Skocz do zawartości
vegeciak

Ciche chłodzenie powietrzne do Ryzena 7, niekolidujące z wysokimi pamięciami RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

Tak jak w temacie, szukam cichego chłodzenia powietrznego, które nie będzie kolidowało z wysokimi pamięciami RAM. Procesora na 99% nie zamierzam kręcić, więc wydajność chłodzenia schodzi raczej na drugi plan.

Pozostałe podzespoły, jakie zamierzam kupić, a które mają chyba znaczenie przy odpowiednim wyborze chłodzenia, to:

- płyta główna Gigabyte X570 AORUS ELITE (nie wiem, czy we wszystkich płytach z chipsetem x570 odległość między slotem na procesor a pamięciami RAM jest taka sama)

- procesor Ryzen 7 3700X lub Ryzen 9 3900X

- pamięć RAM G.Skill Trident Z, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL15 (ewentualnie inne G.Skille z serii Trident Z - wszystkie chyba mają podobną, jeśli nie taką samą, wysokość)

RAMy wybrałem takie, a nie inne, gdyż z tych które przeglądałem akurat te miały najniższe timinigi przy dość wysokim taktowaniu. Z tego względu nie chciałbym ich wymieniać na niższe, ale jednocześnie mniej wydajne. No i tu pojawia się problem:

1. Najchętniej kupiłbym jakieś masywne, jednowieżowe, ciche chłodzenie typu np. Dark Rock 4, Scythe Ninja 5, Thermalright Macho Rev. C. Pytanie, czy takie chłodzenie nie będzie kolidowało z wybranymi przeze mnie RAMami? W recenzji np. Dark Rocka 4 na kanale WavePC autor wspomina, że nisko umieszczony wentylator zachodzi tylko na pierwszy slot (ale na filmie kości są z kolei cienkie, więc nie dotykają do wentylatora od boku). Czy tak będzie przy każdej płycie i każdych pamięciach? Obawiam się, że kupię coś pokroju Dark Rocka albo Thermalrighta, a wentylator najdzie także na drugi slot i będę w ... .

2. A może odpuścić sobie jednowieżowe rozwiązania i wybrać coś wydajniejszego (ale niestety także głośniejszego) pokroju Dark Rocka 4 Pro lub Noctuy NH-D14. Patrząc po zdjęciach, chłodzenia te od strony pamięci są wyższe, przez co wszystkie kości teoretycznie powinny schować się pod wentylatorem i radiatorem. Tylko znów... Co jeśli G.Skille okażą się na tyle wysokie, że się nie zmieszczą pod Rark Rockiem 4 Pro albo Noctuą?

3. A może zrezygnować z chłodzenia powietrznego i wybrać jakieś AiO? Tylko czy znajdę AiO, które byłoby równie ciche co topowe chłodzenia powietrzem? Patrząc po testach, nawet drogie AiO w spoczynku potrafi być głośniejsze niż chłodzenia powietrzne pod obciążeniem. Słabo :(

4. Ostatnie rozwiązanie to zrezygnowanie z Tridentów i zakup innych RAMów. Tylko jaki model byłby niekolidujący i tylko nieznacznie wolniejszy?

Jak pisałem... Najchętniej wybrałbym ciche, wystarczająco wydajne chłodzenie jednowieżowe, które w całości wyeliminowałoby jedynie pierwszy slot, więc 2 i 4 miałbym do pełnej dyspozycji. Jeśli tak się nie da, to czekam na inne sensowne propozycje dotyczące rozwiązania problemu :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z chłodzeń które cię interesują najmniej problemowe jest Macho Thermalright Macho HR-02 Rev. C EU bo jest chłodzeniem wieżowym o asymetrycznej budowie więc nieco cofniętym względem zlotów na ram.Macho jest asymetryczne jak mój Fortis 3 i ja mam bezproblemowy dostęp do 4 slotów na ram.Pozostałem chłodzenia może będą kolidować.Może nie.Ale na pewno będzie trudno dostać się do najbliższych ramów przy jakiejś potrzebie.A to też ma znaczenia.Macho Thermalright Macho HR-02 Rev. C EU.Tak bym radził :-).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Macho jest niestety niedostępny w większych sklepach.

Mógłbyś napisać jak sprawuje się Twój Fortis? Ewentualnie polecić jakieś inne asymetryczne chłodzenia? Jak tak patrzę po morelach i X-Komie, to poza Fortisem, z popularnych i łatwo dostępnych marek znalazłem jeszcze tylko Shadow Rocka.

SilentiumPC nie podaje, ile dB generuje Fortis. Shadow Rock 3 to już 24,4 dB (ok. 3 głośniej niż np. Dark Rock 4). Jak się to ma do zestawów AiO? Lepiej (pod kątem kultury pracy) kupić asymetrycznego Fortisa/Shadow Rocka (albo jeszcze coś innego) czy wybrać AiO?

Ryzykować z symetrycznymi chłodzeniami raczej nie będę, chyba że ktoś w 100% potwierdzi że blokowany jest tylko pierwszy slot albo (w przypadku dwuwieżowych rozwiązań) kości na wysokość w całości chowają się pod radiatorem i wentylatorem.

Edytowane przez vegeciak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy ja nie podkręcam procka,na ten moment,i skręcony na 950 obrotów wentylator Fortis 3jest w praktyce niesłyszalny.A że jest to 140 mm wentylator to nadal robi robotę.Z tego co testowałem troszku z ustawieniami 120o obrotów jest akceptowalne.Max obroty to już bolesne odczucie :-).Ja bym brał Macho który bezpośrednio konkurował z Fortsiem 3 swego czasu(https://allegro.pl/oferta/chlodzenie-thermalright-macho-hr-02-rev-c-eu-8684121027?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_Komputery+-+Wybrane+kategorie&ev_adgr=Podzespoły+komputerowe&gclid=Cj0KCQjw-r71BRDuARIsAB7i_QNPw0R7bvOJabRp2RMrRDdDf7tK5hiP3YqAYt1qVNmR8flSc2wG3ygaAk_AEALw_wcB)Wtedy akurat byłem pod kreską bo składałem całego PC i musiałem coś uszczknąć w cenie w kilku przypadkach więc padło na Fortisa.Nie żałuję ale obiektywnie pisząc  Thermalright Macho HR-02 Rev. C EU jest lepszy a już na pewno ma lepszy wentylator o wyższej kulturze pracy.Do mocnego OC procka starczy ale bez szaleństw :-).Innych asymetrycznych to tak średnio można znaleźć więcej.Z ostatnich to be quiet! Shadow Rock 3.Ale wątpię żeby było lepsze od Macho czy nawet od Fortisa 3:-).Na temat chłodzenia wodnego za bardzo się nie wypowiem bo go nie używam ale są dwie podstawowe spawy.AIO nie schłodzi  sekcji zasilania procka w przeciwieństwie do chłodzenia powietrznego ze 140 mm.Czyli mniej stopni na procku i więcej na sekcji zasilania.I druga rzecz.Chłodnica od AIO zamontowana na przodzie obudowy pogarsza temp dla GPU.Jeśli AIO to montowane tylko na topie moim zdaniem a na przodzie obudowy najlepiej 2 140 mm wentylatory.AIO jest bardzo praktyczne,ergonomiczne i estetyczne ale nie jest idealnym rozwiązaniem.Jest też droższą opcją i generuje hałas poprzez wiatraki i pracującą pomkę.I to tyle chyba co mogę napisać.Te dwa chłodzenia co napisałem nie będą kolidować z ramem i spokojnie schłodzą procka na 950 obrotach wentylatorów.Więc pchanie się w drogie AIO troszku jest nie celowe.

 

 

Edytowane przez Kronan
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@vegeciak wspomniana przez Ciebie Ninja 5 ma krótsze dolne finy, tak że pamięci do wysokości 55mm mieszczą się pod wieżą. Czasami trzeba jednak zaczepić wyżej wiatrak i tutaj rodzi się pytanie - ile masz miejsca w obudowie. Wysokość chłodzenia to jedno, ale przy podniesieniu wentylatora mogą pojawić się problemy.

Edit: Dostępność tego chłodzenia w Polsce też jest słaba. 

Edytowane przez Szeryf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@vegeciak Mam wrazenie, ze juz Ci to pisalem, ale najlepsze opcje dla Ciebie ma marka Scythe. Robia wlasnie coolery dla osob, ktore chca cicho. Nie nachodza na ramy, wiec co laska: Kotetsu Mark II i Scythe Fuma 2. Macho C nie bedzie zly, ale glosniejszy.

Kotetsu ciezko bedzie juz dostac w Polsce w podstawowej wersji. Obecnie na rynku dostepna jest skierowana do spolecznosci RGBT przeplacona kolaboracja z TUFem.

Fuma 2 jest najdrozsza i najbardziej wydajna, a bez krecenia procka bedzie bardziej wydajna i cichsza od Dark Rocka Pro 4.

Zdecydowanie najcichszy (z calego rynku) jest Ninja 5, ale nachodzi na ramy i lepiej nie bierz mniejszej plyty niz ATX. W moim configu, nad ramami o wysokosci 4,22 cm trzeba podniesc wentylator. Z podniesionym wiatrakiem i odstepem 1mm od ramow wysokosc chlodzenia wzrosla z 155 mm do 158-9, wiec sobie przeliczaj.

Serio nie ma nic cichszego.

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Dzisiaj i jutro polecą plusiki.

@Kronan Dzięki za opinię z pierwszej ręki i bardzo wyczerpującą wypowiedź. Właśnie z tych powodów co podałeś nie chciałem pchać się w AiO (do tego dochodzą jeszcze ewentualne problemy z pompką, ryzyko wycieku, itp. itd.). Wybór AiO byłby ostatecznością, gdyby nie udało mi się znaleźć pasującego chłodzenia powietrzem.

@Szeryf Dzięki. Mam świadomość trudnej dostępności tego modelu i ewentualnych problemów z wiatrakiem. Właśnie dlatego jestem lekko skołowany, bo jako amatorowi ciężko jest mi skompletować zestaw, żeby nic się z niczym nie gryzło (chłodzenie, RAM, obudowa).

@Michał22 Tak, polecałeś mi chłodzenie Scythe Ninja 5. Miałem je nawet zamawiać (planowałem mieć zestaw na majówkę), ale jak wybrałem pamięć RAM to zacząłem się obawiać, że wybrane chłodzenie będzie zbyt duże i nie zmieści się na płycie obok pamięci. Stąd zwłoka :( 

Ja już nie szukam nic cichszego, tylko coś cichego co nie będzie kolidowało na płycie ze wspomnianymi G.Skillami. Pamięci RAM nie chciałbym zmieniać na coś innego/niższego, bo parametry na papierze Tridenty mają jedne z lepszych, a i ich cena jest do przyjęcia.

No nic... Mam kilka modeli do wyboru, zabieram się za googlowanie.

 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@vegeciak Nie wiem, czy chodzi Ci problem, ze zaslaniajacy ramy cooler nie zmiesci sie do budy, czy o zaslanianie ramow, ktore chcesz wyeksponowac. 

Jesli to i to, bierz Fume 2 . Jak pierwsze, Ninje. Napisz jaka bude wybrales, a Ci powiem, czy wejdzie. Niczego cichszego i wystarczajaco wydajnego nie znajdziesz, wiec odrzucamy coolery pasywne, a Fuma 2 ma nawet specjalnie wezszy wentylator z prawej strony, by nie zblizyc sie do zadnego slotu ram. Kotetsu bierz raczej tylko do 3700X. Do goretszego 3900X starczy, ale w przypadku nacisku na cisze liczy sie glownie w jakim stylu.

Ogolem Scythe jest marka, ktora specjalizuje sie w robieniu cichych coolerow i sa w tym najlepsi. Oprocz tego placisz za swietna jakosc wykonania i slynny banalny montaz.

W najwydajniejsze coolery typu NH-D15 sie nie baw - nie tedy droga i tylko wywalisz kase w bloto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22 Chodzi mi o to, żeby zestaw chłodzenie + RAM zmieścić w jednej obudowie. Na żadnym eksponowaniu mi nie zależy (wybrałem pamięci bez RGB, a obudowa na 99% będzie bez szyby). Pamięci mogą znaleźć się "pod" chłodzeniem albo chłodzenie może zająć pierwszy slot (wykorzystam 2 i 4). Chcę po prostu uniknąć sytuacji, w której np. chłodzenie zajmie dwa pierwsze sloty albo pamięci nie zmieszczą się pod radiatorem lub wentylatorem (którego nie będzie można podnieść do góry bo nie zmieści się w obudowie albo nawet jak zmieści to będzie wystawał znacznie ponad radiator co odbije się negatywnie na efektywności chłodzenia).

Czy dobrze Cię zrozumiałem, że Ninja nie będzie kolidowała z Tridentami?

Z obudową jeszcze się waham i ciągle czytam/oglądam. Na pewno będzie to coś od BQ:

- Silent Base 601 ("najbezpieczniejsza", ale chyba nieco zbyt duża)

- Pure Base 600 (nie wiem czy 22 cm szerokości wystarczy)

- Pure Base 500 (byłaby idealna, bo niska i szeroka, ale przestraszyłeś mnie z wentylatorami; z drugiej strony obejrzałem recenzję od blackwhite i jemu jakoś udało się ograniczyć ich prędkość mimo braku kontrolera).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@vegeciak Z tego co widze G-Skill Trident Z maja 44 mm wysokosci, wiec z nimi bez problemu Ninja wlezie nawet do budy z wysokoscia coolera 160 mm. Byle nie mniej. Wejdzie wiec do kazdej z wybranych przez Ciebie budek. O podnoszenie wentylatora i skutecznosc sie nie martw, bo nie montujesz tam ramow na 7 cm.

Ogolem PB500 bym odpuscil. To fajna budzetowa buda, ale brak kontrolera wentylatorow skresla dla mnie jakakolwiek bude. Wchodzenie do biosu i zmienianie predkosci wedle zmieniajacych sie potrzeb to jakis ponury zart w obudowie za 3 stowki. Kontrolery mozna znalezc juz w budach za stowke taniej. Oczywiscie mozna sobie taki dokupic.

Sprawa z tymi budami bq! wyglada tak:

PB600 najslabiej wentylowana i dzieki temu najcichsza.

PB500 troche lepiej wentylowana, ale glosniejsza. Nadal cicha, ale bez majstrowania w biosie przy wentylatorach nie bedzie bezglosna.

PB601 lepiej wentylowana i wyzszej klasy od PB600, ale nieznacznie glosniejsza. Wydaje mi sie, ze jest najlepiej zbalansowana. Koniec koncow czesci beda pracowac ciszej, wiec moze okazac sie cichsza niz 600. Jesli mnie pamiec nie myli, masz tam tez inne maty niz w poprzedniczkach. Same wyniki nie wydaja sie warte doplacania 2 stowek wzgledem PB600, ale bedziesz mial wszystko wyzszej klasy i jesli pieniadze nie sa problemem i nie odbije sie to na jakiejs innej czesci configu - bierz ja. Jesli mialoby tak byc - 600.

Niestety nie pogodzimy ciszy pracy z wentylacja. Druga szkola jest postawienie na otwarte, skupione na wentylacji obudowy, ktore obnizajac tempy wszystkiego wycisza ich prace, ale beda wypuszczac dzwieki z kompa i same przy tej wentylacji nahalasuja. Sam dzwiek generowany przez taka skrzynke bedzie mnie sympatyczny od stlumionego szumu wyciszanych budek.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...