Skocz do zawartości
introder00

Komputer z używanych części do 2000zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ostatni komputer kupiłem 12 lat temu :) i był to:

  • Intel Core 2 Duo E8400 3.0 Ghz
  • Radeon HD4850 512/256bit
  • 4GB DDR2 800mhz (4x2GB)
  • WD320GB
  • Chiftec- GPS 450AA 450W
  • Płyta Gigabyte 

Jakoś tak wyszło, że służy mi do dziś a gry jakie ogrywałem w sumie jeszcze do niedawna były maksymalnie z 2013 roku na wysokich ustawieniach.

Specyfika mojej pracy polega na tym, że mam pootwieranych wiele programów jednocześnie np: Visual studio, Subiekt GT, Thunderbird, Photoshop a do tego otwarta przeglądarka z 20 stoma kartami. Czas jednak na zakup czegoś znacznie szybszego bo o ile przy aktualnej konfiguracji da się pracować to jest już bardzo uciążliwe. Chcę komputer głównie nastawiony na pracę co do gier to fajnie by było ponadrabiać zaległości i przekroczyć magiczną granice 2013 roku:)

Raczej nie potrzebuje nowego zestawu za 5-6K a co mogę to zostawię ze starego kompa dlatego dokonując wstępnego rozeznania na rynku wtórnym skłaniałbym się do jakiejś i7-ki. Może być ryzen aczkolwiek nie mam w nich rozeznania. Ram 16GB dysk ssd 256GB a karta może gtx970? 

OD wielu lat nie siedzę w temacie dlatego proszę o pomoc w dobraniu podzespołów

Pozdarwiam

Edytowane przez introder00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałbym coś poleasingowego. Jakiś Dell lub Fujitsu na i5/i7 z 16GB ram oraz SSD. Ten ostatni co da najwiekszy przyrost w wydajnosci. Za roznice kupic do zestawu karte graficzna, ale zalezy od rozdzielczosci.

Jak do tej pory wytrzymales na tym sprzecie to nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Co do zostawiania czegokolwiek ze starego kompa to nie ma sensu. Może zasilacz, ale skoro ma 12 lat to już jest na końcówce żywota.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może w niektórych gierkach 6700k będzie szybszy od Ryzena 1600AF ale ten drugi w nowszych produkcjach nie będzie raczej odstawał (wątpię abyś w tym budżecie kupił grafikę, która obnaży jego słabości) a jednak płyta na B450 pozwoli Ci w przyszłości na kolejny upgrade już samego procka, gdzie wybór będziesz miał ogromny a I7 6700k to ślepy zaułek, moim zdaniem opcja z Ryzenem o wiele rozsądniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok przekonaliście mnie do ryzena tylko chciałbym nieco lepszego, bardziej z z segmentu 7 a niżeli 5.  Procek może być używka, płytę kupie nową.

Aha i zapomniałem wspomnieć, że skłaniałbym się do dysku m2 natomiast płyta główna powinna dać mi możliwość podpięcia jakiejś karty z portem fireware

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W podobnej cenie kupisz na Allegro Ryzen 7 2700 lub w sklepie Ryzen 5 3600 oraz trochę drożej na Allegro Ryzen 7 2700X. Wydaje mi się, że z tych 3 Ryzen 5 3600 jest najbardziej uniwersalną opcją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 2700 oraz 2700X odpali od razu, do 3600 konieczna będzie aktualizacja biosu (niektóre sklepy oferują to jako usługę za dopłatą). Ewentualnie któraś płytę z serii MAX na B450 od MSI weź, mają one już wgrane biosy obsługujące Ryzeny 3000. Tak dysk M2 włożysz do tej płyty. Rozumiem, że chodzi o kartę FireWire? Zbyt skromne informacje udzielasz aby cokolwiek doradzić. Musisz wiedzieć jaki typ slotu ma twoja karta (lub wrzucić jej foto/napisać jaki model). Teraz to analogiczne pytanie by brzmiało, czy Toyota pojedzie na oleju napędowym? (: Na płycie masz sloty PCI-E i taki też musi mieć karta (jeżeli ma stary typ PCI 32 bit (przeważnie były to białe sloty) to nie odpalisz jej na tej płycie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodziło mi o firewire tego typu link

Widzę, że ten Ryzen 5 3600 w aplikacjach porównywalny jest do i7 8700 a w grach do i5 9600 więc wydaje się super opcją

Zmierzając ku końcowi gdybym chciał w przyszłości zmieniać procesor np na 5 generacje, czy są jakieś informacje odnośnie tego czy kolejne generacje ryzenów będą wspierały am4? i czy zasilacz mój chiftec 450w wystarczy dla tego procka plus karty pokroju  RX 570/580 tudzież gtx970

Za waszymi radami skleciłem taki oto zestaw:

  • Ryzen 5 3600
  • RX570 4GB
  • MSI B450M PRO-VDH MAX
  • Crucial 16GB (2x8GB) 3000MHz CL15 Ballistix Sport LT Red
  • ADATA 256GB M.2 PCIe XPG SX8200 Pro
  • iBOX VARIO

Czy to dobry wybór?

Edytowane przez introder00
dodanie treści

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Istnieje szansa, że 4 generacje uda się wsadzić jeszcze na AM4 ale to, że na AM4 da się je włożyć dalej nie daje pewności, że na każdej płycie to posadzisz. AM4 to w tej chwili 3 generacje chipsetów i może być np. tak, że tylko na płytach z PCI-e 4.0 (czyli X570 oraz mityczne B550) da radę odpalić 4 generacje. Z drugiej jednak strony byłaby to istotna zmiana strategii, która nie spotkałaby się z uznaniem społeczności fanatyków AMD ceniących sobie długowieczność ich platform. 5 generacja raczej na pewno nie będzie na AM4, ponieważ powinny być wtedy już dostępne pamięci DDR5, możliwe, że coś z PCI-e 5.0 zaczna coś działać i byłby to idealny moment dla AMD na stworzenie kolejnej długowiecznej platformy, która pociągnie następne 3-4 generacje ich produktów. Za to uwielbiam te firmę. 

Płyta, procek, ram są ok, reszta komponentów nie jest mi znana (ale spokojnie, są osoby na forum znające na pamięć wyniki testów większości podzespołów z mainstream xD) może ktoś inny się wypowie.

Karta FireWire do której link wysłałeś jest na PCI-E i będzie działała na tej płycie.

Ten Chieftec to niestety słaby punkt. Jedno, że jest stary i zapewne nadwątlony, drugie, że to starsza konstrukcja z dwiema osobnymi liniami 12V (co może powodować problemy, gdy jedna linia będzie przeciążona, czyli tak na prawdę trudno cała jego moc wykorzystać). Najlepiej jakbyś zakupił też nowy zasilacz. Z tanich o przyzwoitych parametrach Silentium PC są polecane. 550W powinno starczyć do zestawu z średniej półki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej wybrać ten: SilentiumPC Vero L2 500W. Widzę, że jest rekomendowany w zestawach PurePc na kwiecień (warto zawsze sobie przejrzeć te stronę, ponieważ podane tam zestawy są dobrze przemyślane pod względem wydajność/jakość/cen). Możesz w ten sposób inne podzespoły podpatrzeć typu dobra tania obudowa, czy dysk. Wracając do tematu wspomniany zasilacz spełnia normę 80plus bronze (ten co podałeś ma 80plus eu) a to oznacza, że będzie miał lepsza sprawność, co przeważnie przekłada się na lepsze podzespoły w nim użyte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 2k z nowych złożysz już całkiem grywalny sprzęt https://www.x-kom.pl/lista/3mf3p7rjb

  • Patriot 8GB (2x4GB) 3000MHz CL16 Viper 4
  • MSI Radeon RX 570 ARMOR OC 4GB GDDR5
  • SilentiumPC Vero L2 500W 80 Plus Bronze
  • SilentiumPC Armis AR1
  • MSI B450M BAZOOKA V2
  • Silicon Power 256GB M.2 PCIe NVMe A80
  • AMD Ryzen 3 1200 AF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy 500W wystarczy gdybym np w niedalekiej przyszłości chciał wymienić kartę na mocniejszą czy procesor

Może lepiej dopłacić 50zł i kupić tego vero l2 bronze ale 600 Wat link ?

Jeszcze odnośnie rx570 to widzę, że są tez wersje 8GB ale nie znalazłem testów. Nowe sztuki bywają w cenach wersji 4GB czyli już za 670zł np. 

ASRock Radeon RX 570 Phantom Gaming D 8GB GDDR5 (Phantom G D Radeon RX570 8G OC

Pytanie czy jest lepsza czy to jakiś crap

Edytowane przez introder00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli możesz sobie pozwolić aby dołożyć te kwotę, to jak najbardziej warto - zasilacz będzie ciszej pracował i faktycznie zawsze jest to zapas  na ewentualną potężniejszą grafikę w przyszłości. Warto też dodać, że sprawność zasilaczy jest najwyższa przeważnie w okolicach 50% obciążenia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na YouTube lub w Google wpisz RX570 8GB a uzyskasz linki do informacji.

Ten Aorus dobry się wydaje. Tutaj przykładowa karta z Allegro, niby z gwarancją do 2021:
KARTA AMD GIGABYTE RADEON RX 570 AORUS 4GB

Test Aorusa:
Test RX 570 w wersji Gigabyte Aorus - czy warto? jak z osiągami? co to jest funkcja Chill - VBTpc

Tutaj jeszcze porównanie wersji RX570 4GB i 8GB w kilku grach:
RX 570 4GB Vs. RX 570 8GB | Stock and Overclock

Edytowane przez udam_u

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, introder00 napisał:

Tylko czy 500W wystarczy gdybym np w niedalekiej przyszłości chciał wymienić kartę na mocniejszą czy procesor

Może lepiej dopłacić 50zł i kupić tego vero l2 bronze ale 600 Wat link ?

Jeszcze odnośnie rx570 to widzę, że są tez wersje 8GB ale nie znalazłem testów. Nowe sztuki bywają w cenach wersji 4GB czyli już za 670zł np. 

ASRock Radeon RX 570 Phantom Gaming D 8GB GDDR5 (Phantom G D Radeon RX570 8G OC

Pytanie czy jest lepsza czy to jakiś crap

Wystarczy 500W, 50 zł więcej możesz dołożyć do wydajniejszej grafiki RX580
https://www.x-kom.pl/p/423565-karta-graficzna-amd-msi-radeon-rx-580-armor-8gb-gddr5.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie RX580 wyczaiłem na olx 8GB wersje od MSI za 560zł z wysyłką na jednym ze zdjęć sprzedawca pokazuje screena z cpu-z link

Widać na nim taktowanie pamięci 2000mhz tym czasem w specyfikacji karty na stronie producenta jest podane 8000 mhz

Czy to jakaś podrobiona karta? i czy warto brać bez gwarancji?

Edytowane przez introder00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam jeszcze pytanie odnośnie pamięci. Producent podaje, że płyta obsługuje takie pamięci

For AMD Ryzen Gen3 (R5/R7/R9)
2667/ 2800/ 2933/ 3000/ 3066/ 3200/ 3466/ 4000/ 4133 MHz (by A-XMP OC MODE)

Czy jeśli włożę pamięci taktowane na 3333 to będą działać? Czy musza być tylko te z którymi współpracuję płyta

Jeszcze co oznaczają symbole przy pamięciach np. PC4-25600 czy PC4-27700 i czy w ogóle włożę do Ryzena 5 3600 więcej taktowane pamięci niż 3200?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, z ryzenem 3600 wszystkie pamięci pomiędzy taktowaniami które podałeś będą działać. Największa wydajność jest osiągana przy 3600-3800mhz a najbardziej opłacalny jest zakup 3000-3200mhz. Te numery które podałeś to inna miara szybkości pamięci- przepustowość zamiast częstotliwości (mhz*8=przepustowość w MB/s) Wybierając pamięci warto sprawdzić na stronie wsparcia Twojej płyty głównej lsitę kompatybilności (QVL - qualified vendor list) czy pamoęci które chcesz kupić są certyfikowane dla tego modelu co da pewność że wszystko będzie działać jak trzeba. Choć z ryzenem 3000 i płytami i biosami które są już dopracowane nie powonno być problemów.

Edytowane przez Sysak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...