Skocz do zawartości
XvX

Rozbudowa RAM DDR3

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mojej starej maszynie brakuje czasem trochę pamięci. Obecnie mam:
Crucial Ballistix 8GB DDR3 1600MHz 2x4GB
Gigabyte GA-H97-HD3

pamięci są zamontowane do slotów o tym samym kolorze więc zakładam, że działają w trybie dual channel.

chciałbym dokupić nieco RAMu i stąd moje pytanie:
1. Czy mogę kupić pamięci innej firmy DDR3 1600MHz 2 x 8 GB i wsadzić w drugi kolor slotów? Czy będzie to wydajnie działać na zasadzie 16 GB dual channel + 8 GB dual channel i łącznie system będzie miał dostępne 24 GB ?
2. Jeśli nie to czy kupienie pamięci Crucial Ballistix 8GB DDR3 1600MHz 2x8GB będzie lepszym wyborem ?
2. Jakie pamięci polecacie do tej płyty głównej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Powinno działać. Możesz też dołożyć pojedynczą kość i będziesz miał wtedy 8GB dual jak do tej pory, a jak zajmiesz ponad 8GB to zacznie działać trzecia kość, która będzie działać w singlu.

Oczywiście lepiej kupić identyczne kości, bo o ile wszystko powinno działać to płyta główna może sprawiać problemy przy mieszaniu różnych kości.

Pytanie czy potrzebujesz 24GB. Jeśli nie to wg mnie najlepiej, skoro masz płytę H97, kupić kości 2400MHz CL10, a stare sprzedać. Będziesz miał i więcej pamięci i trochę ci PC przyspieszy, w grach 5-10% więcej FPS w miejscach, gdzie CPU jest problemem, a w innych zastosowaniach to zależy. Znika też wtedy potencjalny problem niepasujących kości.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Nemayu napisał:

Pytanie czy potrzebujesz 24GB. Jeśli nie to wg mnie najlepiej, skoro masz płytę H97, kupić kości 2400MHz CL10, a stare sprzedać.

z tego co kojarzę to tylko płyty z chipem "Z" pozwalają na pamięci ponad 1600MHz

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-h97-hd3rev_11#sp

 

warto też sprawdzić jakie masz opóźnienia w swoich pamięciach [CL]

żebyś czasem jakichś padlin 1600 CL 11 nie kupił [no chyba że masz właśnie takie]

 nie wiem jak ceny ale optymalne to by były 1600 CL9 2x8GB

zobacz co cpu-z pokazuje

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Faktycznie. Zapamiętałem, że na H97 dało się podkręcać pamięci, ale procka nie, a się jednak nie da obu. W takim razie bez sensu chipset.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...