Jump to content
Wiskas

Intel LGA 1200 - Intel Core 10 / 11 GEN (Comet Lake/ Rocket Lake) - Temat zbiorczy

Recommended Posts

Witam,

planuję wysłać AiO na gwarancję i zastanawiam się co założyć na procek, zeby przetrwać ten czas. Myślę nad Spartanem, bo znajomy będzie budował niedługo komputer z takim chłodzeniem i po prostu bym mu go sprzedał po wszystkim. Chciałbym, żeby procek wytrzymał przeglądanie neta i granie np. w LoLa, w żadnym wypadku nie odpalałbym na tym jakiejś gierki AAA.

Chyba nie powinno być jakichś zabójczych temperatur pokroju 90 stopni przy takim użytkowaniu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

15 godzin temu, Firedash napisał:

Witam,

planuję wysłać AiO na gwarancję i zastanawiam się co założyć na procek, zeby przetrwać ten czas. Myślę nad Spartanem, bo znajomy będzie budował niedługo komputer z takim chłodzeniem i po prostu bym mu go sprzedał po wszystkim. Chciałbym, żeby procek wytrzymał przeglądanie neta i granie np. w LoLa, w żadnym wypadku nie odpalałbym na tym jakiejś gierki AAA.

Chyba nie powinno być jakichś zabójczych temperatur pokroju 90 stopni przy takim użytkowaniu?

Zmieniłeś zestaw? A co z ryzenem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 godziny temu, B@nita napisał:

Zmieniłeś zestaw? A co z ryzenem?

pewnie okazał się za słaby

 

a Spartan to konkretnie jaki? chyba nie ten z tylko dwoma ciepłowodami

Share this post


Link to post
Share on other sites

W dniu 26.07.2020 o 12:37, topdog napisał:

to bez znaczenia, to wciąż o dwa ciepłowody więcej niż boxowy cooler i do tego 3x więcej aluminium.

ale po co marnować kasę na coś słabego jak za piwo więcej jest coś sensowniejsze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć,

Jestem aktualnie w trakcie wymiany sprzętu i zastanawiam sie czy warto dopłacać prawie 7 stów do wersji z literką K

Zegary minimalnie się różnią, w testach jest przewaga w K ale czy to ma sens? Grafiki kompletnie nie potrzebuje bo jest zewnętrzna

Kompa używam głównie do tworzenia klipów w 4K oraz czasem w weekend zagram sobie np w BF V i planuje odpalić Cyberpunka

Nie bawie się w OC

Na chwile obecną posiadam i7-6700K (kupiłem z K a ani razu nie podkręciłem ?)

 

Będę wdzięczny za rozwianie wątpliwości oraz rozpisaniu za i przeciw

 

Pozdro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam.

Zakupiłem płytę główną Gigabate Z490 UD i procesor i7 10700F. Mój zasilacz nie ma kabla na 4 piny tylko 12v 2X4Pin. Po podpięciu i próbie uruchomienia dostaję 5 "beep" sygnałów, czyli problem z CPU.

Czy to może być spowodowane brakiem podpięcia zasilania na 4 pin?

Dziękuję

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co to za zasilacz ?

Ta płyta posiada gniazda 4 pin i 8 pin dla procesora.

Wejdź w manuala do płyty głównej i poczytaj, jakie są potrzebne wtyki do zasilania procesora.

Obstawiałbym raczej 2x4/1x8 pin wtyki do zasilania procesora.

Ta czwórka może być potrzebna do wysokiego OC, ale to tylko przypuszczenie.

Sprawdź to w manualu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może ja ślepy jestem ale w manualu nic nie pisze jakie zasilanie ma być podłączone: https://download.gigabyte.com/FileList/Manual/mb_manual_z490-ud-ac_e.pdf

A zasilacz to ten: https://www.morele.net/zasilacz-adata-core-reactor-750w-corereactor750g-bkceu-6303209/

To 1x8 jest opisane na płycie jako 2x4 PIN.

Czyli tak mój zasilacz ma wyjście 1x8 które podpiąłem do gniazda opisanego jako 2x4 PIN

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Mr.T...

Witam,

widzę ze temat może być podobny jak w płytach gigabyte, gdzie ktoś zapomniał dopisać w jakich przypadkach podpinamy zasilanie dla 1x4 pin a w jakich 1x8 pin a kiedy ma być oby dwa ,popatrz  i rozepnij wtyczkę 1x8 i wepnij w gniazdo 1x4 i tylko 1x4 oczywiście 24 pin tez ?   

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Mr.T...
8 godzin temu, Usuri napisał:

Podłączył na 4 pin, potem podłączyłem na 8 plus dodatkowe 4. I bez różnicy. Cały czas to samo.

Czyli co, trafił mi się zepsuty procesor?

procesor nie koniecznie , prędzej płyta główna , wyjmij baterie odczekaj 1minutke , jeśli posiadasz alkohol izopropylowy wyjmij procesor

namocz ręcznik papierowy i przetrzyj delikatnie go od spodu, to samo z pniami od pamięci, następnie podłącz zasilanie tak jak napisałem 1x4 i 1x24 , obsadź jeden bank pamięci, cała procedurę opisałem tutaj

https://forum.purepc.pl/topic/386736-pomocy-nowo-złożony-komputer-się-nie-uruchamia/?tab=comments#comment-4118282

 

  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam kilka pytań odnośnie tych procesorów. Jeśli ktoś się zna na rzeczy to będę wdzięczny za odpowiedzi.

Czy waszym zdaniem dopłata do i9 jest opłacalna?

Co z poborem prądu? Podczas samego grania i9 będzie ciągnęła go dużo więcej niż i7?

Do i9 wystarczyłby mój obecny zasilacz ThermalTake 530W? Byłby używany wraz z GTX 1660 Super.

Jakie chłodzenie polecacie do i7 10700F i i9 10900F? Wystarczy stary Fortis 2, czy muszę inwestować w coś lepszego?

Nowa płytka na chipsecie b560 zda egzamin przy włożeniu do niej i7, bądź i9 + ramy 3600MHz? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jaki ty chcesz potencjał wykorzystać procesora przy wyższej rozdzielczości? gdy gpu odgrywa większą rolę.

 

 

 

6 godzin temu, Grecicho napisał:

Mam kilka pytań odnośnie tych procesorów. Jeśli ktoś się zna na rzeczy to będę wdzięczny za odpowiedzi.

Czy waszym zdaniem dopłata do i9 jest opłacalna?

Co z poborem prądu? Podczas samego grania i9 będzie ciągnęła go dużo więcej niż i7?

Do i9 wystarczyłby mój obecny zasilacz ThermalTake 530W? Byłby używany wraz z GTX 1660 Super.

Jakie chłodzenie polecacie do i7 10700F i i9 10900F? Wystarczy stary Fortis 2, czy muszę inwestować w coś lepszego?

Nowa płytka na chipsecie b560 zda egzamin przy włożeniu do niej i7, bądź i9 + ramy 3600MHz? 

Zacznijmy od tego że żaden z wymienionych procesorów jest ci nie potrzebny jeżeli myślisz o grach.Skup się na mocniejszej grafie pokroju 2070S lub 3060Ti - do nich obecny zasilacz ci wystarczy.Procesory jak się kupuje,tylko zintegrowaną grafiką bo dzisiaj dużo ludzi jak kierowcy stoją w korku za grafiką.

    obraz.png.1b2d7502cfce30cd8af423bba0b1cc1a.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

- Komputer nie nie mój

- Zastosowanie to programy typu Mirillis Action!, Any Video Converter, Sony Vegas, Photoshop 2020, sporadyczne granie.

- W grę wchodzą tylko i wyłącznie procesory intela i tylko i7 z "f" lub i9 "f". Nie potrzeba zintegrowanej karty graficznej ani opcji podkręcania.

- Grafika to GTX 1660 Super, która będzie przekładana z poprzedniego komputera. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam, zastanawia mnie jedna rzecz w przypadku mojego procesora, obciążenie jego rdzeni podczas spoczynku jak i grania, jeden rdzeń jest mocniej obciążany niż reszta. załączam screeny z dwóch wariantów: spoczynek i granie w wieśka; w spoczynku jakby jeden rdzeń ciągle coś robił jest to minimalna aktywność ale jednak, w procesach czysto, przeskanowałem różnymi programami do szukania syfu i też jest czysto; podczas grania w wieśka ten jeden rdzeń jest też mocniej obciążany od innych;  mój konfig to: i5 10400f, msi z490 a-pro, 16 gb ddr4 gskill 3200, kingstone a2000 500 gb ssd, oraz gtx 1060 3gb(czekam aż spada te chore ceny;) tempy są tip top, czy jest się czym przejmować, czy to jakiś mankament ?

i52.jpg

i5.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

W grach, szczegolnie  wykozystujacych dx11 to raczej normalne, ze jeden rdzen jest mocniej obciazony, wiedzmin to nie jest jakas sczegolnie wielowatkowa gra, ale i tak ma na tyle dobra optymalizacje, ze to nie jest problemem, zreszta nie ma w nim jakiejs zaawansowanej symulacji zycia mieszkancow. W spoczynku uzycie procesora na 0.5-5% to tez normalna sprawa, windows wiele rzeczy robi w tle, chocby ochrona antywirusa, defragmentacja dyskow etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak - wszystko gra.

Pierwszy screen zakładam, że z Wiedźmina? Jak najbardziej normalny rozkład obciążenia dla gier.

Na drugim masz praktycznie całkowity idle. Chodzi Ci o te minimalne odchylenia na jednym z wątków? Nie wygłupiaj się - sam monitor zasobów może tyle zeżreć, nie mówiąc już o innych procesach w tle.

Możesz sobie w opcjach zasilania ustawić plan Wysoka wydajność, żeby Ci zegarów nie cięło przy mniejszym obciążeniu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...


×
×
  • Create New...