Skocz do zawartości
Warsonex

Skaczące Obroty po zmianie Wentylatora.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie mam pewien problem, otóż zmieniałem sobie obudowę na Przeźroczystą, dodatkowo żeby w środku było kolorowo zakupiłem taki wentylator na Fortis3: https://www.x-kom.pl/p/502580-wentylator-do-komputera-silentiumpc-stella-hp-rgb-120-pwm.html#Specyfikacja.

Noi teraz mam problem gdyż ten zasilacz ma jakieś dziwne 4 wtyczki. Standardowo zwykłe pod FAN i jakieś dodatkowe na 4 piny wejście i wyjście. Podpinając go pod CPU FAN nie świeci :(

Płyta główna to: MSI X470 Gaming Plus MAX. Jak podłączyć ten wentylator aby świecił?

Droga sprawa to dziwnie zachowują się temperatury wewnątrz kompa i obroty wentylatorów, są skoki, słuchać w obudowie że co jakiś czas jest głośniej na około 5 sekund i znowu cisza. Sprawdzałem temperatury i na komputerze w spoczynku dziwnie skaczą od 25C do 55C i wtedy właśnie jest różnica tych obrotów. W Biosie mam ustawione na Auto, ale wcześniej się tak nie działo. Jak zdiagnozować problem? 

z góry dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Najprościej zapytać producenta albo wklepać nazwę w YT. Powinna być instrukcja jak nie w środku pudełka to nadrukowana na pudełku.
Co do skaczącej temperatury to nie podałeś nawet specyfikacji PC. Mogę zgadywać, że albo masz uszkodzoną czujkę na płycie albo rzeczywiście masz chwilowe obciążenia CPU, bo nie zamieściłeś screena z programu.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@Warsonex Bo Fortis to niestety budzetowy cooler, po ktorym nie nalezy spodziewac sie kultury pracy. Mialem go na 9700K i wiem, o czym mowisz. Zwalnia i przyspiesza, ale u mnie byla to byc moze kwestia zbyt goracego procka dla Fortisa. W pierwszej kolejnosci sprawdz, czy samo chlodzenie i wentylator zalozone sa w odpowiednia strone. Nie wiem, czy da sie Fortisa zamontowac odwrotnie, ale wentylator zalozony na odwrot to czesty blad. Masz zdjecia gdziekolwiek i podpowiedz w postaci strzalek na wiatraku (maja byc skierowane w strone radiatora). Przestaw tez w biosie jego tryb dzialania na pierwszy z czterech (silent czy jakos tak). Powinienes miec ta opcje na startowej stronie biosu. Chlodzi tak samo skutecznie, tylko nie rozpedza sie na zapas i u mnie najlepiej zachowywal sie wlasnie w tym trybie. Sprawe poprawi tez zmiana pasty na najlepsza, czyli Grizzly Kryonaut, bo dolaczana do Fortisa Pactum 2 to slaba opcja. A inna niz najlepsza pasta obniza mozliwosci i kulture pracy chlodzenia, za ktore przeciez zaplaciles. Ostatnia opcja jest zabawa timingami wzrostu i spadkow obrotow w biosie, ale nie dalo mi to lepszych rezultatow niz tryb silent.

EDIT: Sprawdz tez, czy chlodzenie jest odpowiednio dokrecone. Dokrecamy srubki naprzemiennie po pare obrotow do momentu, w ktorym kolejne obroty wymagalyby uzycia sily.

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Nemayu napisał:

Najprościej zapytać producenta albo wklepać nazwę w YT. Powinna być instrukcja jak nie w środku pudełka to nadrukowana na pudełku.
Co do skaczącej temperatury to nie podałeś nawet specyfikacji PC. Mogę zgadywać, że albo masz uszkodzoną czujkę na płycie albo rzeczywiście masz chwilowe obciążenia CPU, bo nie zamieściłeś screena z programu.

Hej z którego programu wrzucić screeny? 

Jakie inne specyfikację kompa podać? 

Ryzen 3600. 

Dziwne rzeczy się dzieją gdy instaluje Dragon Center MSI wentylator ten kupiony wymieniony wyżej kreci się i zatrzymuje i tak w kółko, sterować wtedy mogę tylko dodatkowym FAN3 który mam u góry w obudowie... Dziwne, a apropo krzywych ustawianych w biosie to dla mnie czarna magia w ogóle się na tym nie znam :(

Myślę ze pasta nie jest problemem gdyż nie ściągałem chłodzenia przy tej wymianie a wcześniej tak nie było, są jakieś programy którymi mogę zdiagnozować może jakieś spadki napięcia albo coś w ten deseń? Bo ja bym raczej stawiał na takie coś albo coś źle podłączyłem na płycie itp... 

Mam na płycie głównej 2x JRGB i wtyczka z wentylatora pasuje może tam podpiąć ten drugi kabelek? I zacznie świecić? 

 

 

Edytowane przez Warsonex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, topdog napisał:

Wentylator ma 2 kable, a każdy kabel ma rozgałęźnik(splitter) żeby można było do nich podłączyć drugi wentylator. Dlatego są 4 wtyczki. Jest to pomocne jak nie ma się wielu wejść na płycie na wentylatory.

Wentylator będzie skakał jak się nie potrafi ustawić krzywej wentylatora, więc ogarnij to w biosie. Nie ma to nic wspólnego z fortisem i byciem budżetowym chłodzeniem. Ryzen 5 3600 to nie jest jakiś potwór który potrzebuje super mocnego chłodzenia, jest on trochę cieplejszy w spoczynku niż inne procesory ale taka jest natura Ryzenów 3000.

Kabel 4 pin PWM podłącz pod CPU_FAN, (tylko jeden podłącz, tego rozgałęziacza zostaw)

wygląda on tak

  Ukryj zawartość

627136_0_f.jpg

ten drugi kabel podłącz pod jrgb, (tylko jeden podłącz, tego rozgałęziacza zostaw)

No właśnie ten który jest na zdjęciu nigdzie nie pasuje na płycie, podłączyłem ta chyba żeńska wtyczkę pod JRGB i świeci na czerwono a powinien świecić według tego co pisze na pudełku na niebiesko :) obroty dalej falują jak to naprawić? Macie jakieś własne ustawienie krzywych pod ryzena 3600 bo nie wiem jak to się ustawia :(

I wyżej wspomniany problem program Dragon Od MSI obsługa właśnie Fan i innych rzeczy z poziomu kompa robi coś takiego że wentylator kręci się i staje i świeci się i gasnie, gdy tego programu nie ma to wszystko jest ok... A co jest grane... A zgłupiałem już całkowicie... A te falujące obroty i skaczaca temperatura od 35 do 65 to jest wkurzające... Ale w biosie jest stale 35 i nie skacze... 

Edytowane przez Warsonex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Górna wtyczka na zdjęciu to standardowa wtyczka wentylatora i musi być podłączona pod gniazdo wentylatora procesora czyli CPU FAN. Dolna wtyczka ze zdjęcia jest nieistotna, zostawiasz ją w spokoju. Ten przewód musi być tam wpięty żeby BIOS widział wentylator procesora i mógł sterować obrotami.

Wentylator ma jeszcze jeden osobny przewód do zasilania i sterowania oświetlenia. Ten przewód trzeba podpiąć pod gniazdo JRGB. Jeśli wtyczka jest w innym kształcie niż złącze płyty to jest potrzebny adapter, który umożliwi zasilanie podświetlenia z tego gniazda. 

Edytowane przez kamilv1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kamilv1992 napisał:

Górna wtyczka na zdjęciu to standardowa wtyczka wentylatora i musi być podłączona pod gniazdo wentylatora procesora czyli CPU FAN. Dolna wtyczka ze zdjęcia jest nieistotna, zostawiasz ją w spokoju. Ten przewód musi być tam wpięty żeby BIOS widział wentylator procesora i mógł sterować obrotami.

Wentylator ma jeszcze jeden osobny przewód do zasilania i sterowania oświetlenia. Ten przewód trzeba podpiąć pod gniazdo JRGB. Jeśli wtyczka jest w innym kształcie niż złącze płyty to jest potrzebny adapter, który umożliwi zasilanie podświetlenia z tego gniazda. 

Wszystko super, tylko właśnie to jest Cooler który zamieniłem z ty, oryginalnym od Chłodzenia Fortis i chciałbym żeby była możliwość sterowania obrotami, i może dlatego te obroty tak Falują a gdy zainstaluje Dragon Center to w ogóle jest choinka i wyłączanie się Cooler i włączanie z powrotem? 

I tak jak napisałem, po podpięciu pod JRGB wtyczki, cooler świeci na czerwono a powinien na niebiesko, okej może i czepiam się kolorów ale czy w ogóle jest jakaś opcja zmiany koloru świecenia? 

Edytowane przez Warsonex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ten nowy wentylator RGB ma być podłączony jak opisałem. Następnie należy wejść do BIOS u ustawić odpowiednio jego pracę względem temperatury procesora.

Kolor wentylatora, zależy od tego jak go wysteruje płyta główna. Jeśli wtyczka ma inne ułożenie kolejności pinów to kolory nie będą się zgadzać z ustawianymi.

Ale najpierw zostaw kolory w spokoju i podłącz poprawnie sam wentylator i ustaw obroty. Jak to będzie działać dobrze to wtedy możesz się zająć ozdobnikami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, kamilv1992 napisał:

Dokładnie ten nowy wentylator RGB ma być podłączony jak opisałem. Następnie należy wejść do BIOS u ustawić odpowiednio jego pracę względem temperatury procesora.

Kolor wentylatora, zależy od tego jak go wysteruje płyta główna. Jeśli wtyczka ma inne ułożenie kolejności pinów to kolory nie będą się zgadzać z ustawianymi.

Ale najpierw zostaw kolory w spokoju i podłącz poprawnie sam wentylator i ustaw obroty. Jak to będzie działać dobrze to wtedy możesz się zająć ozdobnikami.

A masz jakąś ściągę jak ustawić te obroty wentylatora, bo ja się na tym kompletnie nie znam :( Nic nie rozumiem z tego wszystkiego co jest tam w Bios.

A Orientujesz się dlaczego jest takie szaleństwo właśnie tego Coolera pod CPU jak zainstaluje ten Dragon Center?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jaki masz BIOS, albo zrób zdjęcie ekranu po wejściu do niego.

Zobaczmy najpierw jak to wygląda w BIOS i jak się zachowuje bez instalowania programu. Może się tak dziać ponieważ ten program prawdopodobnie nadpisuje sterowanie wentylatorem i ma dziwne domyślne ustawienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącz tylko sam wentylator do gniazda CPU_FAN, kostkę od podświetlenia odłącz żeby nie zajmowało myśli swą pracą, zajmujemy się obrotami wentylatora.

Na razie wyłącz i odinstaluj Dragon Center, będziemy o nim myśleć jak wszystko będzie pracować jak należy.

Wejdź do BIOS.

Wejdź w Hardware Monitor.

Będą tu zakładki takie jak CPU1, CPU2, System1, System2 itd.

CPU to wentylator procesora, a System to wentylator obudowy.

Na tych zakładkach masz też podaną wartość RPM czyli obecną prędkość obrotową danego wentylatora wyrażoną w ilości obrotów na minutę.

Poniżej wykresu pracy wentylatora jest przycisk "All Set Default". Kliknij go by przywrócić ustawienia domyślne wentylatorów.

Nad wykresem od razu pod zakładkami jest do zaznaczenia kwadracik z opisem "Smart Fan Mode"'.

Upewnij się, że jest on zaznaczony w zakładce CPU żeby obroty wentylatora procesora dopasowywały się do temperatury.

Możesz tak też zrobić z wentylatorami obudowy w zakładkach System jeśli chcesz by same się regulowały względem temperatury lub ustawić dla nich stałą prędkość obrotową.

Kliknij "Advanced" u góry ekranu, wejdź w "SETTINGS", wybierz "Save&Exit", a następnie "Save Changes and Reboot" żeby zapisać zmiany i uruchomić komputer ponownie.

Sprawdź jak się zachowuje wentylator względem temperatury.

Bez tytułu.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kamilv1992 napisał:

Podłącz tylko sam wentylator do gniazda CPU_FAN, kostkę od podświetlenia odłącz żeby nie zajmowało myśli swą pracą, zajmujemy się obrotami wentylatora.

Na razie wyłącz i odinstaluj Dragon Center, będziemy o nim myśleć jak wszystko będzie pracować jak należy.

Wejdź do BIOS.

Wejdź w Hardware Monitor.

Będą tu zakładki takie jak CPU1, CPU2, System1, System2 itd.

CPU to wentylator procesora, a System to wentylator obudowy.

Na tych zakładkach masz też podaną wartość RPM czyli obecną prędkość obrotową danego wentylatora wyrażoną w ilości obrotów na minutę.

Poniżej wykresu pracy wentylatora jest przycisk "All Set Default". Kliknij go by przywrócić ustawienia domyślne wentylatorów.

Nad wykresem od razu pod zakładkami jest do zaznaczenia kwadracik z opisem "Smart Fan Mode"'.

Upewnij się, że jest on zaznaczony w zakładce CPU żeby obroty wentylatora procesora dopasowywały się do temperatury.

Możesz tak też zrobić z wentylatorami obudowy w zakładkach System jeśli chcesz by same się regulowały względem temperatury lub ustawić dla nich stałą prędkość obrotową.

Kliknij "Advanced" u góry ekranu, wejdź w "SETTINGS", wybierz "Save&Exit", a następnie "Save Changes and Reboot" żeby zapisać zmiany i uruchomić komputer ponownie.

Sprawdź jak się zachowuje wentylator względem temperatury.

Bez tytułu.png

Jak zrobiłem tak jak pisałeś to niestety dalej skoki temperatury od 40C do 60C w Windowsie oraz skoki napięcia i oczywiście słyszalne to w obudowie którą mam na biurku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli to znaczy, że wentylator chodzi za wolno przy temperaturze 40°C i dopiero jak się rozgrzeje do 60°C to włącza się prędkość, która daje rade go schłodzić. Trzeba zwiększyć prędkość wentylatora względem temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest prosta rzecz do ogarnięcia tylko po prostu nie masz doświadczenia. Tam w Hardware Monitor są cztery kropki, które ustawiają prędkość wentylatora względem temperatury. Klikasz i przytrzymujesz najniższą kropkę. Wtedy pokaże się opis na osi x i y i ustawiasz kropkę w takim miejscu krzyżowania się temperatury i prędkości jak ci pasuje. Jak jest domyślnie 13% przy 40°C to ustaw 20% i sprawdź czy daje radę utrzymać stałą temperaturę.

EDIT: Dodam jeszcze, że tu wszystko jest sprawne i nic nie jest zepsute tylko trzeba odpowiednio dobrać ustawienia. 

Wiem, że to potrafi być męczące bo chciałbyś po prostu podłączyć żeby od razu działało jak trzeba i żebyś mógł się tym cieszyć. Sam kiedyś byłem na twoim miejscu, nie wyssałem tej wiedzy z mlekiem matki. Nie poddawaj się, a osiągniesz to co chcesz, potrzeba tylko odrobiny wytrwałości. Nic nie zepsujesz przestawiając prędkości wentylatora więc w te stronę nie ma się czym martwić.

Edytowane przez kamilv1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kamilv1992 napisał:

To jest prosta rzecz do ogarnięcia tylko po prostu nie masz doświadczenia. Tam w Hardware Monitor są cztery kropki, które ustawiają prędkość wentylatora względem temperatury. Klikasz i przytrzymujesz najniższą kropkę. Wtedy pokaże się opis na osi x i y i ustawiasz kropkę w takim miejscu krzyżowania się temperatury i prędkości jak ci pasuje. Jak jest domyślnie 13% przy 40°C to ustaw 20% i sprawdź czy daje radę utrzymać stałą temperaturę.

EDIT: Dodam jeszcze, że tu wszystko jest sprawne i nic nie jest zepsute tylko trzeba odpowiednio dobrać ustawienia. 

Wiem, że to potrafi być męczące bo chciałbyś po prostu podłączyć żeby od razu działało jak trzeba i żebyś mógł się tym cieszyć. Sam kiedyś byłem na twoim miejscu, nie wyssałem tej wiedzy z mlekiem matki. Nie poddawaj się, a osiągniesz to co chcesz, potrzeba tylko odrobiny wytrwałości. Nic nie zepsujesz przestawiając prędkości wentylatora więc w te stronę nie ma się czym martwić.

Tylko najdziwniejsze jest to że gdy ten pierwszy suwak od lewej na dole ustawiam np: 40C i 20% to wiatrak pracuje coraz szybciej, a specjalnie tak ustawiam żeby przy niskiej Temp właśnie nie pracował i nie miał skoków temperatur. Gdzieś wyczytałem że da się na płycie ustawić stałe napięcie aby nie skakało i aby nie szalał cooler i Temp. czy wiesz gdzie i jak to ustawić?

To może przejdziemy do drugiej sprawy czemu Dragon Center Wariuje z Coolerem... a chciałem pozmieniać kolorki i w przyszłości może dorzucić jakiś pasek LED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale chodzi o to, że ten wentylator przy niskich obrotach nie jest w stanie utrzymać niskiej temperatury. 
Działając na 13% prędkości nie tłoczy wystarczająco dużo powietrza żeby schłodzić cooler i utrzymać niską temperaturę.

Edytowane przez kamilv1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...