Skocz do zawartości
Pajejek

AMD RYZEN 3600 skaczą temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Strasznie skaczą mi temperatury, gdy nie robię nic mam 30+ stopni ale gdy tylko np. odpalam yt od razu wzrasta do 60 stopni i słyszę jak wentylator podkręca obroty, co może być przyczyną ? 

 

rueruyt.png

Edytowane przez Pajejek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie: jakie masz chłodzenie na tym procesorze? Bo jeśli fabryczne, to jest to normalne. Możesz się pobawić ustawieniami obrotów względem temperatury w biosie, a jeśli masz fabryczny cooler, to pomyślałbym nad jego wymianą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie masz też maksymalnych prędkości procka... Cóż, po wielu latach z intel, 3 dni temu kupiłem 3900x. Po 15h został spakowany i czeka na kuriera. Kultura pracy amd to jest dramat. Wysokie napięcia, ciągle ich skoki wraz z temperaturą są nie do opanowania. Trzeba ustawić krzywą wentyli aby się rozkręcały od 80 stopni, wtedy nie ma ciągłego hałasu. Najgłupsze jest to, że odpalając stress testy jest 60-70 stopni, a nic nie robiąc albo oglądać yt są skoki do 75-77

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie sam nie rozumiem po co mi przy oglądaniu yt max prędkość procesora, jeszcze w grze to kumam ale nie oglądam yt wentyl wskakuje na obroty bo procek pracuje na boost. 

nw sam jak to zrobić żeby boost odpalał się gdy to naprawdę konieczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PiPoLiNiO Szybko się poddałeś. Kultura pracy to wina płyt głównych i ich biosów, które często potrafią być jeszcze nie do końca dopracowane podając na procesor zbyt wysokie napięcie. Drugim winowajcom są słabe fabryczne chłodzenia, których wiatraki muszą zbyt szybko pracować, żeby podołać schłodzeniu procesora. Mam świetne porównanie między moim komputerem, a składanym nie tak dawno na nowszej płycie MSI z procesorem 3700x i fabrycznym coolerem. Mój komp po mimo starszego biosu trzyma napięcia na poziomie 1.32V, podczas gdy w tym składanym napięcie skakało do 1.46V. Można sobie z tym poradzić na dwa sposoby - poza wymagającym dodatkowych nakładów finansowych zmiany chłodzenia. Pierwsze to ustawić stałą wartość napięcia procesora, oraz nawet próby zejścia poniżej fabrycznych wartości, albo ustawienie obrotów wiatraka tak, żeby hałas pojawiał się dopiero przy naprawdę wysokich temperaturach. Należy też pilnować na stronie wsparcia nowych wersji biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[mention=135381]wysio[/mention] Proszę Cię, szanujmy się. Oddałem 3900x, wziąłem i7 10700k i przy 1.27V mam 5Ghz all core, a w gratisie ciszę i święty spokój. Dla mnie tu w ogóle nie ma o czym gadać Nigdy nikomu nie polecę AMD. Aczkolwiek 18 lat temu sam używałem Athlony i Durony, ale wtedy to chodziło godnie i elegancko się kręciło. Minęły prawie 2 dekady, i zamiast progresu w kulturze pracy i OC jest jakiś kosmiczny regres. I nie ważne są powody. Skoro u Intela może być cisza nawet przy podkręceniu i sensowne temperatury w idle, to tego samego należy od AMD wymagać.

 

Co do Twoich argumentów jeszcze. Miałem prawie topową płytę x570 aorus master. Wydana rok temu, 12 wersji BIOS. Więc sorry, bardziej jej nie dopracują

 

Do Intela kupiłem również aorus master ale na z490. Bios jeden, z MARCA, tak z marca. Premiera płyty w maju, a bios z marca. I co? I wszystko działa od strzała jak trzeba.

 

 

 

 

 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem, to te dziwne zjawiska są na Ryzen 3xxx, ale tylko modelach 7nm (3600, 3700X, 3900X itp.). Na starszych Ryzen pierwszej i drugiej generacji takich problemów nie ma (w pracy mamy Ryzen 2200G i to na chłodzeniu BOX - nie zauważyłem na tym modelu problemów z temperaturami/głośnością).

Oby w Ryzen 4xxx wyeliminowali to zjawisko, które dręczy 3600/3700X i wyższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

[mention=135381]wysio[/mention] Proszę Cię, szanujmy się. Oddałem 3900x, wziąłem i7 10700k i przy 1.27V mam 5Ghz all core, a w gratisie ciszę i święty spokój. Dla mnie tu w ogóle nie ma o czym gadać emoji2.png Nigdy nikomu nie polecę AMD. Aczkolwiek 18 lat temu sam używałem Athlony i Durony, ale wtedy to chodziło godnie i elegancko się kręciło. Minęły prawie 2 dekady, i zamiast progresu w kulturze pracy i OC jest jakiś kosmiczny regres. I nie ważne są powody. Skoro u Intela może być cisza nawet przy podkręceniu i sensowne temperatury w idle, to tego samego należy od AMD wymagać.

 

Co do Twoich argumentów jeszcze. Miałem prawie topową płytę x570 aorus master. Wydana rok temu, 12 wersji BIOS. Więc sorry, bardziej jej nie dopracują emoji23.pngemoji23.pngemoji23.png

 

Do Intela kupiłem również aorus master ale na z490. Bios jeden, z MARCA, tak z marca. Premiera płyty w maju, a bios z marca. I co? I wszystko działa od strzała jak trzeba.

 

 

 

 

 

 

Coś oszukujesz z tymi biosami, wszyscy mają ten sam problem nie wstają płyty z CR1.
A i bios jeszcze masz z maja(czyli drugi dostępny, bo był jeszcze F4, ale uwalał płyty i go usunęli)

Edytowane przez Setnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.05.2020 o 07:17, PiPoLiNiO napisał:

Ale nie masz też maksymalnych prędkości procka... Cóż, po wielu latach z intel, 3 dni temu kupiłem 3900x. Po 15h został spakowany i czeka na kuriera. Kultura pracy amd to jest dramat. Wysokie napięcia, ciągle ich skoki wraz z temperaturą są nie do opanowania. Trzeba ustawić krzywą wentyli aby się rozkręcały od 80 stopni, wtedy nie ma ciągłego hałasu. Najgłupsze jest to, że odpalając stress testy jest 60-70 stopni, a nic nie robiąc albo oglądać yt są skoki do 75-77 emoji2357.pngemoji2357.pngemoji2357.png

Dramat ? uważam wręcz przeciwnie, Intel ma podobne bolączki ze skokami temperatur, ale wystarczy 5 min w biosie i problem znika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...