Skocz do zawartości
ToXaRz

Chłodzenie do 3600 a docelowo 3900/3950

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka! Kupiłem jakiś czas temu zestaw marzeń bez rujnowania kieszeni :P 
Procesor Ryzen 3600
Płyta Mortar Max B450
Ram GSkill RipJaw 3200 CL16
GeForce 1070 Gtx 8Gb FE
Silentium 600W
Obudowa Obudowa SilentiumPC Armis AR6Q Evo TG ARGB ze szklanym oknem (SPC256)
Obecnie mój procesor bez boosta osiąga 74*C w Cinebenchu R20
Gdy włączę tryb performance z boostem to po sekundzie testu temperatura osiąga 104 nawet 105, raz mi się wyłączył. Nie włączam już tego i wyłączyłem boosta w obawie przed zepsuciem procesora. 

94143680_969568270126569_396538624603271
Zmieniałem pastę na Arctic MX 2 nie pomogło za wiele. Myślałem nad montażem Scythe Mugena z Quada 6600 bo to jednak potężny radiator był jednak nie ma płyt montażowych, chyba nie warto w nowym kompie robić dziadowanie z dorabianiem płyty montażowej na śrubki :P? Zatem jaki dobry radiator który poradzi sobie z tym procesorem oraz z 3900/3950 jak się uda je kupić używane za parę lat albo inne wielordzeniówki z seri 4xxx :)? 
Myśle póki co nad Grandis 2lub Fortisem 3 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będziesz chciał kręcić jakoś mocno procka? Bo jeśli nie, to bierz fortisa https://www.x-kom.pl/p/259244-chlodzenie-procesora-silentiumpc-fortis-3-140mm.html, ewentualnie na przyszłość jeśli będziesz chciał montować 4 gen i kręcić możesz wziąć grandisa, ale widzę, że aktualnie jest niedostępny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym:D no i by dał radę przy gorętszej bestii jak 3900/3950 jak się uda je zdobyć w fajnej cenie :D
Grandis mi się podoba a jest sens dopłacać do Mugena 5 ? Noctua była by najlepsza ale 450 za chłodzenie powietrzem to rozbój w biały dzień :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@ToXaRz Thermalright Macho Rev. C. Cichsze i bardziej wydajne od Mugena za ta sama kase. Ninja 5 jesli chcesz rownie wydajny, a najcichszy cooler wentylatorowy na rynku. Nie ma bardziej wydajnych coolerow, ktore zmieszcza Ci sie do tej budy. Troszke siedze w temacie coolerow, wiec mozesz byc pewny, ze nie ma lepszych opcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

Ryzenow 3000 faktycznie nie ma sensu krecic. Fortis w zupelnosci wystarczy, ale pozostaje kwestia, ile kolega jest w stanie doplacic za zdecydowanie lepsza kulture pracy. Umowmy sie, cooler za 150 PLN to dalej budzetowy cooler z serii: dobrze chlodzi, ale glosno. Jednak zaden cooler SPC nie jest wart polecenia, a tym bardziej kupna. Cos cichszego, a bardziej wydajnego od Fortisa za 2/3 ceny:

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-deepcool-gammaxx-400-dp-mch4-gmx400-991037/ plusem/minusem jest podswietlany na niebiesko wentylator, ale patrzac na bude chyba jestes z RGBT ;)

 

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może moje doświadczenie z obecnego setupu się przyda :P. Zastanawiałem się nad Fortisem/Grandisem, wziąłem Macho rev. B z outletu x-komu jakieś 3 miesiące temu i smarowane było kryonautem.

R5 2600 stock - nie przekroczył  mi nigdy 65~ stopni w stresie, idle zależnie w gruncie rzeczy od tego jak ciepło było w mieszkaniu, ale potrafił nawet zejść poniżej 30 stopni

R5 2600@4-4.1ghz - max w stresie 75 stopni, idle podskoczył do okolic 40-50

R5 3600 stock - generalnie jest cieplejszy, rzadko widzę w idle coś poniżej 40 stopni, w stresie z reguły okolice 70 (ale w sumie nie zwracałem jakiejś szczególnej uwagi na tempy w stresie po zmianie procesora, jeżeli by ktoś chciał to mogę sprawdzić)

Buda: Meshify C

Wentylatory:

top 1 x 140 mm exhaust

front 2 x 140 mm intake

back 1  x 120 mm exhaust 

(wszystko na FD GP-14/12)

 

Największą zaletą Macho jest chyba mimo wszystko błoga cisza mimo budy z siatki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@Rearus Bo Thermalright to ogolem najlepsza marka na rynku coolerow ;) Zadna Noctua czy nie daj Boze be quiet!. Coolery od Thermalright mozna brac w ciemno - zawsze bedzie jednoczesnie ciszej i wydajniej od wszystkiego innego w tej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No biorąc pod uwagę, że za Macho zapłaciłem chyba 170 PLN, GP-14 kupiłem jakoś po taniości to muszę powiedzieć, że jestem więcej niż zadowolony. Jest wystarczająco cicho i chłodno jak na moje wymagania, a wszystko całkiem niewielkim kosztem :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam 3-gen słabo się kreci to fakt ale automatyczne ustawienia napięcia na cpu to killer dla nich mam osobiście 3700x z napięciem 1,2 i taktowaniem 3.75 mhz w testach syntetycznych pokonuje ten sam procesor w automacie według mnie lepiej ustawić go w trybie ręcznym temp. niższe i wydajność lepsza 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi :D Nie spodziewałem się tak dużego zainteresowania! 
@topdog Kręci się kręci jak odrzutowiec :D Poza boxowym na procku z pastą MX2 mam 1 x 120 u góry na wywiewie i 1x 120 na wywiewie za procesorem z tyłu obudowy. PBO było włączone, wyłącze i przetestuje :)
@Michał22 RGBT troche dla jaj wziąłem xD mówię klawiatura i myszka świecą się jak psu jaja to buda też niech się świeci, przez większość czasu wyłaczone podświetlenie - jedynie płyta glówna świeci na czerwono bo procesor za ciepły ;P Rzadko kiedy świeci na niebiesko  czyli poniżej 50*C Czasem jednak mnie najdzie i wszystko miga jak na dyskotece :D Fajny bajer :D 
W takim razie będę polował na Macho :D myslicie czy da radę z 3900/3950 nie podkręconym w cinebenchu albo innym obciążeniu :)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@ToXaRz Niestety dac rade musi, bo nie ma niczego mocniejszego. Mysle, ze z niekreconym da rade bez zadnego problemu i wrecz przy bardzo sympatycznej kulturze pracy. Na dobra sprawe roznica pomiedzy Macho, a takimi bydlakami jak NH-D15 czy Assassin III wyjdzie dopiero po podbiciu napiecia i podkreceniu procka. To cholernie mocny cooler, po prostu jest pare mocniejszych.

Szkoda, ze juz chyba nieosiagalny jest Thermalright Le Grand Macho. Bo to bylby najmocniejszy cooler do twojej budy - nieznacznie mocniejszy i cichszy od D15, a mniejszy i za 300 PLN.

EDIT: Dorzuc oczywiscie gramca Grizzly Kryonaut, by w pelni wykorzystac potencjal coolera. Starczy Ci na 2 aplikacje.

 

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za pomoc, udało się wyrwać Scythe Mugen rev B za 115 zł na olxie  :D 
Przy trybie maksymalna wydajność, oc automatyncznym do 4200 słowem bez kombinowania ale dogrzewąc go osiągam 72*Ca przez moment 76 w cinebenchu podzcas normalnego użytkowania koło 50-60 przy obciążeniu gierkami. 
System Idle 37-45 *C 
Odpisuje bo może jakiemuś wędrowcowi z google się to przyda :D
 

chlodny jak lodowka.png

Edytowane przez ToXaRz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...