek :)

2 godziny temu, marecki1 napisał:

Ale wy gracie i ten komputer Tobie nie wystarcza czy chcielibyście pograć ale ani razu jeszcze nie graliście?

Bo w drugim przypadku to na początek weź swoją budę z domu pod pachę, pojedź, pograj, może wam się odechce grać razem... i wtedy zaoszczędzisz kasę na reanimowanie trupa ;-)

 

 

Gramy co jakiś czas, najczęściej w weekendy -> używam poleasingowego Della i oprócz Heroesów 3 i CS 1.6 ledwo idzie coś odpalić - ostatnio PUBG lite szedł w 25fps prawie bez tekstur ;)

 

 

3 godziny temu, S!nY napisał:

no to w takim razie bym brał:

i5-3470 125zl
płyta Asus H61M-D 170zł - poszukaj tańszej
+ jakiś ssd (jeszcze się nie rozglądałem, najtansze od ok 120zł)
+ grafika gtx 1050ti https://www.olx.pl/oferta/geforce-gtx-1050ti-oc-4g-karta-graficzna-100-sprawna-CID99-IDEbcPQ.html#3bda699281

Zasilacz powinien dać rade grafika mało ciągnie

 

 

Nie mogę znaleźć tańszej płyty z jakąkolwiek gwarancją, że chwilę podziała

Zasilacz qoltec silentline 400w <- z tego co wiem to jest na słynnej czarnej liście - nie trzeba go wymienić? Mając 120zł w kieszeni wolę dołożyć do wydajniejszej i mniej prądożernej grafiki niż do zasilacza, ale czy nie będzie jednak konieczna wymiana? Nie chciałbym żeby wszystko poszło z dymem

 

EDIT:

Jeszcze mi przyszedł taki pomysł do głowy (na razie nic nie znalazłem na ten temat):

Czy jest możliwe abym przepinał sobie (w łatwy sposób) kartę graficzną (GTX 1070) między komputerami? Gdyby skrócić etap wymontowania/zamontowania może miałoby to sens - nie używam 2 komputerów jednocześnie, a pod pachę wziąć karte to nie problem. Pozostaje kwestia czy istnieją jakieś sensowne rozwiązania do zaoszczędzenia 400zl?
 

Może taka taśma wyprowadzona na zewnątrz + kabel od zasilacza?

 

Edytowane przez mjelec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy Ty w ogóle uruchomiłeś ten komputer o którym piszesz w pierwszym poście i na nim grałeś? I co to za inny komputer - poleasingowy Dell - na którym grasz obecnie i Tobie on nie wystarcza?

Tu już masz tyle pomysłów i taki chaos, że za moment nikomu nie będzie się chciało tego czytać.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za zamieszanie, rozważam wiele opcji

Krótkie podsumowanie:

1. W domu mam stacjonarkę, która do wszystkiego wystarcza (gtx 1070) -> dlatego nie chcę ładować dużo $$$ w ten pomysł.
2. Kiedy jadę do szwagra zabieram ze sobą laptopa - e7440 - czasem potrzebuję wejść na neta czy właśnie zagrać razem (CS GO, PUBG, L4D, teraz Dying Light, może coś innego też się pojawi)
3. U niego kurzy się stary komputer (na którym grał przed wymianą na nowy), o którym mowa w 1 poście - chciałbym, aby był drugim komputerem w domu dla innych użytkowników, a dla mnie bardziej wydajną maszyną do grania.

 

Mam nadzieję, że teraz wszystko jasne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Zapomnij o podłączaniu tego gtx1070 do tego starego komputera, ze starym zasilaczem niewiadomego pochodzenia, chyba że czujesz że masz szczęście.

2 Twoj laptop e7440, na którym grasz i który nie domaga:

- jaki ma procesor, dysk, ram, kartę graficzną?

- co nie domaga: procesor 100% użycia?, ram zapchany?, dysk cały czas rzęź?, karta graficzna 100% użycia?

Będzie jakiś punkt wyjścia

3. Powtórzę pytanie, czy Ty w ogóle uruchomiłeś ten stary komputer który chcesz modernizować i na nim grałeś, bo może on wystarczy taki jaki jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. W razie gdyby to była jakaś opcja, kupiłbym nowy zasilacz o odpowiedniej mocy - na pewno nie zamierzam nic tam podłączać przy obecnym stanie. 
2. e7440 - Intel Core i5-4200U, Intel HD Graphics 4400, DDR3 8gb 1600mhz, SSD 256gb. Trudno powiedzieć co nie domaga - na 90% to zintegrowana karta graficzna
3. Dawno go nie uruchamiałem. Wymieniliśmy go na nowszy bo nie domagał -  to zapewne poziom tego notebooka powyżej (co potwierdzają troche benchmarki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pomogę.

Moim zdaniem ten stary komputer jest stary..., można w nim najwyżej naprawić uszkodzony element żeby dalej działały programy z jego epoki. Nie ma sensu używać pojęcia "modernizacji" względem tego urządzeni.

Czy za 700pln złożysz coś sensownego i wyraźnie lepszego, z używanych części, nie wiem. Gry nie mają opcji - gram w weekendy to magicznie obniżę wymagania sprzętowe. ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, rozumiem - czytając wątek wychodzi na to że modernizacja wiąże się z wymianą prawie wszystkiego. Może złożę rodzince coś na i5 3gen i dobrym zasilaczu żeby mogli komfortowo korzystać, a kartę ew. dokupię w przyszłości lub będę używać swojej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, powracam z tematem!

Okazało się, że w starym komputerze są ramy 2x 1333mhz 2gb i 2x 1600mhz 2gb...
Do czegoś takiego musiałbym dorwać płytę na 4 sloty, a i tak taktowanie byłoby 1333mhz -> przestaje to być opłacalne.

Warto zakupić coś takiego? 8gb ramu, przyzwoity procesor, zasilacz i dysk ssd. Właściwie od święta można mojego gtx 1070 podłączyć i powinno hulać?

https://allegro.pl/oferta/komputer-i5-4460-16gb-ram-256gb-ssd-8634231628

Możecie coś innego ew. doradzić? 
Co uda się dostać za ok. 700-800zł ? (płyta + cpu + ew. ram + ssd + zasilacz który uciągnie gtx 1070) Karta graficzna w zestawie nie jest wymagana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...