Skocz do zawartości
the.brovar

Upgrade komputera - prośba o podpowiedź

Rekomendowane odpowiedzi

Braci pecetowa, czy znajdzie się wśród was dobra dusza, która by mi trochę doradziła?

Przez ostatnie lata przestałem się aż tak jak kiedyś interesować nowinkami sprzętowymi i niestety teraz już trochę nie ogarniam, co się dzieje, co jest czym, co jest lepsze od czego itd. A chciałbym znowu trochę pograć ;) Nie celuję w zupełny high-end, o Ultra w 4k 60 fps nawet nie marzę, ale chciałbym móc pograć we w miarę nowe tytuły w ustawieniach zbliżonych do Very High (lub chociaż High) w 1440p. Budżetowo - myślę, że nie więcej niż 4 tys. (oczywiście im taniej, tym lepiej - więc jestem otwarty na sprzęt AMD ;)), może licząc z monitorem 5 tys.

Obecnie posiadam może jeszcze nie staruszka, ale i nie młodzieniaszka z i5-4670k i GTX 1050 Ti (po wymianie tanim sumptem jakiś już czas temu). Wymienić musiałbym chyba wszystko (no, poza obudową, SSD i zasilaczem, jeśli jego moc okaże się wystarczająca), bo i RAMy już królują DD4, i po drodze tyle rodzin procków wyszło...

Zajrzałem w artykuł z proponowanymi zestawami na maj 2020 i kilka testów. Pierwsze, na co zwróciłem uwagę, to zestaw za 5300 z AMD, a dokładnie - AMD Ryzen 5 3600X + RTX 2070 SUPER. Choć z drugiej strony - czy jest mi potrzebna aż tak droga karta? Może wystarczyłby RTX 2060 (lub coś podobnego) i trochę lepszy procek, np. Ryzen 5 3700X? A może jakaś zupełnie inna konfiguracja, która okazałaby się wydajniejsza? Z kart uwagę zwraca też chociażby GTX 1660 Ti czy RX 5700. (Do tego oczywiście stosowna płyta i RAMy.)

Na ten moment wymyśliłem sobie taki zestaw:

  • Procesor: AMD Ryzen 5 3600X

  • Karta: MSI RX 5700 Mech GP OC 8GB GDDR6 - z zamiarem sflashowania biosu na 5700 XT

  • RAM: G.Skill Trident Z DDR4 16GB 3200 MHz CL16

  • Płyta: MSI B450 Gaming Plus MAX AM4

To daje mniej więcej 3600 zł, więc nawet się w budżecie mieszczę. I do tego wymyśliłem sobie jeszcze:

  • Monitor: Acer NITRO VG270UP IPS WQHD 1ms 144Hz HDR

Jak myślicie? Da radę? Znalazłoby się coś lepszego w tych cenach? Od razu zaznaczę, że raczej nie chce mi się bawić w podkręcanie.

 

Edytowane przez the.brovar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu procesor z X? Czyli na monitor około 1k, reszta zostaje na komputer? Bez oprogramowania?

Moja propozycja: https://www.x-kom.pl/lista/sxhbe99dk

  • ASRock B450 Pro4
  • PNY 500GB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030
  • AMD Ryzen 5 3600
  • Patriot 16GB (2x8GB) 3000MHz CL16 Viper 4 Blackout
  • Gainward GeForce GTX 1660 SUPER Ghost OC 6GB GDDR6
  • SilentiumPC Regnum RG6V TG Pure Black
  • SilentiumPC Vero L3 500W 80 Plus Bronze

Ewentualnie drożej zmiana na RTX2060 https://www.x-kom.pl/p/492354-karta-graficzna-nvidia-palit-geforce-rtx-2060-dual-6gb-gddr6.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Stever napisał:

Czemu procesor z X?

Na pierwszy rzut oka wydawało mi się, że Ryzeny z X są wyżej taktowane. Pomyliłem się?

15 godzin temu, Stever napisał:

Czyli na monitor około 1k, reszta zostaje na komputer? Bez oprogramowania?

W tym przypadku akurat na monitor wyszło ok. 1,5k ;) Oprogramowania nie potrzebuję, dysk i soft zostaje ze starego kompa. Podobnie zresztą jak buda i zasilacz, stąd potrzebuję tylko te 4 komponenty, które wymieniłem (płyta, procesor, karta, ram).

Pytanie co do karty - wg tego testu:
https://www.purepc.pl/test-amd-radeon-rx-5700-xt-konkurent-geforce-rtx-2060-super?page=0,21
RX 5700 XT wydajnościowo wypada lepiej od RTX 2060 SUPER - czy w takim razie Radeon nie byłby jednak lepszym zakupem?

Edytowane przez the.brovar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...