Skocz do zawartości
LaKlusek

Komputer około 9000zł - opinie? (+ teraz, czy poczekać?)

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Michał22

@LaKlusek Poogladaj sobie testy ramow i sam zdecyduj:

https://www.youtube.com/results?search_query=does+ram+speed+matter

Cena/jakosc 3200 CL 16. Taktowanie chcesz miec jak najwieksze, opoznienie jak najmniejsze. Poza 3200CL16 wychodzilbym tylko za bardzo atrakcyjne pieniadze.

Ogolem z ramami, poki schodzisz ponizej sredniej ceny, bierzesz od renomowanych procucentow i  nie bedziesz sie bawil w ich krecenie - wybor modelu nie powinien zrobic Ci roznicy. Warto zawsze sprawdzac ich wysokosc - jakbys jednak wybral cooler zaslaniajacy ramy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22 Dzięki! Pooglądałem te testy no i widzę, że jakiejś dramatycznej różnicy nie ma, ale jednak np. w porównaniu 3000 vs 3600 czasem może zrobić się nawet 10 klatek w niektórych grach. W takiej sytuacji, biorąc pod uwagę to co piszesz o atrakcyjnych pieniądzach przy wychodzeniu z 3200 CL16, co byś powiedział np. o Crucialach Ballistixach 3600 CL16? Xkom ma je aktualnie po 509zł, a to jest dosłownie 5 dych drożej niż Predatory np., czy niecała stówka powyżej Ripjawsów (a one obydwa są 3200 CL16). Czy w takiej sytuacji te Ballistixy nie byłyby jeszcze lepszym wyborem?

I jeszcze jedno pytanie - co powiedziałbyś o zasilaczu? Czy taki 650W jak wpisywałem początkowo jest w zupełności wystarczający, czy lepiej wziąć 750 jednak dla pewności? PC Part Picker mi niby pokazuje, że nawet na tym 650W mam spokojnie zapas, ale nie wiem jak jest naprawdę, bo może życiowe zużycia niektórych podzespołów są większe niż te deklarowane przez producentów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@LaKlusek Klatek moze i byc 20, kwestia tego jakim procentem calosci jest ta roznica. I czy to Ryzen, czy Intel. Ogolem czesci kupujesz najlepsze na jakie bez bolu mozesz wylozyc pieniadze. Przytniesz na procku, pare klatek, przytniesz na grafice, pare klatek, przytniesz na ramach, pare klatek i robi sie zdecydowanie slabszy config. Kupowanie komputera nie ma nic wspolnego z oszczednosciami i zalezne jest jedynie od twojej osobistej kalkulacji. Mi np. nie kalkulowalo sie doplacac 1000 PLN do 2080 Super.

Nie mam pojecia co chcesz w koncu do tego kompa wmontowac, ale masz fajny, szczegolowy kalkulator PSU: https://www.enermax.outervision.com/. Pamietaj, ze nie chodzi o to, aby wystarczylo, ale by komp pobieral ok. 60% mocy zasilacza, kiedy jest najefektywniejszy, cichy i chlodny. Poczytaj sobie o zasilaczach. Przy wyborze i9 i 2080S pewnie 650ka starczy, ale raczej zablokujesz sobie opcje przyszlego upgrade'u np. karty graficznej czy procka, zwlaszcza ze sprawnosc zasilacza maleje ze stazem pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22 jasne, rozumiem. Dzięki wielkie za kalkulator - wychodzi mi z niego pobór koło 460W, czyli jeśli miałbym się kręcić koło 60% mocy to jednak lepszym wyborem wydaje się 750W... Faktycznie, było już tyle gmatwania w tym temacie, że napiszę od nowa, jak aktualnie ten build wygląda :) No więc biorąc pod uwagę wszystkie informacje zdobyte w ciągu tych ostatnich tygodni zarówno w tym temacie, jak i szukając samemu, teraz prezentuje się to tak:

  • Gigabyte Z390 AORUS PRO - 800zł
  • Intel i9-9900K - 2399zł
  • Palit GeForce RTX 2080 SUPER GameRock  - 3600zł
  • Crucial 16GB (2x8GB) 3600MHz CL16 Ballistix Black - 509zł
  • PNY 1TB XLR8 CS3030 - 699zł
  • Seasonic Focus GX 750W 80 Plus Gold - 550zł
  • Noctua NH-D15S - 409zł
  • Phanteks Eclipse P400A - 399zł

Łącznie: 9365zł

Ma to sens? Czy coś ewidentnie do zmiany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@LaKlusek Wszystko wyglada dobrze. Mozesz zamawiac.

Nie widze w tych czesciach sensownego potencjalu krecenia, by brac glosny cooler czy niewyciszana obudowe, ale jak chcesz. Lepiej po prostu osobiscie sprawdz, ile mozesz ugrac. Jesli bylby to config dla mnie, postawilbym na Pure Base 600 (bez szkla, bo na metalowej scianie jest mata wygluszajaca) i Ninja 5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22 OK super, w takim razie zabieram się za skupowanie tego zestawu, w szczególności z naciskiem na kartę, bo poszła trochę do góry w ostatnich dniach i jest raczej koło 3700 więc będzie trzeba zapolować, gdzie by ją dorwać znów koło 3400-3500 :) Dzięki przeogromne za całą pomoc w tym temacie, bo dostarczyłeś mnóstwo świetnego info i wytłumaczeń, bez których nie wiem jak udało by się ten zestaw złożyć :D Trzymaj się i wiszę browara zdecydowanie! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.04.2020 o 20:26, LaKlusek napisał:

Dzięki za odpowiedź. Jest jeszcze w sumie opcja Mugena 5, który też nie zasłania RAMów a jest znacznie tańszy więc może i to byłby jakiś pomysł oprócz tej Noctui? Tylko chyba wtedy dużo gorzej z kulturą pracy. Co do procesora no to po ostatnich doniesieniach co do tego, że nowa generacja inteli trafi do sprzedaży najwcześniej w połowie czerwca (o ile, bo to informacja na teraz) plus że płyty na z490 mają początkowo kosztować jakieś chore pieniądze to wydaje mi się, że jednak mój pierwotny wybór 9900k zrobił się trochę mniej kontrowersyjny jeśli już chcę coś budować na intelu w tej cenie? Bo tak jak wspominałem, wolałbym jednak kupić ten komputer w ciągu kilku tygodni a nie w grudniu ;)

 

Ale czy różnica między tymi RAMami a jakimiś 3200MHz typu wspominane wcześniej Ripjawsy/Predatory/Vipery 4 faktycznie będzie jakaś mocno odczuwalna?

Będzie. Ram w tych prockach ma ogromne znaczenie. Szczególnie w AMD R9

3200mhz a 3600mhz z CL16 to różnica nawet 15-20FPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...