Skocz do zawartości
mpiachu88

Obudowa Fractal Design Define 7. Jak najlepiej chłodzić podzespoły?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

kupiłem obudowę Fractal Design Define 7 i zastanawiam się jak najlepiej i czym ją schłodzić wraz ze wszystkimi komponentami. Mam dwa pomysły:

1) NZXT Kraken X62 v2 na froncie obudowy z wentylatorami push and pull

(Jakie dwa wentylatory najlepiej dokupić? NZXT na PWM? Czy mogą zostać Fractale z obudowy?), w tym przypadku tylny wentylator wydmuchujący powietrze chciałbym zamontować możliwie jak najmocniejszy (byłby tylko jeden), a na dole obudowy mógłbym dołożyć jeszcze jeden dmuchający na kartę graficzną

2) Wszystkie wentylatory seryjne, a chłodzenie powietrzne Noctua NHD15 w wersji czarnej lub Dark Rock Pro 4.

Problem w tym, że u mnie górny panel będzie zamknięty i front również (w przypadku gorących dni i mocnego użycia procesora front bym otwierał). Znalazłem pomocny temat:

https://forum.pclab.pl/topic/1257438-Zabudowany-przód-obudowy-a-montaż-chłodnicy-AIO-na-froncie/

Aha i jeszcze napiszę, co dokładnie ma być chłodzone , a więc RYZEN 3900X, MSI MEG X570 ACE, MSI Geforce RTX 2080 Super Gaming X Trio. Z góry bardzo dziękuje za wszelką pomoc.

Edytowane przez mpiachu88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Montowanie Krakena z przodu obudowy nawet z 4 wentylatorami w sekwencji push and pull nie da dobrych efektów.Dwa zew wentylatory tłoczą chłodne powietrze by schłodzić radiator i jednocześnie wypycha ciepłe powietrze z jego okolic.Także druga para wentylatorów będzie wypychać w głąb obudowy raczej ciepłe powietrze.Nie widzę korzyści z takiego rozwiązania delikatnie mówiąc.To że można wentylatory zamontować na chłodnicy z obu stron nie oznacza że można ich zamontować 4 w jakimś tandemie.A nawet gdybym się mylił i będzie te 1-2 stopnie mniej to jest to żaden zysk ogólnie patrząc że to miało by być 4 wentylatory z przzdu.Z zamkniętą obudową u góry zapomnij o efektywnym chłodzeniu przynajmniej jeśli chodzi o GPU o płytę główną z Krakenem......Jak dla mnie tylko opcja druga.Weź pod uwagę że użycia AIO oznacza wyższe temp na GPU i płycie głównej(sekcja zasilania) z marszu.AIO jest estetyczne i wygodne w użyciu ale jego ogólna skuteczność na cały PC nie ma szans dorównać chłodzeniu powietrznemu w dobrej konfiguracji.

Edytowane przez Kronan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.morele.net/be-quiet-silentwings-3-pwm-140mm-bl067-1000142/

https://www.morele.net/noctua-nf-a14-pwm-ch-bk-s-1638203/

Które trzy wentylatory zamówić (dwa front, jeden z tyłu obudowy)? Chciałbym, żeby zestaw był cichy, które więc wybrać i przy jakim napięciu użytkować? Jeżeli będzie za gorąco przy zamkniętym froncie górnym i przednim to zamontuję trzy wentylatory Fractal (dwa na górze i jeden na dole). Mimo wszystko mam nadzieję, że to nie będzie wymagane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem 3 sztuki:

https://www.morele.net/be-quiet-silentwings-3-pwm-140mm-bl067-1000142/

Zobaczymy jak temperatury będą wyglądały przy przednim i górnym panelu zamkniętym. Podobno przy 100% użycia są nadal bezgłośne. Zasilacz mam be quiet! Straight Power 11 Platinum 1000W i chłodzenie również z tej samej firmy, dlatego też zamówiłem Silent Wings 3. Powinno być względnie cicho.

Edytowane przez mpiachu88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...