Skocz do zawartości
vegeciak

[10.000zł] Zestaw skrzynia + monitor do użytku domowego (multimedia, gry, praca)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Bez zbędnego ględzenia - chciałbym kupić pełen zestaw komputerowy (tzn. skrzynia + monitor, bez akcesoriów) do ok. 10 tysięcy i liczę na Waszą pomoc.Komputer ma mi służyć do normalnego użytku domowego, tzn. przeglądania internetu, grania, czasem pracy (pakiet Office + w przyszłości być może jakaś amatorska obróbka filmów z wakacji). Nie zamierzam oglądać na nim filmów (od tego mam TV, informuję o tym pod kątem wyboru ewentualnego monitora) ani streamować. Sprzęt nie musi wyglądać, ważniejsza jest dla mnie jego kultura pracy. Wstępną konfigurację już zrobiłem, ale żadnego z "puzzli" nie jestem pewien na 100%. No to lecimy:

1. Monitor: LG 27GN750-B (2143 zł)

Tego wyboru jestem chyba najbardziej pewien. Nie gram nałogowo w CSa, nie interesuje mnie minimalny czas reakcji ani ekstremalnie wysokie odświeżanie. Zamiast tego wolałbym np. lepsze kolory czy kąty widzenia. Czerń również nie musi być idealna, bo wieczorami i tak siedzę przy włączonym świetle, a do nocnych/kinowych seansów służy mi TV. Przeglądałem masę przeróżnych testów i chyba we wszystkich ten model był najbardziej zachwalany. Jego jedyną wadą jest podobno słaba czerń, która w moim przypadku raczej nie jest istotna (w jasnym pokoju nawet przy słabym kontraście czerń powinna być czarna). W zasadzie jedyna wątpliwość dotyczy ewentualnych refleksów. Komputer będzie stał w bardzo jasnym pokoju, a ten monitor nie ma w pełni matowej matrycy.

2. Procesor: AMD Ryzen 7 3700X (1459 zł)

Wiem tylko, że musi być AMD. Nie jestem maniakiem grania, komputer ma być "uniwersalny". Z tego powodu jestem w stanie odżałować kilka FPSów w grach i cieszyć się dużo lepszą wydajnością we wszystkim innym. Zastanawiam się tylko nad tym, czy warto dołożyć ok. 200 zł do Ryzena 7 3800x. Model 9 3900x jest niestety poza moim budżetem (kosztuje już 700 zł więcej, a taką kwotę chyba lepiej będzie dołożyć do innych podzespołów).

3. RAM: XXX (ok. 800 zł??)

Tu mam największy problem. Wiem tylko, że (głównie z racji budżetu) powinienem celować w 16 GB, jak najwyższe taktowania i jak najniższe timinigi. Nie wiem natomiast którego producenta wybrać (czy kości o tych samych parametrach od różnych producentów różnią się w zasadzie tylko ceną i wyglądem?), które kości "polubią się" z Ryzenem i które nie będą kolidowały z chłodzeniem. Słyszałem też coś o profilach XMP :(

4. Płyta główna: MSI MPG X570 GAMING PLUS (845 zł)

Znów spory problem. Wiem tylko, że chciałbym chipset x570. Cała reszta (szczegóły typu sekcja zasilania, itp.) jest mi obca. Jedyne na co wiem, że trzeba zwrócić uwagę, to sposób rozwiązania chłodzenia w dolnej części płyty. Pamiętam, jak w którejś z recenzji na YT autor zwracał uwagę na to, że jak wiatraczek od płyty wypada blisko okolic karty graficznej, to powoduje to ogromne problemy z chłodzeniem płyty. Z tego powodu wiatrak osiąga wysokie obroty i w środku robi się bardzo głośno. Wstępnie wybrałem podany model MSI, bo na zdjęciach wiatrak jest zauważalnie niżej niż na płytach np. ASUSa.

5. Karta graficzna: MSI GeForce RTX 2070 SUPER Gaming X Trio 8GB GDDR6 (2819 zł)

Chciałbym cichego RTX 2070 SUPER. 2080 SUPER przekracza mój budżet, a RX 5700 XT mocno się grzeją, są przez to głośne i podobno nie dostaną wsparcia do nowego DX, przez co mam obawę że model ten "zestarzeje się" dość szybko (czyli inaczej niż to do tej pory miało miejsce w przypadku kart od AMD, które po latach "doganiały" produkty Nvidii).

6. Obudowa: be quiet! Pure Base 500 Window White (380 zł)

Strasznie podobają mi się obudowy NZXT. Najchętniej kupiłbym model H710, ale w wersji białej kosztuje ona prawie 700 zł. Z tego powodu waham się między wspomnianym "be quiet" albo białym NZXT H510 za 384 zł. Zauważone przeze mnie plusy NZXT to dużo lepszy wygląd, be quiet ma chyba lepsze/cichsze wentylatory. Póki co wygrał rozsądek, więc postawiłem na be quiet.  

7. Dysk twardy: XXX (ok. 500 zł??)

Dysku HDD nie potrzebuję (mam serwer NAS). Chcę tylko jakiś wystarczająco szybki do zastosowań domowych dysk SSD o pojemności ok. 500 GB. 

8. Chłodzenie procesora: be quiet! Dark Rock 4 (280 zł)

Na topowe chłodzenie AiO mnie nie stać, a wszędzie piszą, że tańsze AiO mają porównywalną wydajność do chłodzenia powietrzem. Stąd padło na Dark Rocka...

9. Zasilacz: XXX (400 zł??)

Nie wiem jaką potrzebuję moc, jakiego wybrać producenta i model :( Chciałbym po prostu markowy model z zapasem mocy, żeby wiatrak nie musiał się kręcić na maksymalnych obrotach i komputer dzięki temu pracował cicho. Za 400 zł chyba można wybrać coś sensownego?

10. System operacyjny: Win 10 Home (530 zł)

Uff... Chyba o niczym nie zapomniałem. Razem wyszło mi 10156 zł. Prosiłbym o ewentualne sugestie co do podzespołów, których jeszcze nie wybrałem oraz czy warto zmienić coś z tego, co sam zaproponowałem. Z góry dzięki! :)

Edit: Prosiłbym również o ewentualne zwrócenie uwagi na kompatybilność poszczególnych podzespołów, tzn. czy zmieszczę dane chłodzenie lub płytę do wybranej obudowy, czy nie będzie problemów z pamięcią, itp. itd.

Edytowane przez vegeciak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytę lepiej podmień na model ASUS TUF GAMING X570-PLUS, ta co wybrałeś słynie z kiepskiej sekcji zasilającej (bardzo się grzeje).
Test tanich płyt X570 - Temperatury sekcji zasilania i nie tylko!

ASUS TUF GAMING X570-PLUS

Procesor R7 3700X jest jak najbardziej ok (gdybyś jakieś renderingi planował to warto dopłacić do R9 3900X, gdybys gdzieś znalazł za 2kPLN, miałbyś zestaw długowieczny), R7 3800X nie opłaca się względem 3700X, chyba, że w promocji go znajdziesz gdzieś i będzie kosztował tyle co 3700X.

Pamięci do 600PLN kupisz, przykładowo takie w xkom:
G.SKILL 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Flare X Black Ryzen
G.SKILL 16GB (2x8GB) 3200MHz CL14 Flare X Black Ryzen
G.SKILL 16GB (2x8GB) 3600MHz CL16 TridentZ RGB Neo

Morele
Pamięć G.Skill DDR4 DIMM 2x8GB 3600MHz CL16 (F4-3600C16D-16GVKC)

Zasilacz przykładowo taki mógłby być:
Seasonic Core GM 650W 80 Plus Gold

BTW patrzyłeś się na proponowane zestawy Pure PC na kwiecień? Warto się posiłkować tym zestawieniem w doborze podzespołów (szkoda się powtarzać na forum jak ktoś to już fajnie opracował).
Jaki komputer kupić? Zestawy komputerowe na kwiecień 2020

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@vegeciak Bude zmien na Pure Base 600. Poza pierdyliardem miejsca na dyski rozni sie posiadaniem kontrolera wentylatorow. Zasuwajace zawsze na 100% wentylatory to bezsens, ktory tez nie przystoi obudowie za 3 stowki. Ma to nawet SPC Regnum za 190 PLN. Dla mnie razem z 500 to jedyne sensowne budki od bq! (i ogolem ich produkty) i zdecydowanie warto doplacic. W Proline stoi za 320, wiec... Wez tez opcje bez szyby, bo bez niej masz na tej scianie mate wygluszajaca. To samo w 500. Bialej 600 chyba nie ma, ale coz.

Cooler zmien na Scythe Ninja 5. To samo co Dark Rock 4, ta sama kasa, o wiele ciszej (nie ma nic cichszego). Przykrywa ramy, wiec nie musisz brac piknych. Jesli wybierzesz plyte ATX i bude mieszczaca coolery na 160mm nie bedzie problemu z montazem. Przy maxymalnej wysokosci coolera dla obudowy 160mm, ramy musza byc nizsze niz 4,4cm. Jak buda miesci zdecydowanie wyzsze coolery, problem z glowy.

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, udam_u napisał:

Płytę lepiej podmień na model ASUS TUF GAMING X570-PLUS, ta co wybrałeś słynie z kiepskiej sekcji zasilającej (bardzo się grzeje).

Dzięki za sugestię. Podlinkowanego Asusa również rozważałem, zniechęciło mnie jedynie "wysokie" umiejscowienie wiatraka blisko karty graficznej. Miałem po prostu obawy, że jak włożę do środka sporego RTX'a, to wiatrak od płyty będzie praktycznie w całości zasłonięty. Nie ograniczam się tylko do tych dwóch modeli. Czy dokładając powiedzmy 300-400 zł znalazłbym coś dużo lepszego niż omawiany MSI i ASUS?

46 minut temu, udam_u napisał:

Procesor R7 3700X jest jak najbardziej ok (gdybyś jakieś renderingi planował to warto dopłacić do R9 3900X, gdybys gdzieś znalazł za 2kPLN, miałbyś zestaw długowieczny)

Dzięki za potwierdzenie wyboru! Wybór R9 3900x wiązałby się z dopłatą 7 stów względem R7 3700x. Musiałbym wtedy zwiększyć budżet, ewentualnie zejść z ceny jeśli chodzi o inne podzespoły (a chyba nie za bardzo jest z czego rezygnować). Najbardziej interesował mnie sens dopłaty 200 zł do R7 3800x. Skoro jednak nie warto dokładać, do postawię raczej na najtańszą opcję z tej trójki.

Jeszcze z ciekawości... Czy gdybym jednak dołożył do R9 3900x, to czy wybrana płyta główna, RAM i chłodzenie dałyby radę? Pytam, bo być może mógłbym nieco nagiąć budżet, a nie chciałbym by się nagle okazało, że dokładając 7 stów do mocniejszego Ryzena nagle muszę dołożyć kolejne 5 do lepszej płyty, 3 do wydajniejszego chłodzenia, itp. itd. i z 700 zł zrobi się np. 1500 zł, bo tyle już niestety nie znajdę :(

46 minut temu, udam_u napisał:

Pamięci do 600PLN kupisz, przykładowo takie w xkom

Dzięki za kolejną sugestię! Rozumiem, że mam celować w 3600Mhz CL 16 lub 3200Mhz CL 14? Mógłbyś jeszcze napisać, jak to wygląda od strony kompatybilności z chłodzeniem procesora? Czy wszystkie podlinkowane kości się zmieszczą? Z tej czwórki wizualnie najbardziej odpowiada mi ostatnia, stonowana wizualnie, opcja.

46 minut temu, udam_u napisał:

Zasilacz przykładowo taki mógłby być:
Seasonic Core GM 650W 80 Plus Gold

Czyli rozumiem, że 650W Gold wystarczy z zapasem i nie ma sensu szukać nic lepszego/mocniejszego? Pytam na wypadek, gdybym chciał przejrzeć ofertę innych producentów.

46 minut temu, udam_u napisał:

patrzyłeś się na proponowane zestawy Pure PC na kwiecień

Patrzyłem, ale niewiele mi to pomogło.

Raz, że sekcja monitorów leży i kwiczy. Dwa, że ceny są mocno nieaktualne (w zestawie za 7200 zł sama karta graficzna podrożała o ponad 400 zł). Trzy, że same modele poszczególnych podzespołów niewiele mi mówią (nie wiem np. czy polecane grafiki głównie od GIGABYTE'a będą miały dobrą kulturę pracy i czy nie lepiej wybrać karty od innego producenta).

27 minut temu, Michał22 napisał:

Dla mnie razem z 500 to jedyne sensowne budki od bq! (i ogolem ich produkty) i zdecydowanie warto doplacic.

Dzięki za odpowiedź. Mógłbyś uściślić jedną kwestię, bo nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem. Wentylatory w Pure Base 500 kręcą się non stop na 100% i nie ma żadnych możliwości ich regulacji? Jeśli tak, to faktycznie wybiorę model 600 (na miejscu na dyski mi nie zależy bo mam NASa, ale tymi wentylatorami mnie przestraszyłeś :P).

27 minut temu, Michał22 napisał:

Cooler zmien na Scythe Ninja 5. To samo co Dark Rock 4, ta sama kasa, o wiele ciszej (nie ma nic cichszego).

Super, dzięki!

Edytowane przez vegeciak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@vegeciak Masz swietna porownywarke na stronie bq! Ba, uwielbiam ta strone, mimo ze nic od nich nie potrzebuje aktualnie kupowac, ale jesli musialoby na cos pasc - byloby to 600. Tak, wentylatory 500 kreca sie caly czas na 100% i nie mozna ich regulowac w biosie. 600ka ma nawet troj-stopniowy przycisk na obudowie i jest to super sprawa. Sprawdzaj, czy budy maja regulacje wentow czy wentylatory PWM. Mam regulacje w Armisie AR7 TG i bardzo to doceniam. Zwlaszcza, ze nie odpowiada mi glosnosc najwyzszego stopnia wentylacji. Nie majac wyciszanej budy, mam pol-pasywna grafike i Ninje na goracym 9700K, a komp poza grami jest nieslyszalny. W grach wrzucam na dwojke i mi odpowiada, bo grafika jest i tak glosniejsza. Ostatni stopien jest juz dosc glosny, a obraca sie tak szybko jak PB500 caly czas.

Pamietaj, ze szyba nie idzie w parze z niskimi temperaturami i cicha praca. Trudno powiedziec, jak duzy jest jej wplyw, ale jest, wiec jesli bardziej zalezy Ci na ciszy niz szybie - odpusc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym budżetem grzechem byłoby nie włożyć 2080 super. Da ci to więcej frajdy i starczy na dłużej.

nawet kosztem procesora np 3600x 

Edytowane przez S!nY
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, vegeciak napisał:

Dzięki za sugestię. Podlinkowanego Asusa również rozważałem, zniechęciło mnie jedynie "wysokie" umiejscowienie wiatraka blisko karty graficznej. Miałem po prostu obawy, że jak włożę do środka sporego RTX'a, to wiatrak od płyty będzie praktycznie w całości zasłonięty. Nie ograniczam się tylko do tych dwóch modeli. Czy dokładając powiedzmy 300-400 zł znalazłbym coś dużo lepszego niż omawiany MSI i ASUS?

W przypadku X570 sky is the limit (najdroższe płyty za 3,5k PLN) ale tak na prawdę nic lepszego niż ten ASUS nie jest ci potrzebne, poniewważ ma on bardzo solidną sekcje zasilania i poradzi on sobie z każdym CPU AM4 (nawet z R9 3950X z OC). Także nie ma sensu przepłacać. Z tym wentylatorkiem i położeniem to słuszna uwaga, producenci mogliby to lepiej przemyśleć ale mimo tego położenia daje rade to chłodzenie chipsetu na Asusie i nie słyszałem aby komukolwiek się coś przegrzewało.

 

45 minut temu, vegeciak napisał:

Dzięki za potwierdzenie wyboru! Wybór R9 3900x wiązałby się z dopłatą 7 stów względem R7 3700x. Musiałbym wtedy zwiększyć budżet, ewentualnie zejść z ceny jeśli chodzi o inne podzespoły (a chyba nie za bardzo jest z czego rezygnować). Najbardziej interesował mnie sens dopłaty 200 zł do R7 3800x. Skoro jednak nie warto dokładać, do postawię raczej na najtańszą opcję z tej trójki.

Jeszcze z ciekawości... Czy gdybym jednak dołożył do R9 3900x, to czy wybrana płyta główna, RAM i chłodzenie dałyby radę? Pytam, bo być może mógłbym nieco nagiąć budżet, a nie chciałbym by się nagle okazało, że dokładając 7 stów do mocniejszego Ryzena nagle muszę dołożyć kolejne 5 do lepszej płyty, 3 do wydajniejszego chłodzenia, itp. itd. i z 700 zł zrobi się np. 1500 zł, bo tyle już niestety nie znajdę :(

Tak jak wyżej ta płyta poradzi sobie z R9 3900X bez problemu, chłodzenie też (na defaultowych ustawieniach poradzi sobie z nim nawet to dołączane z CPU, chociaż będzie mocno hałasowało przy pełnym obciążeniu). Możesz też rozważyć zakup RTX 2080 Super zamiast RTX 2070 Super a CPU w następnej generacji ewentualnie upgrejdować z R7 3700X na R9 4900X lub R9 4950X (o ile będą działały na AM4 i tak się będą nazywały). W grach więcej da Ci mocny GPU a płytę umożliwiającą upgrade CPU będziesz już miał z tym ASUS'em. 

 

46 minut temu, vegeciak napisał:

Dzięki za kolejną sugestię! Rozumiem, że mam celować w 3600Mhz CL 16 lub 3200Mhz CL 14? Mógłbyś jeszcze napisać, jak to wygląda od strony kompatybilności z chłodzeniem procesora? Czy wszystkie podlinkowane kości się zmieszczą? Z tej czwórki wizualnie najbardziej odpowiada mi ostatnia, stonowana wizualnie, opcja.

Optymalne warunki dla Ryzenów 3000 to pamięci właśnie 3600MT/s (ponieważ magistrala procesora pracuje wtedy też z wyższą częstotliwością 1800MHz co ogólnie daje trochę kopa CPU) i tutaj CL16 jest ok, przy czym 3600MT/s to jest lekkie OC bo kontroler domyślnie na 3200MT/s został przewidziany i taka prędkość jest gwarantowana (przy czym większości użytkowników ustawienie na 3600MT/s się udaje bez problemów ale jakieś nikłe prawdopodobieństwo istnieje, że trafisz sztukę CPU co na 3600MT/s nie będzie chciała iść). Odnośnie kompatybilności z coolerem to musiałbyś poczytać do jakiego coolera jakie maksymalne wysokości ram podchodzą (nie robiłem takiego rozpoznania sam i między innymi z tego powodu sobie kupiłem Noctua NH-U12A, która jest dość wydajna a ma 100% kompatybilność ze wszystkimi RAM'ami, niestety cooler ten jest bardzo drogi i wiele osób uzna go wręcz za przepłacony). Ja go sobie jednak bardzo cenię za wydajność i dostęp do slotów RAM - rozbudowałem RAM do 32GB nie zdejmując coolera).

52 minuty temu, vegeciak napisał:

Czyli rozumiem, że 650W Gold wystarczy z zapasem i nie ma sensu szukać nic lepszego/mocniejszego? Pytam na wypadek, gdybym chciał przejrzeć ofertę innych producentów.

650W spokojnie wystarczy aby ten zestaw zasilić z zapasem ale możesz tak jak kolega napisał rozważyć mocniejszą jednostkę (zasilacze często do połowy obciążenia pracują pasywnie no i poza tym ich sprawność jest najwyższa w okolicach 50% obciążenia). Lepszy PSU to jednak też większy wydatek. Ja jak składałem swojego kompa to patrzyłem się tylko na topowe zasilacze, ponieważ wiem, że inne podzespoły wymieniam często a PSU jak kupisz dobre to może być zakup na lata (szczególnie, że teraz 10 lat gwarancji a nawet 12 w niektórych modelach jest oferowane). Rozumiem jednak, że nie każdy tak robi i część osób przy każdym upgrejdzie wymienia też zasilacz, dlatego rozumiem jak są wybierane tańsze jednostki.

57 minut temu, vegeciak napisał:

Patrzyłem, ale niewiele mi to pomogło.

Raz, że sekcja monitorów leży i kwiczy. Dwa, że ceny są mocno nieaktualne (w zestawie za 7200 zł sama karta graficzna podrożała o ponad 400 zł). Trzy, że same modele poszczególnych podzespołów niewiele mi mówią (nie wiem np. czy polecane grafiki głównie od GIGABYTE'a będą miały dobrą kulturę pracy i czy nie lepiej wybrać karty od innego producenta).

Rozumiem, warto pooglądać na YT testy grafik i wtedy będziesz wiedział jak dany model się sprawuje na tle innych (testy gdzie kilka grafik na danym układzie testują są szczególnie pomocne). W tych zestawieniach PurePC nie ma jakichś grubych błędów typu płyta MSI, którą rozważałeś na początku, to ich zaleta ale zawsze można poświęcając czas znaleźć coś lepszego pod swoje preferencje.

Aha i dysk jak chesz tylko jeden to koniecznie SSD NVME i pojemność ~1TB. 500GB to bardzo mało, w pesymistycznym przypadku zainstalujesz system i 2 gry i będzie koniec miejsca (takie czasy, że niektóre tytuły pod 200GB zaczynają podchodzić).

 



 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Setnik Dzięki, pomyślę. W sumie niewielka dopłata a zasilacz chyba dużo lepszy (większa moc + opcja półpasywnego chłodzenia, na gwarancję nie patrze bo przed upływem 5-7 lat i tak raczej wymienię całą budę).

@Michał22 Dzięki za ostrzeżenie, ale bym się wkopał z tą 500'tką :P W takim razie wybór padnie na Pure Base 600, chyba że ktoś inny zaproponuje jeszcze jakąś ciekawą obudowę w podobnych pieniądzach. Zależy mi, jak pisałem, na kulturze pracy i schludnym wyglądzie z zewnątrz. Opcję ze szkłem wybrałem przyszłościowo na zasadzie "może kiedyś coś mi się odmieni, przemebluję pokój i zechcę wyeksponować bebechy". Teraz PC i tak będzie stał pod biurkiem, z lewej strony i w dodatku sąsiadując ze ścianą, także szyba i tak byłaby zasłonięta :P

@S!nY Chciałbym RTX'a 2080 Super, ale jak sam widzisz nie za bardzo jest z czego zrezygnować. Wręcz przeciwnie, tylko dokładam (a to to zasilacza, a to do procka, itd. :P) Z tym budżetem też bym nie przesadzał, sporą jego część "zjada" system Windows i monitor. Z systemu nie mam możliwości zrezygnować (wykluczam piraty), z monitora (jeśli inni potwierdzą że ten zaproponowany przeze mnie jest dobry i ciężko o porównywalną alternatywę) także. Co by nie mówić z monitora korzystamy przecież non stop, więc nie warto na nim oszczędzać.

@udam_u Mam świadomość, że "sky is the limit" (nie tylko z płytami na x570). Po prostu zastanawiałem się, czy przy niewielkiej dopłacie nie znalazłbym czegoś zauważalnie lepszego (głównie jeśli chodzi o umiejscowienie wiatraka). Jeśli nie, to faktycznie wybiorę zaproponowanego Asusa.

Co do konfiguracji procek i grafa. W tej chwili budżet i tak pozwala jedynie na R7 3700x + 2070 Super. Zakładając, że wygospodaruję dodatkowego tysiaka, po tym co napisałeś o płycie głównej Asusa i jej sekcji zasilania, chyba zdecydowałbym się na wybór mocniejszego procka (właśnie R9 3900x). Nałogowym graczem nie jestem, na obecne czasy 2070 Super wystarczy mi aż nadto, a za powiedzmy 2-3 lata chyba łatwiej byłoby mi wymienić grafikę niż procesor.

Dzięki za informację o RAMach. Celuję więc w 16 GB, 3600 Mhz i jak najniższe timingi za rozsądne pieniądze :)

Zasilacz wybiorę chyba ten mocniejszy (skusiła mnie opcja pasywnego chłodzenia przy niewielkim obciążeniu, a że zasilacz ma dużą moc to może nawet przy YT wiatrak pozostanie wyłączony).

Testy grafik właśnie oglądałem i czytałem, stąd padł wybór na MSI. Póki co skłaniałbym się nadal ku tej opcji, chyba że ktoś mnie przekona do wyboru innej marki.

Co do dysku... Jeden planuje tylko na ten moment, bo w tej chwili wolę więcej pieniędzy przeznaczyć na procka. W przyszłości chciałbym dokupić jakiś drugi dysk SSD, choćby nawet na SATA (na którym gry i tak powinny śmigać aż miło). HDD nie chcę, bo większość rzeczy i tak trzymam na NASie, poza tym chce uniknąć hałasu i wibracji. Stąd, z racji budżetu celowałbym w jakiś dysk na M2 o pojemności ok. 500 GB (teraz mam 250 i się mieszczę :P).

 

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za odpowiedzi, plusiki polecą jutro (dzisiaj osiągnąłem limit). Kompa planuję kupić i tak dopiero w przyszłym tygodniu (żeby było co składać podczas weekendu majowego), więc poczekam jeszcze kilka dni na być może kolejne odpowiedzi w tym temacie.

Aha... Bym zapomniał. Jaką polecacie pastę termoprzewodzącą?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to już jest, że jak się zacznie ulepszać to szybko z pokaźnej już sumy 10k robi się 12k itd...  xD 

Płytę zostawiłbym tego ASUSA ale jakbyś chciał za wszelką cenę ten mankament wentylatora chipsetu przysłoniętego wyeliminować to te płytkę polecam (kolejne 100 PLN jednak musiałbyś dorzucić):
Gigabyte X570 AORUS ELITE

To fakt, że grafikę zawsze łatwiej wymienić, ponieważ ich interfejsy nie starzeją się tak szybko jak sockety CPU (chociaż tutaj i tak AMD jest wzorem w porównaniu do Intela). R9 3900X spokojnie na 3 lata powinien wystarczyć z zapasem, szczególnie, że nowe konsole mają mieć 8 rdzeni Zen 2 (z tego powodu nie szedłbym też w nic poniżej R7 3700X, czyli przykładowy R5 3600X, który teraz jest jak najbardziej ok ale za rok może zacząć się szybko starzeć ze względu na soft powstający pod nowe konsole).

Z tym dyskiem faktycznie możesz zrobić rozbudowę w przyszłości i wtedy ten NVME 500GB byłby tylko pod system i programy. Sam też mam tak, że 500GB NVME na Win 10 + aplikacje, 256GB SSD na Linuxa, 2x talerzowe 1TB na ogólne dane oraz niedawno dokupiłem 2TB Samsung QVO SSD (były tanie w grudniu na Allegro za ~600PLN), na którym trzymam gry (z realnej pojemności po sformatowaniu 1,8TB pozostało ~700GB wolnego miejsca).

Pastę polecam Thermal Grizzly Kryonaut (ponoć najlepsza poza ciekłym metalem) lub Noctua NTH1 (niby Grizzly ma 2x lepszy współczynnik przewodności cieplnej ale w testach realnych, które widziałem na YT miały porównywalne wyniki). 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@vegeciak Co do budek polece Ci jeszcze jedna. https://www.x-kom.pl/p/509787-obudowa-do-komputera-phanteks-eclipse-p400a-tempered-glass-drgb-digital-black.html

Na miejscu kogokolwiek nie bralbym niczego innego poza PB600, P400A lub ewentualnie moim Armisem AR7. P400A bedzie troszke glosniejsza (trudno nie byc glosniejszym od PB600), ale lepiej wentylowana. Bierz tylko, jesli chcesz krecic podzespoly. Jesli nie krecisz, lepiej postawic na cisze i nie bawic sie w rozwiazania polowiczne. Taniej bedzie gorzej, drozej sens jest tylko dla entuzjastow overclockingu.

Z kart wybrales najfajniejsza, ale tez najdrosza. Jesli chcesz oszczedzic pare stowek imo jedyna sensowna opcja jest ta (wystarczajaco krecona, cicha, chlodna, ale nie az tak jak MSI):

https://www.morele.net/karta-graficzna-kfa2-geforce-rtx-2070-super-ex-8gb-gddr6-27isl6mdu9ek-6130183/

Sprawdz ceny w innych sklepach i nie pomyl tylko z wersja bez EX w nazwie czy ta z trzema wentylatorami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro piszesz że wykorzystujesz komputer do :

przeglądania internetu, grania, czasem pracy (pakiet Office + w przyszłości być może jakaś amatorska obróbka filmów z wakacji).

Moim zdaniem kupujesz trochę za bardzo na wyrost. Tym bardziej że ceny poszły teraz ostro do góry.

Może warto kupić monitor,system,bebechy z r5 1600af+1660s,2060 a zaoszczędzoną kasę wydać na upgrade w przyszłości po tym wirusie i premierze konsol. płyty na x570 też sporo kosztują teraz.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@udam_u Dzięki! Chyba znalazłeś płytę idealną. Obejrzałem o niej i o Asusie kilka filmów i o ile temperatury Asus ma mimo wszystko nieco niższe, to te nieszczęsne umiejscowienie wentylatora ją u mnie przekreśla. On nawet nie jest częściowo przysłonięty przez grafikę tylko wypada w całości pod nią. Słabo :( Nie wiem, czy kiedyś (np. po dłuższym użytkowaniu) nie zacznie powodować to różnych problemów. Na 100% biorę Gigabyte'a.

@KaszaWspraju Dzięki za linka. Jeśli MSI poprawiło w tej płycie chłodzenie sekcji zasilania, to faktycznie zapowiada się ona interesująco, bo chłodzenie chipsetu MSI ma rewelacyjne (oglądałem porównania różnych płyt i np. w tej wymienionej przeze mnie w pierwszym poście wentylator na chipsecie nie kręci się nawet pod obciążeniem). Nie mogę niestety czekać, oddałem swój komputer i zostałem ze starym, 17-calowym laptopem (tym bardziej, że nie wiadomo kiedy ta nowa karta od MSI pojawi się w sklepach; tydzień-dwa może bym poczekał, dłużej na pewno nie).

@Michał22 Dzięki za kolejną propozycję. Będę miał nad czym myśleć :)

@S!nY Mam świadomość, że ceny poszły w górę i "moja" konfiguracja jeszcze miesiąc temu byłaby tańsza, ale zostałem bez komputera i nie mogę zwlekać z zakupem w nieskończoność. Tym bardziej, że nie wiadomo, kiedy sytuacja wróci do normalności i ceny wrócą do poprzednich poziomów.

Co do zakupu na wyrost... Maniakiem gier nie jestem i nie muszę mieć setek FPSów dla samej tylko satysfakcji że jest ich nieprzyzwoicie dużo, ale mimo wszystko zdarza mi się od czasu do czasu w coś zagrać i chciałbym by gra była wtedy komfortowa. Niestety, ale na komputerze sporo czytam i piszę i przy wybranym przeze mnie rozmiarze monitora rozdzielczość FHD, z uwagi na nieco rozmazane czcionki, jest niewystarczająca. Stąd celuję w 1440p jako niezły kompromis między właśnie FHD, a 4k. Obawiam się, że do 1440p słabsza konfiguracja może nie wystarczyć. W tej chwili RTX 2080 Super może faktycznie byłby nieco na wyrost, ale 2070 Super z perspektywą wymiany za 2-3 lata to chyba niezła opcja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc monitor za tyle hajsu to jednak lepiej zamiast zwykłego IPS wziąć coś z matrycą Nano IPS. Czas reakcji ponoć niewiele gorszy od TN, a pozostają zalety zwykłych IPS, jedynie kontrast jest gorszy.
Jest parę modeli od LG. Jeden z nich to:
LG 27GL850-B

Reszta:

https://www.lg.com/us/search/product-b2c?search="nano+ips"&searchIndex=product-b2c&tabType=product-b2c&oldTerm="nano+ips"&searchWithin=&searchType=tabSearch&type=B2C&synonymWord=&synonymSearch=

Kliknięcie w link o dziwo nie działa. Musisz albo skopiować link i wkleić albo wyszukać "nano ips" razem z cudzysłowami.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nemayu O cholera. Właśnie o ten podany przez Ciebie monitor mi chodziło. Dopiero teraz zorientowałem się, że w pierwszym poście podałem zły model (nazwa różni się tylko jedną literką, nawet wygląd mają identyczny). Ten podany przeze mnie jest tylko FHD i ma wyższe odświeżanie, a w kolejnych postach w tym temacie sam pisałem że nie zależy mi na odświeżaniu i celuję w 1440p, bo przy niższej rozdzielczości czcionki będą mniej wyraźne. Dzięki za zwrócenie uwagi! Zamówiłbym nie to, co chciałem :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odświeżyć temat, bo dalej nie wybrałem kilku podzespołów :(

1. Monitor: LG 27GL850-B.

Tu decyzja raczej pewna.

2. Procesor: AMD Ryzen 7 3700X lub AMD Ryzen 9 3900X

Wyboru dokonam pewnie w chwili składania zamówienia.

3. RAM: XXX??

Dalej nie wiem czym te wszystkie kości się od siebie różnią i który konkretnie model mam wybrać. Dowiedziałem się jedynie, żeby celować w 16GB, 3600 Mhz i CL 16. Chciałbym, by kości łatwo "współpracowały" z Ryzenem, nie kolidowały z chłodzeniem i dało się na nich bezproblemowo ustawić profile XMP (cokolwiek to znaczy).

4. Płyta główna: Gigabyte X570 AORUS ELITE

Chyba jedyna sensowna propozycja na X570 do tysiąca złotych (poza jednym modelem od Asusa, którego nie chcę z uwagi na niefortunne umiejscowienie wiatraka zaraz pod kartą grafiki).

5. Karta graficzna: XXX??

Wstępnie wybrałem MSI GeForce RTX 2070 SUPER Gaming X Trio 8GB GDDR6. Padł jeden komentarz, że spośród wszystkich 2070 SUPER ta karta jest najlepsza, ale jednocześnie najdroższa. Poszukałem więc nieco informacji na necie i znalazłem taką, że ta karta od Gigabyte'a również jest cicha: Gigabyte GeForce RTX 2070 SUPER Windforce 3X OC 8GB GDDR6. To prawda? Jeśli Gigabyte jest tak samo cichy jak MSI (na minimalne różnice w Mhz nie patrzę), to wolałbym chyba Gigabyte'a, a zaoszczędzone w ten sposób 250 zł dołożyłbym do mocniejszego procka. Ewentualnie jaką inną RTX 2070 SUPER proponujecie? I na koniec żeby jeszcze bardziej zamieszać w kotle: jaką ewentualnie 2080 SUPER byście polecili, jeśli chodzi o kulturę pracy?

6. Obudowa: be quiet! Pure Base 600

Tu wybór też raczej dokonany. Ewentualnie wrócę do PB 500 mimo braku kontrolera od wiatraków.

7. Dysk twardy: XXX??

Szukam dysku SSD na złączu M.2 o pojemności ok. 500 GB. Kompletnie nie wiem na co patrzeć i co wybrać. Samsung? ADATA? Crucial? Kingston? Chciałbym, by dysk się przesadnie nie grzał, miał rozsądne parametry (szybkość i wytrzymałość) i nie zwalniał prawie do zera po zapełnieniu go powyżej 50%.

8. Chłodzenie procesora: be quiet! Dark Rock 4 

Jeden z użytkowników zaproponował chłodzenie Scytha Ninja 5, ale jest ona trudno dostępna więc chyba sobie odpuszczę.

9. Zasilacz: Seasonic FOCUS GX-750 80Plus Gold 750W

Tu również wybór raczej dokonany. "Przyjemna" moc, znany producent, chyba nie ma sensu szukać czegoś innego.

10. System operacyjny: XXX??

Tu w zasadzie pytanie o różne wersje. Czy jak kupię Windowsa 10 Home Premium w wersji cyfrowej np. na morele.net, to to bez problemów później zainstaluję? To trzeba wcześniej (na starym kompie) w jakiś sposób samemu pobrać, zgrać na pendrive'a i dopiero z niego zainstalować na nowym komputerze? Czy jak to działa?

Edytowane przez vegeciak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@vegeciak 3. RAM Profile XMP to fabryczne profile podkrecenia (OC) pamieci, ktore mozesz uruchomic jednym kliknieciem w biosie. Pewnie bedzie to nawet na pierwszej stronie. Obslugiwane profile XMP twoja plyta ma w specyfikacji:

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/X570-AORUS-ELITE-rev-10#sp

Dla Ryzenow 3000 najszybsza opcja XMP/OC sa: 4000, a najwolniejszym XMP 3300. Najlepiej bedzie pracowac zestaw dwoch kosci. Chcesz jak najwyzszy MHz i jak najnizszy CL rownoczesnie. Nie wiem, ile chcesz na to przeznaczyc, wiec wybierz sobie cos z tej listy:

https://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/pamieci-ram-38/,,,,,,,p,0,,,,7965O980523,7971O454598,21239O665142,7973O3300:4000/1/

5. Najcichsza 2070S jest na pewno opcja tej karty MSI z dwoma wentylatorami. Nie wiem, jak z ta trzema, ale byc moze tak samo.

Jedyna cicha i chlodna, nieznacznie slabsza pod tym wzgledem alternatywa: https://www.x-kom.pl/p/520368-karta-graficzna-nvidia-kfa2-geforce-rtx-2070-super-ex-1-click-oc-8gb-gddr6.html (nie pomyl z bez EX w nazwie)

7. https://www.morele.net/dysk-ssd-pny-technologies-cs3030-500-gb-m-2-2280-pci-e-x4-gen3-nvme-m280cs3030-500-rb-5933216/

8. Jesli masz brac Dark Rock 4, wez Thermalright Macho Rev. C. To samo za 220 PLN. Ninja jest jak najbardziej dostepny w paru adresach. Jesli obawiasz sie samodzielnego montazu coolera, wiedz ze za dwa lata czeka Cie wymiana pasty termoprzewodzacej na procesorze i bedziesz musial odkrecic te dwie srubki.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Michał22 napisał:

Dla Ryzenow 3000 najszybsza opcja XMP/OC sa: 4000, a najwolniejszym XMP 3300.

niby tak a jednak nie

żeby mieć najlepszą wydajność to trzeba mieć ram taktowany 1:1  z Infinity Fabric [normalnie wychodzi 3733 chyba że podciągniesz IF co może pozwoli na 3866 dla ramu]

warto sprawdzić jakie pamięci płyta wspiera - lista na stronie producenta przeważnie jest

 

ssdeka zobacz pny 3030

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22 @Ajbak Dzięki za odpowiedzi! Czy te pamięci RAM będą dobre? Czy za podobne pieniądze znajdę coś ciekawszego? Nie zależy mi na LEDach. Wybrałem ten model, bo identyczne kości tylko z białym paskiem w miejscu LEDów były o dziwo droższe.

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-tridentz-rgb-ddr4-2x8gb-4000mhz-cl18-f4-4000c18d-16gtzrb-6477286/

Na stronie producenta płyty pod tym linkiem jest lista wspieranych pamięci:

https://download.gigabyte.com/FileList/Memory/mb_memory_x570-aorus-elite_matisse_191231_v2.pdf

Spośród prędkości 4000 Mhz z góry listy, najniższe timingi poza niedostępnymi chyba w Polsce modelami firmy Team mają właśnie G. SKILLe. Podawane timingi we wspieranych modelach wynoszą 18-19-19-39. Wg. listy ze strony Gigabyte'a, kości G.SKILLa muszą mieć oznaczenie F4-4000C18D-16GTZ. Te z "mojego" linka mają oznaczenie F4-4000C18D-16GTZRB. Czy robi to różnicę? No i wreszcie, czy te kości nie będą kolidowały z powietrznym chłodzeniem procesora?

SSDeka chyba wybrałem. Skoro obaj polecacie ten sam model PNY 3030, to raczej nie ma sensu szukać dalej. Cenę też ma bardzo przyjemną. Czy dobrze widzę, że płyta główna ma dwa złącza M.2, więc kiedyś mógłbym tego SSDka wpiąć w drugie złącze, a w pierwsze wsadzić coś szybszego/pojemniejszego?

Została karta... Skoro MSI jest najcichsze, to zakładając zakup 2070 SUPER zostanę przy pierwszym wyborze i nie będę kombinował z Gigabyte'em ani innymi markami. Została kwestia rozważenia ewentualnej dopłaty do 2080 SUPER. Jaki model byłby godny polecenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...