Skocz do zawartości
Gumis3011

Ryzen 3600 temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam problem z temperaturami procesora Ryzen 3600.

kilka dni temu złożyłem sobie zestaw na płycie głównej am320 pro. 

Moja obudowa to zalman t4, wg mnie trochę słaba wentylacja ogólnie, do sedna... cinebench r20 podczas stresu temperatura procka wynosi 85stopni, podczas grania w gta5 (fivem) ustawienia bardzo wysokie temperatura oscyluje w granicach 70-77 stopni, program ryzen master podczas grania pokazuje taktowanie na poziomie 3,9ghz przy 1,37v. Mam zamontowane chłodzenie spartan pro, jeden wentylator wtłacza powietrze z przodu, drugi mały wyrzuca z tylu, w biosie włączyłem c&q bo taktowanie potrafiło samo wzrastać w raz z temperaturami, co robić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień obudowę i jakby fabrycznie nie miała układu 2 z przodu, 1 z tyłu, to dokup jeszcze wentylator. To chłodzenie nie jest jakimś potworem i jeszcze w połączeniu z tą obudową cudów nie zrobi. SIlentiumPC oferuje całkiem fajne modele w niskiej cenie i często mają już komplet wentylatorów, jak nie chcesz wydać za dużo kasy.

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory, obudowy... To nic nie da. Wkleję Ci mojego posta z innego podobnego tematu:

"Cóż, po wielu latach z intel, 3 dni temu kupiłem 3900x. Po 15h został spakowany i czeka na kuriera. Kultura pracy amd to jest dramat. Wysokie napięcia, ciągle ich skoki wraz z temperaturą są nie do opanowania. Trzeba ustawić krzywą wentyli aby się rozkręcały od 80 stopni, wtedy nie ma ciągłego hałasu. Najgłupsze jest to, że odpalając stress testy jest 60-70 stopni, a nic nie robiąc albo oglądać yt są skoki do 75-77 "

Także jedyne co możesz zrobić to ogarnąć krzywe wentyli, tak aby się późno załączały. Hałasu nie będzie. Ale skoki od 40 do 75 stopni przy pisaniu w OpenOffice owszem (wraz ze skokami napięcia do 1.44V).

AMD tak ma i mówi o tym otwarcie. Kompletnie tego nie rozumiem. Tak samo jak tego, że komputer odpala się z wentylami na maxa aby po kilku sekundach zwolnić. Jakoś intel może wystartować z prędkościami ustawionymi w BIOS

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PiPoLiNiO To ciekawe co piszesz. Złożyłem w firmie już 15 komputerów z Ryzenami i w żadnym nie dzieje się nic takiego. W moim prywatnym mam 2400G i również pracuje poprawnie, bez żadnych skoków napięć czy temperatur. W służbowym z Ryzenem 1800X zarówno start jak i praca jest bezgłośna, a temperatury niższe niż na i5, które jeszcze zostały, ale do końca roku zostaną już zezłomowane.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@neomagnet Czyli AMD mówi otwarcie, że taka jest charakterystyka pracy ich procesorów i trzeba to zaakceptować, ale u Ciebie działają inaczej? No spoko

I ja pisze tu o normalnym działaniu, nie założeniu kagańców, albo ustawieniu stałego napięcia i trzymania się jednej prędkości rdzeni. Bo wtedy to faktycznie żaden problem aby działały jak intel. Ale nominalnie, według założeń producenta, działają tak jak napisałem wyżej. Jeden to zaakceptuje, inny nie. Dla mnie przejście na 7nm aby dowalać 1.44V permanentnie, to jest chory strzał w kolano. Logika mówi, że mniejszy proces to mniejsze napięcia, a ich 7nm bierze więcej niż 14+++ Intela...

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, neomagnet napisał:

@PiPoLiNiO To ciekawe co piszesz. Złożyłem w firmie już 15 komputerów z Ryzenami i w żadnym nie dzieje się nic takiego. W moim prywatnym mam 2400G i również pracuje poprawnie, bez żadnych skoków napięć czy temperatur. W służbowym z Ryzenem 1800X zarówno start jak i praca jest bezgłośna, a temperatury niższe niż na i5, które jeszcze zostały, ale do końca roku zostaną już zezłomowane.

W pracy mamy 2200G i na box chłodzeniu temperatury są całkiem normalne. Jednak z tego co słyszałem, 3600/3700X itp. modele 7nm mają często problemy z odprowadzaniem ciepła, których nie miały Ryzen pierwszej (1xxx, np. 1800X) i drugiej (2xxx, np. 2400G, 2200G) generacji (generalnie modele mające rdzenie wykonane w starszym procesie niż 7nm nie mają tego problemu, czyli 3200G też powinny być OK).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka 3600 już włożyłem i żadnych skarg nie było. 

@PiPoLiNiODaj namiar na aktualne oświadczenie AMD że tak ma być, bo coś mi się wydaje że opierasz się na starych, nieaktualnych informacjach, które zresztą nie dotyczyły bezpośrednio tego problemu. Wydaje mi się że raczej nie potrafisz zaktualizować BIOSu i driverów.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało interesuje mnie co Ci się wydaje. Uruchom Google i sobie poszukaj. Albo wpisz 3600x, 3700x,3900x i dodaj hot lub wysokie temperatury. Tematy na forach idą w dziesiątki, i wszędzie każdy pisze to samo. Ale pewnie też nie ogarniają aktualizacji BIOS i sterowników Dla dopełnienia informacji, używałem Gigabyte aorus X570 Master, więc jedną z najlepszych i najchłodniejszych płyt pod 3xxxX. I wyobraź sobie, że bios zaktualizowałem na ostatni dostępny z grudnia.

Problemem nie są wysokie temperatury w stresie, bo akurat w stresie to on się idealnie stabilizuje i przez godzinę syntetyków wahania są na poziomie 3 stopni. Problemem są ciągle skoki napięć i temperatury jak się nic nie robi. I maksymalnie obciążony przez syntetyki ma 70,a oglądając YouTube raz 40 i napięcie 1.3, raz 78 i napięcie 1.46.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziesiątki tematów to nadal granica błędu pomiarowego. I to nadal tylko opinie użytkowników, nie AMD.

Cytat

używałem Gigabyte aorus X570 Master, więc jedną z najlepszych i najchłodniejszych płyt pod 3xxxX

Może najlepszych ze stajni GB, ale nic poza tym.... 

Złożyłem już w życiu setki komputerów, na różnych platformach, większość w sumie na Intelu, ale prawdę mówiąc to właśnie platforma AM4 jest najmniej problematyczna jak do tej pory. 

Tragedia to była z 3 lub 4 generacją Core od Intela - żeby to schłodzić to potrzeba było potężnych turbin, a i tak było głośno. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, neomagnet napisał:
Tragedia to była z 3 lub 4 generacją Core od Intela - żeby to schłodzić to potrzeba było potężnych turbin, a i tak było głośno. 

W pracy mamy i5 4590, fakt, że z dobrym chłodzeniem (z jakimś 120mm wentylatorem), a nie BOX, ale tak czy inaczej problemów ten procesor nie sprawia, a już parę lat pracuje 24godziny/7dni w tygodniu. Komputer z nim jest praktycznie niesłyszalny (wentylatory kręcą się po kilkaset RPM)

No ale wracając do tematu temperatur Ryzen 3600/3700X, to sporo się naczytałem na różnych forach, o temperaturach nawet po 90 stopni bez OC. Nie wiem w takim razie już zupełnie jak to jest z tymi Ryzen 3600/3700X, ale nie ukrywam, że te opinie powstrzymują mnie przed zakupem tych modeli (myślę nad 3700X).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.05.2020 o 21:22, PiPoLiNiO napisał:

Wentylatory, obudowy... To nic nie da. Wkleję Ci mojego posta z innego podobnego tematu:

"Cóż, po wielu latach z intel, 3 dni temu kupiłem 3900x. Po 15h został spakowany i czeka na kuriera. Kultura pracy amd to jest dramat. Wysokie napięcia, ciągle ich skoki wraz z temperaturą są nie do opanowania. Trzeba ustawić krzywą wentyli aby się rozkręcały od 80 stopni, wtedy nie ma ciągłego hałasu. Najgłupsze jest to, że odpalając stress testy jest 60-70 stopni, a nic nie robiąc albo oglądać yt są skoki do 75-77 emoji2357.pngemoji2357.pngemoji2357.png"

Także jedyne co możesz zrobić to ogarnąć krzywe wentyli, tak aby się późno załączały. Hałasu nie będzie. Ale skoki od 40 do 75 stopni przy pisaniu w OpenOffice owszem (wraz ze skokami napięcia do 1.44V).

AMD tak ma i mówi o tym otwarcie. Kompletnie tego nie rozumiem. Tak samo jak tego, że komputer odpala się z wentylami na maxa aby po kilku sekundach zwolnić. Jakoś intel może wystartować z prędkościami ustawionymi w BIOS emoji2357.png

Albo miałeś jakiś malware, który kopał kryptowaluty, gdy nie obciążałeś CPU albo coś było uszkodzone w sprzęcie (wadliwy CPU lub płyta). Sam mam jeszcze szybszy procesor (R9 3950X) i takich problemów nigdy nie odnotowałem (nawet z aktywnym PBO w spoczynku temperatury były niskie, nawet z zastosowanie coolera AMD Wraith Prism). Moc wydzielana przez procesor w uproszczeniu można opisać poprzez równanie: 

P =A*C*V^2*F+V*Ileak

A - współczynnik mówiący jaka liczba tranzystorów CPU podczas danego obciążenia jest przełączana
C - pojemność układu (im niższy proces technologiczny tym jest mniejsza)
V - napięcie zasilające układ
F - częstotliwość pracy
I - pasożytniczy prąd upływu tranzystorów wynikający z niedoskonałości tych układów jako elementów przełączających

Owszem napięcie jest w kwadracie i wraz z jego wzrostem moc wydzielana będzie rosła najmocniej (dlatego przy ustawieniu napięcia na stałe trzeba się liczyć z wysokimi temperaturami) ale w prawidłowo działajacej platformie AMD wysokie napięcie występuje tylko przy znikomym 1 wątkowym obciążeniu - aby był możliwy jak najwyższy boost "najlepszego rdzenia". W każdym razie w takim jednowątkowym obciążeniu współczynnik A jest z kolei bardzo niski, co powoduje, że moc wydzielana będzie sumarycznie również niska (i to potwierdzają również moje kilkumiesięczne doświadczenia z tym CPU - przy typie obciążeń, o których wspominasz ~ 40 stopni C). W wielowątkowym obciążeniu napięcia są zbijane poprzez system zarządzania mocą wbudowany w CPU i nie zobaczysz więcej niż 1,3V...

Poza tym to, że w CPU-Z widzisz co jakiś czas 1,4V nie znaczy, że CPU z takim napięciem cały czas pracuje, są to zaledwie momenty uchwycone przez CPU-Z a procesor w ciągu sekundy może 1000x zmieniać wartość napięcia aby dozwolony budżet mocy zagospodarować optymalnie i tego takimi programami nie odnotujesz nigdy.

Pokaż źródła, w których AMD mówi o tych problemach otwarcie... Posty na forach od użytkowników z problemami zawsze należy filtrować - jeden źle założy chłodzenie lub nie da pasty, inny ma uszkodzony sprzęt lub wgrał bios beta, który zachował się w nieprzewidziany sposób. Poza tym nie uważasz, że skoro ty miałeś na jednej parze CPU+MOBO taki problem a @neomagnet złożył 15 komputerów i takiego zachowania nie odnotował to dla przyzwoitości wypadałoby zrobić szerszy research przed wygłaszaniem takich opinii na forum aby ustrzec się przed wprowadzaniem nieświadomych ludzi w błąd?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wystarczy wyjść z tego tematu i przejrzeć inne na tym forum. Niemal każdy dotyczący 3xxxX dotyczy skoków napięć, a co za tym idzie temperatury w spoczynku. Nie powiesz mi, że wszyscy to gamonie nie potrafiący złożyć kompa. Kupiłem nowy sprzęt, nie miałem nic, bo postawiłem system na nowym dysku. W procesach nie było nic, co używałoby procesor na więcej niż 3%.

 

Sorki, dla mnie wiarygodni są ludzie używający kompy, nie składający gdzieś w firmie i robiący kilka minut testy sprawdzając czy wszystko działa jak trzeba. Nie trafiałem na tematy o skokach i przegrzewaniu 1xxx oraz 2xxx. Większość tyczy się trójki 3600,3700 i 3900. I właśnie ja też olałem ten temat przed zakupem przez takich "składaczy" co to im zawsze wszystko działa, i zamówiłem amd. Ale rzeczywistość dała mi strzała w ryj i już wiem, że do amd nie wrócę w najbliższym czasie.

 

Nie będę się tu wykłócać i namawiać na cokolwiek kogokolwiek. Każdy może sobie wydać kasę i sprawdzić samemu.

 

I PODKREŚLAM jeszcze raz, w czasie testów syntetycznych i grania wszystko jest okej. Nie ma skoków, temperatura jest w normie. Cuda są w spoczynku. U mnie, u ludzi na tym forum, innych forach polskich i zagranicznych. Każdy temat to kolejni użytkownicy potwierdzający to samo w postach.

 

 

 

 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

Ale wystarczy wyjść z tego tematu i przejrzeć inne na tym forum. Niemal każdy dotyczący 3xxxX dotyczy skoków napięć, a co za tym idzie temperatury w spoczynku. Nie powiesz mi, że wszyscy to gamonie nie potrafiący złożyć kompa. Kupiłem nowy sprzęt, nie miałem nic, bo postawiłem system na nowym dysku. W procesach nie było nic, co używałoby procesor na więcej niż 3%.

 

Sorki, dla mnie wiarygodni są ludzie używający kompy, nie składający gdzieś w firmie i robiący kilka minut testy sprawdzając czy wszystko działa jak trzeba. Nie trafiałem na tematy o skokach i przegrzewaniu 1xxx oraz 2xxx. Większość tyczy się trójki 3600,3700 i 3900. I właśnie ja też olałem ten temat przed zakupem przez takich "składaczy" co to im zawsze wszystko działa, i zamówiłem amd. Ale rzeczywistość dała mi strzała w ryj i już wiem, że do amd nie wrócę w najbliższym czasie.

Jak dla mnie składacz kompów w firmie z nie jednego pieca chleb jadł i zna się na rzeczy a na forum szukają wiedzy przede wszystkim ludzie z małym doświadczeniem/wiedzą lub mający z czymś problemy (czyli tzw. "pojedyńcze przypadki"). Ktoś kto nie ma problemów, nie będzie zakładał na forum tematu "Ryzen 3950X podejrzanie niska temperatura rdzeni bez obciążenia" - bo niby po co miałby to robić, skoro wszystko jest ok.

16 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

Nie będę się tu wykłócać i namawiać na cokolwiek kogokolwiek. Każdy może sobie wydać kasę i sprawdzić samemu.

Ja też nie zamierzam nikogo na siłę przekonywać, niech moje posty będą po prostu opinią użytkownika z odmiennymi doświadczeniami. Aha aby nie być gołosłownym załączam screen z temperaturą CPU (prawy dolny róg) po odpaleniu LibreOffice (szkoda, że nie podlinkowałeś źródła AMD, na które się powołałeś, byłaby merytoryczna dyskusja).

19 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

I PODKREŚLAM jeszcze raz, w czasie testów syntetycznych i grania wszystko jest okej. Nie ma skoków, temperatura jest w normie. Cuda są w spoczynku. U mnie, u ludzi na tym forum, innych forach polskich i zagranicznych. Każdy temat to kolejni użytkownicy potwierdzający to samo w postach.

Czy ci wspomniani użytkownicy to są eksperci typu @Gosu , czy jakieś zagubione owieczki poszukujące odpowiedzi na problem, którego nie rozumieją?

temp.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia kim jest Gosu. Nie dam linka, bo go nie mam. Jak czytałem na reddit przed zakupem o tych skokach to się natknąłem na tą informację z odnośnikiem do cytatu inżyniera AMD, który stwierdzał, że to normalne i tak ma być. Więc założyłem, że skoro to normalne i tak ma być, to będzie to małe i nie irytujące. No ale okazało się inaczej i tyle. Chciałem zrobić mega skok z i5 9600k, no ale wyszło rozczarowanie, bo to są 2 różne światy jeśli chodzi o kulturę pracy.

 

Ale za to mogę zanegować inną rzecz o której też wiele osób pisze, czyli głośnym wiatraku na chipset. W trybie silent nie słyszałem go nigdy. Nie licząc włączania kompa, bo wtedy jest koszmar, ale o tym też już pisałem.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...