Skocz do zawartości
chri5.8

Linux Elementary 5.1 na Asus Rog Strix GL703GS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przesiadam się z Win10. Posiadam pytanie odnośnie Linux Elementary 5.1. i jego instalacji na dysku NVMe. jak również o bezpieczeństwo.

Dokladnie chodzi mi o dzielenie na parycje.

1. Czy szyfrowac / , czy nie i czy tym nie zamulę.

2. Czy użyć LVM?

3. Jaki najlepiej system plików postawić na / systemową partycję i jakiej wielkości, by nie zmulić dysku SSD NVMe i by był stabilny i bezpieczny.

4. Czy dodatkowe partycje, jaka ich wielkość i na jakich systemach plków, by nie zaszkodzić i były stabilne i bezpieczne.

 

Dysk przeznaczony na instalację to 256 GB Samsung ssd NVMe (PCIe 4x 8.0 GT/s)

Posiadam jeszcze drugi dysk 1TB SSHD na Serial ATA 6Gb/s AHCI.

 

Laptop Asus Rog Strix GL703GS

 

Intel Core i7-8750H (Coffe Lake-H)

Chipset Intel HM370 (Cannon Lake-H)

Grafika NVIDI GeForce GTX 1070 (GP104M) PCIe 3.0 ×16

RAM 16 GB DDR4 SDRAM

Bios z 07.11.219

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, chri5.8 napisał:

1. Czy szyfrowac / , czy nie i czy tym nie zamulę.

Zamulić nie, ale widzę, że raczej jesteś początkujący (bez urazy) więc nie polecam szyfrowania na tym etapie, jak coś się wysypie nie będziesz miał "wjazdu z boku" przez recovery :)

3 godziny temu, chri5.8 napisał:

. Czy użyć LVM?

Tak, proponuję użyć LVM.

 

3 godziny temu, chri5.8 napisał:

3. Jaki najlepiej system plików postawić na / systemową partycję i jakiej wielkości, by nie zmulić dysku SSD NVMe i by był stabilny i bezpieczny.

elementary stoi na Ubuntu z tego co pamiętam, więc już nie potrzebuje dedykowanej partycji SWAP. Możesz polecieć automatem LVM na EXT4.

 

3 godziny temu, chri5.8 napisał:

4. Czy dodatkowe partycje, jaka ich wielkość i na jakich systemach plków, by nie zaszkodzić i były stabilne i bezpieczne.

Nie potrzebujesz moim zdaniem, wszystko może być jako "/", najwyżej sobie zmienisz rozmiar partycji i podmontujesz jak będzie za mało (chociaż wątpię ;)). Wszystko zrób na EXT4, najmniej problemów będzie.

Moim zdaniem poleć automatem i zainstaluj na tym dysku (tylko nie pomyl!) i nie baw się w jakieś współdzielenie innych. Jak coś to pytaj ;)

Jak chcesz więcej doczytać to:

https://access.redhat.com/documentation/en-us/red_hat_enterprise_linux/8/html/performing_a_standard_rhel_installation/partitioning-reference_installing-rhel

Tylko weź poprawkę, że RedHat to system bardziej "Enterprise", ale podstawowy schemat jest ok, tylko więcej na "/" oraz /home sobie daj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSHD masz pewnie NTFS (Windowsowy). Win10 blokuje dostęp do dysku żeby szybciej się bootował. Poniżej masz poradnik:

http://ubuntuhandbook.org/index.php/2016/01/mount-windows-10-in-ubuntu/

Gdzieś w Windows możesz zmienić to w ustawieniach dysku, ale musisz sobie wygooglać.

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pozapominałem :-( Za długo czasu nie siedziałem na unixie. Czym zrobić wierny obraz Linuxa (łącznie z konfiguracja itp.), by w razie co później przywrócić swoje wypociny do stanu przed ewentualną awarią spowodiwaną moim błędem?

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rsync? W sumie czym tam chcesz, grunt to wiedzieć co backupować.

Spróbuj jeszcze:
https://www.tecmint.com/rear-backup-and-recover-a-linux-system/

To jest domyślnie dla RedHata ale widzę że na debianopodobnych też działa.

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK wybiorę coś do backupu.

Mam jeszcze taki problem:
Coś jak Aura Core by się przydało ;-) ponieważ cały czas świeci mi klawiatura. Nawet jak zamknę pokrywę :-( Kolorów też nie można zmienić. Da się coś z tym zrobić? :-(

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...