Skocz do zawartości
revel001

Problem z WiFi w laptopie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od paru dni mam problem z wifi. Kilka razy w ciągu dnia odłącza mnie samoczynnie od routera. Raz działa kilka godzin a raz rozłącza się co parę minut. Czasem jest informacja, że połączono ale jednocześnie informacja o braku internetu.
Problem jest tylko na moim laptopie. Nie jest to raczej wina routera, bo choćby na moim telefonie który leży w tym samym miejscu co laptop - wszystko gra. Dodatkowo jeśli zrobię z telefonu punkt dostępu to taka sama sytuacja, rozłącza czasem co parę minut.
Problemu z mocą sygnału chyba nie ma, bo na inSSIDer jest moc zazwyczaj 50 dBm, czasem 55, max. 60. A z telefonu ok. 35-40dBm.
Dodałem zdjęcia z programu inSSIDer, może będą pomocne. Punkt dostępu z telefonu to: "SS_SM-G930.." a  router: "WLAN-7DDE54".
Czy jest ktoś w stanie pomóc? Da się może jakoś zdiagnozować lepiej ten problem? Ew. czy można taki moduł wifi wymienić samodzielnie?
Laptop to: Acer Nitro 5 AN515-51-536M

Dziękuję za pomoc.

inssider.jpg

inssider2.jpg

Edytowane przez revel001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób na początek dwie rzeczy: 1. Zaloguj sie na router i w 2,4 zmień kanał na 13 ew. na 11 oraz ustaw szyfrowanie wpa2 tkip (nie aes) ofc jak masz. 2. Na laptopie wejdz w oszczędzanie energii i powyłączaj dla wifi wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Kanał zmieniłem na 13 i zobaczę co z tego wyjdzie, na razie jest ok.
Co do szyfrowania TKIP to mam WPA TKIP albo WPA/WPA2 TKIP/AES, ale czy AES nie jest przypadkiem lepszy od TKIP?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii technicznej, jeżeli chcesz skorzystać z maksymalnej prędkości radiowej Twojego routera (pomijając odległość od routera, zakłócenia, kompatybilność sprzętową, itd.), to musisz użyć WPA2 AES. WPA i TKIP nie wspierają "n"-ki i "ac" i zbiją łączę do standardu "b" bądź "a", w zależności od częstotliwości pracy, tj. do 54Mb/s. Takie tylko wtrącenie :) Jeszcze odnośnie 13-go kanału. Jeżeli posiadasz amerykański sprzęt z wifi to bezpiecznie jest ustawiać kanał do 11, ponieważ na terenie USA na tym kanale kończy się otwarte pasmo, i urządzenie po prostu może nie widzieć sieci. Zdarza się to dosyć często np. w produktach Apple.

Natomiast odnośnie problemu, sprawdź, czy nie masz włączonej opcji, która pozwala wyłączać systemowi kartę radiową w celu oszczędzania energii. Niestety nie pamiętam w tej chwili gdzie to dokładnie jest, jeśli mnie pamięć nie myli to we właściwościach karty sieciowej. Sprawdź też w ustawieniach planu zasilania jaką wydajność ma ustawiona karta bezprzewodowa.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, blood_brother napisał:

W kwestii technicznej, jeżeli chcesz skorzystać z maksymalnej prędkości radiowej Twojego routera (pomijając odległość od routera, zakłócenia, kompatybilność sprzętową, itd.), to musisz użyć WPA2 AES. WPA i TKIP nie wspierają "n"-ki i "ac" i zbiją łączę do standardu "b" bądź "a", w zależności od częstotliwości pracy, tj. do 54Mb/s. Takie tylko wtrącenie :) Jeszcze odnośnie 13-go kanału. Jeżeli posiadasz amerykański sprzęt z wifi to bezpiecznie jest ustawiać kanał do 11, ponieważ na terenie USA na tym kanale kończy się otwarte pasmo, i urządzenie po prostu może nie widzieć sieci. Zdarza się to dosyć często np. w produktach Apple.

Wszystko się zgadza, ale koledze rozłącza sieć - trzeba zacząć od podstaw. Jeśli mu to pomoże - to wtedy przełączamy na aes. Zauważ, że kolega nie podał szybkości internetu ani ile ma przeszkód miedzy nadajnikiem a odbiornikiem. Ja wróżką nie jestem :D. Dlatego trzeba wymusić połaczenie jak najniższe przy użycia jak "najbezpieczniego" protokołu. Jednak w jego wypadku i tak go połaczy WPA2 AES bo sam napisał to że może wybrać WPA/WPA2 tkip/aes i nie ma samego wyboru tkip (no chyba ze z WPA) ale pisałem wyraźnie wyżej WPA2 tkip (nie WPA tkip).  Jeśli połaczy go WPA2 tkip to znaczy, że miał problem ze zgodnością sprzetu - jesli nie to prawdopodobnie rozłączało go z powodu prędkości połaczenie (a raczej z nakładającego się kanłu sieci i zaszumienia co pokazał na obrazku) więc kazałem zmienić kanał. Jak wiesz, nie nakładające się kanały to 1,6,11 dla szerokosci kanału 20 Mhz (w sumie to powinno być 1,5,9,13 ale ze wzgledu na specyfike modulacji całkowita separcja jest własnie w ustawieniach 1,7,13; 1,6,11; 1,6,12, 1,6,13) Ze wzglwdu, że mało osób uzywa kanału 13 oraz z obrazka kazałem własnie przełączyć na ten kanał.

 

5 godzin temu, blood_brother napisał:

Natomiast odnośnie problemu, sprawdź, czy nie masz włączonej opcji, która pozwala wyłączać systemowi kartę radiową w celu oszczędzania energii. Niestety nie pamiętam w tej chwili gdzie to dokładnie jest, jeśli mnie pamięć nie myli to we właściwościach karty sieciowej. Sprawdź też w ustawieniach planu zasilania jaką wydajność ma ustawiona karta bezprzewodowa.

Odnośnie tego - to jest ta sama porada - jesli wyłączysz w opcjach zasilania oszczedzanie energii czyli dasz maksymalną wydajność to win nie bedzie wyłaczał karty, co zresztą zasugerowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to dziękuję Wam obu naprawdę za pomoc. Dodatkowo fajnie, że można się czegoś nauczyć ;)

Amerykańskiego sprzętu nie mam a w oszczędzaniu energii już także wyłączyłem opcję z wifi po sugestii Zabuza - ale zapomniałem oczywiście o tym wspomnieć.
Póki co, pomogło - choć jeszcze czekam żeby mieć pewność, bo wcześniej zdarzało się, że połączenie wytrzymywało dłużej.

Co do przeszkód to za wiele ich chyba nie ma, 2 ściany niezbyt pokaźne i ew. szafa. Odległość ok. 5-6 metrów a prędkość ze Speed Test to: Download: 34-40 Mb/s, Upload: 11Mb/s, Ping: 17ms - sorry, nie sądziłem, że to jest istotne.

Problem polega na tym, że w zasadzie to rozłączanie nastąpiło z dnia na dzień. Nic się nie zmieniło - ani router, ani komputer a zaczęły się problemy i to tylko na tym jednym urządzeniu. Stąd moje podejrzenia co do wadliwej karty.
Zmieniłem również hasło, choć wątpię żeby mi się ktoś podłączył albo żeby to miało wpływ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej sprawdzić czy działa stabilnie to zacząć pobierac coś z torrenta (linuxa ofc albo cos podobnego z dużą ilością peerów) wtedy łącze się wymaksuje i zobaczysz czy stabilnie działa w historii :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro wcześniej było okej, to być może jak pisze blood_brother aktualizacja, ale bardziej bym upatrywał, że coś na routerze się poprzestawiało. Router mógł się zawiesić weź go zresetuj lub chociaż odetnij na parę min od prądu.
Co do Kanałów 2.4 Ghz, to tam jest tak zawalony ten kanał, że ja bym szedł w 5Ghz.
Rzuć rysunek będzie łatwiej, ściany z czego zrobione  karton gips, cegła czy żelbet bo to tez ma znaczenie.

EDIT:  Zgadzam się z @Zabuza prędkość neta sprawdzamy przy dużych plikach przez FTP lub torrent.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, revel001 napisał:

Problem polega na tym, że w zasadzie to rozłączanie nastąpiło z dnia na dzień. Nic się nie zmieniło - ani router, ani komputer a zaczęły się problemy i to tylko na tym jednym urządzeniu. Stąd moje podejrzenia co do wadliwej karty.

 

Godzinę temu, blood_brother napisał:

Być może weszła Ci jakaś aktualizacja systemu, które zmieniła, bo czemu nie, ustawienia :)

Jeżeli nic nie grzebał z aktualizacjami to jestem skłonny w to uwierzyć pod warunkiem, że stało to mu się miedzy wtorekiem wieczorem albo środą - bo wtedy M$ rozsyła aktualizacje :D

Ja widzę na obrazku, że najbardziej po tylku daje siec 02-wlan97: jest ona ustawiona na auto 20/40 Mhz kanał i ma taką samą moc (prawie) jak jego własna siec. Wystarczy, że ta osoba bedzie korzystała intensywnie z wifi  to bedzie wlasnie rozlaczalo i Ciebie i jego - powstaje za duzy szum.

Edytowane przez Zabuza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Zabuza napisał:

Najlepiej sprawdzić czy działa stabilnie to zacząć pobierac coś z torrenta (linuxa ofc albo cos podobnego z dużą ilością peerów) wtedy łącze się wymaksuje i zobaczysz czy stabilnie działa w historii :D

Akurat pobierałem wczoraj linuxa przez torrent: 1,08GB - śr.prędkość 1,2MB/s - czyli generalnie taka jak zazwyczaj i faktycznie od czasu zastosowania się do porad nie mam problemu z rozłączaniem :) Dzięki!
 

23 godziny temu, orlontko napisał:

Skoro wcześniej było okej, to być może jak pisze blood_brother aktualizacja, ale bardziej bym upatrywał, że coś na routerze się poprzestawiało. Router mógł się zawiesić weź go zresetuj lub chociaż odetnij na parę min od prądu.
Co do Kanałów 2.4 Ghz, to tam jest tak zawalony ten kanał, że ja bym szedł w 5Ghz.
Rzuć rysunek będzie łatwiej, ściany z czego zrobione  karton gips, cegła czy żelbet bo to tez ma znaczenie.

EDIT:  Zgadzam się z @Zabuza prędkość neta sprawdzamy przy dużych plikach przez FTP lub torrent.

W zasadzie masz rację i mogę spróbować jak będzie to wyglądało gdy przełączę na 5GHz - powinienem jakiś kanał wtedy wybrać czy zostawić to automatycznie?
Ale gdyby coś się przełączyło na routerze to problem nie wystąpiłby wtedy na wszystkich urządzeniach? Router odłączałem i resetowałem kilka razy nawet - to było pierwsze co zrobiłem. Potem zrobiłem router z telefonu - problem dalej był choć rzadziej. Na tym moje błyskotliwe pomysły się skończyły i zgłosiłem się do Was po pomoc, co jak widać było słuszne ;)
Jest w ogóle sens rozpatrywania budowy ścian? Ponieważ nic się nie zmieniło w ich układzie, konstrukcji a także żadnej nowej przeszkody nie przybyło - sygnał też chyba jest w porządku?
 

23 godziny temu, blood_brother napisał:

Być może weszła Ci jakaś aktualizacja systemu, które zmieniła, bo czemu nie, ustawienia :)

Wprawdzie przeinstalowywałem windowsa na komputerze, ale wydaje mi się, że rozłączanie zaczęło się parę dni po tym i po aktualizacjach - nie bezpośrednio, choć już nie jestem pewny. Ważne, że problem zniknął :)
Mimo wszystko jedyną zmianą w systemie, jaką teraz zrobiłem, było wyłączenie oszczędzania energii dla wifi, chociaż laptop i tak jest praktycznie cały czas podłączony do zasilania.
 

22 godziny temu, Zabuza napisał:

Ja widzę na obrazku, że najbardziej po tylku daje siec 02-wlan97: jest ona ustawiona na auto 20/40 Mhz kanał i ma taką samą moc (prawie) jak jego własna siec. Wystarczy, że ta osoba bedzie korzystała intensywnie z wifi  to bedzie wlasnie rozlaczalo i Ciebie i jego - powstaje za duzy szum.

To ciekawe, bo w zasadzie problem z internetem zgrał się praktycznie z zakazem wychodzenia z domu przez pandemię - na początku zaczął mulić a potem rozłączać.
Generalnie co by to nie było to wygląda na to, że Twoja rada ze zmianą kanału i Wasza pomoc okazały się skuteczne, bo problem od tego czasu całkowicie zniknął.


Raz jeszcze: Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc :)

Edytowane przez revel001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, revel001 napisał:

Akurat pobierałem wczoraj linuxa przez torrent: 1,08GB - śr.prędkość 1,2MB/s - czyli generalnie taka jak zazwyczaj i faktycznie od czasu zastosowania się do porad nie mam problemu z rozłączaniem :) Dzięki!

Jak ustały problemy, po podanych poradach to nic nie kombinuj, tylko ciesz się niezrywającym Wifi :)

1 godzinę temu, revel001 napisał:

W zasadzie masz rację i mogę spróbować jak będzie to wyglądało gdy przełączę na 5GHz - powinienem jakiś kanał wtedy wybrać czy zostawić to automatycznie?
Ale gdyby coś się przełączyło na routerze to problem nie wystąpiłby wtedy na wszystkich urządzeniach? Router odłączałem i resetowałem kilka razy nawet - to było pierwsze co zrobiłem. Potem zrobiłem router z telefonu - problem dalej był choć rzadziej. Na tym moje błyskotliwe pomysły się skończyły i zgłosiłem się do Was po pomoc, co jak widać było słuszne ;)
Jest w ogóle sens rozpatrywania budowy ścian? Ponieważ nic się nie zmieniło w ich układzie, konstrukcji a także żadnej nowej
przeszkody nie przybyło - sygnał też chyba jest w porządku?

Włączenie 5GHz nie zaszkodzi, na 5ghz  masz tez inne sygnały, ale słabe więc możesz na początku ustawić na auto, jak nie będzie grało to wtedy sie bawić.
Nieraz router fiksuje i bywa tak że problemy sa na jednym urządzeniu.
Co do ścian wiem ze sie nic nie zmieniło zapytałem z ciekawości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, orlontko napisał:

Jak ustały problemy, po podanych poradach to nic nie kombinuj, tylko ciesz się niezrywającym Wifi :)

Racja :) Zostawię w sumie jak jest. Co do 5GHz to w zasadzie mogę mieć albo tę sieć, albo 2,4 - mój router nie obsługuje ich jednocześnie z tego co wyczytałem, więc w sumie tym bardziej chyba nie ma sensu kombinować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest niestety dość stary router Speedport W 723V Typ B od T-mobile i z tego co wyczytałem na forum to nie da się jednocześnie używać dwóch pasm. Zresztą w opcjach tez widzę, że mogę ustawić albo 2,4GHz (IEEE 802.11 b/g/n) albo 5GHz(IEEE 802.11 a/n).

Póki działa to faktycznie zostawię jak jest. Dzięki  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii 2,4GHz i 5GHz. Z tego co się orientuję, to żaden router nie potrafi pracować z jednym urządzeniem w obu pasmach jednocześnie. Nie zmienia to jednak faktu, że jeden router może nadawać obie częstotliwości niezależnie i część urządzeń jest podpięta na 2,4GHz, a część na 5GHz i wszystko działa razem. Szczerze, to nie spotkałem jeszcze routera, który obsługuje obie częstotliwości i zmusza do wyboru tylko jednej z nich, ale też nie zagłębiałem się w to co Twój router potrafi.

W skrócie zalety i wady obu częstotliwości: 2,4GHz ma większy zasięg, ale niższą przepustowość i większe zakłócenia, a 5GHz ma mniejszy zasięg, ale zdecydowanie wyższą przepustowość (zwłaszcza standard ac i ax) i mniejsze zakłócenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może źle napisałem, ale nie chodziło mi o to, że nie może pracować na dwóch pasmach z jednym urządzeniem jednocześnie.

Chodziło o to, że router może w danej chwili wysyłać albo sygnał 2,4GHz, albo 5GHz. Nie można ustawić żeby emitował te 2 sygnały niezależnie od siebie w tym samym momencie. Albo jedno pasmo, albo drugie dla wszystkich urządzeń.

Ale to nie ma w sumie już znaczenia, bo działa i to wystarcza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.04.2020 o 15:19, blood_brother napisał:

W kwestii 2,4GHz i 5GHz. Z tego co się orientuję, to żaden router nie potrafi pracować z jednym urządzeniem w obu pasmach jednocześnie.

Spokojnie da radę, kwestia tylko czy klient posiada dwa układy radiowe z seperacją anten. Prosty przykład masz 2 karty sieciowe w kompie jedna na 2 druga na 5 i łaczysz sie z routerem, który ma 2 układy z separacja anten i dostajesz 2 rózne adresy ip robisz LAG to taki przykład.

 

W dniu 1.04.2020 o 15:19, blood_brother napisał:

Szczerze, to nie spotkałem jeszcze routera, który obsługuje obie częstotliwości i zmusza do wyboru tylko jednej z nich, ale też nie zagłębiałem się w to co Twój router potrafi.

Kiedy 5 Ghz było w powijakach to tak własnie było. Zreszta można kupić nadal takie routery.

 

W dniu 1.04.2020 o 15:19, blood_brother napisał:

5GHz ma mniejszy zasięg, ale zdecydowanie wyższą przepustowość (zwłaszcza standard ac i ax) i mniejsze zakłócenia :)

5 Ghz jest bardziej podatna na zakłócenia. Patrz rysunki. Zauważ stopę szumów jest tylko 2 dbm niższa :D Zobacz prędkości zestawienia się mostu po stronie stacji (lewej)  Kolor im bardziej niebieski tym lepiej, tam gdzie przechodzi do zółtego i czerwonego to są zakłócenia czytaj inne sieci :D

 

 

Edytowane przez Zabuza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...