Skocz do zawartości
kirigato

21:9 - dobre rozwiązanie dla produktywności?

Rekomendowane odpowiedzi

Doberek!

 

W dużym skrócie, teraz używam monitora 16:9 24" + macbooka pro i trochę mi brakuje przestrzeni, przymierzam się do zakupu drugiego monitora, tylko sen mi nie spędza snu z powiek, czy pchać się w 21:9 czy 16:9.

 

Mocno kusi mnie spróbowanie 21:9 i tej legendy "jak raz spróbujesz, to już nie wrócisz", problem w tym, że nie wiem czy moje przypadki użytkowania mają sens do takich wymiarów, mianowicie:

 

X nie planuję w najbliższej przyszłości grać w gry wspierające 21:9

X nie planuję oglądać na nim filmów

X nie używam programów do obróbki video/grafiki/muzyki które by mocno benefitowały z 21:9.

 

Zawodowo jestem project managerem, i takie dodatkowe, bardziej "pasywne" rzeczy raczej będę trzymał na drugim monitorze tak czy siak (Slack, kalendarz, za tym jakieś spotify).

 

Oglądałbym też sporo na nim anime, czyli blackbary gwarantowane.

 

Zastosowania które przychodzą mi do głowy:

- Po godzinach sporo kodzę, wizja kodu na połowie ekranu i apki na drugiej połowie kusi.

- E-learning, sporo czasu tam siedzę i video na połowie i notki na drugiej, brzmi fajnie.

- Video konferencje i wszystkie buźki na ekranie.

- Pisanie materiałów / ogólnie plik roboczy na połowie i plik referencyjny na drugiej.

- Czasem większa widoczność używając Google Sheets / Jira Software.

 

Z tym że zastanawiam się, czy to nie są tematy, które w sporym stopniu będą rozwiązane po prostu dwoma monitorami.

 

Jakie są Wasze przemyślenia? Wiem, że nikt z Was nie wie dokładnie co ja będę na tym komputerze robił ani czy to pasuje pod moje potrzeby. Bardziej mnie ciekawią Wasze odczucia, czy bliżej "z tego co piszesz brzmi, jakby 2x 16:9 były dla Cb lepsze / słuchaj, przekonasz się do 21:9, bo z tego co piszesz...".

 

Tak tylko, szukam bodźców, żeby podjąć decyzję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do kodzenia to się zazwyczaj używa dwóch monitorów, względnie dzieli ekran.

I owszem, nikt nie ma pojęcia co Ci będzie odpowiadało.

To trochę jakbyś się nas pytał czy Ci będzie smakować pomidorowa, bo w sumie barszcz czerwony nawet Ci podchodzi.

Weź sobie zamów taki monitor,  wypróbuj, w ciągu 14 dni możesz oddać bez podania przyczyny. A najlepiej pożycz od znajomych, jeśli mają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem w podobnej sytuacji. Najpierw używałem macbooka + monitor 24' (zwykly badziew, 60hz), poźniej dokupiłem drugi taki sam i do tej pory tak używam. Jeden obok drugiego na wieszaku, poziomo. Ale ostatnio zakupiłem zwykłego pc i porzuciłem macbooka.

Jeżeli chodzi o kodzenie (frontend) to praktycznie zawsze jeden ekran vscode, drugi przeglądarka + doksy. Ale planuję to zmienić bo cięzko na dłuższa metę się patrzy skrzywionym w jedną lub drugą stronę. 

Chcę wypróbować model: jeden ekran na środku + drugi w pozycji wertykalnej po którejś stronie (trzeci to będzie raczej zbędny overkill). 

Z tym że w związku z tym że na pc pogrywam sobie w gierki chcę kupić coś w 1440p i 144hz.

Myślałem o tym:

https://allegro.pl/oferta/monitor-acer-nitro-vg270up-ips-wqhd-1ms-144hz-hdr-8973046328

ale uznałem że chcę na środek coś lepszego i zastanawiam się nad tym:

https://www.x-kom.pl/p/473789-monitor-led-27-gigabyte-aorus-ad27qd-czarny-hdr.html

i ten acer w pozycji wertykalnej na bok. 

Będę za niedługo przekręcał te dwa 24' co mam obok siebie żeby zobaczyć jak się pracuje w takich warunkach (jeden pionowo jeden poziomo) i mogę ci za jakiś czas napisać jak się to sprawdza przy kodzeniu w takim układzie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Główną wadą monitorów 21:9 jest ich cena. Mówię o 34-38", mniejsze średnio nadają się do pracy.

Mam 21:9 3840 x 1600 i benefituje on wyłącznie w zastosowaniach pełnoekranowych czyli gry i filmy. W innych programach to jest prawie to samo co 2 monitory 4:3 2560 x 1600 postawione obok siebie, a nadal ma mniejszą przestrzeń roboczą niż wielokrotnie  tańsze monitory 40" 16:9 3840 x 2160

Dlatego jeśli potrzebujesz jak największej przestrzeni poszedłbym na twoim miejscu w duży monitor 2160p (poniżej 35" będziesz musiał skalować obraz co mija się z celem)  albo  2-3 zwykłe monitory 16:9 (albo jeszcze lepiej 16:10)

Edytowane przez Crescendo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@kirigato

Imo 21:9 to nastepny etap ewolucji monitorow, ktore ida w coraz szersze proporcje. Sam przesiadlem sie na taki pol roku temu (AOC Agon Black Edition) i jestem zachwycony. Co prawda komputera uzywam do gier czy internetu, ale w kazdym z zastosowan wieksza szerokosc sie przydaje. Monitor ma apke, ktora pozwala Ci dzielic ekran na 1 do 8 sektorow w roznych konfiguracjach ksztaltow, do ktorych dopasowuja sie sie przeciagane w ich okolice foldery czy zakladki. Dodatkowa szerokosc robi roznice - super sprawa,gdy np. cos porownujesz i nie musisz przelaczac sie pomiedzy oknami czy upierdliwie zmieniac ksztaltu okien, by sie jako tako zmiescic. To pewnie jest osiagalne i na 16:9 jakimis innymi apkami, ale przestrzeni roboczej nimi nie wyczarujesz.

Ogolem polecam ultrapanoramy ok. 35 cali i 3440x1440. To odpowiedniki 27 cali 16:9. Nizsza rozdzialka na takim panelu moze straszyc pixeloza, a z kolei mniejsze ultrapanoramy zwykle w Full HD - mimo ze tez 21:9 - wydaja sie miec dziwaczne proporcje: przy swojej szerokosci sa zbyt niskie.

Inna sprawa, ze 21:9 nadal wydaja sie zaliczac do segmentu dla entuzjastow, patrzac na ich ceny. Ceny 35-calowych UWQHD zaczynaja sie od 2 tysiecy i tyle kosztuja modele, ktore mozna co najwyzej okreslic biurowymi. Z podlymi, wolnymi matrycami, wiec trudno powiedziec, czy nie meczace oczu przy dluzszych posiedzeniach. Za takie same pieniadze dostaniesz dwa wyzszej klasy panele 16:9 tej samej rozdzielczosci i wysokosci. Musisz sobie odpowiedziec, czy przy twoich zastosowaniach posiadanie ultrapanoramy nie jest jedynie kosztowna fanaberia posiadania na biurku monitora o szerszych proporcjach.

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepszym wyjściem może być TV 40 cali albo większy o rozdzielczości 4K albo większej z matową matrycą. Będziesz mógł podzielić spokojnie na 4 monitory 16:9 1920x1080 albo połączyć w pionie i mieć obok siebie 2x16:18 o ile można tak te proporcje zapisać albo 1 z lewej, a 2 z prawej. Są do tego programy, nie musi być koniecznie dołączony do monitora. Nie wiem czy przypadkiem win10 nie wprowadził tego już jako standard.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pod temat. Poszukuję ultrawide 34". Zastosowanie to 50% praca/programowanie, 30% internet, 20% granie.

Wymagania: rozdziałka UWQHD, matryca IPS.

Rozpatrywałem póki co 2 modele:

* LG 34UC99-W - niestety ostatnio ceny mocno poszły w górę

* dell u3417W - trochę mało Hz no i drogi.

 Generalnie, jeśli byłoby to możliwe to chciałbym zmieścić się w powiedzmy 2700pln. Macie coś ciekawego do polecenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@Jacka Raczej niemozliwe w tym budzecie. Najtanszym sensownym monitorem w wybranej przez Ciebie specyfikacji z wylaczeniem matrycy IPS jest:

https://www.ceneo.pl/57401141 rozdzialka, niestety VA, ale dobra i z podstawowym HDRem, co jest rzadkoscia i nawet w tak ubogim standardzie robi roznice.

Mimo, ze kwota 2700 moze wydawac sie pokazna jak na monitor, wez pod uwage, ze nie ma zbyt wielkiego wyboru 21:9, a sam sprzet laduje przez to w segmencie dla entuzjastow, co rzutuje na ceny.

Zaproponowny przez Ciebie LG ma skandalicznie niska czestotliwosc odswiezania i nieimponujacy czas reakcji (5ms jest po prostu spoko i wystarczy kazdemu, kto nie gra zawodowo w CSa) jak na pieniadze, ktore kosztuje. Nie moge doszukac sie tez zakresu obslugi Free Sync. AMD zwyklo dopuszczac do produkcji kaszanki, ktore ledwo to obsluguja, wiec doszukaj sie od ilu do ilu Hz dziala owe rozwiazanie.

Dell jest w tych wzgledach jeszcze gorszy.

Ogolem wymienione przez Ciebie monitory nadaja sie glownie do pracy i sa patologicznie wycenione. Niestety za 21:9, UWQHD, ponad 120 Hz i G-Sync/przyzwoity Free Sync i najdrozszy tutaj IPS raczej nie da sie zejsc ponizej 4K. Wydanie 3800 PLN na powyzsze monitory uznalbym za zmarnowanie pieniedzy.

Tu masz cos, co spelnia twoje warunki, ma swietne recenzje i jest uczciwie wycenione:

https://www.ceneo.pl/75031562

Byc moze wyszlo ostatnio cos lepszego, bo orientowalem sie w 21:9 pol roku temu.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22 ehhh zawsze mi piszecie, że wszystko niemożliwe i przez to siedzę od 12 lat na 20" monitorze :D no ale dzięki za odpowiedż. Matryca TN to dla mnie zło, no chyba, że coś się zmieniło przez ostatnie lata. Na niewiadomo-jak-dużej częstotliwości mi nie zależy, bo gram sporadycznie. Szukałem więc jakiegoś kompromisu cena/jakość, 4500 to już cena zaporowa dla mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@Jacka Niestety wymienione przez Ciebie monitory nadaja sie jedynie do pracy. Oczywiscie gry na nich odpalisz, ale przy obecnym stopniu rozwoju monitorow kupowanie panelu, ktory znosny moglby byc co najwyzej 5 lat temu wydaje mi sie marnowaniem pieniedzy - ile by nie kosztowal. Niestety budzet kompletnie masakruje chec posiadania ultrapanoramy - na ten moment ta proporcja wiaze sie z bardzo duza doplata do budzetu. Laczac ja z panelem IPS mamy finansowa masakre. Pamietaj tez, ze matryca IPS liczy sie chyba jedynie dla grafikow. VA ma z kolei lepsze czernie i zwykle lepszy kontrast. Sam wybralem ultrapanorame VA (AOC Agon Black Edition) i jestem super zadowolony. To jedna z najlepszych opcji za 3,5k. Wczesniej mialem dobrego IPSa, chcialem sprobowac VA i bardziej mi odpowiada. Mowie o zastosowaniach growych, bo na necie nie widze roznicy, a na kompie nie pracuje.

Na twoim miejscu postawilbym na jeden swietny monitor 27-calowy 16:9. To kawal panelu. Niech ma IPS, UWQHD, G-Sync/Free Sync, >120Hz, czas reakcji co najwyzej 5ms i moze nawet HDR. Pelen wypas AD 2020. Wybierz cos z tej listy i oczywiscie poczytaj recenzje:

https://www.morele.net/komputery/monitory-i-akcesoria/monitory-komputerowe-523/,,,,,,,p,0,,,,28249O991076,31361O1087833.1087832,28248O!1820,30331O!3855,28246O27:30/1/

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@Jacka Jeden z najlepszych wyborow w tym segmencie. LG ogolem robi topowe rzeczy i sam mialem poprzedni monitor wlasnie od nich. 

Poswiec jednak chwilke dodatkowy research. Moze w tym roku ukazalo sie cos jeszcze lepszego. Zwykle warto brac najnowsze, bo dostaniesz wiecej za ta sama kase.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...