Skocz do zawartości
Paulo12

Upgrade komputera do 2000 zł (obecnie socket 1155)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

zastanawiam się nad stopniowym kupowaniem komponentów do swojego PC (prawdopodobnie na końcu zostanie sama obudowa).

Zaznaczam, że jestem laikiem. Nie będę podkręcać procesora ani karty graficznej. Komputer będzie służył do gier, filmów i internetu. Docelowo chciałbym bez przeszkód odpalać wszystkie najnowsze gry w full hd (choć posiadam TV 4K więc tej rozdzielczości również nie wykluczam).

Ze względu na kończące się miejsce na dyskach na początku chciałbym dokupić dysk SSD m.2. Zdaję sobie sprawę, że obecna płyta główna nie wykorzysta możliwości tego dysku, ale czy w ogóle jestem w stanie go zamontować? (czy będzie pasował do płyty głównej, czy muszę kupić adapter? System będzie zainstalowany na dotychczasowym dysku SSD. Dysk m2 ma chwilowo posłużyć do gier)

W kolejnym etapie (pewnie za 2-3 miesiące) chciałbym wymienić procesor, płytę główną i pamięć ram. Co polecacie, żebym zmieścił się w 2000 zł? (karta graficzna zostaje jeszcze przynajmniej rok). Wydaje mi się, że warto zmienić socket, czy może po prostu wymienić procesor?

Obecna specyfikacja:

Zasilacz OCZ StealthXStream 2 600W 80+ SLI PSU 120mm

Pamięć GoodRam DDR3, 4 GB,1333MHz, CL9 (GR1333D364L9/4g) x2

Obudowa Cooler Master Elite 430

Procesor Intel 3.3GHz, 6 MB, I52500K)

Płyta główna ASUS P8H67

Geforce 1060 3GB – Gigabyte windforce x2

Dysk SSD ADATA 128 GB 2.5'' SATA III (ASU800SS-128GT-C)

Dysk Western Digital Caviar Blue 500 GB 3.5" SATA III (WD5000AAKX) 

Edytowane przez Paulo12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta nie ma M.2, więc adapter SATA to jedyne wyjście.

Cała reszta, masz rację, do wymiany. Swoje odsłużyło. Ale na co? Tydzień-dwa temu wszyscy polecaliby jakiś zestaw typu "płyta na B450 + Ryzen 5 3600 + 2x 8GB RAM" za ~1500PLN. Dziś to już mniej oczywiste, bo według AMD płyty na B450, mimo tego samego gniazda, nie dostaną wsparcia dla kolejnych desktopowych Ryzenów 4XXX, więc to tak samo nieprzyszłościowa platforma jak obowiązujące Intele na 1151.

Za to płyty X570, które mają przed sobą upgrade path są sporo droższe. Zaś B550, następcy tańszych B450, na rynku wciąż jeszcze nie ma.

Skoro chcesz o tym myśleć za 2-3 miesiące, zgłoś się wtedy ponownie. Na rynku będą już nowe Intele z nową podstawką, prawdopodobnie będą też "przyszłościowe" (acz tańsze od obecnego topu na X570) płyty pod AMD, wszystko przetestowane przez różne redakcje. Wtedy będzie szło sensownie doradzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, torrentius napisał:

Płyta nie ma M.2, więc adapter SATA to jedyne wyjście.

Cała reszta, masz rację, do wymiany. Swoje odsłużyło. Ale na co? Tydzień-dwa temu wszyscy polecaliby jakiś zestaw typu "płyta na B450 + Ryzen 5 3600 + 2x 8GB RAM" za ~1500PLN. Dziś to już mniej oczywiste, bo według AMD płyty na B450, mimo tego samego gniazda, nie dostaną wsparcia dla kolejnych desktopowych Ryzenów 4XXX, więc to tak samo nieprzyszłościowa platforma jak obowiązujące Intele na 1151.

Za to płyty X570, które mają przed sobą upgrade path są sporo droższe. Zaś B550, następcy tańszych B450, na rynku wciąż jeszcze nie ma.

Skoro chcesz o tym myśleć za 2-3 miesiące, zgłoś się wtedy ponownie. Na rynku będą już nowe Intele z nową podstawką, prawdopodobnie będą też "przyszłościowe" (acz tańsze od obecnego topu na X570) płyty pod AMD, wszystko przetestowane przez różne redakcje. Wtedy będzie szło sensownie doradzić.

@torrentius Bardzo dziękuję Ci za odpowiedź. Pozostaje kwestia dysku m.2 500gb. Kupiłem go dzisiaj na promocji x-kom. Czy dam radę go podłączyć do obecnej płyty głównej jako trzeci dysk (system pozostanie na dotychczasowym SSD). Jeśli tak, to proszę podaj mi link do adaptera, który będzie pasował. Dokupię go na allegro

Edytowane przez Paulo12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie używałem nigdy adapterów M.2 > SATA, więc nic konkretnego nie doradzę - a nie wiem też, czy są przy takim zakupie jakieś "pułapki" na niedoświadczonych składaczy, jeśli mowa o kompatybilności. Musisz poczekać, aż ktoś mocniej oblatany w temacie się wypowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...