Jump to content
system64

2 dyski i 2 systemy operacyjne

Recommended Posts

Witam serdecznie.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu. Postaram się opisać o co chodzi w możliwie krótki i zrozumiały sposób.

Tak jak w temacie mam 2 systemy operacyjne, oba win10, na dwóch różnych dyskach. Jeden zainstalowany na NVMe służy do rozrywki i ma dostęp do internetu, na drugim 2,5' SSD służącym do pracy dostęp do internetu jest odcięty (wyłączona karta sieciowa w systemie). Na tą chwilę gdy korzystam z systemu do rozrywki drugi dysk (ten do pracy) jest fizycznie odłączany tak aby dane na nim zawarte nie były wysyłane w świat Microsoftu. Jest to dość uciążliwe gdyż za każdym razem gdy muszę przełączyć się między systemami niezbędne jest fizyczne podłączanie/odłączanie dysku 2.5'SSD.

I tutaj moje pytanie: czy istnieje sposób aby dysk 2,5'SSD był cały czas fizycznie podłączony i aby gdy korzystam z systemu do rozrywki (z internetem) nie był w tym systemie widoczny tak aby Microsoft nie pobierał z niego danych?

Zastanawiałem się tu nad kilkoma rozwiązaniami:

1. Wyłączenie dysku 2,5' w menedżerze urządzeń systemu który ma dostęp do internetu. Nie jestem jednak pewien czy to uniemożliwi niepożądane pobieranie danych przez MS i czy nie będzie to też potem powodowało problemów z bootowaniem z dysku 2,5'SSD.

2. Dokupienie jakiegoś adaptera, karty rozszerzeń czy kontrolera który wepnę do gniazda PCI na płycie głównej i podłączę do niego dysk z systemem bez internetu a potem w systemie z internetem wyłączę to urządzenie tak aby dysk nie był widoczny. Tutaj dodam że szukałem już takiego urządzenia ale szczerze mówiąc nie wiem do końca co to miałoby być.

Najbardziej zależy mi na tym żeby ciągle nie podłączać i odłączać dysku służącego do pracy i aby jednocześnie nie był on widoczny dla systemu operacyjnego który ma dostęp do internetu.

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc. Jeśli niezbędnym i sensownym będzie dodanie do systemu jakiejś karty rozszerzeń która nie obsługuje złącza SATA to inne dyski (M.2 SATA, NVMe) też posiadam więc postawienie na nowo systemu do pracy nie będzie problemem.

(moja płyta główna to Gigabyte X570 Aorus Master )

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam dwa pomysły

1.Wyłączaj sobie dyski w biosie jesli jest taka opcja .

2.Zakup dysku na usb i na nim postawienie systemu do pracy. lub takiej obudowy na tego sdd https://www.x-kom.pl/p/436649-obudowa-dysku-adata-obudowa-do-dysku-25-ed600-usb-31-czarny.html

Edited by S!nY

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...


Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.