Skocz do zawartości
blackops73

Wysokie Temperatury i5 9600k OC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam poważny problem z podkręceniem mojego procesora i5 9600k. Problem jest tego stopnia, że przy taktowaniu 4.93ghz i napięciu 1.35V Procesor nie jest wstanie przejść żadnego benchmarka. W OCCT temperatura potrafi wskazać 90stopni,

Specyfikacja pc:

Procesor i5 9600k

płyta główna: msi z390 gaming edge ac

ram 16gb ddr4 3200mhz

zasilacz silientium pc Supremo 750w

chłodzenie nzxt kraken x62

karta graficzna: rx580

Na fabrycznych ustawianiach po 15min testu w occt  procesor osiąga temperature ok 62-68 stopni.

Temperatura w spoczynku, to ok 34-39stopni przy wentylatorach ustawionych na silent

Dodam również, że zauważam dziwne skoki temperatury typu 35-50 i spada.

Byłbym wdzięczny za jakieś rady, co może być tego przyczyną

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Dokładnie. Twoje OC jest niestabilne. Albo zwiększasz napięcie albo obniżasz taktowanie, innej drogi nie ma.
No może custom loop czy ciekły azot obniżyłby na tyle temperatury, że procek byłby stabilny, ale opłacalność zerowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Nemayu napisał:

Dokładnie. Twoje OC jest niestabilne. Albo zwiększasz napięcie albo obniżasz taktowanie, innej drogi nie ma.
No może custom loop czy ciekły azot obniżyłby na tyle temperatury, że procek byłby stabilny, ale opłacalność zerowa.

Tak, tylko  sam już nie wiem, czy tak słaba sztuka mi się trafiła, czy może coś źle zrobiłem, bo nawet ustawiając 4.8ghz na wszystkich rdzeniach, to zbija mi taktowania do 4.4-4.5ghz. Wydaje mi się, że  kraken x62 jest dobrym chłodzeniem po przeczytaniu kilku recenzji

 

Edit. Wstawiłem równiez zdjecie jak wygląda podczas testu na taktowaniu 4.8 all core przy 3-4min obciązenia. Czekam teraz na pastę termo przewodzącą bo moj brat ma chyba fatalną z tego co teraz sprawdziłem "gembrid" . Natomiast nie wiem, czy ktoś przy tym procesorze nie majstrował, ponieważ na pod czapką procesora widzę pewną "nieszczelnosć"

ada.png

Edytowane przez blackops73
Dodanie zdjęcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Pod czapką(IHS) nieszczelność w jednym miejscu musi być i fabrycznie też jest. Służy do wyrównywania ciśnienia, po prostu klej (silikon) jest nakładany dookoła, ale z mała przerwą w jednym miejscu.

Co do zrzucania taktowania to chyba chodzi o:
-Turbo Boost Short power max
-Core Voltage Adaptive
-Turbo Power Max.

Zwiększasz napięcie to i pobór prądu się zwiększa, a limituje cię ustawione Turbo Power Max i karta zrzuca taktowanie.
W HWinfo64 możliwe, że masz podane coś takiego jak:
Power limit
Temperature Limit
Voltage Limit
Idle Limit
Jak przy którymś jest 1 to właśnie wtedy działa ta blokada i powoduje zrzucanie taktowania.
Ewentualnie C states mogą się odpalać, ale przy obciążeniu to odpada tak samo jak idle limit.

Przy OC na początku ustawiłbym static, a później ewentualnie ustawił Adaptive. Osobiście używam static i cały czas jadę na maksymalnym taktowaniu, dodatkowo wszystkie c states powyłączane. Różnica w zużyciu prądu jest zbyt mała, by się przejmować, a zrzucanie taktowania powoduje skoki input laga co przeszkadza przy graniu.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem uważam za rozwiązany. Przyczyną tak wysokich temperatur była pasta termo przewodząca. Po wymianie na thermal grizzly kryonaut problemy z wysoką temperaturą znikneły , co pozwoliło osiągnąć taktowanie 5ghz na wszystkich rdzeniach. Niestety jednak mój egzemplarz nie pozwala podkręcić się powyżej tej wartości. Na 5ghz jest w pełni stabilny, lecz już przy minimalnym podniesieniu taktowania ponad 5ghz komputer całkowicie traci stabilność i napięcie nawet na wysokości 1.42V nie jest wstanie go ustabilizować. Z tego powodu zostałem przy taktowaniu 5ghz i 1.335V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Najprostsze rozwiązanie, a w sumie umknęło, ale też różnica przy poprawnie nałożonej paście powinna być znikoma.
Jakie teraz są temperatury?

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Nemayu napisał:

, ale też różnica przy poprawnie nałożonej paście powinna być znikoma.

pewnie te pare stopni robiło różnice [albo ten badziew nie dał sie ładnie nałożyć]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury teraz nie przekraczają 75 stopni w stresie. Dodatkowo chłodzenie pracuje na 50% mocy, a co do pasty, to nakładałem tamtą 2 razy, bo sam myślałem, że to wina nałożenia. Ale to nie przynosiło żadnego efektu. Dopiero wymiana pasty na lepszej jakości zbiła wyraźnie temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...