Skocz do zawartości
joorva

Niewysokie chłodzenie do Ryzena 5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam takie zagadnienie, potrzebuję wymienić chłodzenie w komputerze i interesuje mnie sprzęt który nie będzie zbytnio hałasował oraz nie będzie wystawał ponad kartę graficzną (czyli wysokość <12,5 cm). Do chłodzenia jest Ryzen 2600x i raczej nie planuje zmieniać na procesor powyżej tych 95W TDP. Aktualnie mam Corsair'a H60 (v.2), ale pomimo tego że jest to bardzo udany klocek, to ma on pewne wady:

- całościowo jednak zajmuje sporo miejsca, co jest problematyczne w budach SSF

- w momencie jak procesor pracuje nad czymś intensywnie to się robi bardzo głośno,

- chłodnica jest relatywnie daleko od płyty głównej więc obieg powietrza wymuszonego przez Corsaira nie owiewa zbyt dobrze sekcji zasilania (co widać po temperaturach)

Tak więc rozpatruję zmianę na jakieś nieduże chłodzenie powietrzem, z racji a) teoretycznie większych szans na ciszę, b) spodziewam się lepszej wentylacji całościowo.

A teraz do meritum:

Po wstępnym researchu chyba będę wybierał między noctuą nh-c14s a nh-u9s. Jednak na podstawie testów trudno mi stwierdzić który jest tak naprawdę wydajniejszy, bo zależnie od testu te coolery albo dzieli różnica ok 8-10 stopni na korzyść 14-stki, albo idą łeb w łeb (ok. 1-2 stopnie) kończąc na pojedynczych testach gdzie n9s jest wydajniejsze od c14s o stopień lub dwa. Ciężko cokolwiek wywnioskować na tej podstawie. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tej materii lub miał jedno z tych chłodzeń (lub oba) i może się podzielić informacjami o ich sprawności - lub najlepiej jakimiś wnioskami porównawczymi?

Jesli by się okazało faktycznie że wydajność mają zbliżoną to pewnie szedłbym w nh-u9s ze względy na mniej problemów z miejscem i cenę, ale gdyby jednak była mowa o różnicy 5+ stopni, to jednak aż tyle nie chciałbym poświęcać.

Proszę o poradę i z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@joorva W pelni wystarczajacym do twojego procka bedzie Noctua NH-L12S. Podejrzewam, ze 14ka bedzie lepsza, ale nie widzialem porownania. Porownujac oba zwrocilbym wieksza uwage na wyniki akustyczne. Z coolerami sprawa jest prosta - najcichszy z wystarczajaco wydajnych :]

Nie wiem tez, jaka masz budke, bo lepszymi opcjami od niskoprofilowych sa zawsze niestety wyzsze coolery wlaczajace sie w obieg powietrza w obudowie. Trzeba jednak na nie przewidziec ~155 mm wysokosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź.

Budę mam na razie Sugo sg-13, ale to jest jakby nieważne, bo planuję sobie niedługo zrobić swoją, zupełnie customową. Jednym z założeń jest minimalizacja kompa, i do tego zakładam że chłodzenie nie powinno przesadnie wychodzi poza obrys płyty głównej (mini ITX) oraz żeby nie wystawało ponad kartę graficzną - 12-13 cm. Nh-u9s spełnia te założenia, ale nie chciałbym w imię zmniejszania kompa skończyć z chłodzeniem, które nie daje rady okiełznać procesora. C14s jest na granicy, ale szkoda by mi było dopłacać, jeśli wg niektórych testów zysk z wydajności jest znikomy - a samo chłodzenie to też wielki kloc w końcu.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@joorva Wydaje mi sie wbrew pozorom, ze lepiej schlodzi nawet tanszy 12S od U9S, ale pogrzeb za testami. Mnogosc coolerow od Noctuy i ich maksymalnie upierdliwe nazewnictwo sprawia, ze ciezko mi to ogarnac i stworzyc w glowie hierarchie wydajnosci i roznic pomiedzy nimi.

@Novice Nisko-profilowe coolery od Scythe sa srednio sensowna opcja. Gdyby kosztowaly dwa razy mniej, mozna byloby je rozwazac. Tak kolega oszczedzi 50 PLN wzgledem 12S, a dostanie cos wyraznie gorszego pod wzgledem wydajnosci i kultury pracy. Dla mnie Scythe to jedynie Ninja 5. No i moze Fuma 2, dla tych ktorzy chca najwyzszej wydajnosci w tym rozmiarze.

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12s jest za wysoki - prawie 16cm. Dlatego z pionowych chyba tylko u9s wchodzi w grę. 

Problem polega na tym, że testy są bardzo niejednoznaczne. Jak mówiłem w niektórych u9s wygrywa z c14. W innych jest kilka stopni słabszy. Do tego jeszcze właśnie zauważyłem testy gdzie u9l jest wydajniejszy niż u9s ( a też by się zmieścił). Masakra. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@joorva Niestety, ale testow trzeba zobaczyc mozliwie duzo i raczej zapamietywac powtarzajace sie zaleznosci miedzy coolerami (bardziej wydajny od, cichszy od itp) niz sugerowac sie samymi stopniami i decybelami. Wiaze sie to z rozna metodyka testowa (otwarty test bench czy zamknieta obudowa), czasem niedbalstwem i dodawaniu sobie wynikow testow kiedys tam zrobionych i co najwazniejsze - roznymi prockami, na ktorych testowane sa coolery. Zasada jest prosta - im cieplejszy proc, tym test bardziej wiarygodny.

Najmocniejsze coolery na rynku na zwyklych prockach (typu twoj) wygrywaja raptem na pare stopni nad 2 czy 3 razy tanszymi konstrukcjami, a sa glosniejsze, wiec zwykle nie warto ich kupowac. Jazda dopiero zaczyna sie po posadzeniu ich na jakims potworze, podbiciu napiecia i podkreceniu. Wtedy odjada pazdzierzakom na ponad 20 stopni. Poszukaj testow coolerow na kanale yt Hardware Canucks. Moze testowali cos dla Ciebie, a oni testuja je na odpowiednim procku.

NH-L12S ma bazowo 70 mm. Jesli mnie pamiec nie myli, w razie konfliktu z ramami mozna przelozyc wentylator na gore, ale pewnie najlepiej, zeby dzialal tak jak w standardzie. Tez ktos to pewnie stestowal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie czytam te testy i im więcej czytam tym więcej mnie zdziwienie bierze, bo nie to że temperatury się zmieniają, ale własnie wydajność względna :). No nic, chyba będę musiał przyjąć założenie, że kupię u9s, zobaczę jak działa, jak wydajność będzie wystarczająca to OK, jak nie to odsprzedam i kupię C14s...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@joorva Nie podoba mi sie ten pomysl. Nie chce mi sie wierzyc, ze malutki coolerek z bardzo niskiej srednicy wentylatorem jest cichy. Maly radiator moze i starczy, ale im nizsza srednica wentylatora tym nawet nie tyle, ze glosniej (a bedzie, bo nawet jesli na 100% rpm sa podobne, to cos takiego zawsze musi zasuwac szybciej niz szerszy), ale dzwiek bardziej podly. Rob co chcesz, ale nie baw sie w jakies osprzedawanie, a po prostu odeslij.

Pamietaj, ze dobry cooler starczy nie tylko do obecnego configu, wiec jesli C14S nie jest glosniejszy, wzialbym wlasnie go. Noctua znana jest ze swietnego serwisu i np. dosylaja czesci montazowe do nowych plyt glownych. Do dzis wspieraja coolery, ktore maja po 10 lat, a czasem i wiecej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...