Skocz do zawartości
izded

ALC1220 nieczysty dźwięk i przestery

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję opinii kogoś kto posiada ALC1220. Mam problem z kartą dźwiękową ALC1220 taki że przy głośności głównej powyżej 70% dźwięk się zniekształca.
Występują tzw przestery i głośniki charczą. Przy podłączeniu głośników do przedniego gniazda dźwięk gra ciszej, ale czysto.

Nie wiem czy reklamować płytę czy ten typ tak ma. Płyta to Biostar X370 GT7

Próbowałem różnych sterowników i 2 kompletów głośników z takim samym rezultatem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję opinii kogoś kto posiada ALC1220. Mam problem z kartą dźwiękową ALC1220 taki że przy głośności głównej powyżej 70% dźwięk się zniekształca.
Występują tzw przestery i głośniki charczą. Przy podłączeniu głośników do przedniego gniazda dźwięk gra ciszej, ale czysto.
Nie wiem czy reklamować płytę czy ten typ tak ma. Płyta to Biostar X370 GT7
Próbowałem różnych sterowników i 2 kompletów głośników z takim samym rezultatem.
Jeśli podajesz zbyt mocny sygnał na wejściu to normalne że robi się przester. Poza ty to tylko Integra nie spodziewaj się nie wiadomo jakiej jakości.
Sprawdź iak mocny sygnał można podać na głośniki i jak mocny syf al wypluwa karta. Jeśli karta daje zbyt duży upalisz głośniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w zeszłym tygodniu przesiadłem się na płytę ASUS Prime X470-Pro z tym tym kodekiem i gra znakomicie i czysto do 100% aczkolwiek mam tylko słuchawki HyperX Cloud Revolver. Przesiadłem się z kodeka ALC892 na płycie P67 Extreme4 i jest dzień a noc. No ale w tamtych czasach nie było modne mieć odseparowane PCB toru audio czy wzmacniacze słuchawkowe. Np. ruszanie myszką ustawioną na 500 czy 1000Hz powodowało słyszalne ciche piszczenie w słuchawkach. W sumie nie słyszałem tego na starych słuchawkach, które zmieniłem miesiąc wcześniej. Stąd decyzja o wymianie całej platformy.

 

Próbowałeś tych sterowników: https://download.biostar.com.tw/upload/Driver/Audio/Realtek/HD/W7__W10/8627/HD8255.exe

Masz regulację impedancji w panelu Realtek Audio Console? Podłączasz głośniki do tylnych wyjść?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bleck55 napisał:

Robią mu się przestery bo podaje za duża moc zaczyna obcinać wierzchołki przy sinusoidzie i robią się przestery. Ruznica między tyłem a frontem to standard zawsze jedno wyjście ma większą moc.

Ale z czego podaje za dużą moc??? 

IZDED@, a jakie głośniki podłączasz? Przy ustawieniach na stereo(dwa głośniki) też tak masz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu wzmacniacz głośników ma stosunkowo dużą czułość. Rozwiązaniem jest po prostu nie dawanie głośności po stronie karty dźwiękowej, na wyjściu, na wysoki poziom, tylko trzymanie się niżej (nawet niżej niż wspomniane 70% dla marginesu bezpieczeństwa).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale z czego podaje za dużą moc??? 
IZDED@, a jakie głośniki podłączasz? Przy ustawieniach na stereo(dwa głośniki) też tak masz?
Z karty dźwiękowej. Wszystko ma tolerancję. Wzmacniacz pracuje optymalnie w pewnym zakresie. Jeśli dasz mu sygnał wejściowy zbyt mocny o już go za wiele nie wzmocni (realnie). Zacznie go wzmacniać do takiego stopnia że zamiast sinusoidy na wyjściu zacznie wypluwać kwadraty nie sinus. Każdy Wznacniacz ma coś takiego jak czułość wejścia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, bleck55 napisał:
56 minut temu, B@nita napisał:
Ale z czego podaje za dużą moc??? 
IZDED@, a jakie głośniki podłączasz? Przy ustawieniach na stereo(dwa głośniki) też tak masz?

Z karty dźwiękowej. Wszystko ma tolerancję. Wzmacniacz pracuje optymalnie w pewnym zakresie. Jeśli dasz mu sygnał wejściowy zbyt mocny o już go za wiele nie wzmocni (realnie). Zacznie go wzmacniać do takiego stopnia że zamiast sinusoidy na wyjściu zacznie wypluwać kwadraty nie sinus. Każdy Wznacniacz ma coś takiego jak czułość wejścia.

Miałem już niejeden komputer, dżwięk praktycznie zawsze na 100% i zero jakiś charknięć. A kodek gorszy, nawet na obecnej płycie.

Kyle@, autor próbował też inne głośniki i to samo.  Pytanie co on podłączał w ogóle? I pod jakie konkretne wyjście. Bo pisze o jakiś przednich wyjściach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem już niejeden komputer, dżwięk praktycznie zawsze na 100% i zero jakiś charknięć. A kodek gorszy, nawet na obecnej płycie.
Kyle@, autor próbował też inne głośniki i to samo.  Pytanie co on podłączał w ogóle? I pod jakie konkretne wyjście. Bo pisze o jakiś przednich wyjściach.
Nie kodek tylko układ audio realteca to normalny DAC w jednej kości w lepszych czyli wyższych sygnał idzie jeszcze do OPAMpa i dopiero na wyjście. Integra ma 2 wyjscia to wlutowane z tyłu i wpinke na panel przedni jedno ma wzmacniacz drugie nie. Nie pamiętał które bo od wieków nie korzystałem z integry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kyle napisał:

Może po prostu wzmacniacz głośników ma stosunkowo dużą czułość. Rozwiązaniem jest po prostu nie dawanie głośności po stronie karty dźwiękowej, na wyjściu, na wysoki poziom, tylko trzymanie się niżej (nawet niżej niż wspomniane 70% dla marginesu bezpieczeństwa).

Od lat korzystam z integry Realteka od ALC 888 przez 889, 892 teraz 1220 w różnych konfiguracjach z głośnikami 5.1 , 2.0 wzmacniacz unitra + kolumny. Zawsze głośność w systemie i odtwarzaczu, czy Youtube ustawiałem na 100% a moc regulowałem potencjometrem wzmacniacza czy głośników.

1 raz spotykam się z tym że są przestery powyżej 70% głośności źródła. Podobno na tej płycie jest high-endowy wzmacniacz wg Biostar:

Cytat

The built-in amplifier can drive major high-end headphones with over 100dB loads and offer wide band-width, low noise, high slew rate and low distortion audio source from front panel I/O.

Głośniki nie najtańsze bo genius SP-HF1201A oraz SP-HF500.

Godzinę temu, B@nita napisał:

Miałem już niejeden komputer, dżwięk praktycznie zawsze na 100% i zero jakiś charknięć. A kodek gorszy, nawet na obecnej płycie.

Kyle@, autor próbował też inne głośniki i to samo.  Pytanie co on podłączał w ogóle? I pod jakie konkretne wyjście. Bo pisze o jakiś przednich wyjściach.

Głośniki podłączałem zarówno pod wyjście tylne jak i przednie żeby wykluczyć wadliwe gniazdo z tyłu. Co dziwne na ALC892 mogłem przypisać dowolne gniazdo pod głośniki, w ALC1200 dźwięk jest tylko w dedykowanym pod "front speaker".

 

Ponieważ wyście z przodu daje mniejszą moc, dźwięk jest czysty przy 100% głośności źródła. Ale dlaczego tył gra tak źle?

Potrzebuję wykluczyć wadę układu audio płyty. Lub oddać na gwarancję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głośniki podłączałem zarówno pod wyjście tylne jak i przednie żeby wykluczyć wadliwe gniazdo z tyłu. Co dziwne na ALC892 mogłem przypisać dowolne gniazdo pod głośniki, w ALC1200 dźwięk jest tylko w dedykowanym pod "front speaker".
 
Ponieważ wyście z przodu daje mniejszą moc, dźwięk jest czysty przy 100% głośności źródła. Ale dlaczego tył gra tak źle?
Potrzebuję wykluczyć wadę układu audio płyty. Lub oddać na gwarancję.
high-end to on widział jak świnia niebo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, bleck55 napisał:

high-end to on widział jak świnia niebo.

Jak się masz tak czepiać, pewnie nie dla audiofila, ale w grupie zintegrowanych układów na płytach głównych jest to jeden z najlepszych układów. Więc producent sobie używa nazwy high-end dla integry, ich sprawa.\

Głośniki grały czysto na modelu niżej ALC892, dlaczego nie grają czysto na tym przy tych samych ustawieniach?

Edytowane przez izded

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się masz tak czepiać, pewnie nie dla audiofila, ale w grupie zintegrowanych układów na płytach głównych jest to jeden z najlepszych układów. Więc producent sobie używa nazwy high-end dla integry, ich sprawa.\
Głośniki grały czysto na modelu niżej ALC892, dlaczego nie grają czysto na tym przy tych samych ustawieniach?
No nie do końca bo high-end to high-end to że na coś nakleimy nakleję z napisem to nie znaczy że tak jest.
Poza tym ważna jest implementacja układu różne płyty z tym samym układem mogą grać różne przez właśnie spaprana implementację. Może być tak że mu się OPAMP wzbudza przy wyższej głośności jeśli tam jest opek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bleck55 napisał:

No nie do końca bo high-end to high-end to że na coś nakleimy nakleję z napisem to nie znaczy że tak jest.
Poza tym ważna jest implementacja układu różne płyty z tym samym układem mogą grać różne przez właśnie spaprana implementację. Może być tak że mu się OPAMP wzbudza przy wyższej głośności jeśli tam jest opek.

Mniejsza o high end czy nie.

Jestem ciekaw opinii innych posiadaczy tego kodeka.

Tylko pytanie czy jest to podstawą do uznania reklamacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mniejsza o high end czy nie.
Jestem ciekaw opinii innych posiadaczy tego kodeka.
Tylko pytanie czy jest to podstawą do uznania reklamacji?
Sprawdzałeś ile mW na wyjściu ma karta i jaki limit wejścia mają głośniki?
Jeśli ustawiłeś wysoki gain na słuchawki 600Ohm ( choć i tak te karty takich nie napędza) to karta wypluwa za duża moc stąd te przestery

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.04.2020 o 18:18, bleck55 napisał:

Sprawdzałeś ile mW na wyjściu ma karta i jaki limit wejścia mają głośniki?
Jeśli ustawiłeś wysoki gain na słuchawki 600Ohm ( choć i tak te karty takich nie napędza) to karta wypluwa za duża moc stąd te przestery

Dobra już doszedłem w czym problem.
Zamiast dać wzmocnienie na wyjście słuchawkowe na front, DAC wzmacnia zielone wyjście na tył.
Realtek dał ciała po całości, ponieważ w panelu nie można dowolnie przypisać dźwięku na dowolne wyjście jak było kiedyś, i dźwięk idzie tylko przez zielone to na stałe wzmocnione(przy 2.0)
Przy takim podbiciu wzmacniacz w głośnikach nie wyrabia. Czyli głąby zamiast przypisać podbicie na front dali na stałe na tył.
Nie dziwie się teraz dlaczego ALC1220 nie ma oficjalnego wsparcia, sterowników, datasheet na stronie real-teka.
Po prostu nie przyznają się do swojej wpadki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że w rejestrze systemu da się zmienić żebyś wpiął głośniki pod inne gniazdo:
https://www.reaper-x.com/2012/02/13/how-to-remap-retasking-realtek-onboard-jacks-ports/

Na stronie producenta jest info o programie Smart Ear do ustawiania wzmocnienia i Multi-Channel Calibration do kalibracji surround i głośności. Obczaj oba programy czy mają funkcje, których potrzebujesz.

Jest jeszcze rozwiązanie getto style: Przedłużacz jack do słuchawek przeciągnięty z tyłu na przód, a głośniki wpięte w front panel, idiotyczne, ale będzie działać. Albo zwyczajnie wpiąć odwrotnie bez przedłużaczy na stałe i przełączać urządzenia w sterowniku realteka.

Co do ustawiania głośności systemu na 100%. Domyślnie jest 67% i zwiększenie ponad tą wartość zniekształca dźwięk, mniej niż na starszych systemach, ale nadal. Oczywiście nie daje to aż takich efektów jak u ciebie, ale lepiej trzymać na 67%, a regulować gdzieś indziej.

Producenci płyt głównych podchodzą do dźwiękówek w marketingowy sposób. Dać jak najwięcej, pochwalić się czym się da, pozmieniać nazwy wszystkiego, by nie było wiadomo co to jest, robić wszystko, by wprowadzić zamieszanie, a na koniec np. Asus wymyśla jakiś tryb oszczędny dla karty dźwiękowej i karta przechodzi w ten tryb natychmiast, gdy nie ma dźwięku, a wybudza się z niego z pół sekundy i w efekcie krótkich dźwięków nie słychać, a te trochę dłuższe są zniekształcone i karta nagminnie strzela i pstryka bo wchodzi lub wychodzi z trybu oszczędzania. Powinni to wyłapać od razu, a oni do tej pory kasują tematy i twierdzą, że to nie ich wina. Ja uznałem, że lepiej kupić jakąś zewnętrzną kartę dźwiękową, dźwięk lepszy i robią je ludzie z mózgiem, choć tych od Asusa nie polecam, miałem Xonar AE i miała kupę idiotycznych błędów jak te w płytach głównych.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...