Skocz do zawartości
LaKlusek

Komputer około 9000zł - opinie? (+ teraz, czy poczekać?)

Rekomendowane odpowiedzi

Noszę się z zamiarem złożenia zestawu (komputer "do wszystkiego" generalnie, głównie nastawiony na gry), na który chciałbym przeznaczyć około 9 tysięcy. Na ten moment zebrałem coś takiego:

  • Gigabyte Z390 AORUS PRO - 899zł;
  • Intel i9-9900K - 2449zł;
  • Palit GeForce RTX 2080 SUPER GameRock - 3437zł;
  • Crucial 2x8GB 3000MHz Ballistix Sport LT Red - 349zł;
  • PNY 1TB XLR8 CS3030 - 669zł;
  • Seasonic Focus GX 650W 80 Plus Gold - 429zł;
  • Fractal Design Celsius S24 Black - 539zł;
  • Phanteks Eclipse P400S TG - 359zł

Jednocześnie, nie pali mi się jakoś super z tym zakupem więc kwestia poczekania miesiąca czy dwóch nie stanowi problemu, chociaż najchętniej tak maksymalnie w okolicach czerwca już bym go kupował. Nie jestem na bieżąco z planowanymi premierami więc tutaj mam dwa pytania:

1. Co sądzicie o powyższym zeestawie? Co do wymiany?

2. Czy bralibyście go teraz, czy wkrótce mają się pojawić jakieś nowe linie procesorów albo innych podzespołów i lepiej poczekać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, czyli sumarycznie w perspektywie tych dwóch miesięcy, o których piszę, raczej nie szykuje się żaden przełom, który sugerowałby oczekiwanie, dzięki!

W takim razie co powiedzielibyście o samym zestawie powyżej? Daje radę, czy powkładałem jakieś głupoty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@LaKlusek Kupowanie chlodzenia wodnego, ktore nie jest bardziej wydajne od najwydajniejszych coolerow powietrznych, a kosztuje od nich zdecydowanie wiecej to sredni pomysl. Chcesz cichy komputer i nie bedziesz krecic - Scythe Ninja 5. Chcesz krecic za cene ciszy - Dark Rock Pro 4. No chyba, ze chcesz wode, ale wtedy warto doplacic do czegos lepszego.

Za miesiac, dwa wchodza nowe Intele.Odpowiednik 9900K dostaniesz w cenie 9700K, a i9 10900K bedzie mial wiecej rdzeni i watkow (dluzej bedzie dawal rade z grami).

Ramy wypadaloby 3200 Mhz, CL 16 - to obecnie zloty srodek. Przy tym budzecie wzialbym ich 2x16GB. Chyba, ze chcesz za niedlugo sprzedawac te dwie kosci i kupowac kolejne dwie po 16GB (twoja plyta zdecydowanie najwydajniej bedzie dzialac przy dwoch kosciach - Dual Channel)

Co do grafiki, jesli Palit to Jetstream. Poogladaj sobie testy i porownania i zdecyduj na czym Ci zalezy - cichej pracy czy doslownie paru klatkach wiecej na mocniej kreconej, ale zwykle glosniejszej i drozszej karcie. Albo to i to, czyli najdrozsze opcje MSI czy Asusa.

Ogolem poczekac na Intele warto, na grafiki od Nvidii pewnie poczekasz do wakacji, ale mozna sie spodziewac, ze w cenie 2070 Super dostaniesz karte o mocy 2080 Ti. Do konca roku wejda tez nowe procki i karty od AMD. Po kartach wiele bym sie nie spodziewal, ale procki moga namieszac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chlodzenie wodne to tylko custom loopy i wtedy jest cicho. Tyle ze to spore koszta. Ja u siebie w to wpakowalem 1200zl i to na uzywkach lub okazjach, bo ktos oddal pompe od sklepu.

Intel za duzo nie namiesza. Jedynie dorzuci rdzeni i gora 5% wydajnosci. Namieszac moze AMD z ryskami 4k desktop albo dopiero seria 11 intela (przyszly rok).

Karty nvidi moga sporo namieszac akurat, wiec jak Ci sie nei spieszy i mozesz poczekac to bym tak zrobil. Ja mialem kompa teraz skladac, ale sprzedalem stara stacjonarke i kupilem lapka na przeczekanie :D 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedzi. W takim przypadku chyba jednak nie będę czekał, bo jednak aż do grudnia to trochę za długo na czas jaki planowałem, a te wcześniejsze wydarzenia no to okazuje się trochę jednak zagadka nadal, czy faktycznie zmieni to aż tyle :)

Z tym chłodzeniem tutaj to problemem jest, że nie dostajemy większej wydajności niż w wiatrakach, a mamy wyższą o te 200zł cenę, czy jest ono wręcz mniej wydajne albo z jakiegoś powodu gorsze od wiatraków? Bo nie ukrywam, że trochę brałem też to wodne "dla picu", bo nigdy nie miałem, a jak już składam taki high end to chciałem mieć dla zabawy, żeby zobaczyć jak to śmiga i czy faktycznie jest tak cicho :D

A co do RAMów to są jakieś w podobnej cenie, które wypadałyby lepiej w takim razie? Sugerowałem się opiniami i dlatego wziąłem te cruciale. Czy np. Patrioty 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Viper 4, które są 30zł droższe byłyby już odczuwalnie lepsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@LaKlusek Jedyne sensowne chlodzenia wodne to te bardziej wydajne od najlepszych coolerow powietrznych typu Noctua NH-D15 czy Deepcool Assassin III. Sa oczywiscie bardziej kosztowne od topowych powietrznych, ale tylko wyzsza wydajnosc moze to uzasadnic.

Jedynym sensownym odbiorca takich konstrukcji sa zaawansowani userzy, ktorzy poradza sobie z montazem, diagnostyka w przypadku problemow czy konserwacja takich chlodzen, a sensem ich montowania bedzie podkrecenie procesora do granic mozliwosci - bardziej dla wynikow niz odczuwalnego wzrostu wydajnosci, ktorego w przypadku 9900K i tak nie bedzie. Poogladaj sobie testy.

Najcichsze coolery powietrzne beda o wiele cichsze niz wiekszosc chlodzen wodnych, a zwlaszcza te najbardziej wydajne.

Coolery powietrze w porownaniu z woda sa bezproblemowe. Kawal aluminium i wiatrak/i z wtyczka - ciezko cos tu popsuc czy nie wiedziec, co jest nie tak. Konserwacja takiego polega jedynie na raz na pare miesiecy przeleceniu go sprezonym powietrzem oraz raz na dwa lata wymianie pasty termoprzewodzacej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22 dzięki wielkie za wyjaśnienie, myślałem że wodne chłodzenie to po prostu inna technologia, ale pod względem samego użytkowania tak samo bezproblemowa i "plug and play" jak zwykłe wiatraki. Serio potrzeba jakichś regularnych konserwacji i odstawiania tańców z takim chłodzeniem, żeby wszystko dobrze działało i się nie popsuło? :( Czy to tylko takie dmuchanie na zimne?

No i jeśli tak, to czy chłodzenie typu wspominany przez Ciebie wcześniej be quiet! Dark Rock Pro 4 albo Noctua NH-D15 byłyby lepszym wyjściem nie tylko ze względu na cenę, ale też ciszę w porównaniu z tym fractalem Design Celsius S24, który planowałem zakupić na początku? (do tego bez straty na temperaturach w "amatorskich" zastosowaniach jak moje, tzn. z jakimś lekkim OC bez szaleństw?)

Edytowane przez LaKlusek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@LaKlusek Poczytaj sobie tematy na forum zwiazane z chlodzeniem wodnym. Zwlaszcza te zakladane przez malo zaawansowanych userow i ocen, czy to dla Ciebie. Oczywiscie zawsze mozna sie doksztalcic. Jednak najistotniejsze w tym co napisales jest to, ze nie planujesz wielkiego OC, wiec wody nie potrzebujesz. 9900K jest procesorem dosc goracym, wiec tym bardziej po podkreceniu wymaga mocnego coolera, ale starczy Ci powietrzne. Wstukaj w yt ,,9900K vs 9900K OC games" i zobacz, czy podkrecanie w ogole jest warte swieczki. W moim mniemaniu kompletnie niewarte. Moje propozycje coolerow zaleznie od planow wzgledem OC sa dalej aktualne i to najlepsze opcje dla Ciebie. Oczywiscie mozesz doplacic stowke do NH-D15 za 1 stopien mniej i 1 decybel halasu wiecej. Asasyna bym odpuscil, bo to cooler, ktory powstal tylko po to by pobic Noctue, robiac to za cene skandalicznego halasu.

Ogolem zmienilbym obudowe na cos mieszczacego jeszcze dluzsze karty graficzne. Dobre miejsce by porownac godne uwagi budki jest kanal yt Gamers Nexus. Do tego poczekalbym do konca miesiaca na premiere nowych Inteli. Branie - zwlaszcza flagowego - Intela w tym momencie az boli. Za te same pieniadze dostaniesz cos zdecydowanie lepszego. Ma to tez swoja cene: do tego czasu prawdopodobnie podrozeja wszystkie inne czesci, ale trudno powiedziec jak bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22 rozumiem, dzięki wielkie za wyjaśnienie, może faktycznie w takiej sytuacji pchanie się w wodne chłodzenie, kiedy ja oczekuję od chłodzenia przede wszystkim tego żeby je podłączyć i o nim zapomnieć, to trochę nietrafiony pomysł mimo całej "bajeranckości" takiego rozwiązania ;)

Masz rację, czytałem też różne negatywne opinie co do tego P400S odnośnie ciepła w nim. Co powiedziałbyś o wymianie go np. na SilentiumPC Astrum AT6V EVO TG ARGB? Zawsze zostaje jeszcze Phanteks P400A, który nawygrywał kupę testów (włącznie z tym od Nexusów, o których wspominasz), ale ten Astrum wydaje mi się znacznie okazalszy z wyglądu (chociaż wiem, że na żywo może być różnie).

A co do nadchodzących premier intelowskich, mógłbyś napisać, dlaczego podrożeją do tego czasu inne części? To jest jakiś standardowy trend, że inne komponenty drożeją kiedy są "gorące" premiery w którymś segmencie?

Z góry wielkie dzięki za odpowiedzi i dzięki jeszcze raz za wsyztskie info do tej pory!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@LaKlusek Przy wyborze obudowy jak i wszystkich komponentow musisz sie okreslic, czy zalezy Ci na wygladzie, czy osiagach. Jako ze nie bedziesz krecil, postawilbym na jak najcichsze budki przy zachowaniu przyzwoitych temperatur. Nie musisz kupowac bud za 7 stow, bo ich wentylacja nie bedzie Ci potrzebna. Fajne budy robi Coolermaster w serii Silencio (np. https://www.morele.net/obudowa-cooler-master-silencio-s600-6278110/). Jesli przywiazujesz duza wage do wygladu, wybierz z najlepszych osiagowo opcji ta najladniesza. Silentium PC robi dobre rzeczy, ale z kategorii cena/jakosc z naciskiem na cene. Jesli nie jest problemem przeznaczyc na obudowe wiecej, wybralbym ktoras z testow Gamers Nexus.

Czesci drozeja z powodu koronawirusa. Zwlaszcza te popularne. Zobacz sobie zestawy ze strony glownej purepc sprzed paru miesiecy i sprawdz, ile teraz zaplacilbys za to samo. Biorac pod uwage, ze masz wysoki budzet, raczej nie bedzie problemem doplacic pare stowek wiecej za cene oczekiwania na nowy, o wiele lepszy i9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22 rozumiem, dzięki za wyjaśnienie. A co do tych drożejących części to może w takim razie sensownie byłoby kupić po prostu teraz wszystko oprócz proca i poczekać jak sytuacja rozwinie się z tymi intelami pod koniec miesiąca? Nie zależy mi na kupnie wszystkiego na raz, mogę spokojnie kupić sobie na kilka razy jeśli dzięki temu miałbym mieć oszczędności. Tylko czy te nowe procesory mają być też na jakichś nowych socketach, ergo płyty też nie powinienem na razie kupować? Jak sądzisz, ma sens taki plan?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowe intele bedą z nowym socketem i musisz mieć do tego nową płytę

do tego waro by poczekać jak bedzie z ramem [budżetowo to poniżej 3600 cl 17 bym nie schodził] tzn jakie szybkości płyty bedą wspierać i jakich producentów [pierwsze biosy na premierę mogą być trochę biedne]

co do zasilacza to zwróć uwagę aby miał dwie wtyczki do proca [2 x 8pin] bo to robi się standardem w nowych płytach

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@LaKlusek Z coolerem tez bedzie problem - nowy socket 1200. Napisz do Scythe czy innej marki, ktorej cooler chcesz kupic, czy w razie zakupu dosla Ci odpowiedni mounting kit.

W zestawie zmien ramy na 3200 CL 16 (moga byc G-Skille Ripjawsy albo HyperX Predatory). Poogladaj sobie porownania szybkosci ramow w grach.

Zmien tez zasilacz na 750W.

Ogolem normalnie nigdy bym nie polecal skladania komputera na etapy i na twoim miejscu bym tego nie zrobil. Skazujesz sie na dobieranie reszty pod posiadane czesci. Moze bardziej oplacac sie bedzie np. wieksza plyta glowna niz pasujaca do obudowy, czy cooler, ktorego producent dosle czesci do montazu, ale nie zmiesci sie do wybranej budy. To samo z zasilaczem - 750W raczej wystarczy, ale trudno powiedziec, ile pradu beda zrec nadchodzace Intele, a maja zrec wiecej. Inna sprawa, ze cos moze srednio dzialac (np. wyjatkowo piszczace cewki na karcie graficznej) i bedziesz musial bujac sie z gwara zamiast zwyczajnie zwrocic towar w przeciagu 14 dni.

Rozumiem kogos kto ma dzis budzet na kompa 2500 PLN i ani grosza wiecej. I jesli czesci podrozeja mu o 500 PLN, to zamiast fajnego, perspektywicznego kompa bedzie musial zlozyc cos, co juz dzis slabuje. Problemy juz znasz, a jako ze trudno przewidziec wielkosc ewentualnych podwyzek - ryzyk fizyk.

 

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłapałem jeszcze jedną zastanawiającą rzecz - kiedy budowałem sobie ten zestaw w jednym z konfiguratorów online, wyświetliło mi się ostrzeżenie kiedy wybrałem Phanteksa P400A i Dark Rock Pro 4, że "to chłodzenie jest niekompatybilne z obudową Phanteks P400A". To jakiś błąd, czy serio jest tu jakiś problem? Nie znam się na tym i myślałem, że gdzie jak gdzie, ale w temacie obudowy vs. chłodzenia to nie będzie problemu, bo obudowa jak obudowa :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@LaKlusek To prawda. DRP4 jest za wysoki. Przy wyborze coolera zwroc uwage na socket, wysokosc coolera i maksymalna wysokosc coolera w specyfikacji obudowy. Czasem, gdy wiatrak coolera nachodzi na kosci pamieci, moze dojsc do tego koniecznosc podniesienia wiatraka, co takze doda nam pare mm wysokosci. Phanteks pomiesci 16cm, a DRP4 jest pare mm wyzszy, Noctua 15 tez odpada. W tej obudowie nie zamontujesz najbardziej wydajnych coolerow powietrznych, wiec warto postawic na cos bedacego wydajnoscia najblizej - wpomniany Ninja 5. Obudowa jest przewiewna, wiec nawet do OC nie potrzebujesz niczego mocniejszego, a w zamian dostaniesz cos nieporownywalnie cichszego. Wybrane ramy sa niskie, wiec tez mimo zaslaniania kosci wejdzie na kompletnym luzie. Z reszta, poogladaj sobie jego testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22 ach, ok, rozumiem, dzięki! Z tą Ninją problem jest trochę aktualnie z dostępnością niestety, dlatego chciałem tego DRP :/ A czy dobieranie obudowy tak "na styk" jest w miarę OK skoro tak jak piszesz te wybrane RAMy (czyli te Patrioty 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Viper 4 o których pisałem? Czy te G-Skille Ripjawsy albo HyperX Predatory, o których Ty wspominałeś?)? Bo np. SilentiumPC Astrum ma już podane 162mm maksymalną wysokość coolera więc akurat dokładnie tyle ile ma DRP4 - tylko nie wiem czy to już jest OK, czy lepiej brać obudowę żeby mieć te kilka mm zapasu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@LaKlusek Jaki problem z dostepnoscia Ninjy? Jego po prostu nigdy nie ma w Xkomie, szybko znika z Moreli, ale zwykle jest, a w Proline jest zawsze.

Strasznie komplikujesz sprawe z tym DRP4 i obudowami. DRP4 ma konkretnie 162,8 mm, wiec nie wejdzie do obudowy, ktorej max to 162 mm. Ogolem mozesz dobierac coolery rowne maxymalnej wysokosci obslugiwanej przez obudowe, ale jesli bedzie to tez cooler, ktorego wentylator przykrywa ramy i nie daj Boze trzeba bedzie dla nich podniesc wentylator - jestes w [gluteus maximus].

Zawsze lepiej miec troszke zapasu. Moj Ninja nad ramami o wysokosci 4,22cm rosnie o 3-4 mm przy zachowaniu jednego mm odstepu od ramow.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Michał22 napisał:

Jaki problem z dostepnoscia Ninjy? Jego po prostu nigdy nie ma w Xkomie, szybko znika z Moreli, ale zwykle jest, a w Proline jest zawsze.

No a jak nie ma? :D Aktualnie prowadzą go trzy sklepy w Polsce, gdzie jeden z nich to jakiś no-name, Morele podają czas realizacji na 12 dni i co chwilę rośnie czyli ryzyk fizyk czy faktycznie da się go kupić, a trzeci to Proline, a to dopiero jest [gluteus maximus]. Przez lata miałem z nimi same problemy i prędzej bym nie złożył nowego kompa niż cos u nich znów kupił :P

22 godziny temu, Michał22 napisał:

Strasznie komplikujesz sprawe z tym DRP4 i obudowami. DRP4 ma konkretnie 162,8 mm, wiec nie wejdzie do obudowy, ktorej max to 162 mm

Mhm, no czyli ryzykowna sprawa :/ A jeśli nie ten DRP żeby nie ryzykować i nie Ninja z powodu problemów z dostępnością to poleciłbyś jeszcze jakiś cooler?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@LaKlusek Thermalright Macho rev. C. Nie ma zadnych innych godnych polecenia wydajnych coolerow, ktore zmieszcza Ci sie do tej budy. Cala reszta rynku 200-350 PLN to coolery niewarte uwagi.

Przyznam, ze na Proline kupowalem raz i byl to wlasnie Ninja - zadnych problemow, wysylka szybka jak moze byc, prawidlowo zapakowane.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście bym się wstrzymał z zakupem przez ten covid ceny wszystkiego szaleją.

przykład z życia wzięty:

ryzen 5 1600af - znajomy kupił 5 tyg temu za 390 zł teraz 470zł

GIGABYTE GeForce GTX 1660 Super Gaming OC 6GB - 4tyg. temu kupiłem za 1075zł teraz 1250zł

 

Płyta ASROCK B450M Pro4 kupiona 1.5 roku temu za 345zł teraz 440zł

 

Ludzie panikują i nie jest to dobry czas na zakup kompa.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22 a np. Noctua NH-D15S? Cenowo pomiędzy DRP (jakieś 4-5 dych powyżej tylko) a Noctuą "bez S", 160mm wysokości, a do tego RAMy do 65mm się mieszczą więc wielkościowo całkiem elegancko.

 

@S!nY no wiem jak jest z tymi cenami, ale też ciężko przewidzieć kiedy to się skończy, bo spodziewam się, że po zakończeniu epidemii te ceny też nie powrócą do normalności w przeciągu dni tylko raczej miesięcy - no i nie wiadomo ile jeszcze podskoczą zanim w ogóle zaczną spadać :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@LaKlusek Noctua od biedy. To DRP4, ktory wejdzie i kosztuje przy nim glupie - bo zdecydowanie wieksze - pieniadze. Nigdy bym go nie polecil, ale w twoim przypadku to faktycznie jeden z dwoch najbardziej wydajnych coolerow, na jakie mozesz sobie pozwolic z Astrum. Drugim jest Thermalright Macho rev. C, ktory robi dokladnie to samo i kosztuje 220 PLN. Ogolem popelniasz podstawowy blad - chcesz kupic cooler drozszy od obudowy i z jakiegos dziwnego powodu celujesz w ,,eksluzywne" coolery marek takich jak BeQuiet czy Noctua. Budka chlodzi wszystko, cooler tylko CPU. I w ogole nad czym my sie zastanawiamy - wybrales juz procesor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też uważam, że ze względu na covid trochę szkoda przepłacać teraz, tym bardziej, że za niedługo premiery nowych części, aczkolwiek faktem jest, że po zakończeniu epidemii rynek podzespołów nie wróci szybko do normalnych cen, więc albo trzeba kupić teraz i przepłacać, albo czekać nawet i do końca roku...o ile..

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.04.2020 o 15:25, LaKlusek napisał:

Noszę się z zamiarem złożenia zestawu (komputer "do wszystkiego" generalnie, głównie nastawiony na gry), na który chciałbym przeznaczyć około 9 tysięcy. Na ten moment zebrałem coś takiego:

  • Gigabyte Z390 AORUS PRO - 899zł;
  • Intel i9-9900K - 2449zł;
  • Palit GeForce RTX 2080 SUPER GameRock - 3437zł;
  • Crucial 2x8GB 3000MHz Ballistix Sport LT Red - 349zł;
  • PNY 1TB XLR8 CS3030 - 669zł;
  • Seasonic Focus GX 650W 80 Plus Gold - 429zł;
  • Fractal Design Celsius S24 Black - 539zł;
  • Phanteks Eclipse P400S TG - 359zł

Jednocześnie, nie pali mi się jakoś super z tym zakupem więc kwestia poczekania miesiąca czy dwóch nie stanowi problemu, chociaż najchętniej tak maksymalnie w okolicach czerwca już bym go kupował. Nie jestem na bieżąco z planowanymi premierami więc tutaj mam dwa pytania:

1. Co sądzicie o powyższym zeestawie? Co do wymiany?

2. Czy bralibyście go teraz, czy wkrótce mają się pojawić jakieś nowe linie procesorów albo innych podzespołów i lepiej poczekać?

Jeżeli jeszcze nie kupiłeś to:

Przede wszystkim nie pchałbym się z I9 9900k bo to przepłacanie za stary procek.

Albo czekasz, tak jak ja, albo zastanów się nad Ryzenem, który jest serio świetny. Komp za 9k czyli nie będziesz grał w 1080P tylko w 1440P - a więc Ryzen9 3900X jest na równi z i9.

Ogólnie Ryzen tańszy i lepszy

Ja od siebie polecam ci taki zestaw (bez ssd):

Płyta główna MSI MPG TUF X570 GAMING PLUS 4 x DDR4
Procesor AMD Ryzen 9 3900x 3.8-4.6 GHz
Wentylator CPU BE QUIET! Dark Rock PRO 4
Zasilacz ATX 750W SPC Supremo FM2 Modular 80+ Gold
RAM G.Skill RipjawsV DDR4 16GB 3600MHz (CL 16)
Grafika - rtx2080 Super 

+ monitor:LG 27GL850-B Nano IPS 1ms 144Hz CZARNY 

Za zestaw z monitorem płacę teraz 10K

Ramy w Twoim zestawieniu są śmieszne. Najlepiej 3600mhz z CL15 (ja wybrałem 16)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.04.2020 o 14:42, Michał22 napisał:

@LaKlusek Noctua od biedy. To DRP4, ktory wejdzie i kosztuje przy nim glupie - bo zdecydowanie wieksze - pieniadze. Nigdy bym go nie polecil, ale w twoim przypadku to faktycznie jeden z dwoch najbardziej wydajnych coolerow, na jakie mozesz sobie pozwolic z Astrum. Drugim jest Thermalright Macho rev. C, ktory robi dokladnie to samo i kosztuje 220 PLN. Ogolem popelniasz podstawowy blad - chcesz kupic cooler drozszy od obudowy i z jakiegos dziwnego powodu celujesz w ,,eksluzywne" coolery marek takich jak BeQuiet czy Noctua. Budka chlodzi wszystko, cooler tylko CPU. I w ogole nad czym my sie zastanawiamy - wybrales juz procesor?

Dzięki za odpowiedź. Jest jeszcze w sumie opcja Mugena 5, który też nie zasłania RAMów a jest znacznie tańszy więc może i to byłby jakiś pomysł oprócz tej Noctui? Tylko chyba wtedy dużo gorzej z kulturą pracy. Co do procesora no to po ostatnich doniesieniach co do tego, że nowa generacja inteli trafi do sprzedaży najwcześniej w połowie czerwca (o ile, bo to informacja na teraz) plus że płyty na z490 mają początkowo kosztować jakieś chore pieniądze to wydaje mi się, że jednak mój pierwotny wybór 9900k zrobił się trochę mniej kontrowersyjny jeśli już chcę coś budować na intelu w tej cenie? Bo tak jak wspominałem, wolałbym jednak kupić ten komputer w ciągu kilku tygodni a nie w grudniu ;)

 

W dniu 16.04.2020 o 20:30, yorimo napisał:

Ramy w Twoim zestawieniu są śmieszne. Najlepiej 3600mhz z CL15 (ja wybrałem 16)

Ale czy różnica między tymi RAMami a jakimiś 3200MHz typu wspominane wcześniej Ripjawsy/Predatory/Vipery 4 faktycznie będzie jakaś mocno odczuwalna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@LaKlusek Wybor czegokolwiek od Intela moze wydawac sie kontrowersyjny. W sumie jedynym sensownym, dlugowiecznym prockiem do gier jest przydrogi 9900K, ale moze zabolec Cie moment, w ktorym za miesiac/dwa sprawdza sie doniesienia o tym, ze jego nastepca bedzie szybszy o 25%. Narazie mozna to wlozyc miedzy bajki. Jesli nie masz z tym problemu, a roznica wydajnosci wzgledem 3900X Ci sie kalkuluje - bierz go. Sam jakos wzialem pol roku temu 9700K zamiast AMD, zdajac sobie sprawe, ze wiele mocniejszy nie jest i przez brak wielowatkowosci na pewno ma przed soba krotszy zywot niz Ryzen. A roznice ceny 9700K-9900K wole przeznaczyc na kolejny procesor, kiedy wymiana bedzie potrzebna.

Mugen to kasztan. Kolejna rewizja legendarnego modelu Scythe, ktory jest najmniej sensownym coolerem w ich ofercie. Biorac pod uwage istnienie mocniejszego Thermalright Macho rev. C czy rownego Mugenowi zdecydowanie tanszego Arctica eSports34 DUO, Mugen nie ma racji bytu.

Strasznie sie krecisz z tym chlodzeniem. Jesli jedynym problemem sa ramy, na ktore cooler nie moze nachodzic, wez wspomnianego Macho, Scythe Fuma 2 czy Dark Rocka 4 (bez Pro). Bez krecenia te coolery nie zrobia Ci roznicy, bo wyniki i kulture pracy maja ta sama. A przy kreceniu sa lepsze, glosniejsze wymienione wyzej opcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22 rozumiem, dzięki wielkie za wyjaśnienie. A mógłbyś podzielić się opinią co do kupowania RAMów 3200MHz spośród tych, które polecałeś wyżej (czyli np. Ripjawsy czy Predatory), a najtańszych 3600MHz CL17 takich jak Patriot 3600MHz CL17 Viper 4, Patriot 3600MHz CL17 Viper Steel albo GOODRAM 3600MHz CL17 IRDM PRO? Lepiej pójść w te 3600MHz nawet z ich CL17, czy tu już różnica będzie marginalna względem tych "lepszych" 3200MHz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...