Skocz do zawartości
destigive

Przerobienie serwera rack 2U do normalnej obudowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jakiś czas temu kupiłem serwer NAS w obudowie rack 2U. W środku jest płyta główna Xyratex 0944037-02, jeden procesor Intel Xeon E5645 6x2.4GHz na podstawce LGA1366, 24GB RAM DDR3 (3x 8GB), dwa zasilacze 850W, 12 dysków po 3TB SAS II (odpowiednik SATA III jeśli się nie mylę?). W slotach rozszerzeń jest karta która łączy wszystkie dyski twarde (kontroler?), jakiś adapter na dysk ssd 1.8" (500GB z obecnie zainstalowanym przeze mnie systemem freenas), oraz jakieś dziwne dwie karty w które można włożyć po dwie małe płytki z tyłu, w formie prostokąta. Nie mam pojęcia co to

 

Głównie co chcę zrobić to przerobić jakoś ten serwer aby zmieścił mi się w pokoju pod komodę a przede wszystkim wyciszyć ten odrzutowiec. Nie wiem tylko jaka najlepsza byłaby metoda na to. Znaleźć obudowę w którą się to zmieści i po prostu przełożyć? Może samemu coś skręcić z aluminium? Albo przeciąć go "na pół" i zostawić dyski w racku a resztę dać w jakieś pudło nad/pod dyskami. Chyba, że lepiej będzie wymienić płytę i procesor na coś innego?

Miałbym do przeznaczenia jakieś 400zł na takie modyfikacje. Ogólnie nie musi to jakoś świetnie wyglądać, wygląd jest drugorzędny. 

Na zdjęciu mam wymontowane wiatraczki, chciałem zobaczyć jak to jest połączone i jest dziwnie, ta płytka gdzie są wiatraczki jest pomiędzy płytką łączącą dyski a zasilaczem i złącza są na sztywno na prosto.

w komodzie mam miejsce tak jak opisane na zdjęciu. Tam te 5cm na górze jest dodatkowo bo przedni panel zakrywa trochę. Głębokość 33cm ale z tyłu mam jeszcze trochę miejsca więc może być trochę dłuższy choć lepiej jakby dało radę go zmieścić.

 

Ogólnie to co byście w tej sytuacji poradzili?

gggg2.jpg

gggg3.jpg

gggg4.jpg

gggg1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO, co tu modzić.. dyski SAS(pewnie wyjechane) z kontrolerem RAID, ten "dynks" to 10Gbit interfejs SFP+ (masz do czego to podłączyć?), jak to ma być do użytku domowego to niezły overkill, lepiej to sprzedaj i pozbądź się skarbonki(w dodatku z niezłym apetytem na prąd), chyba, że masz firmę w domu i przemielasz dużo danych między stacjami roboczymi a NAS to jeszcze bym zrozumiał, jeżeli to ma być biblioteka mediów + backup to spokojnie wystarczy coś z gotowców a jak mało 4 dyski to można złożyć coś na małej mobo z większą ilością portów SATA, ewentualnie rozszerzyć ilość SATA kartą na PCI-E a freeNAS/openmediavault postawić na pendrive(coby na SSD nie zużywać jednego SATA, chyba, że będzie M2) lub nawet bym wolał jakieś przyjemne distro linuxa + postawić sambę i mieć NAS/HTPC, można celować w 2 karty 1Gbit i zrobić agregację połączenia ale to też trzeba to wpiąć dobrze do LANu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może tak być, nie miałem styczności z FreeNAS(poza chwilową zabawą w "co to" na virtualBOXie), używam OMV i jestem zadowolony, na firmie mam QNAP TS-431 i też spoko daje radę

Edytowane przez Zeniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam małego NASa, ten co widać na zdjęciu wd my cloud ma 6TB ale łącznie z dyskami w komputerze + przenośnymi to jakieś 10-11TB danych mam.A jak czasem widziałem 4 slotowe qnapy za ponad tysiąc zł bez dysków... A też w takim wypadku chciałbym mieć zapas aby w razie czego gdyby coś się stało z jakimś dyskiem, żeby nie stracić danych. No i jak zauważyłem ten serwer i porównałem cenowo qnapa bez dysków... wziąłem bez zastanowienia, co mogę powiedzieć...

Z wyciszeniem to myślałem, że zrobić coś w stylu "sklapnąć na pół" w sensie z jednego długiego zrobić 2 połówki na sobie i dodać tam jakieś normalne wentylatorki a nie te od odrzutowca ;) Bo głównie one tam generują hałas.

 

Zeniu, dzięki za tyle informacji. 10gbit nie wykorzystam i w sumie zawsze jeszcze mogę zwrócić ten serwer więc to akurat nie problem. 

W takim razie może lekka zmiana. @Zeniu. Widzę, że się na tym znasz także co byś polecił "sklecić" jako domowy nas mający służyć po prostu jako miejsce na dane i tak jak wspominałeś, backup. Jeśli to zwrócę i dołoże te trochę co miałem na ewentualną modernizację to ok 2-2.5k bym miał. Mam też ten WD My Cloud Home z 6TB dyskiem (podobno wd red) i chciałbym się go pozbyć (te ich oprogramowanie wymaga weryfikacji konta i np na tv nie dam rady nic z niego obejrzeć) więc mógłbym dysk zostawić i sprzedać samą obudowę za jakieś grosze albo sprzedać całość.

I dzięki za informację ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, tak po łebkach jak ostatnio myślałem, to jakiś niskonapięciowy celeron + 8GB ram + mobo z 4-6 sata i pci-e, w tym ssd na linuxa, pozostałe na jakiś RAID, ZFS lub nie (tylko RSYNC katalogu z backupem między dwoma dyskami np), na linuxie zrobić sambę, dlna, jakieś gui, kodi i powinno działać, ale teraz np poczytanki sobie robię na temat Raspberry Pi + Raspbian, z domowym NASem to jest tak, że warto, żeby też pobierał mało prądu, nie sztuka naklepać 2000zł ekstra rachunku za energię rocznie jakimś klocem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.05.2020 o 16:08, Zeniu napisał:

ale teraz np poczytanki sobie robię na temat Raspberry Pi + Raspbian, z domowym NASem to jest tak, że warto, żeby też pobierał mało prądu, nie sztuka naklepać 2000zł ekstra rachunku za energię rocznie jakimś klocem

Malinkę mam i prawie polecam... Mam takie oto połączenie:

Router Znid -> Archer C2 w trybie bridge (w sensie działa jako swich +wifi 5GHz)-> malinka po kablu... Reszta Wifi. Pod Raspberry Pi 4B mam podpięty Seagate Expansion Portable 2TB USB 3.0. Na urządzeniu zainstalowany Nextcloud, obecnie testuję Plex (strumieniowanie zasobów), Transmission (pobieranie BitTorrent), plus wykorzystuję funkcjonalność serwisu noip aby mieć stały adres przy zmiennym IP.

Edytowane przez MoloPL
Dpisanie Transmission

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...