Skocz do zawartości
lukasamd

Platforma na Ryzenie do webdevu (najlepiej bez dGPU)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
sprawa wygląda tak, że pracuję na firmowym MBP 15 2018 i pod pewnymi względami mam go dosyć - przede wszystkim praca na zewnętrznych wyświetlaczach to dramat i albo ma się 4K skalowane do FHD, albo 5K do 1440p, albo natywne co wygląda źle (niska ostrość) gdy człowiek przyzwyczai się już do HiDPI.


Od dawna planowałem budowę PC i trudno mi było pewne sprawy pogodzić, bo nie chcę Intela (za drogo, za gorąco, zmiana podstawek itd), nie potrzebuję też żadnego sprzetu do grania, więc dopłacanie do dGPU mi się nie widzi. Tymczasem na rynku są tylko APU bazujące na Zen+...

Tak więc pomysł na jaki wpadłem:
Złożyć teraz PC na Ryzenie 3 3200G + 16 GB RAM (single) + szybki dysk NVME.
Używać tego jako komputera podstawowe gdzie odpalę sobie system, IDE (phpStorm) + przeglądarkę + wszelkie GUI. Komp podpięty pod monitor 24/27" 4K przeskalowany do 1440p (2560x1440).
Obok mieć ciągle firmowego MBP na którym odpalę całe env czyli dockera, npm, node itd - słowem, tam będą wszelkie serwery w tle.
Oba sprzęty wpięte do tego samego gigabitowego LAN, MBP by udostępniał swoje zasoby / usługi.

Jesienią natomiast zmieniłbym 3200G na nowe APU bazujące na Zen2 + dokupił RAM, wtedy mógłbym całość przenieść już na tę maszynę.
Nie musiałbym teraz wydawać za wiele, nie musiałbym kupować dGPU itd. Mam też nadzieję, że pojawią się wtedy jakieś APU mające np. 6c/12t, choć póki co przecieków na ten temat brakuje.

Pytanie, czy taki 3200G to dobry wybór do takich zastosowań tj. czy 4c/4t wystarczy do systemu + IDE + nieco softu obok, ale zarazem bez mielenia czymś w tle.
Serwery / appka jest stosunkowo ciężka, więc to ma znaczenie i wrzucenie jej osobno na MBP pozwoliłoby nieźle odciążyć sprzęt. Do tego na stacjonarce docker/WSL byłyby zbędne.

Mógłbym dorzucić nieco do 3400G, ale czy praktycznie 2x więcej za dodatkowe 4 wątki ma sens? Do tego z tego co widze, z ich dostępnością jest słabo. 

 

To już cena 3600 - i ten kusił, ale naprawdę nie potrzebuję żadnego dGPU, to komputer do pracy.

Ew Intel, no ale to już utknięcie w 8400/8500/9400/9500 i męczenie się z nim z koniecznością zmiany mobo po jakimś czasie, co mi się nie do końca widzi. 

Edytowane przez lukasamd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@marecki1 tak, ale to wynika z tego, że oba systemy (Windows i MacOS) inaczej do tematu skalowania podchodzą.

Na MacOS masz godne uwagi rezulaty jak skalujesz 200% tj. 4K -> FHD, 5K -> 1440p, wtedy jest bajka. Jeśli używasz skalowania innego niż 2x, to renderuje w wyższej rozdizelczości i robi downsampling. Np. masz monitor 4K, ustawiasz aby było skalowane do 2560x1440 - MacOS cały obraz wyrenderuje i tak w 5K -> 1440p i dopasuje do Twojego monitora. Da to co prawda poziom skalowania 200%, ale powoduje rozmycie obrazu. Zaleta rozwiazań maka: działa na całym systemie, trzeba naprawdę skopać appkę aby coś było w niej nie tak.

 

Na Windows możesz sobie ręcznie bodajże co 1% ustawić skalowanie, a domyślnie są poziomy np. 100/125/150/175/200/225% itd. Dla przykładu 4K na 150% to tak naprawdę 1440p (3840 / 1.5 = 2560). Nie ma tu żadnego downsamplingu, możesz używać wielu róznych rozdzielczości bez rozmycia itd, nie ma też takiego obciążania GPU. Wady: wiele appek domyślnie renderuje się do bani, bo nie były przewidzane na skalowanie, niemniej od W10 można to konfigurować i daje dobre rezultaty. 

Tak więc w skrócie: jak masz Windows - możesz na każdym monitorze dopasować i nie będzie rozmywać, co najwyżej appki niektóre będa do bani.

Na MacOS jedyny słuszny wybór to skalowanie 200% (4K -> FHD / 5K -> 1440p), a to oznacza, że albo masz wszystkie wielkie (27", 4K -> FHD to ogromne elementy), albo musisz nieco zabulić za monitor (nie ma zbyt wielu 5K).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

1 Napisz krótko co ma ten MBP 15 2018 - cpu, ram, dysk.

2. Co oprócz tego obrazu Tobie przeszkadza, jaki element nie daje rady.

3. To może wtedy ktoś coś podpowie, do wyświetlenia obrazu nie potrzeba ryzena, intel wystarczy.

4. Do nowego komputera podłączysz ten monitor 4K, ustawisz rodzielczość 4K i obraz będzie ładny - nie wiem po co Ty chcesz te rozdzielczości skalować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AD1. i7-8750H (6c/12t), 16 GB RAM, dysk 256 GB NVMe 

AD2. Obraz, nieco wydajność związana ze skalowaniem - ale głównie brak miejsca roboczego, bo to upierdliwe.

AD3. Tak, jasne... tylko czy jest sens pakować się w np. intela 8/9gen wiedząc, że to martwe generacje tj. w razie zmiany muszę zmieniać cała podstawkę? No chyba że zakup gotowego kompa od Della/HP/Lenovo, to nie jest głupi pomysł bo zakup i tak będe realizował na firmę.

AD4. Chodzi o HiDPI. Na Maku mam 2880×1800 px na 15,4" - to nie tak, że obraz jest mikroskopijny i nic nie widać, tylko używa się skalowanie i realnie jest np. 1440x900 lub 1920x1200 px z DUŻO ostrzejszym obrazem (jak w telefonach, spora rozdzielczość na tej samej powierzchni - renderowanie obrazu z użyciem wielu pikseli). Na tyle się do tego przyzwyczaiłem, że teraz natywne np. FHD na takim 24" wygląda jak porażka. Zresztą na takim 24-25" to nawet WQHD to porażka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad4. Te aplikacje, na komputerze z windowsem (z takim czy innym skalowaniem obrazu), na podłączonym monitorze 4K, wyglądają ładnie i ostro? (marudzę żeby się upewnić czy przypadkiem nie mylisz niskiego DPI zewnętrznego moniotra z "artefaktami skalowania")

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie biorę pod uwagę jeszcze coś - kupno gotowego komputera biurowego SFF np. Della/HP/Lenovo z prockami typu:

i5 9400/9500, i7 8700/9700 

Bo z tego co widzę, to całkiem ciekawa opcja: wszystko wbudowane, jest iGPU, jest TPM, jest długa i konkretna gwara (nawet on site). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamieszam jeszcze bardziej. Nie znam się na makbookach, ale może po prostu dołóż sobie większy dysk do tego laptopa (bo pisałeś że mało) i zainstaluj na nim windowsa??? Nie będzie problemów ze skalowaniem. Nie mam pojęcia czy to jest wykonalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się dorzucić dysku, nie da się w nim niczego zmienić ;) 

A czy dysku mi mało.. nigdzie nie pisałem niczego takiego. 

Windowsa da się wrzucić, ale to nie jest takie hop-siup, leci wtedy ciągle na karcie Radeona itd.

 

Sam też zamieszam: biorę pod uwagę znaczne podwyższenie budżetu, cały komp za powiedzmy 5000 zł bez monitora, więc otwiera się droga do Ryzena 3600 + jakiejkolwiek grafy byleby była.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ekranu nie dysku mało ... :-) sorry

Skoro aktualny sprzęt Tobie wystarcza to kup podobny i tyle. Jak to ma być na firmę, dowiedz się czy możesz w ogóle kupować na części, czy gotowy komputer od razu musi być? SFF jest fajnym pomysłem. Jeszcze jedno - ten zewnętrzy monitor to sztuk jeden? Bo więcej przy 4K to może być problem przy zintegrowanym gpu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, lukasamd napisał:

Jak najbardziej mogę na części (to moja własna DG).

Jeśli chodzi o monitor to z tego co się orientuję, integry np. intela pociągną nawet 3x 4K

Owszem dla DP 60Hz dla HDMI 24Hz 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Setnik dzięki za info. Większość płyt (nie licząc gotowych kompów) ma po 1 DP i do teog obok HDMI, więc gdybym chciał wrzucić kiedyś drugi monitor to już słabiej to wypada. 

 

A jak byście oceniali wariant z nawet 3700X + np. 1050Ti / Quadro (byleby zapewnić wyjście)?

Przy czymś takim nie biorę już pod uwagę tego co wypuszczą za rok, po prostu używam i tyle, mocy wystarczy aby od razu mieć wszystko na tym jednym sprzęcie. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...