Skocz do zawartości
system64

2 dyski i 2 systemy operacyjne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu. Postaram się opisać o co chodzi w możliwie krótki i zrozumiały sposób.

Tak jak w temacie mam 2 systemy operacyjne, oba win10, na dwóch różnych dyskach. Jeden zainstalowany na NVMe służy do rozrywki i ma dostęp do internetu, na drugim 2,5' SSD służącym do pracy dostęp do internetu jest odcięty (wyłączona karta sieciowa w systemie). Na tą chwilę gdy korzystam z systemu do rozrywki drugi dysk (ten do pracy) jest fizycznie odłączany tak aby dane na nim zawarte nie były wysyłane w świat Microsoftu. Jest to dość uciążliwe gdyż za każdym razem gdy muszę przełączyć się między systemami niezbędne jest fizyczne podłączanie/odłączanie dysku 2.5'SSD.

I tutaj moje pytanie: czy istnieje sposób aby dysk 2,5'SSD był cały czas fizycznie podłączony i aby gdy korzystam z systemu do rozrywki (z internetem) nie był w tym systemie widoczny tak aby Microsoft nie pobierał z niego danych?

Zastanawiałem się tu nad kilkoma rozwiązaniami:

1. Wyłączenie dysku 2,5' w menedżerze urządzeń systemu który ma dostęp do internetu. Nie jestem jednak pewien czy to uniemożliwi niepożądane pobieranie danych przez MS i czy nie będzie to też potem powodowało problemów z bootowaniem z dysku 2,5'SSD.

2. Dokupienie jakiegoś adaptera, karty rozszerzeń czy kontrolera który wepnę do gniazda PCI na płycie głównej i podłączę do niego dysk z systemem bez internetu a potem w systemie z internetem wyłączę to urządzenie tak aby dysk nie był widoczny. Tutaj dodam że szukałem już takiego urządzenia ale szczerze mówiąc nie wiem do końca co to miałoby być.

Najbardziej zależy mi na tym żeby ciągle nie podłączać i odłączać dysku służącego do pracy i aby jednocześnie nie był on widoczny dla systemu operacyjnego który ma dostęp do internetu.

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc. Jeśli niezbędnym i sensownym będzie dodanie do systemu jakiejś karty rozszerzeń która nie obsługuje złącza SATA to inne dyski (M.2 SATA, NVMe) też posiadam więc postawienie na nowo systemu do pracy nie będzie problemem.

(moja płyta główna to Gigabyte X570 Aorus Master )

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa pomysły

1.Wyłączaj sobie dyski w biosie jesli jest taka opcja .

2.Zakup dysku na usb i na nim postawienie systemu do pracy. lub takiej obudowy na tego sdd https://www.x-kom.pl/p/436649-obudowa-dysku-adata-obudowa-do-dysku-25-ed600-usb-31-czarny.html

Edytowane przez S!nY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...