Skocz do zawartości
memko

[3000zł] Ocena zestawu bez GPU, czy warto zmieniać ?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Aktualnie od dłuższego czasu działam na poniższym sprzęcie,:

Zasilacz Corsair VS Series 450W
GIGABYTE B250M-D3H
Intel Core i7-6700 (non K !) + chłodzenie be quiet! Shadow Rock LP (BK002)
SSD1 - CT250MX500SSD1 256GB
SSD2 - ADATA SU800 128GB
HDD - TOSHIBA HDWD110 1GB
NVIDIA Gigabyte Windforce GeForce GTX 1060 6GB
2x GoodRam IRDM DDR4, 8GB, 2400MHz, CL15
1x GoodRam IRDM DDR4, 16GB, 2400MHz, CL15
Obudowa ZM-T5 mATX

Sprzętu używam głównie do pracy, amatorsko bawię się premiere i pogrywam w MMORPG (GuildWars2 głównie, 1440p). Mam lekką finansową możliwość zmiany sprzętu, więc myślałem by zmienić platformę na AMD zostawiając część starszego sprzętu, na jakiś czas.

Chciałbym zmienić na zestaw jak w załączniku (https://www.x-kom.pl/lista/d7p5jqsdg), sugerując się wieloma postami z forum, zostawiając ze starego kompa GPU (na jakiś rok jeszcze) oraz dyski.
Tutaj następujące pytania:
- Czy warto rezygnować z tego co mam na rzecz takiego zestawu ? W sensie, czy wydajność po zmianie CPU+MOBO/RAM będzie faktycznie zauważalna czy to w grach i w codziennym użytkowaniu ? Chciałbym też pobawić się w jakieś niewielkie OC, po głębszym zaznajomieniu się z tematem, stąd może niektóre elementy zestawu są "na wyrost".
- Jeżeli warto, czy 32GB pamięci to dobry pomysł ? Podczas pracy czy grania lubię mieć zawsze przeglądarkę non stop włączoną, gdzie mam zawsze mnóstwo zakładek, czasami coś renderuje w tle etc. Czy różnica jest/będzie zauważalna i warto dopłacać ? Lub czy jest sens kupowania na razie 2x8GB a później rozbudowa o kolejne 2x8GB ? Czy będzie to miało negatywny wpływ na wydajność całej platformy.
- Czy coś byście doradzili/zmienili lub nawet odradzili ? Najwięcej problemów sprawił mi wybór pamięci, nie wiem gdzie szybko sprawdzić producenta kości (Samsung, Micron, Hynix) i czy dane moduły są/będą kompatybilne z płytą, pozwolą na jakiś OC etc. Lista kompatybilności na stronie producenta płyty często nie wyświetla danej pamięci po wpisaniu kodu producenta. 

Serdecznie dziękuję za wszelkie porady,
Pozdrawiam

 

 

Edytowane przez memko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, memko napisał:

Sprzętu używam głównie do pracy,

tzn co to konkretnie [siedzisz na procku czy może na grafie]

ogólnie to jak zmieniać to na coś 16 wątkowego żeby poczuć wyraźną różnicę  [chyba przez jakiś czas przedziadowałbym na ramie jaki masz ale brał 3700x i dysk min 500GB nvme]

i poczekałbym na lga 1200 żeby zobaczyć porównanie do amd

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz aż tyle ramu? Myślę, że spokojnie 16 GB Ci wystarczy, zawsze w przyszłości możesz rozbudować.

Moja modernizacja https://www.x-kom.pl/lista/mvqhmzuv8

  • SilentiumPC Fortis 3 140mm
  • SilentiumPC Supremo M2 550W 80 Plus Gold
  • AMD Ryzen 7 3700X
  • MSI B450-A PRO MAX
  • GOODRAM 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 IRDM PRO
  • SilentiumPC Regnum RG6V TG Pure Black
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ajbak napisał:

tzn co to konkretnie [siedzisz na procku czy może na grafie]

ogólnie to jak zmieniać to na coś 16 wątkowego żeby poczuć wyraźną różnicę  [chyba przez jakiś czas przedziadowałbym na ramie jaki masz ale brał 3700x i dysk min 500GB nvme]

i poczekałbym na lga 1200 żeby zobaczyć porównanie do amd

Zdecydowanie więcej pracuję i obciążam procesor niż grafikę.
O NVME myślałem, ale póki co zostanę przy SDD by obniżyć koszty "zmiany". Chyba aż tak diametralnej różnicy nie odczuję.

 

Godzinę temu, Stever napisał:

Potrzebujesz aż tyle ramu? Myślę, że spokojnie 16 GB Ci wystarczy, zawsze w przyszłości możesz rozbudować.

Przy rozbudowie np. dorzuceniu kolejnych 2 kości, działają one w trybie quad-channel (nie wiem czy AM4 to obsługuje), czy nadal lepiej zostać w układzie kości dwuslotowych (dual channel).

A rozwiązania 3700x nie brałem nawet pod uwagę, a wygląda faktycznie dużo rozsądniej.

dzięki !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...