Skocz do zawartości
Rat

BQ! Pure base 500, jak dodatkowo wyciszyć?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Planuję zakup takiego zestawu:

Płyta główna Gigabyte B450 AORUS ELITE
Procesor AMD Ryzen 5 1600 AF BOX (12 nm)
Chłodzenie Procesora Scythe Ninja 5
Pamięć RAM Patriot Viper 4 BLACKOUT, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL16
Karta graficzna MSI GeForce GTX 1660 SUPER Gaming X 6GB GDDR6
Dysk Twardy PNY XLR8 CS3030 1 TB
Obudowa be quiet! Pure Base 500 Window Black
Zasilacz Be Quiet Pure Power 10 600W od znajomego

Jako, że jestem kompletnym laikiem w tym temacie proszę o wyrozumiałość.

Czy Scythe Ninja nie będzie za duża? W internecie nie znalazłem żadnego zestawu Pure Base 500 + Scythe Ninja. Jedynie najwyżej BQ Dark Rock pro 4 (na zdjęciu) a ninja jest większa.

Pure-base-Base-500-DRP4-2.thumb.jpg.cda0f50f195bec6fedfe8cafdc00a365.jpg

 

Czy dołożenie wiatraków obniży hałas? Jeśli tak to gdzie je umieścić i jakie kupić? Oraz jak zaplanować przepływ powietrza? 

Mój wariant bez dodatkowych wiatraków (rozumiem, że Ninja przepływ powietrza ma właśnie taki, że obydwa wiatraki wypychają powietrze ku tyle obudowy?):

Pure-base-Base-500-DRP4.thumb.jpg.1d46b93b8a89214a57680a5d8ceb5225.jpg

Mój wariant zakładający dołożenie jeszcze 3 wiatraków (tylko czy nie lepiej by było zrobić podciśnienie czyli 1 wiatrak z tyłu i 2 z góry wypychają powietrze na zewnątrz a 2 z przodu zasysają?) :

 

Pure-base-Base-500-DRP4-5.thumb.jpg.6ca417dff928f4bc829b4ccab5500aa3.jpg

I chyba najdziwniejsze pytanie jakie mogę zadać to zasilacz umieścić wiatrakiem do dołu obudowy czy do środka, co lepiej aby była większa cisza?

A może to wszystko nie ma sensu i lepiej kupić większą obudowę? Odrzuca mnie tylko ich cena, za większego BQ trzeba dać prawie 1000 zł czyli 3 razy więcej od tej mojej.

Bardzo dziękuję za wszelkie sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od prędkości przepływu powietrza. Każdy dodatkowy element mechaniczny, zwiększa hałas, a nie zmniejsza. Jednak kiedy przepływ przez jedną kratownicę/wentylator jest odpowiednio wielki (do tego stopnia, że generuje to znaczny hałas), to zaczyna się opłacać dołożyć kolejny wentylator, by pompować tą samą ilość powietrza, ale większą powierzchnią (ta sama ilość wymienianego powietrza w obudowie/jednostkę czasu, ale przy 2x niżej prędkości przepływu przez pojedynczą przeszkodę/kratownicę, czyli zamieniamy jeden szybki strumień o wydajności X, na dwa wolniejsze o sumarycznej wydajności X).

Inaczej: powyżej pewnego progu wydajności ciszej jest mieć dwa wolno obrotowe wentylatory, niż jeden, który stał się wysoko-obrotowy.

Przykład z życia: sam mam tylko jeden wentylator, ale wolno obrotowy, bo on daje sobie radę z małą ilością ciepła które generuje mój komp. Jednak gdybym musiał mieć znacznie większą szybkość wymiany powietrza (wysoko-wydajny PC), to musiałbym znacznie zwiększyć jego obroty, a wówczas ciszej będzie dołożyć kolejny, trzymając wolne obroty.

... tak to wygląda z mojej obserwacji.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, blood_brother napisał:

Jak chcesz cicho to przede wszystkim bez okna. Możesz spróbować Silent Base jeśli podoba Ci się wzornictwo BQ.

@blood_brother Dzięki za podpowiedź. To takie oczywiste a zupełnie nie pomyślałem, że faktycznie bez okna będzie ciszej. Jednak jestem rozdarty bo chciałbym widzieć co tam się w środku budy dzieje i to zawsze ozdoba na biurku. Silent Base fajne ale już 2x droższe niż Pure Base i to mnie boli. 

@Kyle Dzięki za łopatologiczne wyjaśnienie. Problem w tym, że ja nie mam pojęcia jak dużą ilość ciepła będzie generował mój komp, myślałem, że może na podstawie komponentów Wy bardziej doświadczeni będziecie mogli to oszacować. Ale rozumiem, że pewnie byłoby to wróżenie z fusów i po prostu muszę po złożeniu wszystkiego zobaczyć temperatury GPU i CPU oraz obroty wiatraków i dopiero wtedy będzie można wyciągnąć jakieś wnioski.

Nie będę podkręcał żadnych podzespołów i liczyłem na to, że Ninja na niepodkręcanym procku będzie overkillem do tego stopnia, że będzie niemalże pasywna. Do tego dobrałem taką kartę graficzną, która przy niższych temperaturach wyłącza wiatraki i przechodzi w chłodzenie wyłącznie pasywne, zasilacz podobnie. Wszystko to zamknięte w dobrze wyciszonej budzie sprawiło, że łudziłem się, że gdy to zobaczycie to napiszecie coś w stylu "ło Panie nie ma sensu tu nic więcej dodawać bo wiatraki i tak będą chodziły na najniższych obrotach."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie da się tanio i super cicho. Z drugiej strony, możesz też po prostu zamówić zestaw i zobaczyć jak działa, bo może się okazać, że jest w zupełności akceptowalnie. Teraz to takie trochę teoretyzowanie, bez punktu odniesienia.

Na swoim przykładzie mogę Ci powiedzieć, że ostatnio jak składałem zestaw w Fractalowym Meshify C obawiałem się trochę głośności, a mając głowę jakieś 60cm od obudowy słyszę tylko delikatny szum. W środku siedzi DR PRO 4, z przodu 2x140mm BQ SilentWings, z tyłu i na górze po jednym Fractalowym 120mm. Grafika to 2070S też Gaming X. Najgłośniejszy jest zasilacz, bo to 8-letni Fortron, ale kiedyś dałem za niego prawie 500zł i szkoda mi było go wymieniać, a parametry ma wciąż aż nadto :)

A propos montowania zasilacza, musiałbyś się trochę natrudzić, żeby zamontować go wiatrakiem do góry. Wszystkie zasilacze mają niesymetryczne otwory montażowe, a idea nawiewu jest taka, żeby zassał od spodu powietrze dla siebie i od razu je wyrzucił do tyłu.

W kwestii chłodzenia CPU to interesuje Cię tak naprawdę tylko jego wysokość, czy wejdzie do obudowy. Wybrany przez Ciebie Scythe jest niższy prawie o 1cm od Dark Rock'a, który mieści się na pewno w tej obudowie.

W każdym razie podstawowa rzecza w ramach ciszy, to wstawiaj wszędzie wentylatory 140mm zamiast 120mm, w miarę możliwości finansowych i przestrzeni w budzie oczywiście :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, blood_brother napisał:

Niestety nie da się tanio i super cicho. Z drugiej strony, możesz też po prostu zamówić zestaw i zobaczyć jak działa, bo może się okazać, że jest w zupełności akceptowalnie. Teraz to takie trochę teoretyzowanie, bez punktu odniesienia.

Na swoim przykładzie mogę Ci powiedzieć, że ostatnio jak składałem zestaw w Fractalowym Meshify C obawiałem się trochę głośności, a mając głowę jakieś 60cm od obudowy słyszę tylko delikatny szum. W środku siedzi DR PRO 4, z przodu 2x140mm BQ SilentWings, z tyłu i na górze po jednym Fractalowym 120mm. Grafika to 2070S też Gaming X. Najgłośniejszy jest zasilacz, bo to 8-letni Fortron, ale kiedyś dałem za niego prawie 500zł i szkoda mi było go wymieniać, a parametry ma wciąż aż nadto :)

@blood_brother Racja, zamówię chyba póki co bez żadnych dodatkowych wentylatorów i sprawdzę jak będzie z głośnością. Jeśli nie będzie wystarczająco cicho to w późniejszym terminie zamówię to co poniżej + może jeszcze jakieś wiatraki:

 

13 godzin temu, Novice napisał:

pb500 ma niebługo dostać wersję mesh

 

@Novice Wow! Normalnie się zakochałem w tej obudowie. Świetnie wygląda, ma o wiele lepszy przepływ powietrza i może to dziecinne ale te ledy to fajny bonus :) Chętnie bym ją kupił tylko nie wiadomo ile będzie trzeba na nią czekać, miała być w marcu ale to info z początku roku a nie mogę znaleźć żadnej innej bardziej aktualnej informacji o dacie premiery tej obudowy. Pewnie koronawirus też ma coś z tym wspólnego. W każdym razie wielkie dzięki za uświadomienie, że coś takiego się pojawi. Jest na co czekać i chyba nawet jeśli głośność będzie ok to wymienię budę na nowszy model tylko ze względu na estetykę i USB-C z przodu. 

 

13 godzin temu, blood_brother napisał:

A propos montowania zasilacza, musiałbyś się trochę natrudzić, żeby zamontować go wiatrakiem do góry. Wszystkie zasilacze mają niesymetryczne otwory montażowe, a idea nawiewu jest taka, żeby zassał od spodu powietrze dla siebie i od razu je wyrzucił do tyłu.

@blood_brother Tak myślałem, że to było głupie pytanie, dzięki za rozwianie wątpliwości.

14 godzin temu, blood_brother napisał:

W kwestii chłodzenia CPU to interesuje Cię tak naprawdę tylko jego wysokość, czy wejdzie do obudowy. Wybrany przez Ciebie Scythe jest niższy prawie o 1cm od Dark Rock'a, który mieści się na pewno w tej obudowie.

Myślałem, że może bardzo mała odległość między wiatrakiem z chłodzenia CPU a tyłem obudowy coś przeszkodzi w poprawnym przepływie powietrza ale skoro mówisz, że tylko na wysokość trzeba patrzyć aby zmieścił się w obudowie to spoko.

 

14 godzin temu, blood_brother napisał:

W każdym razie podstawowa rzecza w ramach ciszy, to wstawiaj wszędzie wentylatory 140mm zamiast 120mm, w miarę możliwości finansowych i przestrzeni w budzie oczywiście :)

 

13 godzin temu, Michaelius napisał:

Jak zrobisz podciśnienie to obudowa każdą szparą będzie wciągać kurz do końca, więc lepiej zrób więcej wtłaczających do środka niż wyciągających.

Ja bym zamontował drugi wentylator na przód i tyle.

@blood_brother @Michaelius  OK, dzięki. A myślicie, że jednak lepiej już od razu zamówić drugi wentylator na przód czy przetestować i dopiero później już się na to decydować? I jeśli bym się zdecydował na 3 wiatrak to jaki kupić? Też silent wings 2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ oczywiście da się zamontować zasilacz do góry wiatrakiem. Sam tak zamontowałem co by wyciągał powietrze z obudowy. Najwyżej przykręcisz go na 3 a na 4 śrubki do obudowy.

Ja też postawiłem na nadciśnienie w obudowie co by szparami kurzu nie ciągnął. Wrzuć na początek jeden wiatrak na froncie i zobacz jaki będzie efekt, najwyżej domontujesz kolejne.

 

Edit.

Musisz tylko wziąć pod uwagę, że jak zamontujesz PSU do góry wiatrakiem to kable będą miały dłuższą drogę do podzespołów.

Edytowane przez Mikelos
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rat napisał:

Myślałem, że może bardzo mała odległość między wiatrakiem z chłodzenia CPU a tyłem obudowy coś przeszkodzi w poprawnym przepływie powietrza ale skoro mówisz, że tylko na wysokość trzeba patrzyć aby zmieścił się w obudowie to spoko.

Bez obaw. Do końcowej krawędzi płyty trochę jeszcze brakuje ;)

 

PS. Wiem, muszę odkurzyć w środku.. :)

IMAG1218[1].jpg

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.04.2020 o 13:11, Rat napisał:

 @Michaelius  OK, dzięki. A myślicie, że jednak lepiej już od razu zamówić drugi wentylator na przód czy przetestować i dopiero później już się na to decydować? I jeśli bym się zdecydował na 3 wiatrak to jaki kupić? Też silent wings 2?

Zamów od razu - 1 standardowy na wlocie to śmiech nawet przy słabym zestawie.

Najlepiej taki sam jak w obudowie jest już zamocowany - jak firmowy jest SW2 to taki dołóż wtedy będziesz miał tą samą charakterystykę pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rat 28 kwietnia ma wyjść

https://www.techpowerup.com/forums/threads/be-quiet-announces-pure-base-500dx-pc-case.265770/

3x 140mm pure wings 2 900rpm fabrycznie.to są wentylatory FDB po 50zł sztuka więc nie jest źle,sama wartość wentylatorów to 150zł.

99 euro to pewnie koło 400zł z groszami u nas.

 

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie niepotrzebnie kombinujesz na zapas. Buda ma 2 wentylatory, na upartego możesz dokupić jeszcze jeden wentylator na przód, taką samą wersję jak stockowe (zwróć uwagę na obroty bo be quiet ma kilka wersji), chociaż nie jest konieczny. Chłodzenie CPU przesadzone, cooler be quiet z jednym wentylatorem by pasował i wystarczy w zupełności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak ostatnia fotka.
3 na froncie 1 na top i jeden z tyłu.
Chyba, że na froncie 2x 140mm. Też jest ok, a powinno być taniej. Wtedy jeden na przeciwko radiatora procesora, a drugi poniżej karty graficznej
Zasilacz wentylatorem do dołu. Chyba, że zostawisz tylko 2 wentylatory wtedy zasilacz do góry wentylatorem może poprawić sytuacje w obudowie. Jak obieg powietrza jest poprawny i wystarczający to zasilacz wentylatorem do góry pogarsza sytuacje i obudowy i zasilacza. Jeśli obieg jest niewystarczający to cokolwiek pomoże, nawet zasilacz do góry wentylatorem, ale kosztem temperatur zasilacza.
Wentylator na gumkach na tym grillu od piwnicy skierowany na kartę graficzną może też znacząco poprawić temperatury karty, przy minimalnym zwiększeniu głośności komputera, a po skręceniu obrotów karty na pewno na plus.

Co do wentylatorów to najlepiej poszukaj cichych przy 400-600RPM i tak je ustaw, nie patrz na to jak działają na full obrotach, bo to nie ma nic do rzeczy, może być cichy albo mega głośny przy 1000RPM względem innych, a po obniżeniu RPM może być odwrotnie, głośne łożysko, pstrykanie albo może też wtedy przestać hałasować. Przy jedynie dwóch w obudowie będziesz musiał zwiększyć obroty i będzie huragan.

Wentylator na topie znacząco obniża temperaturę procesora i mosfetów wkoło procesora. Przedni na dole - temp. karty, a górny temp. procesora, ale już mniej. Jak ustawisz tylko te dwa co są na niskie obroty to będzie piekarnik.

Co do wentylatora z tyłu to fajnie jakby miał odwrotne obroty niż tylny wentylator radiatora, tak robi MSI i Gigabyte w kartach graficznych. Są też tak zrobione radiatory CPU, ale akurat ten Scythe nie. Tylny jest na tyle blisko, że możesz go nawet chyba zdemontować bez strat, a jak będzie miał ten sam kierunek obrotów to trochę się będzie tam kotłować powietrze i może być nawet gorzej niż bez niego.

Od siebie mogę polecić wentylatory Thermalright, ale zniknęły ze sklepów. Na stronie mieli jakieś nowe, ale czy w ogóle będą dostępne w PL to nie wiem. NoiseBlockery też są ok. Na pewno trwałe. Trzeba też patrzeć by wybrać serię z niskimi obrotami.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem czekać na tę 500dx ale ugiąłem się i kupiłem p600s.ten matowy czarny metal i nylonowy mesh po prostu nie dałby mi spokoju.oczywiście wersja czarna bez okna bo wygląda najlepiej na takich obudowach.szkło jest dla efekciarskich corsairów.fractale i phanteksy tylko z całym panelem.

 

co do tematu,jak umieścisz jeden 140mm z przodu,jeden 140mm z tyłu i otworzysz top to dodawanie kolejnych przynosi już znacznie mniejsze efekty.te obudowy co mają 3x120 z przodu to tylko dla wyglądu.

z mojego doświadczenia jako dodatkowy wentylator działa jedynie boczny nawiew na gpu jak masz wersję autorską nie blower.tyle.dwa dobre 140mm w obudowie to jest standard.Dodanie trzeciego to przeważnie ułamki stopnia.

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...